Rynek telewizorów w Polsce rozwija się równie prężnie, jak rynki światowe. Dzięki temu, zaraz po premierze mamy możliwość dokonania zakupu najnowocześniejszych modeli telewizorów, które nie dawno opuściły fabrykę producenta. Obecnie zastosowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych charakteryzuje się telewizor 4K. Jaki wybrać telewizor w tej technologii?

Czym charakteryzuje się telewizor 4K?

Wiele osób zastanawia się, co to jest telewizor 4K. Telewizor 4K umożliwia wyświetlanie obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości. Maksymalnie może ona wynosić aż 3840×2160 pixeli. Wartość ta jest znacznie większa w porównaniu do technologii FullHD, która pozwala na wyświetlanie obrazu jedynie w 1920x1080px. Jak łatwo można wyliczyć, dzięki 4K możemy wyświetlić 2 razy więcej pixeli zarówno w pionie, jak i poziomie. Ponadto telewizory 4K charakteryzuje większa szczegółowość obrazu. Dzieje się tak za sprawą wcześniej opisanej rozdzielczości, która jest w stanie wskazać większą różnorodność barw, czy znacznie wyostrzyć wyświetlany obraz.

Technologia 4K często nazywana jest przez producentów UltraHD. Bez względu na to, czy dysponujesz telewizorem określonym jako „4K”, czy „UltraHD” – Twój telewizor jest w stanie wyświetlać obraz w technologii 3840×2160 pikseli, lub podobnej.

Telewizor Sony Bravia 4k

Telewizory 4K Ultra HD z zakrzywionym obrazem RANKING

Telewizor 4K czy FullHD?

Duża rozdzielczość przyciąga wielu kupujących. W rzeczywistości, jednak nie odczujemy tego, że możemy wyświetlać tak zaawansowanej jakości obraz. Porównując technologię FullHD do 4K wywnioskować można, że na jeden cal ekranu przypada 4 razy mniej punktów świetlnych. Znaczącą różnicę można zauważyć jedynie tylko wtedy, gdy porównujemy ustawione obok siebie telewizory wyposażone w różne rozwiązania technologiczne.

Porównując technologię FullHD do 4K wywnioskować można, że na jeden cal ekranu przypada 4 razy mniej punktów świetlnych.

Problemem okazać się może jednak dostęp do materiałów w rozdzielczości 4K. Jest ich relatywnie mało, ponieważ obecnie przyjętym standardem jest FullHD. Zdobycie filmu w rozdzielczości 4K nie jest niestety proste. Inaczej sprawa ma się w przypadku gier wideo. Rynek ten obfituje w produkcje, które są w stanie współpracować z 4K, dlatego jedynym, słusznym wyborem może okazać się kupno telewizora 4K w charakterze monitora komputera, czy ekranu konsoli.

Film przedstawia porównanie rozdzielczości 4k i FullHD (1080p) na zdjęciach oraz filmach.

Telewizory 4K Ultra HD do 40 cali RANKING

Telewizor 4K – czy warto kupić?

Kupno telewizora 4K niesie za sobą wiele zalet w postaci obrazu lepszej jakości, czy możliwości skorzystania z wielu zaawansowanych i nowoczesnych funkcji. Szczególnie warto jest dokonać zakupu telewizora tego typu w sytuacji, gdy dysponujesz sprzętem, który jest w stanie wygenerować obraz 4K. Może nim być aparat fotograficzny, konsola, czy komputer z zainstalowaną wewnątrz, zaawansowaną kartą graficzną. Dzięki temu będziesz w stanie dostrzec najdrobniejsze szczegóły wykonanych zdjęć, czy wyświetlanej grafiki.

Kompletnie zbędna okaże się inwestycja w telewizor 4K w momencie, gdy chcesz przy jego użyciu wyłącznie oglądać telewizję. Obecnie najpopularniejsze stacje telewizyjne nadają swoje programy w bardzo niskich rozdzielczościach w związku, z czym nie wykorzystasz możliwości, jakie oferuje telewizor.

Telewizory 4K Ultra HD 43-55 cali RANKING

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Ile kosztuje dobry telewizor 4K? Ilu calowy wybrać?

Telewizory 4K bez wątpienia podbiły polski rynek. W momencie, gdy tylko pojawiły się w sprzedaży, ich ceny były znacznie wyższe w porównaniu do urządzeń wykorzystujących pozostałe technologie. Obecnie, ceny telewizorów tego typu wciąż spadają. Dziś ich ceny równe są telewizorom FullHD wysokiej jakości. Mniejsze telewizory 4K możemy nabyć już za 2700 zł. Należy, jednak pamiętać, że im wyższa przekątna ekranu, tym wyższa cena telewizora. Za model wyposażony w większą przekątną maksymalnie zapłacimy kwotę w granicach 4 000zł.

Przekątną ekranu telewizora 4K dobierz mając na uwadze to, z jakiej odległości będziesz oglądać materiały wyświetlane na ekranie. Niebagatelne znaczenie ma również wielkość pomieszczenia. Jeżeli pokój, w którym zamierzasz ustawić telewizor będzie niewielki – wybierz telewizor o przekątnej maksymalnie 40 cali. Egzemplarze o większej przekątnej, na przykład 55 cali sprawdzą się w większych pomieszczeniach.

Jaki telewizor 4K do gier?

Wbrew pozorom, rozwiązanie to jest bardzo popularne wśród graczy. Wybranie telewizora w charakterze monitora gamingowego może pomóc nam zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Możemy tego dokonać wybierając telewizor wyposażony w złącza HDMI. Dzięki nim podłączysz telewizor zarówno do konsoli, jak i karty graficznej Twojego komputera.

Przy wyborze telewizora 4K do gier zwróć uwagę na czas reakcji. Jest on szczególnie ważny w przypadku gry w dynamiczne tytuły. Dobierając urządzenie o odpowiednim czasie reakcji wyeliminujesz momenty, w których występuje smużenie podczas ruchu postaci i każdy Twój ruch będzie płynnie i błyskawicznie odwzorowywany.

Telewizory 4K Ultra HD powyżej 55 cali RANKING

Telewizor OLED 4K – wysoka ostrość i głębia

Telewizory wykorzystujące technologię OLED uznawane są za urządzenia najlepiej odwzorowujące barwy. Szczególnie mamy tu na myśli czerń, którą bardzo trudno jest prawidłowo odwzorować przy użyciu ekranu. Telewizor OLED 4K czarne elementy wyświetla idealnie. Zarówno testy, jak i producenci zwracają również uwagę na fakt, że telewizory OLED to również wysoki kontrast również nie możliwy do pozyskania w telewizorach wykorzystujących inne technologie.

Zakrzywione telewizory 4K

Jako najnowsze w sprzedaży pojawiły się telewizory 4K wyposażone w zakrzywiony ekran. Pozwala on w łatwy sposób oglądać wyświetlany obraz patrząc z boku ekranu. Wewnątrz znajdują się jednak te same elementy, w które wyposażony jest standardowy telewizor 4K. Zupełną abstrakcję stanowią telewizory 4K, których ekran można dowolnie wygiąć i przywrócić do poprzedniego stanu. Ich cena jest niestety wciąż wysoka.

Telewizory 4K Ultra HD z technologią 3D RANKING

Oceń