Jeżeli decydujemy się na zakup konsoli, powinniśmy zwrócić uwagę na telewizor. Jeżeli dysponujemy już wcześniej zakupionym ekranem – musimy radzić sobie z jego możliwościami, wtedy zakup będzie zbędny. Inaczej sprawa się ma w przypadku, gdy wraz z konsolą planujemy kupić, lub wymienić telewizor na inny model. Warto jest wtedy zwrócić uwagę na kilka elementów, które podczas późniejszego użytkowania będą bardzo istotne.

Rodzaj technologii wyświetlania obrazu

Pierwszym parametrem, który jest istotny w każdym telewizorze dobieranym do konsoli jest rodzaj technologii, która jest wykorzystywana do wyświetlania obrazu na ekranie. Przytoczymy kilka, naszym zdaniem, najważniejszych, na które należy zwracać baczną uwagę przed zakupem.

Dla wielu osób wciąż ważne, mające miejsce w domu odbiorniki CRT, czyli kineskopowe. Obecnie nie są już produkowane, ale nadal możemy spotkać je na rynku wtórnym w atrakcyjnych cenach. Telewizory tego typu idealnie sprawdzą się przy starszych konsolach. Pozwolą w pełni poczuć klimat lat, w których dany sprzęt został wyprodukowany i wypuszczony na rynek. Decydując się na zakup telewizora CRT trzeba mieć na uwadze fakt, że w większości są to niestety urządzenia, które czas swojej świetności mają za sobą. Na pewno natkniesz się na nie do końca sprawne, lub nie działające egzemplarze, dlatego przed dokonaniem zakupu sprawdź działanie danego telewizora.

Wraz z konsolami nowszej generacji idealnie współpracują telewizory LCD. Nie posiadają one dużego kineskopu, w związku, z czym nie potrzebują wiele miejsca na biurku, czy półce. Ponadto ich parametry prezentują się znacznie lepiej w porównaniu do starszych odpowiedników, dlatego gwarantują większy komfort podczas rozgrywki w ulubioną grę wideo. Podczas doboru telewizora LCD nie zapomnij o dobraniu odpowiedniego podświetlenia matrycy, czy zwróceniu uwagi na czas reakcji.

Ostatnią technologią, na którą warto zwrócić swoją uwagę jest plazma. Mimo wielu mitów i negatywnych stwierdzeń, technologia ta skutecznie sprawdzi się podczas wyświetlania efektów rozgrywki. Jest trwała, cechuje się idealnym odwzorowaniem kolorów i kontrastu, a także oferuje najlepszy z możliwych czas reakcji matrycy. Na telewizor wykorzystujący technologię plazmową niestety, ale będziemy potrzebować większej ilości miejsca w porównaniu do telewizorów LCD. W zamian otrzymamy znaczną poprawę jakości obrazu.

Czas reakcji matrycy – czym jest i jak go dobrać?

Czas reakcji matrycy to nic innego, jak jednostka czasu, którą potrzebuje piksel, aby dokonać zmiany. W terminologii przyjęło się, że jest on wyrażany w milisekundach (ms). Wpływa bezpośrednio na powstawanie efektu smużenia ekranu podczas dynamicznej zmiany wyświetlanego obrazu. Telewizory do gier powinny charakteryzować się jak najmniejszym czasem reakcji. Najlepsze telewizory do konsoli cechują się reakcją na poziomie 5 ms i mniej.

Input lag – czym jest i jak go zmniejszyć?

Input lag to opóźnienie wyświetlanego obrazu względem sygnału wysyłanego z konsoli. Najczęściej objawia się on tym, że pomimo wciśnięcia na padzie odpowiedniego przycisku, nie występuje żądana reakcja. Z parametrem tym bezpośrednio koresponduje czas reakcji matrycy, a znaczny wpływ ma nie prawidłowe kodowanie sygnału z konsoli. Producenci nie umieszczają informacji na temat input lag w specyfikacji sprzętu, dlatego przed zakupem należy przeanalizować testy i opinie wszelkiego typu. Wręcz zalecamy dokładne sprawdzenie danego modelu przed zakupem, gdyż duży input lag uniemożliwia przyjemną grę.

Powierzchnia matrycy telewizora

Telewizory, podobnie jak monitory komputera dysponują matrycami charakteryzującymi się jednym, z dwóch typów powierzchni : matowy i błyszczący. Powłoka matowa matrycy jest w stanie zapewnić zniwelowanie powstawania refleksów świetlnych. Dzięki temu od ekranu nie będą odbijały się promienie słoneczne i, nie będziemy narzekać na odbijające się wnętrze pomieszczenia, w którym ustawiliśmy telewizor.

Powłoka błyszcząca oferuje żywsze kolory, ale w momencie, gdy na matrycę pada światło – mamy problemy z dostrzeżeniem tego, co jest aktualnie wyświetlane. Matrycę tego typu szczególnie polecamy do ciemniejszych pomieszczeń, gdzie mamy kontrolę nad padającym światłem.

Telewizor i kąty widzenia

Parametr ten jest szczególnie ważny, gdy z telewizora korzysta wiele osób w jednym momencie, na przykład podczas wspólnej rozgrywki. Kąty widzenia są bardzo dobrze opisane w specyfikacji technicznej, lub instrukcji urządzenia, dlatego sprawdź je przed zakupem, aby później nie okazało się, że część Twojej rodziny, lub znajomych nie może komfortowo uczestniczyć w rozrywce.

Sposoby podłączenia konsoli do telewizora

Sposobów, a w zasadzie technologii i jednocześnie nazw przewodów, dzięki którym jesteśmy w stanie podłączyć konsolę do telewizora są dwa: HDMI i VGA. W zależności od rodzaju i generacji konsoli jesteśmy w stanie podłączyć konsolę przy użyciu jednym z dwóch wymienionych przewodów. Urządzenia nowszej generacji łączymy wyłącznie przez złącze HDMI. Zapewnia ono wysoką jakość zarówno obrazu, jak i dźwięku, dzięki czemu nie musimy obawiać się strat jakości.

Złącze VGA polecane jest do starszych typów konsol. Ze względu na podwójne konwertowanie treści oferuje znacznie niższą jakość audio i wideo. Jeżeli masz możliwość – polecamy wybrać złącze HDMI.

Odległość od ekranu względem jego rozmiaru

Rozmiar matrycy i odległość od ekranu to bardzo istotne, zależne od siebie elementy. Dobrze jest tu przyjąć zasadę : im więcej, tym dalej. Tyczy się to zarówno rozdzielczości, jak i wielkości matrycy. Większą liczbę szczegółów w wyższej rozdzielczości dostrzeżesz z dalszej odległości, z bliska mogą być zauważalne pojedyncze piksele.

Patrzenie na ekran telewizora powinno być również komfortowe. W momencie, gdy będziesz zbyt blisko ekranu, czeka Cię przesuwanie głowy, aby zobaczyć wszystkie szczegóły oddalone od środka matrycy. Na dłuższą metę nie jest to komfortowe, dlatego zalecamy usiąść w odpowiedniej odległości od środka telewizora.

Telewizor do konsoli SMART TV

Jeżeli zależy Ci na tym, aby stworzyć w kąciku telewizyjnym swego rodzaju centrum multimedialne – telewizor z funkcją Smart TV jest dla Ciebie. Dodatkowe podłączenie odbiornika do internetu wyposażonego w tą funkcję da Ci możliwość przeglądania internetu, czy kontaktu z innymi osobami za pośrednictwem telewizora. Zyskasz również dostęp do wielu kanałów, które nadawane są wyłącznie w Internecie. Przed zakupem zastanów się jednak, czy funkcja ta jest Ci rzeczywiście potrzebna, ponieważ telewizory w ten sposób wyposażone są wciąż droższe od odbiorników standardowych.

Ranking telewizorów do konsoli 2022

Oceń