Wydawać by się mogło, że jesteśmy zobligowani do posiadania oddzielnego ekranu do komputera i oglądania telewizji. Jednak nie musi tak być, ponieważ oferowane dzisiaj telewizory mogą być wykorzystywane zarówno do wyświetlania efektów pracy przy komputerze, jak i telewizji, czy filmów na DVD. Jaki telewizor do komputera kupić?

Artykuł ten będzie zbiorem porad, dzięki którym będziesz w stanie wybrać odpowiedni telewizor tak, aby mógł służyć jednocześnie jako monitor do komputera. Zapraszamy zatem do lektury!

Plusy i minusy użytkowania telewizora jako monitor

+ Ogromne możliwości wyboru sprzętu

Podstawowym problemem w przypadku kupna monitora do komputera może okazać się ilość dostępnego sprzętu. Nie zawsze asortyment spełnia nasze oczekiwania, dlatego cały proces może trwać długo lub nas zniechęcić do jego zakończenia. Dlatego też dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór telewizora posiadającego odpowiednie złącza i funkcje. Wtedy ilość sprzętu, spośród którego możesz dokonać wyboru znacząco się zwiększa.

+ Wszechstronność

Dzięki odpowiedniej ilości funkcji, a także podłączeniu telewizor podłączony do komputera jest niezwykle wszechstronny. Przełączanie najczęściej odbywa się za pomocą pilota. Krótko mówiąc, możesz grać w swoją ulubioną grę, a gdy już Ci się znudzi, w bardzo prosty sposób przełączysz się na funkcję telewizji.

– Trudno wybrać parametry

Pamiętaj, że wybierając telewizor do TV, musisz skupić się na parametrach istotnych zarówno podczas gry, jak i oglądania telewizji. Ważna jest nie tylko rozdzielczość, czy wielkość matrycy, ale również inne, mniej lub bardziej zrozumiałe parametry. Nie musisz się jednak o nic martwić, ponieważ wszystkie najważniejsze aspekty wyboru telewizora do komputera omówimy w tym tekście. Każdemu z nich poświęcimy oddzielny fragment, aby wyjaśnić wszystkie aspekty.

– Trudno połączyć telewizor z komputerem

Monitor jako dedykowany ekran komputerowy w standardzie wyposażony jest w zestaw złącz i funkcji pozwalających na poprawę wyświetlanie gier. W przypadku telewizorów jest zupełnie inaczej, dlatego analizie parametrów technicznych sprzętu musisz poświęcić dłuższą chwilę.

Ranking telewizorów jako monitor do komputera

W poniższym rankingu znajdą Państwo propozycje najlepszych telewizorów, które możemy jako monitor do PC.

Rodzaj matrycy

Obecnie na sklepowych półkach dominują konstrukcje oparte o technologie LCD, LED, a także OLED. Najstarsze urządzenia LCD radzimy omijać. Obraz przez nie generowany jest kiepski, paleta barw często nie jest dobrze dobrana, co nie jest przyjemne nawet dla osób, które nie zwracają dużej uwagi na barwy. Ponadto ekrany LCD charakteryzują się dużymi opóźnieniami, a to one odgrywają istotną rolę w przypadku gier komputerowych.

Zdecydowanie lepiej przedstawiają się telewizory LED. Podświetlenie w nich opiera się o superszybkie diody LED, które są w stanie świecić pełnym światłem już po kilku milisekundach od podania natężenia. Ponadto diody gwarantują bardzo dobre odwzorowanie barw, a także niskie zużycie prądu odgrywające duże znaczenie podczas wielogodzinnej rozgrywki. Zatem, jeżeli zależy Ci na niskim poborze energii, a także bardzo dobrych parametrach – wybierz telewizor do PC w technologii LED.

Rozdzielczość i opóźnienie (input lag)

W przypadku rozdzielczości sprawa wygląda bardzo prosto. Jako że telewizor będzie wykorzystywany do wyświetlania efektów pracy przy komputerze, nie jest potrzebna wysoka gęstość pikseli. Dlatego też z powodzeniem możesz wybrać telewizor o maksymalnej rozdzielczości FullHD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Nie wysili ona zanadto karty graficznej w Twoim komputerze i jednocześnie pozwoli na komfortowe użytkowanie.

Opóźnienie, czyli input lag szczególną rolę odgrywa w dynamicznych grach. Parametr ten zazwyczaj jest pomijany przez producentów, dlatego sprawdzenie go będzie wymagało od Ciebie wysokiej dociekliwości. Najprościej mówiąc, input lag, to czas, który upływa od momentu wysłania sygnału karty graficznej do wyświetlenia danej klatki na ekranie. Im ten czas jest krótszy, tym mniejsze będą opóźnienia, a co za tym idzie – rozgrywka będzie bardziej dynamiczna.

Niezbędne porty i moduły

Telewizor do PC powinien posiadać wiele złącz. Najpopularniejszego – HDMI powinno być kilka, aby możliwe było podłączenie nie tylko komputera, ale również dekodera telewizji satelitarnej, czy odtwarzacza DVD. Ponadto niezbędny może okazać się DisplayPort. Jeszcze przed zakupem zastanów się, ilu portów potrzebujesz na co dzień i postaraj się wybrać urządzenie nimi dysponujące. Zwracaj również uwagę na wersję portów, ponieważ może okazać się, że sprzęt, który Cię zainteresował, posiada stare i wolne w działaniu złącza.

Nowoczesne telewizory wyposażane są również w interesujące moduły. Najbardziej podstawowym, a zarazem często wykorzystywanym jest Wi-Fi. Dzięki niemu połączysz się bezprzewodowo ze swoją siecią LAN i podłączysz telewizor do Internetu. Moduł Wi-Fi ma jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję – ułatwia parowanie urządzeń.

Oceń