Rok 2014 był krytyczny dla technologii plazmowej. Zaprzestano wtedy produkcji telewizorów wyświetlających obraz przy użyciu plazmy. Producenci wspólnie doszli do wniosku, że oferowane przez nich produkty są zbyt drogie i nie oferują wystarczających korzyści. W tym samym roku powstała technologia OLED, która do wyświetlania obrazu wykorzystuje szereg diod LED, które znacznie lepiej sprawdzają się w urządzeniach tego typu.

Czym jest telewizor OLED?

Wysokiej klasy telewizory OLED wytworzone zostały w oparciu o diody wykonane przy użyciu organicznych polimerów. Technologię OLED bezpośrednio można porównać z LED z tą różnicą, że pierwsza z wymienionych technologii nie wymaga użycia podświetlenia matrycy. Diody same są w stanie wytwarzać światło, dlatego dodatkowe źródło światła nie jest konieczne. Każdy, pojedynczy piksel zbudowany jest z około 4 diod w związku, z czym telewizor jest znacznie cieńszy w porównaniu do poprzednich rozwiązań. OLED pozwala również zakrzywić ekran.

Telewizor OLED i jego przekątna

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych telewizorów, przekątna ekranu telewizora OLED zależy od odległości, z jakiej telewizor będzie użytkowany. Rozmiar przekątnej ekranu dobierz w taki sposób, aby bezpośrednio korespondowała ona z wielkością Twojego pokoju. Im pokój jest większy, tym większych rozmiarów musi być ekran.

Problemem jest małe pomieszczenie, ponieważ, z reguły, małych telewizorów OLED się mało produkuje, dlatego znalezienie odpowiedniego telewizora do niewielkiego pokoju może sprawić nie lada problem. Ważny jest również sposób zamocowania, ponieważ niektórych telewizorów nie będzie można powiesić na ścianie. Musisz mieć ten wzgląd na uwadze. Naszym zdaniem, optymalnym wyborem będzie telewizor OLED z płaskim ekranem, ponieważ zyskamy pełną dowolność w temacie mocowania i użytkowania urządzenia.

Jaka rozdzielczość telewizora OLED?

W przypadku rozdzielczości telewizorów OLED wybór jest znacznie zawężony. Do dyspozycji mamy ekrany charakteryzujące się rozdzielczością przynajmniej FullHD, czyli 1920×1080 pikseli. Jednak panuje tu zasada, że im większy ekran planujesz zakupić, tym wyższą rozdzielczością powinien się cechować. Dla modeli 40 cali i większych polecamy zdecydowanie rozdzielczość 4K, która z większej odległości idealnie sprawdzi się w dużym pomieszczeniu. Większy ekran to również większa cena, dlatego na to należy również być gotowym.

Ile zapłacę za telewizor OLED?

Zakup telewizora OLED sprowadza się głównie do odnalezienia najatrakcyjniejszej oferty. Przedziały cenowe telewizorów w tej technologii są bardzo duże. Za największe ekrany, których przekątna sięga nawet 80 cali zapłacisz około 20 000zł, co jest kwotą nie małą. Mniejsze telewizory będą znacznie tańsze. I tak : za telewizor 55 cali zapłacisz około 4 500 – 5 500zł. Jeżeli Twój budżet ogranicza się do około 2 000 zł, pozostają Ci wybór modelu o przekątnej 42 cali.

Jak pokazuje analiza, ceny mniejszych telewizorów OLED są bardzo zbliżone do modeli LED, dlatego okażą się one zdecydowanie lepszym wyborem. Na uwadze miej jednak fakt, że ceny cały czas ulegają spadkowi, dlatego za jakiś czas telewizor poza Twoim zasięgiem może idealnie wpisywać się w posiadany przez Ciebie budżet.

Dodatkowe funkcje w telewizorach OLED

W telewizorach OLED znajdziesz ten sam szereg funkcji, co w ich odpowiednikach w technologii LED. Przykładem jest tu SMART TV, czy funkcja wyświetlania filmów 3D. Ponadto konstruowanie urządzeń z matrycami, które nie mrugają znacznie poprawia komfort oglądania filmów wytworzonych w 3D. Problemem jest jednak dostęp do nagrań tego typu.

Inaczej jest ze SMART TV, ponieważ oprogramowanie tego typu wykorzystasz w dowolnym momencie. Wystarczy jedynie, że podłączysz posiadany przez siebie telewizor do Internetu, aby następnie korzystać ze wszystkich dobrodziejstw oferowanych przez aplikacje.

Najdroższe modele telewizorów OLED wprowadzają na rynek pewne innowacje. Na szczególną uwagę zasługuje w tym momencie sterowanie gestami. W przypadku posiadania telewizora z tą funkcją nie musisz używać pilota, wystarczy, że staniesz przed ekranem i wykonasz odpowiedni gest, a czynność zostanie wykonana. Ciekawostką są zakrzywione ekrany, w które wyposażane jest część dostępnych modeli. Dzięki temu możesz zbliżyć się do ekranu nie tracąc możliwości dostrzeżenia każdego, wyświetlanego punktu.

Ranking telewizorów OLED 2022

Oceń