Telewizor Smart TV regularnie zyskuje na popularności. W obecnym czasie ciężko znaleźć telewizor, który byłby standardowy, bez posiadania choćby minimum funkcji smart. W wielu domach telewizor stał się centrum rozrywki, a oglądanie telewizji jest jedną z czynności, do której urządzenie tego typu jest wykorzystywane co raz rzadziej. Dodatkową opcją jest możliwość podłączenia telewizora do Internetu. Wtedy otrzymujemy kombajn multimedialny, który oferuje niezliczoną ilość możliwości.

Co to jest Smart TV?

Prostym językiem mówiąc, Smart TV jest funkcją, która łączy dostęp do szerokopasmowego Internetu z możliwością oglądania telewizji nadawanej kanałem tradycyjnym. Telewizor z opcją „smart’ to nie tylko dostęp do programów nadawanych w Internecie, ale również do poczty elektronicznej, portali społecznościowych, czy serwisów multimedialnych.

Bardziej zaawansowane telewizory Smart TV pozwalają użytkownikom zainstalować proste gry i aplikacje, które, wbrew pozorom, mogą zająć nam czas na długie godziny. Możemy łączyć telewizor z innymi urządzeniami, co pozwala nie tylko wymieniać dane, ale również współdzielić ekran. Poprawia to komfort gry i korzystania z mniejszych urządzeń. Wybierając inteligentny telewizor zalecamy, abyś zwrócił uwagę na zaimplementowany w nim system. W temacie tym panuje bardzo duża różnorodność, ponieważ każdy z producentów opracowuje własną technologię, która znacząco odbiega od możliwości serwowanych przez konkurencję.

smart tv
Telewizor Smart TV

Kluczowe aspekty przy wyborze telewizora Smart TV

Wybierając telewizor Smart TV nie zapominaj o jego podstawowej funkcji – wyświetlaniu obrazu. Aby wszystko było wyświetlane w sposób prawidłowy, telewizor musi być wyposażony w wysokiej jakości matrycę. Komfortowe użytkowanie zapewni duży ekran o wysokiej rozdzielczości. W następnej kolejności zainteresuje się funkcjami inteligentnymi. Poczytaj o zainstalowanym systemie, jego funkcjach, możliwościach, aby podczas codziennego użytkowania nie okazało się, że coś jest zbędne, lub czegoś brakuje.

Sojusz producencki – Smart TV Alliance

Wprowadzanie odrębnych systemów operacyjnych przez każdego producenta sprzętu elektronicznego spowodowało powstanie zamieszania w oprogramowaniu i obowiązujących standardach. Firmy zadecydowały, aby podpisać wspólne porozumienie, którego założenia zakładały by, że każdy producent tworzyłby swoje telewizory smart wedle ściśle określonych zasad. Współpraca na łamach sojuszu polega na wspólnym opracowywaniu technologii związanych ze Smart TV. Sojusz zadecydowały zawrzeć firmy takie, jak : IBM, Panasonic, TP Vision, Toshiba, LB, a także Philips.

Smart TV – kupić, czy poczekać?

Telewizory są z roku na rok co raz bardziej „smart’. Ich funkcje rosną w związku, z czym liczba inwestycji, jakie musimy poczynić, aby posiadać centrum multimedialne maleje. Kupując telewizor stajemy się jednocześnie posiadaczami tunera telewizji naziemnej, nagrywarki materiałów wideo, czy nawet ramki do zdjęć dużych rozmiarów.

To jednak nie wszystko. Dzięki rozbudowanym i szeroko dostępnym systemom operacyjnym jesteśmy w stanie łączyć ze sobą urządzenia, a także połączyć telewizor z Internetem. Mamy wiele opcji sterowania : pilot, głos, mysz, klawiatura, inne urządzenie. Wybór wygodniejszego rozwiązania zależy od naszych preferencji. Jeżeli parametry naszego telewizora już nas nie satysfakcjonują, wielu producentów udostępnia specjalne moduły, które wzmacniają podzespoły telewizora. Dzięki temu wolno działający telewizor otrzymuje „drugie życie”.

Rynek telewizorów SMART TV w Polsce

Zainteresowanie technologią Smart TV w Polsce nie słabnie. Potencjalni użytkownicy zderzają się jednak z brutalną rzeczywistością w postaci relatywnie większych cen za inteligentne telewizory. Warto wspomnieć, że odbiorniki telewizyjne wyposażone w ten sposób dostępne są od wielu lat. Wciąż jednak nie każdy może sobie pozwolić na odrobinę luksusu w postaci centrum multimedialnego w postaci Smart TV.

Podstawowe telewizory Smart zakupimy już za 1000zł. Ich parametry będą na tyle dobre, aby poprawnie współpracować z zainstalowanym oprogramowaniem i dostarczać nam rozrywki. Ten z pozoru niski budżet pozwoli podłączyć telewizor do Internetu za pomocą WI-FI, oglądać telewizję za pomocą wbudowanego modułu, czy zapisać wybrany przez siebie fragment filmu na dysku twardym telewizora.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na telewizory Smart TV, których ceny zaczynają się od 3000zł. Ich możliwości są znacznie rozbudowane w porównaniu do tańszych modeli, co wiąże się z widocznie szerszym zastosowaniem. W tej cenie otrzymujemy telewizor z kamerką do wideo rozmów, czy sterowania gestami, instalowanie wielu aplikacji, czy obsługę dodatkowych urządzeń sterujących.

Budżet 5 000zł pozwala na zakup najlepszych na rynku telewizorów. Modele w tak wysokiej cenie oferują wszystko, czego nie znajdziemy w niższych półkach cenowych. Zaczynając na ambient light, poprzez rozdzielczość 4K, a kończąc na możliwości rozbudowania urządzenia za pomocą modułów.

Czy warto dziś zainwestować w Smart TV?

W Smart TV warto jest zainwestować tylko wtedy, gdy dysponujemy odpowiednią ilością gotówki. Rozważając zakup inteligentnego telewizora nie zapomnij o poborze energii, który będzie znacznie większy niż ma to miejsce w przypadku korzystania z tradycyjnego telewizora. Ceny spadają, a możliwości telewizorów rosną, jednak dokładnie przemyśl, czy telewizor tego typu jest tym, czego potrzebujesz.

My radzimy, aby niezdecydowane osoby jeszcze poczekały, a bardziej zdecydowani dozbierali do droższego modelu. Jest to o tyle ważne, że każdemu zależy na wysokiej wydajności, która nie zawsze idzie w parze z najtańszym sprzętem.

Telewizor Smart TV – Ranking 2022

Oceń