Obecnie najnowsze telewizory na rynku charakteryzują się zakrzywionym ekranem. Zaraz po wprowadzeniu ich na rynek budziły sensację i były nie małą ciekawostką dla użytkowników. Wbrew pozorom, technologia zakrzywionego ekranu nie jest nowa. Telewizory wyposażane były w ekrany tego typu już przed wprowadzeniem technologii LCD. Po wielu latach projektanci doszli jednak do wniosku, że ekran powinien być zakrzywiony w drugą stronę i, dzięki temu dziś możemy oglądać swoje ulubione produkcje od środka koła spoglądając z dowolnego kąta.

Wybrać telewizor zakrzywiony, czy standardowy?

Producenci określają swoje telewizory z zakrzywionym ekranem, jako urządzenia, dzięki którym oglądanie telewizji, czy ulubionych filmów będzie przyjemne nawet w przypadku spoglądania na ekran pod ostrym kątem. Obraz ma być w pełni czytelny, a krzywizna ma powodować to, że nie zobaczymy zniekształceń.

Technologia ta została bezpośrednio zapożyczona z kin IMAX. To właśnie w kinach tego typu pierwszy raz został zastosowany ekran zakrzywiony ku widowni. Dzięki zakrzywieniu jesteśmy w stanie oglądać idealnie odwzorowany obraz nawet na bardzo dużym ekranie. Dodatkowo powstaje wrażenie niesamowitej głębi obrazu, co jest szczególnie widoczne w produkcjach z gatunków katastroficznych, czy przyrodniczych.

Ranking telewizorów z zakrzywionym ekranem

Zakrzywienie ekranu powoduje również znacznie mniejszą liczbę refleksów. Obraz jest znacznie lepszy, wyraźniejszy i jest przyjemniejszy w odbiorze. Szczególnie widoczne jest to w jasnych pomieszczeniach, gdzie głównym problemem są padające na ekran promienie świetlne. Dodatkowo zakrzywione ekrany są znacznie lepiej podświetlone. W rogach nie występują zmiany jasności, w związku z czym obraz podświetlany jest równomiernie na całej powierzchni ekranu.

Telewizory LED niosą za sobą liczne korzyści. Wbrew powszechnej opinii nie są jedynie źródłem dochodu dla największych koncernów ze świata elektroniki. Prawdą jest, że pierwsze telewizory LED zostały wprowadzone na rynek przez gigantów takich jak Samsung, Sony, czy LG, jednak mniej znani producenci cały czas dążą do tego, aby wypracować własną wersję tej technologii. Najbardziej zaawansowane technologicznie telewizory z zakrzywionym ekranem charakteryzują się również szeregiem dodatkowych możliwości. Zaliczyć do nich można wyświetlanie obrazu 3D, czy obsługę Smart TV.

Mimo wysokiej ceny, telewizory z zakrzywionym ekranem często wybierane są przez użytkowników. Szczególnie doceniany jest ogrom funkcji, jakie oferują, a także wygoda użytkowania i wyższa jasność w porównaniu do standardowych odpowiedników. Pamiętaj jednak, że najlepszej jakości obraz będziesz mógł dostrzec wtedy, gdy usiądziesz bezpośrednio przed środkiem ekranu. Poczujesz wtedy wcześniej wspomnianą głębię i dostrzeżesz wysoką jasność i ostrość.

Telewizor z zakrzywionym ekranem 4K

Od kilku lat standardem w wyświetlaniu obrazu jest FullHD. Technologię tą możemy już spotkać w ekranach każdego typu urządzeń. Nowocześniejszym rozwiązaniem, prezentowanym przez producentów jest 4K oferujące 4 razy wyższą rozdzielczość w porównaniu do technologii poprzedniej. Telewizor z możliwością wyświetlania obrazu w 4K okaże się przydatny szczególnie wtedy, gdy będziemy mieli możliwość oglądania filmów z dysków Blue Ray, czy gry na konsoli. Jedynie tego typu rozwiązania pozwolą na pełne wykorzystanie możliwości zaawansowanego telewizora. Telewizor 4K do oglądania telewizji będzie bezsensownym zakupem ze względu na niską rozdzielczość nadawania stacji telewizyjnych.

Jeżeli Twój budżet na to pozwala, wybierz możliwie najnowocześniejszy telewizor, który będzie dopasowany do Twoich wymagań i możliwości. Ważna jest nie tylko przekątna, ale również technologia wyświetlania, gdyż duży ekran nie współgra dobrze z przestarzałą technologią, jaką jest w dzisiejszych czasach HD Ready.

Ranking telewizorów 4K z zakrzywionym ekranem

Zakrzywiony telewizor – ile cali będzie odpowiednie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziesz użytkować nabyty telewizor. Jeżeli będziesz wykorzystywać go w charakterze monitora komputera – wybierz telewizor o możliwie najmniejszej przekątnej ekranu, ale nie zapomnij o wysokiej rozdzielczości, która przyda się w szczególnie wymagających tytułach. Jako monitor idealnie sprawdzi się urządzenie o przekątnej w granicach 26 – 32 cale i rozdzielczości 4K. Mimo zastosowania zaawansowanej technologii, przy tak małej przekątnej ekran nie jest w stanie idealnie odwzorować kolorystykę, czy uwydatnić kontrast, dlatego ekrany tego typu nie są polecane dla osób zainteresowanych obróbką grafiki, czy filmu.

Telewizor w połączeniu z kinem domowym sprawdza się idealnie. Wybierając telewizor z zakrzywionym ekranem do oglądania filmów trzeba mieć na uwadze fakt, że nie może to być niewielki model. Najlepszym wyborem będzie telewizor z ekranem o przekątnej 40 cali i więcej. Na ekranie tych rozmiarów będą widoczne nawet najmniejsze szczegóły, co pozwoli na zapamiętanie wielu najciekawszych momentów filmów.

Ranking telewizorów od 40 do 50 cali z zakrzywionym ekranem

Filmy w wysokiej rozdzielczości i gry wideo to dwa główne typy zastosowań, względem których powinien być rozważany zakup telewizora z zakrzywionym ekranem. Odpowiednia wielkość w połączeniu z ekranem, którego brzegi skierowane są do użytkownika pozwolą na odczucie głębi i wysokiej jasności wyświetlanego obrazu. Niestety, wraz z wielkością telewizora rośnie również jego cena, która może przekraczać nawet 10 000 zł.

Technologia zakrzywionego ekranu nadal uważana jest jako nowa i non stop jest udoskonalana przez producentów. Wciąż nie wiadomo, czy odniesie ona sukces równy produktom wyposażonym w technologię FullHD, jednak nie można zapominać o tym, jakie inwestycja w telewizor z zakrzywionym ekranem niesie korzyści.

Oceń