Na kolację lub śniadanie zazwyczaj jadamy kanapki z szynką. Jednak po długim upływie czasu, kanapka ze zwykłego pieczywa może nam się już po prostu przejeść. Wtedy bardzo smaczną alternatywą jest toster. Kanapki z tego urządzenia są chrupiące, toster nadaje im naprawdę innego oblicza. Oprócz chrupkości, taka kanapka jest ponadto ciepła. Może to być ciekawą odmianą w szczególności dla dzieci. Nie tylko jedzenie, ale samo przygotowanie może je zainteresować. Wkładanie kromek do tego urządzenia oraz czekanie, aż wyskoczą w powietrze, może być naprawdę absorbującym zajęciem dla naszych pociech. Gdy zainteresujemy się cenami tosterów, to zobaczymy, że nie musi to być bardzo drogi zakup, a może nam służyć parę lat i kilkaset śniadań. Ceny tosterów zaczynają się już od ok.40zł. Gdy nie wiemy jaki toster kupić, to w tym przypadku możemy się pokierować ceną.

Toster – Ranking Marzec 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Tostery i Opiekacze. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Typy tosterów

  • Tostery tradycyjne – urządzenia niewielkich rozmiarów zazwyczaj pozwalające na przygotowanie dwóch osobnych tostów. Wyposażone w grzałki, które po uruchomieniu opiekają pieczywo. Niewątpliwą zaletą tosterów tradycyjnych jest ich niska cena. Ponadto mogą one być wyposażone w szereg funkcji dodatkowych takich, jak timer, czy wbudowane radio.
  • Poziome – Wewnątrz nich zawsze znajdziemy ruszt, na którym spoczywa pieczywo podczas opiekania. Dzięki swojej konstrukcji pozwalają na przygotowanie pełnych kanapek lub nawet opiekanie produktów innego typu. Bardzo często wykorzystywane są jako alternatywa dla piekarnika. Są niestety droższe w porównaniu do tosterów tradycyjnych.
  • Tostery zamykane – Inaczej nazywane są opiekaczami. Charakteryzują się zupełnie inną konstrukcją w porównaniu do pozostałych tosterów. Wnętrze opiekacza tworzą metalowe płyty, które podgrzewane są za pomocą odpowiednio skonstruowanych grzałek. Dzięki tosterowi zamykanemu przygotujesz bardzo dobre kanapki z farszem.

Najważniejsze parametry tosterów

  • Wielkość – wpływa na ilość kromek, które będziemy w stanie opiec w tym samym czasie. Warto jednak zwrócić uwagę na dokładne wymiary sprzętu, ponieważ może okazaćsię, że nie zmieści się ono na naszej półce.
  • Moc i waga – Moc najczęściej podawana jest w watach i wpływa na długość przygotowywania pieczywa. Krótko mówiąc, im wyższa moc, tym krótszy czas opiekania. Jeżeli chodzi o toster do domu, w zupełności wystarczy taki charakteryzujący się mocą w przedziale 600-1500W. Waga zazwyczaj nie gra większej roli. Zwróć jednak uwagę na nią przed zakupem, gdy planujesz bardzo często podróżować i zabierać toster wraz ze sobą.
  • Liczba kromek – standardowy toster pozwala na przygotowanie dwóch tostów. W sprzedaży są jednak urządzenia znacznie pojemniejsze, którymi powinny zainteresować się głównie rodziny wielodzietne lub osoby planujące zakup sprzętu tego typu do firmy lub restauracji.
  • Obudowa i kabel – obudowa znacznej większości tosterów wykonana jest z plastiku. W zupełności sprawdzi się on w przypadku domowych zastosowań. Z kolei, gdy potrzebujesz tostera do firmy, poszukuj wykonanego z metalu. Kabel dołączony do tostera musi charakteryzować się odpowiednią długością. Sprawdź ją zatem jeszcze przed zakupem.
  • Czujnik temperatury i regulacja – czujnik temperatury odpowiada za bezpieczeństwo. Jeżeli wykryje, że urządzenie nagrzało się do zbyt wysokiej temperatury – odetnie dopływ prądu. Regulacja z kolei pozwala na dobranie stopnia opieczenia pieczywa. Funkcję tę warto mieć zwłaszcza, gdy lubisz eksperymentować w kuchni.
  • Tryby – Bardziej zaawansowane technologicznie tostery pozwalają na opiekanie pieczywa w dowolny sposób. Możesz przygotować chleb jednostronnie, rozmrażać wybrane produkty lub nawet opiekać w trybie boost.
Tosty z tostera to idealne urozmaicenie każdego posiłku. Dzięki tosterowi lub opiekaczowi możesz przyrządzić je bardzo szybko.
Tosty z tostera to idealne urozmaicenie każdego posiłku. Dzięki tosterowi lub opiekaczowi możesz przyrządzić je bardzo szybko.

Jaki toster kupić?

Jednak cena to nie wszystko, bo jeśli zastanawiamy się jaki toster wybrać, ważne jest również to, ile naraz grzanek mamy zamiar przygotować. Kolejną ważną kwestią oprócz ceny, jest czy urządzenie zawiera wyjmowaną tackę na okruchy oraz ruszt, wspomagający funkcjonalność urządzenia. Te dwie rzeczy przyczynią się w bardzo wielkim stopniu do utrzymania naszego urządzenia w porządku. Oprócz tostera istnieje także opiekacz, który nie tworzy grzanek i w pozycji pionowej, a jest zorientowany poziomo i opieka nam złączone dwie kanapki. Bez względu na to, które z tych urządzeń chcemy kupić, dobrym pomysłem jest zerknąć na nasz ranking tosterów oraz ranking opiekaczy. Przy zakupie tosterów, najlepsze tostery znajdziemy w sklepach z takiego typu sprzętami niż na przykład w chińskim markecie.

Z całą pewnością i opiekacz i toster jest naprawdę genialną odmianą dla naszych posiłków. Gdy na myśl przyjdzie nam zakup opiekacza, to jego cena będzie porównywalna z cenami tosterów. Możliwy jest zakup opiekacza w zbliżonej cenie do tostera, czyli poniżej 50zł. Jednak bez względu na to, czy kupujemy toster czy opiekacz, warto wcześniej poczytać parametry znajdujące się na opakowaniu tych urządzeń.

Moc tostera – jaka będzie odpowiednia?

Wydawać by się mogło, że w przypadku tostera moc nie odgrywa większego znaczenia. Niestety jest to mylne wrażenie, ponieważ od niej zależy szybkość, z jaką będzie przygotowywane pieczywo. Moc najczęściej wyrażana jest w watach, a odpowiednią wartość znajdziesz zarówno na pudełku, jak i w opisie specyfikacji technicznej.

Pamiętaj jednak, że wraz z mocą rośnie również cena, dlatego nie warto przesadzać, jeżeli czas nie odgrywa większej roli. Optymalnym wyborze okaże się najlepszy toster o mocy 600-700 W. Nie będzie kosztował wiele, ale opiekanie pieczywa przy jego pomocy nie będzie trwało wieczności.

Liczba i szerokość szczelin

Tostery zazwyczaj pracują w pozycji pionowej, a od liczby posiadanych przez nich szczelin zależy to, ile kromek chleba będziesz mógł upiec w tym samym czasie. Szczeliny zazwyczaj występują w liczbie parzystej, dlatego spotkasz urządzenia z dwiema, czterema, bądź nawet sześcioma miejscami na pieczywo.

Przy wyborze najlepszego tostera pod względem ilości szczelin, radzimy zastanowienie się, jakiej wielkości posiłki są jadane w danym domu. Jeżeli wspólny posiłek będzie jadała większa liczba osób, wtedy konieczny może okazać się najlepszy toster z czterema szczelinami. Ma to bezpośredni związek z ekonomią użytkowania, a także oszczędnością czasu. Z kolei, gdy jesteś singlem, lub tworzysz dwuosobową rodzinę – wtedy z powodzeniem wystarczy toster dwuszczelinowy.

Istotną rolę odgrywa również szerokość szczelin. Jeżeli będą zbyt wąskie może okazać się, że preferowane przez Ciebie pieczywo nie zmieści się. Dlatego też zwróć na ten aspekt szczególną uwagę, aby później nie okazało się, że nie możesz upiec swojego ulubionego chleba.

Długość kabla najlepszego tostera

Jeżeli planujesz ustawienie swojego tostera daleko od źródła zasilania, pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić długość dołączonego przewodu, aby nie musieć stosować kłopotliwych w użyciu przedłużaczy. Ponadto warto doczytać w specyfikacji, czy jest możliwość schowania kabla, dzięki czemu najlepszy toster zajmie w szafce zdecydowanie mniej miejsca.

Bezpieczeństwo pracy

Bezpieczeństwo użytkowania tostera jest bardzo ważne, dlatego warto zdecydować się na urządzenie wyposażone w szereg czujników, które zapobiegną wypadkowi. Najpopularniejszy jest czujnik temperatury, którego zadaniem jest odcięcie dopływu prądu, kiedy toster nagrzeje się do ustanowionej przez producenta temperatury.

Funkcje dodatkowe – w jakie warto zainwestować?

Najlepszy toster jest bardzo prostym urządzeniem, jednak jego funkcjonalność może być rozszerzona za pomocą funkcji dodatkowych. Są one nie tylko atrakcyjnym dodatkiem, ale często również ułatwiają przygotowywanie tostów.

Jedną z funkcji, w którą warto zainwestować, jest regulacja mocy tostera. Dzięki niej pieczywo opieczesz w dowolny, preferowany przez siebie sposób. Jeżeli preferujesz tosty bardziej przypieczone – nie będzie to problemem. Lubisz grzanki lekko chrupiące? Zmniejsz moc i delektuj się delikatnym smakiem ulubionego pieczywa!

Funkcja pozwalająca ustawić czas opiekania, jak nazwa sama wskazuje, pozwala na precyzyjne ustawienie czasu, w jakim ma być opiekane pieczywo. Po upływie tego czasu urządzenie automatycznie się wyłączy, a Ty będziesz mógł wyjąć z niego upieczony chleb bądź bułki.

Jaki toster wybrać?

To, jaki toster wybierzesz, powinno zależeć głównie od Twoich potrzeb. Jeżeli zależy Ci na tym, aby urządzenie umożliwiało przygotowanie wielu kromek chleba jednocześnie – wybierz takie z wieloma szczelinami. Z kolei, gdy istotną rolę odgrywa dla Ciebie czas przygotowywania pieczywa, nic trudnego w tym, aby dokonać zakupu najlepszego tostera o większej mocy.

5/5 - (8 głosów)