Najczęstszym dylematem podczas urządzania łazienki jest odpowiedz na pytanie: wanna czy prysznic? Ze względu na niewielkie rozmiary współczesnych łazienek, często najlepszym rozwiązaniem jest prysznic, który dzięki nieograniczonym możliwościom aranżacji, można łatwo dopasować do każdego pomieszczenia. Jeśli jednak dysponujemy większą przestrzenią, lub coraz częściej spotykanym i popularnym pokojem kąpielowym, naprawdę warto rozważyć umieszczenie w nim wanny. Dobra wanna wolnostojąca jest wyznacznikiem luksusu. Ilość i różnorodność modeli dostępnych na rynku pozwala dopasować wannę do każdego pomieszczenia kąpielowego.

Rodzaje wanien wolnostojących

Wanny wolnostojące można podzielić ze względu na ich kształt. Mogą być one owalne lub okrągłe, albo prostokątne. Mogą być także zupełnie nieregularne, np. w formie ziarna fasoli. Taka wanna wolnostojąca może być napełniania wodą z wylewki ściennej lub stojącej baterii prysznicowo-wannowej, ale najnowsze wanny mogą być obsługiwane zupełnie bez wylewki. W takich modelach wanna napełnia się przez odpływ lub przelew.

Wanny można także podzielić ze względu na materiał wykonania. Może to być tradycyjne żeliwo, popularna stal lub nowoczesne tworzywo sztuczne.

Ostatnią z kategorii jest podział na wanny pod względem ich stylu. Tu wyróżniają się modele nowoczesne oraz klasyczne.

Klasyczna wanna wolnostojąca

Czym właściwie wyróżnia się klasyczna wanna wolnostojąca? Bardzo często jest to model stojący na specjalnych, stylizowanych nóżkach. Nóżki te mogą przypominać łapy lwa lub pazury orła, lub mieć bardziej współczesną, prostokreślną formę. Nóżki takie zwykle wykonane są z innego tworzywa, lub w innym kolorze niż sama wanna. Bardzo modny jest mosiądz. Oprócz takiego ustawienia, klasyczna wanna wyróżnia się także wywiniętym na kształt kołnierza rantem.

Wanna wolnostojąca przyścienna

Oprócz wanien ustawionych niezależnie od ścian pomieszczenia, wyróżnia się także wanny przyścienne. Czym charakteryzuje się wanna wolnostojąca przyścienna? Bardzo często wanna taka ma wywinięty lub poszerzony jednostronnie rant, który znajduje się przy ścianie i może pełnić funkcję półki na kosmetyki. Wanna taka często napełniana jest z wylewki ściennej i obsługiwana z baterii wannowej montowanej na ścianie. W takich przypadkach rzadko stosuje się baterie wolnostojące.

Na powyższych przykładach widać jak różnorodna jest oferta wanien wolnostojących. Jaka jest więc najlepsza wanna wolnostojąca? Jest to taka wanna, która pasuje do danego pomieszczenia kąpielowego pod względem wielkości, stylu i oczekiwań użytkowników.