Budowa domu jednorodzinnego musi zostać poprzedzona różnego rodzaju formalnościami – między innymi złożeniem do urzędu powiatowego projektu domu. Taką dokumentację, która obejmuje m.in. architektoniczny i konstrukcyjny projekt budynku, można zamówić na indywidualne zlecenie u projektanta lub kupić gotową w pracowni architektonicznej. Co należy brać pod uwagę, wybierając gotowy projekt domu?

Wybór projektu domu jednorodzinnego – co brać pod uwagę?
Wybór projektu domu jednorodzinnego – co brać pod uwagę?

Gotowe projekty domów – dlaczego warto?

Przede wszystkim, odpowiedzmy na pytanie, dlaczego w ogóle kupno gotowego projektu domu może być rozwiązaniem lepszym niż zamawianie projektu indywidualnego u architekta. Powodów, jak się okazuje, jest przynajmniej kilka.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na oszczędności finansowe. W 2022 roku ceny za projekty indywidualne kształtują się od 150 do nawet 300 złotych za m2. Łatwo obliczyć, że nawet przy dość optymistycznych założeniach i projekcie domu o średnich rozmiarach, mówimy tu o kwotach rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tymczasem gotowe projekty kosztują najczęściej zaledwie 3-4 tys. złotych. Możesz je obejrzeć na przykład tu: https://www.domoweklimaty.pl/jednorodzinne/.

Warto zauważyć, że gotowy projekt jest też dostępny praktycznie od ręki. Owszem, każdy taki projekt musi przejść przez etap adaptacji, czyli dopasowania go do konkretnej działki, niemniej i tak trwa to nieporównywalnie krócej, niż przygotowanie projektu indywidualnego, co może ciągnąć się przez kilkanaście miesięcy.

Co brać pod uwagę, wybierając gotowy projekt domu?

Skoro przedstawiliśmy już najważniejsze zalety gotowego projektu domu, opowiedzmy o tym, co należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Przeglądając oferty pracowni architektonicznych, zwracaj szczególną uwagę na:

  • Stopień, w jakim projekt pokrywa się z Twoimi oczekiwaniami:

Gotowe projekty mają to do siebie, że to domownicy dopasowują się do nich, a nie na odwrót. Przed przystąpieniem do poszukiwań, określ potrzeby swojej rodziny – zarówno pod kątem metrażu, jak i konkretnych pomieszczeń. Trzymaj się wyznaczonych standardów.

  • Rozwiązania konstrukcyjne:

Ceny poszczególnych projektów mogą nie różnić się od siebie drastycznie, ale inaczej może być z kosztami budowy. Pamiętaj, że choć nowoczesne, niesymetryczne bryły pięknie wyglądają, to przy budowie są znacznie droższe niż domy na planie kwadratu lub prostokąta z klasycznym, dwuspadowym dachem.

  • Obecność garażu:

Doświadczone pracownie architektoniczne mają w swoich ofertach zarówno domy z garażem, jak i bez. Dobrze przemyśl, czy potrzebujesz garażu, a jeśli tak, to czy lepszy będzie garaż wolnostojący czy dobudowany do domu.

  • Możliwość wprowadzenia zmian do projektu:

Na koniec zwracamy uwagę na to, że niektóre pracownie umożliwiają wprowadzenie kosmetycznych zmian do swoich projektów. Oczywiście, możliwości zawsze są na tym polu dość ograniczone, niemniej czasem usunięcie ściany działowej, zmiana położenia okien czy stworzenie lustrzanego odbicia domu poprawia funkcjonalność budynku.

Jeżeli interesują Cię gotowe projekty domów jednorodzinnych, polecamy pracownię Domowe Klimaty, która ma już ponad 25-letnie doświadczenie na rynku. Przykładowe projekty tego biura możesz obejrzeć tutaj: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-nowoczesnych/.