Wyrzynarka to niezbędnik dla każdego, kto ma do czynienia z cięciem materiałów – czy to przy okazji remontów, czy zajęć typowych dla majsterkowicza. Podpowiadamy jaką wyrzynarkę kupić w zależności od potrzeb i które wyrzynarki są najlepsze.

Rodzaje wyrzynarek

Na rynku możemy wyróżnić wyrzynarki klasyczne i wahadłowe (czyli z podcinaniem). Na czym polega różnica? W przypadku klasycznej wyrzynarki nóż (brzeszczot) porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym w górę i w dół, natomiast cięcie następuje pod wpływem wywieranego przez użytkownika nacisku na urządzenie.

Z kolei wyrzynarka wahadłowa oprócz ruchu posuwisto-zwrotnego wykonuje także dodatkowy ruch wahadłowy noża w przód i w tył, który podcina materiał. Dzięki temu użytkownik narzędzia nie musi dokonywać tak mocnego nacisku, jak w przypadku wyrzynarki klasycznej.

Jaką wyrzynarkę wybrać? Wersja wahadłowa będzie zdecydowanie lepszym wyborem, gdy będziemy chcieli ciąć przy pomocy urządzenia grube i twarde powierzchnie, którym klasyczna wyrzynarka mogłaby zwyczajnie nie podołać. Takie urządzenie sprawdzi się np. jako wyrzynarka do paneli.

Na rynku możemy także wyróżnić dwa dodatkowe rodzaje wyrzynarek – stołową i włosową. Pierwsza jest nieruchoma a cięcie następuje poprzez przesuwanie po niej materiału. Wyrzynarka włosowa też zazwyczaj występuje w formie stacjonarnej i służy np. do cięcia precyzyjnych łuków. Pamiętajmy, że najlepsze wyrzynarki to tego, które najlepiej odpowiadają potrzebom użytkownika.

Wyrzynarka marki Skill, marki podległej pod Bosch - narzędzie dla początkujących do zastosowania w głównie w domu.
Wyrzynarka marki Skill, marki podległej pod Bosch – narzędzie dla początkujących do zastosowania w głównie w domu.

Parametry wyrzynarek – jaką wyrzynarkę wybrać i kupić?

Kiedy już podejmiemy decyzję co do rodzaju wyrzynarki, trzeba przyjrzeć się parametrom urządzenia. Ma to znaczenie m.in. w zależności od tego, czy sprzęt będzie służył jako wyrzynarka do drewna, czy także do metalu i innych tworzyw twardych. Oto, na co trzeba zwrócić uwagę:

 • głębokość cięcia – jest ona podawana dla różnych materiałów, np. dla metalu i drewna. Dowiadujemy się dzięki temu, jak grube materiały można przecinać.
 • uchwyt – należy zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju noży przystosowana jest wyrzynarka. Noże mogą mieć uchwyty typu T, 2T i U, dobrze więc, aby wyrzynarka była z nimi kompatybilna.
 • liczba skoków – trzeba zwrócić uwagę, aby wartość była jak najwyższa, bo od tego zależy szybkość cięcia. Wyrzynarki potrafią mieć od 500 do 3000 skoków na minutę.
 • moc i ergonomia – jak w przypadku wszystkich elektronarzędzi, należy wybierać taką wyrzynarkę, która posiada moc pozwalającą na długą pracę, a przy tym wygodnie leży w dłoni.

Ostrza do wyrzynarki

Jak już ustaliliśmy, wymienne ostrza do wyrzynarki dzielą się ze względu na typ mocowania:

 • T – jest to mocowanie posiadające jedną wypustkę
 • 2T – dwie wypustki, dziś coraz rzadziej stosowane
 • U – czyli 1/4, jest to najbardziej uniwersalny typ mocowania

Mocowanie to tylko część rzeczy, które trzeba wiedzieć o ostrzach do wyrzynarek. To od brzeszczotów zależy bowiem, na jakie prace wyrzynarką będziemy mogli sobie pozwolić. Dlatego wybierając ostrze, należy zwrócić uwagę na:

 • grubość – im grubsze ostrze, tym precyzyjniejsze jest nim cięcie.
 • szerokość – wąskim ostrzem można ciąć łuki, szerokie służy raczej do linii prostych.
 • ząbki – ważny jest ich kształt i odstępy. Ząbki mogą być falowane (do cięcia wprost), ostrzone (precyzyjne cięcie) i rozwarte (szybkie cięcie). Z kolei im mniejsze są odstępy między ząbkami, tym płynniejsze będzie cięcie.
 • materiał – ostrze można stosować w zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonane. Przykładowo, ostrze HCS sprawdzi się w wyrzynarce do drewna, ponieważ dedykowane jest materiałom miękkim. Z kolei do cięcia stali, płytek ceramicznych albo cegły użyjemy ostrza o oznaczeniu HM. Kupując więc ostrze, należy odszukać na opakowaniu oznaczenie i przeczytać jego opis.

Zasilanie i akcesoria

Wyrzynarka może być sieciowa lub akumulatorowa. Sieciowe urządzenie ciągnie za sobą kabel, zaś bezprzewodowe wymaga regularnego ładowania – wybór zależy więc od preferencji użytkownika.

Ponadto do wyrzynarek można dokupić liczne akcesoria. Warto polecić tutaj prowadnicę, która pozwala na precyzyjne cięcie po linii, a także regulację natarcia brzeszczotu, służącą do regulacji wychylenia.

Jak używać wyrzynarki

Należy pamiętać, aby podczas cięcia sprzęt był dociśnięty do materiału i nie wpadał w drgania, bo mogłoby to uszkodzić ostrze. Twarde materiały należy ciąć powoli, miękkie można szybciej. Niezależnie od tego, ważne jest, aby wyrzynarkę prowadzić po materiale stałym, jednolitym tempem.

Wyrzynarka – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wyrzynarki.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń