Wyrzynarka to niezbędnik dla każdego, kto ma do czynienia z cięciem materiałów – czy to przy okazji remontów, czy zajęć typowych dla majsterkowicza. Podpowiadamy jaką wyrzynarkę kupić w zależności od potrzeb i które wyrzynarki są najlepsze.
Spis treści:
Rodzaje wyrzynarek
Na rynku możemy wyróżnić wyrzynarki klasyczne i wahadłowe (czyli z podcinaniem). Na czym polega różnica? W przypadku klasycznej wyrzynarki nóż (brzeszczot) porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym w górę i w dół, natomiast cięcie następuje pod wpływem wywieranego przez użytkownika nacisku na urządzenie.
Z kolei wyrzynarka wahadłowa oprócz ruchu posuwisto-zwrotnego wykonuje także dodatkowy ruch wahadłowy noża w przód i w tył, który podcina materiał. Dzięki temu użytkownik narzędzia nie musi dokonywać tak mocnego nacisku, jak w przypadku wyrzynarki klasycznej.
Jaką wyrzynarkę wybrać? Wersja wahadłowa będzie zdecydowanie lepszym wyborem, gdy będziemy chcieli ciąć przy pomocy urządzenia grube i twarde powierzchnie, którym klasyczna wyrzynarka mogłaby zwyczajnie nie podołać. Takie urządzenie sprawdzi się np. jako wyrzynarka do paneli.
Na rynku możemy także wyróżnić dwa dodatkowe rodzaje wyrzynarek – stołową i włosową. Pierwsza jest nieruchoma a cięcie następuje poprzez przesuwanie po niej materiału. Wyrzynarka włosowa też zazwyczaj występuje w formie stacjonarnej i służy np. do cięcia precyzyjnych łuków. Pamiętajmy, że najlepsze wyrzynarki to tego, które najlepiej odpowiadają potrzebom użytkownika.
Parametry wyrzynarek – jaką wyrzynarkę wybrać i kupić?
Kiedy już podejmiemy decyzję co do rodzaju wyrzynarki, trzeba przyjrzeć się parametrom urządzenia. Ma to znaczenie m.in. w zależności od tego, czy sprzęt będzie służył jako wyrzynarka do drewna, czy także do metalu i innych tworzyw twardych. Oto, na co trzeba zwrócić uwagę:
- głębokość cięcia – jest ona podawana dla różnych materiałów, np. dla metalu i drewna. Dowiadujemy się dzięki temu, jak grube materiały można przecinać.
- uchwyt – należy zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju noży przystosowana jest wyrzynarka. Noże mogą mieć uchwyty typu T, 2T i U, dobrze więc, aby wyrzynarka była z nimi kompatybilna.
- liczba skoków – trzeba zwrócić uwagę, aby wartość była jak najwyższa, bo od tego zależy szybkość cięcia. Wyrzynarki potrafią mieć od 500 do 3000 skoków na minutę.
- moc i ergonomia – jak w przypadku wszystkich elektronarzędzi, należy wybierać taką wyrzynarkę, która posiada moc pozwalającą na długą pracę, a przy tym wygodnie leży w dłoni.
Ostrza do wyrzynarki
Jak już ustaliliśmy, wymienne ostrza do wyrzynarki dzielą się ze względu na typ mocowania:
- T – jest to mocowanie posiadające jedną wypustkę
- 2T – dwie wypustki, dziś coraz rzadziej stosowane
- U – czyli 1/4, jest to najbardziej uniwersalny typ mocowania
Mocowanie to tylko część rzeczy, które trzeba wiedzieć o ostrzach do wyrzynarek. To od brzeszczotów zależy bowiem, na jakie prace wyrzynarką będziemy mogli sobie pozwolić. Dlatego wybierając ostrze, należy zwrócić uwagę na:
- grubość – im grubsze ostrze, tym precyzyjniejsze jest nim cięcie.
- szerokość – wąskim ostrzem można ciąć łuki, szerokie służy raczej do linii prostych.
- ząbki – ważny jest ich kształt i odstępy. Ząbki mogą być falowane (do cięcia wprost), ostrzone (precyzyjne cięcie) i rozwarte (szybkie cięcie). Z kolei im mniejsze są odstępy między ząbkami, tym płynniejsze będzie cięcie.
- materiał – ostrze można stosować w zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonane. Przykładowo, ostrze HCS sprawdzi się w wyrzynarce do drewna, ponieważ dedykowane jest materiałom miękkim. Z kolei do cięcia stali, płytek ceramicznych albo cegły użyjemy ostrza o oznaczeniu HM. Kupując więc ostrze, należy odszukać na opakowaniu oznaczenie i przeczytać jego opis.
Zasilanie i akcesoria
Wyrzynarka może być sieciowa lub akumulatorowa. Sieciowe urządzenie ciągnie za sobą kabel, zaś bezprzewodowe wymaga regularnego ładowania – wybór zależy więc od preferencji użytkownika.
Ponadto do wyrzynarek można dokupić liczne akcesoria. Warto polecić tutaj prowadnicę, która pozwala na precyzyjne cięcie po linii, a także regulację natarcia brzeszczotu, służącą do regulacji wychylenia.
Jak używać wyrzynarki
Należy pamiętać, aby podczas cięcia sprzęt był dociśnięty do materiału i nie wpadał w drgania, bo mogłoby to uszkodzić ostrze. Twarde materiały należy ciąć powoli, miękkie można szybciej. Niezależnie od tego, ważne jest, aby wyrzynarkę prowadzić po materiale stałym, jednolitym tempem.
Wyrzynarka – Cena i Ranking 2022
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wyrzynarki.