Wiertarka jest jednym z podstawowych narzędzi, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie. Jej wybór sam w sobie jest zadaniem trudnym, ale nie jedynym. Po wybraniu odpowiedniego sprzętu kolejnym krokiem będzie decyzja o kupnie dobrego i wytrzymałego zestawu wierteł. Na rynku znajdziemy bardzo wiele produktów, zróżnicowanych zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Więc, jaki wybrać najlepszy zestaw, na co zwracać uwagę, co kupić?

Zestaw wierteł – jaki wybrać i kupić?

 • Materiał z którym będziemy pracować – przykładowo drewno, metal czy szkło.
 • Technologia wykonania wiertła – na przykład pokrycie węglikiem spiekanym, potocznie zwanym widią.
 • System mocowania wiertła w naszej wiertarce – system SDS, SDS plus czy inne.
 • Liczba elementów w zestawie.

Spośród wymienionych czynników decydujących o wyborze zestawu wierteł, najważniejszy wydaję się materiał, z którym będziemy pracować.

Wiertła do betonu

Większość prac budowlanych opiera się właśnie na wierceniu w betonie – jednym z najtwardszych materiałów, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć. Do wierteł, które sprostają temu zadaniu, można zaliczyć:

 • Wiertła widiowe – wiertła pokryte węglikiem spiekanym. Dzięki takiej technologi wykonania charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością, porównywalną z diamentem. Zapewnia nam to szybką i bezproblemową pracę, bez ryzyka złamania wiertła.
 • Wiertla z płaską głowicą o podwójnym ostrzu – polecane jako rozwiązanie do murów wykonanych z cegieł i betonu niezbrojonego.
 • Wiertła z ostrzem poczwórnym – rozwiązanie dedykowane do wykonywania otworów w betonie zbrojonym.
 • Wiertła diamentowe – rozwiązanie najdroższe, ale zarazem najtrwalsze i gwarantujące najbardziej efektywne wiercenia nawet najgłębszych otworów.
Zestaw wierteł do metalu w stalowym opakowaniu, które ułatwia znalezienie wiertła o odpowiedniej średnicy.
Zestaw wierteł do metalu w stalowym opakowaniu, które ułatwia znalezienie wiertła o odpowiedniej średnicy.

Wiertła do betonu – SDS i SDS Plus – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wiertła do betonu – SDS i SDS Plus.

Wiertła do metalu

Wybierając wiertła do metalu, należy wziąć pod uwagę, oprócz twardości przewiercanego materiału również technologie ich wykonania.

 • Wiertła frezowane – w ich przypadku żłobienia wykonuje frezerka. Rozwiązanie najtańsze i zapewniające najmniej efektywne wiercenie.
 • Wiertła walcowane – podobnie jak w przypadku wierteł wyżej.
 • Wiertła szlifowane – najbardziej precyzyjnie wykonane. Najbardziej wytrzymałe i zapewniające najszybsze wiercenie.

Wiertła do metalu – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wiertła do metalu.

Wiertła kobaltowe stali nierdzewnej INOX – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wiertła kobaltowe do stali nierdzewnej INOX.

Wiertła do szkła

Wybór wierteł do szkła jest wyborem bardzo trudnym. Wynika to ze specyfiki i delikatności przewiercanego materiału. Tylko dzięki zastosowaniu odpowiedniego zestawu wierteł jesteśmy w stanie nasz otwór wykonać precyzyjnie i bez nieestetycznych wyszczerbień. Najczęściej wiertła tego typu wykonane są z wykorzystaniem węglika wolframu i posiadają charakterystyczne trójkątne głowice wiercące.

Wiertła do szkła – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wiertła do szkła.

Uchwyty – SDS, SDS plus

Pisząc o czynnikach wpływających na wybór najlepszego zestawu wierteł, wspominaliśmy o system montażu narzędzia w wiertarce – SDS czy SDS plus. W skrócie są to systemy umożliwiające bardzo szybką i efektywną zmianę wiertła w naszym urządzeniu. W znacznym stopniu ułatwia i skraca to naszą pracę, szczególnie w przypadku potrzeby wiercenia otworów o różnej średnicy. Wybierając zarówno sprzęt, jak i zestaw wierteł do niego warto zwrócić uwagę na obecność tego systemu.

 

Oceń