Prawidłowy montaż okna dachowego może wpłynąć na jego szczelność i wydłużyć jego żywotność. Najlepszym sposobem na zapewnienie prawidłowego wykonania pracy jest zatrudnienie profesjonalistów z doświadczeniem w montażu okien. W tym artykule dowiesz się, jak zamontować okno na metalowym dachu. Dowiesz się również, jakie odstępy między krokwiami należy zastosować i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Jak zamontować okno dachowe? Jak uniknąć błędów podczas montażu okien?

Jak prawidłowo zamontować okna dachowe Velux, aby było ciepłe i szczelne? To pytanie spędza sen z powiek wielu budowlańcom. Jakie są najczęstsze błędy podczas montażu okien dachowych? Przed podjęciem jakiejkolwiek próby montażu, pierwszym błędem jest wybór niewłaściwego zespołu montażystów okien dachowych. Dekarz musi mieć doświadczenie, wiedzę i znać się na tym, co robi, aby nie popełniać błędów. Niewykwalifikowani „fachowcy”, którzy oferują niższe ceny mogą kusić, ale nie będzie to mądra decyzja. Nieprawidłowo zamontowane okno dachowe może przeciekać, pleśnieć i zamarzać. Ważne jest również, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Nieprawidłowy montaż okien dachowych może spowodować utratę gwarancji. Montaż okien dachowych Fakro w Krakowie i okolicach warto zlecić specjalistom.

Wymiary okna dachowego powinny być zgodne z normą

Jakie okno dachowe powinienem kupić? Obecnie dostępnych jest wiele różnych typów okien dachowych. Jest to inwestycja na wiele lat, dlatego warto wybrać okno, które będzie łatwe w obsłudze i funkcjonalne.

Przegląd rodzajów

Nie tylko rodzaj okien dachowych ma znaczenie. Wymagana jest najlepsza wydajność i certyfikacja zgodnie z normą. Można, choć rzadziej, trafić na nieuczciwych producentów, którzy sprzedają produkty bardzo niskiej jakości w niższych cenach. Jakie są korzyści ze zwracania uwagi na parametry termoizolacyjne okna dachowego? Bardzo ważny jest współczynnik przenikania ciepła (im niższy, tym cieplej). Będzie on zatrzymywał ciepło w pomieszczeniu zimą i chronił przed upałami latem.

W wielu sklepach internetowych z oknami dachowymi znajdują się wyłącznie sprawdzeni producenci. Najlepiej wybierać te firmy, które sprzedają okna od wielu lat. Mamy wtedy pewność, że trafimy na sprawdzone marki i produkty.

Montaż okien dachowych — pozwolenie czy zgłoszenie?

Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego z 2020 roku, montaż nowych okien dachowych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, gdyż wiąże się z trwałą zmianą konstrukcji dachu. Działania te są uważane za przebudowę i dlatego wymagają pozwolenia na budowę.

W większości przypadków pozwolenie na przebudowę można uzyskać w ciągu 30 dni. Jednak w pewnych okolicznościach proces ten może potrwać do 65.

Okna dachowe mogą być wymieniane w ramach remontu. Wymaga to jedynie powiadomienia odpowiedniego organu.

Jaki jest koszt okna dachowego?

Okna dachowe mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób okno będzie użytkowane, z jakiego materiału zostało wykonane oraz czy zamontowane zostaną markizy.

Okna dachowe mogą kosztować już od 500 złotych. Jednak najdroższe modele mogą sięgać nawet 2 000 złotych.