Piekarnik to sprzęt obecny w każdej kuchni, który brudzi się najbardziej ze wszystkich. Zaschnięty przypalony tłuszcz jest zmorą każdej pani domu. Piekarnik czasem wygląda jakby wybuchła w nim bomba, są tam przypalenia z wielu dań, bo zazwyczaj nie czyści się go po każdym pieczeniu. Najgorszy jest przypalony tłuszcz, którego nie da się wyczyścić zwykłymi środkami czyszczącymi.

Wyczyszczenie piekarnika wymaga nakładu pracy i długiego szorowania, chyba że zna się sposób na jego łatwe czyszczenie! Jest sprytny sposób by szybko wyczyścić piekarnik. Bez nerwowego szorowania, które może zniszczyć wnętrze piekarnika. To tabletki do zmywarki! Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki krok po kroku?
Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki krok po kroku?

Jak łatwo wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Jeśli w piekarniku jest mnóstwo trudnych do usunięcia zabrudzeń takich jak przypalenia i tłuszcz nie trzeba już ich szorować, wystarczy użyć nowoczesnych trików. Para wodna i tabletka do zmywarki to duet, który wyczyści nawet najbrudniejszy piekarnik.

Dlaczego akurat tabletki do zmywarki?

Tabletki do zmywarki mają szereg zastosowań. Są idealne do czyszczenia pralki, a nawet do umycia toalety. Jak sama nazwa wskazuje świetnie sprawują się także w zmywarce. Więc warto wykorzystać jej magiczne zastosowanie także w piekarniku.

Co będzie potrzebne?

 1. Woda
 2. Naczynie żaroodporne
 3. Tabletka do zmywarki
 4. Gąbka do czyszczenia
 5. Rękawiczki gumowe
 6. Ręcznik papierowy

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki krok po kroku?

Krok 1 – opróżnij piekarnik

Opróżniamy piekarnik ze wszystkich blach i kratek.

Krok 2 – umieść tabletkę w naczyniu i zalej wodą

Umieszczamy tabletkę do zmywarki w naczyniu żaroodpornym i zalewamy ok 1 litrem wody. Im mniej wody tym stężenie detergentu jest większe, a co za tym idzie będą lepsze rezultaty.

Krok 3 – włącz piekarnik na 100 stopni i ustaw zegar na 2 godziny

Wkładamy miksturę do piekarnika i nastawiamy na ok 100 stopni. Naczynie z miksturą powinno znajdować się w piekarniku około 2 godzin. Gdy tabletka rozpuści się pod wpływem temperatury wrzenia, wraz z parą zacznie rozchodzić się po wnętrzu piekarnika i będzie rozpuszczać brud.

Krok 4 – doczyść piekarnik ręcznie

Gdy piekarnik ostygnie po ok 2h można zabrać się za jego ręczne doczyszczenie. Wykorzystując wodę z rozpuszczoną tabletką oraz gąbkę kuchenną zbieramy ze ścian piekarnika stare przypalenia i tłuszcz. Koniecznie należy założyć rękawiczki na dłonie. Trzeba dbać o delikatną skórę rąk. Brud będzie łatwy do usunięcia, bo tabletka go rozpuściła i nie trzyma się już tak bardzo.

Krok 5 – wytrzyj piekarnik ręcznikiem papierowym

Następnie należy wytrzeć piekarnik ręcznikiem papierowym lub suchą ściereczką z mikrofibry. Piekarnik będzie lśnił czystością i pachniał jak nowy.

Jest to metoda niezawodna, najlepsza, by pożegnać się z przypalonym tłuszczem raz na zawsze. Tabletki do zmywarki najskuteczniej walczą z brudem.

Dlaczego warto używać tabletek do zmywarki do czyszczenia piekarnika i innych sprzętów?

 • Oszczędzanie – już nie trzeba kupować kilkunastu detergentów i testować coraz to nowych płynów, które ostatecznie i tak nie do końca czyszczą nasze domowe sprzęty. Wystarczy duże opakowanie tabletek i mamy czyste całe mieszkanie.
 • Minimalizm – czyli nie wykorzystujemy wielu plastikowych opakowań, które w końcu wylądują w śmieciach. Żyjemy w zgodzie w przyrodą, nie produkując ogromnej ilości plastiku.
 • Zapach – w piekarnikach często osiada brzydki zapach. Po każdym pieczeniu pozostają w nim drobne kawałki jedzenia, które przypalają się i wydzielają nieprzyjemne zapachy. Tabletki do zmywarki niwelują te brzydkie zapachy i pozostawiają piekarnik jak nowy. To samo tyczy się pralki. Tabletki doskonale radzą sobie z zapachami, które wydobywają się z wnętrza bębna.

Sprzątanie może być lekkie, miłe i przyjemne pod warunkiem stosowania przemyślanych i sprawdzonych trików. Trzeba oczywiście wykonać je krok po kroku, bardzo ważne jest zmycie detergentu, który przez dwie godziny rozpuszczał brud w piekarniku. Używając chłonnego ręcznika papierowego usuniemy resztki rozpuszczonej tabletki, dzięki czemu podczas kolejnego pieczenia w piekarniku nie będzie już śladu po detergencie.

Co jeszcze można czyścić tabletką do zmywarki?

 • Pralkę, bo tabletki świetnie rozpuszczają brud, który kryje się w kołnierzu pralki, usuwa kamień na grzałkach i w odpływie wody. Niweluje też brzydki zapach wewnątrz urządzenia. Wystarczy nastawić klasyczne pranie, ale zamiast ubrań do bębna wrzucić kostkę do zmywarki.
 • Toaletę, w której osadza się kamień i brud można łatwo wyczyścić. Wystarczy wrzucić tabletkę do toalety i poczekać aż się rozpuści. Następnie klasycznie wyczyścić muszlę klozetową.
 • Szyby w kabinie prysznicowej, tabletki do zmywarki doskonale radzą sobie ze wszelkimi osadami z kamienia.
 • Zmywarkę!
 • Zaplamione ubrania, można odbarwić tabletkami do zmywarki, wystarczy wrzucić tabletkę razem z ubraniami i włączyć zwykły cykl prania. Tabletka powinna poradzić sobie z delikatnym odbarwianiem.

Praktycznych sposobów na użycie tabletek jest bardzo dużo, wystarczy trochę kreatywności, a dom będzie lśnił czystością!

5/5 - (5 głosów)