Wiertnica glebowa jest narzędziem praktycznie niezastąpionym. Dołowniki czy też wiertnice, są bardzo wszechstronne mimo swej prostej budowy. Do każdego zastosowania świder glebowy różni się nieco parametrami. Wiertnica do ziemi przyda się przy kopaniu dołków do sadzenia drzewek, do otworów pod słupki przy stawianiu płotu, a także przy pracach budowlanych.
Spis treści:
Zastosowanie świdra do ziemi
Dołowniki glebowe mają szerokie zastosowanie i nie muszą się ograniczać tylko do pomocy przy sadzeniu kwiatów, czy sadzenia drzewek w sadzie. Wiertnice glebowe znajdą zastosowanie także w każdej innej pracy, która wymaga wykopania otworu w glebie. Nie są to tylko prace ogrodowe jak przesadzanie krzewów, czy wykopania dołków na podpórki do winorośli. Idealnie nadadzą się na wykopanie dziur w ziemi pod słupki ogrodzeniowe, czy w przypadku zmocowania małego płotu, by ogrodzić ogródek i rośliny. Dzięki świdrom glebowym przyspieszamy swoją pracę, dzięki czemu mamy go więcej na relaks.
Świder do ziemi – jaki wybrać? Jaki kupić? Jaki wiertnica glebowa najlepsza?
Wiertnice glebowe można podzielić na:
- Świdry ręczne – proste, długie świdry u chwytem poprzecznym, które przekręca się ręcznie. Zazwyczaj otwory taką wiertnicą robione są na około 8 – 20 centymetrów. Zaletą tego typu wiertnic jest ich bez kosztowe użytkowanie. Nie wymagają też konserwacji, a jedynie oczyszczenia z resztek ziemi.
- Wiertnice spalinowe – wiertnice tego typu są w stanie wywierć większe dołki niż świdry ręczne. W porównaniu do ręcznych działają szybciej, jednak za cenę paliwa i oleju jaki jest niezbędny do napędu. Idealnie nadadzą się do zbitej, gliniastej gleby, gdyż używając tego dołownika, raczej się nie przemęczymy. Wadą jest ich koszt użytkowania i konserwacje, tym bardziej gdy dołownika używamy rzadko.
- Dołowniki elektryczne – świdry przeznaczone do gruntu i wierceń w glebie na przykład pod słupki ogrodzeniowe, cokoły itp. Zazwyczaj w swoim przeznaczeniu działają podobnie jak spalinowe, tylko z tą różnicą, że muszą być podpięte pod stały dopływ prądu.
- Świdry glebowe hydrauliczne – mogą wykonywać bardzo szerokie otwory, traktowane jako wiertnice profesjonalne. Sam ich zakup wymaga sporego wkładu finansowego, także ich zakup polecany przy fachowych pracach wiertniczych.
Jaką wiertnicę wybrać?
Wbrew pozorom najlepsza w rankingu wypada świder ręczny. Zwykła konstrukcja, brak kosztów użytkowania, cechują się wytrzymałością i trwałością mimo niepozornego wyglądu. Jeden warunek by spełniał całkowicie oczekiwania, to gleba nie powinna być zbita. Wiertło winno być skierowane pionowo w dół, a świder oczyszczony z gleby po poprzednich otworach.
Kryteria wyboru – co najważniejsze przy wyborze dołownika?
- Materiał. Dołownik powinien być twardy i odporny na czynniki mechaniczne i uszkodzenia.
- Ergonomia. Ważne jest aby wiertnica była jak najdłuższa, wówczas pozwoli to na wiercenie otworów z naszą najmniejszą siłą. Dołowniki spalinowe i elektryczne powinny mieć solidny chwyt, w miarę możliwości tłumiąc drgania.
- Estetyka. Warstwa farby ma znaczenie. Nie chodzi o kolor, lecz o warstwę malarską i sposób pokrycia, bo to właśnie ona chroni wiertło glebowe przed korozją. W praktyce niestety warstwa to szybko się ściera przy pierwszych wierceniach w glebie.
- Średnica. Tutaj trzeba mieć na uwadze trochę ponadto co chcielibyśmy uzyskać, ze względu na to iż w praktyce wiercąc dół, obsypywany jest on piaskiem.
- Ilość skrętów. Tutaj zależność od głębokości otworu. Im głębszy ma być otwór, tym więcej dołownik powinien mieć skrętów do dyspozycji i skutecznie będzie usuwał glebę na zewnątrz.
Świder glebowy, wiertnica – Cena i Ranking 20229
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Świdry glebowe – wiertnice do ziemi.
Witam. Poszukuje wiertnicy do gleby i znalazłem tą z linku wyżej. Może ktoś korzysta i może polecić ?
Pozdrawiam