Szukasz sposobu na szybkie rozmrożenie lodówki i zamrażarki? Poniżej wskazujemy sprawdzone patenty na szybkie rozmrażanie lodówki ze szronu i lodu! Podpowiadamy, krok po kroku, jak powinny wyglądać etapy błyskawicznego czyszczenia zamrażalnika i chłodziarki, tak aby nie uszkodzić urządzenia! Sprawdź poniżej jak szybko rozmrozić lodówkę!

Jak szybko rozmrozić lodówkę? Najlepsze sposoby!
Jak szybko rozmrozić lodówkę? Najlepsze sposoby!

Sprawdzone sposoby na szybkie rozmrożenie lodówki

Tradycyjne rozmrażanie lodówki z reguły trwa od kilku do kilkunastu godzin w zależności od grubości warstwy lodu oraz szronu, które znajdują się na ściankach urządzenia. Jednak jak maksymalnie skrócić czas rozmrażania zamrażarki i chłodziarki? Poniżej prezentujemy 3 sprawdzone patenty na rozmrożenie lodówki w błyskawicznym tempie!

Miska z ciepłą wodą

Pierwszym sprawdzonym sposobem na przyśpieszenie procesu rozmrażania lodówki jest miska z nagrzaną wodą. Po odłączeniu lodówki z gniazdka z prądem przygotuj metalową lub plastikową miskę. Pamiętaj, aby dobrać takie naczynie, które zmieści się do wnętrza lodówki oraz zamrażarki. Po czym zagotuj wodę w czajniku. Gorącą wodę nalej do naczynia i odczekaj od 5 do 10 minut, aby temperatura wody nieco spadła.

Jaka lodówka side by side będzie najlepsza? Nasze TOP 10!

Po tym, czasie otwórz drzwi zamrażarki lub lodówki, a następnie włóż miskę lub garnek z dobrze nagrzaną wodą do wnętrza. Pamiętaj, aby nie zamykać drzwi lodówki, możesz je co najwyżej uchylić! Unosząca się para wodna będzie stopniowo topić nagromadzony lód i szron przez zwiększenie temperatury w lodówce, co z kolei znacznie przyspieszy rozmrażanie zamrażarki, jak i chłodziarki. Czynność tą możesz powtarzać, aż do pełnego roztopienia oraz skruszenia się lodu z zamrażarki, oraz szronu z lodówki.

Plastikowa skrobaczka

Proces czyszczenia lodówki możesz przyspieszyć, wykorzystując w tym celu skrobaczkę do śniegu. Ten patent możesz wykorzystać do odmrażania miejsc, gdzie osadza się szron – w chłodziarce oraz komorze Zero. Warto podkreślić, że prezentowany sposób niestety nie sprawdzi się do rozmrażania wnętrza zamrażarki, tym samym do usunięcia lodu. W pierwszej kolejności wyłącz lodówkę od zasilania – odłącz kabel od gniazdka. Następnie otwórz drzwiczki lodówki i odczekaj około 10 minut. Szron, który osadzony jest na ściankach, po upływie tego czasu powinien delikatnie stopnieć. Dzięki czemu proces skrobania szronu będzie szybki i skuteczny, co z kolei przyśpieszy rozmrażanie.

Regularne rozmrażanie lodówki

Najbezpieczniejszym sposobem na szybkie rozmrożenie zamrażarki oraz lodówki, jest wykonywanie tej czynności regularnie zgodnie z instrukcją obsługi lodówki – od 1 do 3 razy w ciągu miesiąca. Mianowicie, częste rozmrażanie lodówki nie doprowadzi do powstawania grubej warstwy lodu. Dzięki czemu sam proces rozmrażania i mycia będzie znacznie krótszy. Warto dodać, że częste rozmrażanie zamrażarki i chłodziarki bez wykorzystania przeróżnych patentów minimalizuje ryzyko uszkodzenia zamrażarki oraz lodówki, m.in. ich ścianek oraz uszczelek. Weź to pod uwagę!

Ranking lodówek do zabudowy no frost – zaktualizowany na Marzec 2024

Jak rozmrażać zamrażarkę i lodówkę?

Rozmrażanie lodówki nie jest skomplikowaną czynnością. Aby szybko rozmrozić zamrażarkę oraz lodówkę:

  1. Odłącz sprzęt od prądu, odpinając kabel od gniazda.
  2. Opróżnij wszystkie szuflady z produktów spożywczych.
  3. Zamrożoną żywność zabezpiecz w chłodnym miejscu.
  4. Otwórz dedykowany korek lub otwór do odprowadzania wody w lodówce.
  5. Wyłóż na podłodze ręczniki lub inne materiały w celu zabezpieczenia przed zalaniem.
  6. Poczekaj, aż temperatura wewnątrz zamrażarki osiągnie 0°C – możesz przyspieszyć ten proces, umieszczając naczynie z gorącą, parującą wodą.
  7. Kiedy lód oraz szron odpadnie od ścianek lodówki, przystąp do mycia.
  8. Przygotuj ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń lub wodę z octem.
  9. Dokładnie umyj każdą ścianę oraz komory lodówki wcześniej przygotowanym roztworem.
  10. Następnie przetrzyj każdą powierzchnię wilgotną szmatką.
  11. Umyj dokładnie każdą uszczelkę – w przypadku dużego zabrudzenia możesz to zrobić raz lub dwa razy.
  12. Wytrzyj do sucha wnętrze lodówki. Pamiętaj, że każda wilgoć musi być dokładnie wysuszona.
  13. Półki oraz szuflady wyczyść i umyj w zlewie, wykorzystując w tym celu wodę z płynem do naczyń.
  14. Przed włączeniem lodówki uzupełnij jej wnętrze żywnością.
  15. Ponownie podłącz lodówkę do prądu oraz włącz jej zasilanie.

Podsumowanie

  • Do jednych z metoda szybkiego rozmrożenia lodówki zaliczamy sposób z naczyniem z gorącą wodą, skrobaczka do lodu, jak również regularne rozmrażanie.
  • Nigdy nie stosuj do rozmrażania lodówki suszarki do włosów! To rozwiązanie jest niebezpieczne ze względu na bezpośredni kontakt z wodą oraz prądem. Co może prowadzić do porażenia.
  • Najlepszym sposobem na szybkie rozmrożenie lodówki jest regularne czyszczenie zamrażarki i chłodziarki.
  • Każdy model lodówki, który nie jest wyposażony w funkcje NoFrost, należy rozmrażać przynajmniej 1 razy w miesiącu.
  • Czas rozmrażania lodówki można znacznie skrócić, stosując jeden z zaprezentowanych sposobów. Jednak pamiętaj, że bardzo ciepłe powietrze wewnątrz lodówki może spowodować uszkodzenie urządzenia.
  • Lodówka z mniejszą ilością lodu zużywa znacznie mniej energii elektrycznej.
  • Egzemplarze z systemem No Frost nie wymagają częstego rozmrażania. Wszystko dzięki przemyślanej technologii, która polega na automatycznym rozmrażaniu parownika w lodówce.
  • Przed przystąpieniem do rozmrażania koniecznie zabezpiecz żywność przed zepsuciem.
  • Skruszony lód możesz zbierać i umieszczać w zlewie.

Szybkie rozmrażanie lodówki – najczęściej zadawane pytania

Jak często czyścić lodówkę?

Częstotliwość mycia lodówki zależne jest od wybranego modelu tego sprzętu AGD. Lodówki z No Frost wymagają rozmrażania przynajmniej 2 razy w roku lub nawet częściej, jeśli tylko zapotrzebowanie jest większe. Z kolei w modelach bez tej funkcji konieczność rozmrażania lodówki jest znacznie częstsza. W tym przypadku należy oczyszczać sprzęt przynajmniej raz na miesiąc – tak, aby lód z zamrażalnika nie osiągnął bardzo grubej warstwy.

Jak przechować jedzenie podczas czyszczenia lodówki?

Jedzenie podczas rozmrażania zamrażarki oraz chłodziarki należy prawidłowo zabezpieczyć. Jeśli sprzątanie będzie trwać kilka godzin, to koniecznie przygotuj odpowiednie miejsce do przechowania żywności. W przypadku, gdy na zewnątrz jest minusowa temperatura, to produkty spożywcze możesz przechować na świeżym powietrzu. Innym sposobem jest zakup specjalnych toreb termoaktywnych. Co więcej, możesz przygotować kartony wyścielone styropianem, do których włożysz zamrożoną żywność. Ten sposób utrzyma niską temperaturę nawet do kilkunastu godzin.

Ile czasu rozmraża się lodówka?

Czas rozmrażania lodówki zależny jest od wybranego modelu, jak również wykorzystanych zastosowań. Lodówki z No Frost rozmrażają się zazwyczaj od 20 minut do 3 godzin. Tymczasem lodówki bez tej funkcji rozmrażają się zazwyczaj od 3 do 10 godzin. Warto dodać, że czas zależny jest od ilości oraz grubości warstwy lodu.

Dlaczego na ścianach lodówki nadmiernie gromadzi się lód?

Nadmierne gromadzenie się lodu w lodówce lub zamrażarce spowodowane jest nieszczelnością drzwiczek. Może być to spowodowane uszkodzoną uszczelką, niedomykaniem drzwi, jak również uszkodzonym systemem zamykania.
5/5 - (10 głosów)