Kuchnia to nie tylko jedno z pomieszczeń w domu, ale również urządzenie, dzięki któremu możemy gotować posiłki. Każdego dnia przy jego pomocy wykonujemy wiele, rozmaitych czynności, dlatego już przy wyborze warto zadbać, aby charakteryzowało się ściśle określonymi cechami. Obecnie dużą popularnością cieszą się kuchenki gazowe i indukcyjne – elektryczne. Dlatego też ten artykuł będzie swoistym porównaniem obu urządzeń. Na końcu znajdują się również stosowne, najnowsze rankingi.

Ranking tanich kuchenek gazowych Czerwiec 2024

Ranking tanich kuchenek elektrycznych Czerwiec 2024

Palniki w obu kuchenkach

W kuchenkach gazowych mamy do czynienia z klasycznymi, szeroko wykorzystywanymi palnikami gazowymi. To dość stare konstrukcje, które w obecnej chwili wzbogacone są jedynie o zapalarkę do gazu, która najczęściej znajduje się wewnątrz korony. Palniki gazowe są bardzo łatwe w obsłudze, a dodanie elementu elektronicznego w postaci zapalarki tylko ułatwia użytkowanie.

⇒ Poznaj najlepsze płyty gazowe do zabudowy w 2024r.

Z kolei w kuchenkach indukcyjnych nie ma palników, a pola grzewcze. Są to specjalne strefy na płycie oznaczone w specjalny sposób. Po ustawieniu na nich metalowego garnka zachodzi zjawisko indukcji, w którego wyniku spód garnka, a co za tym idzie – potrawa nagrzewa się. Rozwiązanie to jest równie łatwe lub nawet łatwiejsze w obsłudze, jak palniki gazowe.

Porównanie piekarników

W obu przypadkach zastosowane piekarniki zasilane są prądem. Często konstrukcje te funkcjami są bardzo zbliżone do siebie. Posiadają dwie, niezależne grzałki, funkcję grilla, czy termoobieg. Ponadto piekarniki elektryczne zastosowane zarówno w kuchence elektrycznej, jak i gazowej mają szereg funkcji zabezpieczających.

Bezpieczeństwo użytkowania kuchenek

Nie jest tajemnicą, że znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu są kuchenki elektryczne. Posiadają one szereg zabezpieczeń chroniących nie tylko przed zwarciem, ale również poparzeniem. Samo zjawisko indukcji wykorzystywane w kuchenkach tego typu powoduje, że są one niezwykle bezpieczne. Dzięki niemu nawet przy przypadkowym dotknięciu włączonej płyty się nie poparzysz.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że kuchenki indukcyjne w znacznej większości posiadają zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem. Po jego uruchomieniu możesz być spokojny o swoje dzieci, gdyż nie będą one w stanie samodzielnie włączyć urządzenia.

⇒ Poznaj nasz obiektywny ranking płyt indukcyjnych 2024!

Kuchenki gazowe to niestety zupełnie inna bajka. Zazwyczaj posiadają one jedynie zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, którego zadaniem jest odłączenie dopływu gazu w momencie, gdy płomień zgaśnie.

Ponadto piekarniki w obu przypadkach również mają stosowne zabezpieczenia. Szczególnie przydatną okazuje się funkcja „chłodne drzwi”. Jej działanie polega na tym, że drzwiczki piekarnika pozostają zimne bez względu na panującą w jego wnętrzu temperaturę. Co ciekawe, piekarnik także może mieć funkcję zabezpieczającą przed przypadkowym uruchomieniem.

Kuchnia indukcyjna, czy gazowa? Koszty zakupu i eksploatacji

Kuchenki gazowe najczęściej zasilane są butlami z gazem propan-butan. Koszt takiej butli wynosi około 50 zł, a ilość gazu w niej zgromadzonego statystycznej rodzinie wystarczy na około miesiąc użytkowania. W przypadku zasilania gazem ziemnym dostarczanym za pomocą gazociągu kwota może być zdecydowanie wyższa, ponieważ często jest on wykorzystywany również do ogrzewania całego domu. Najtańsze kuchenki gazowe kosztują już około 600 zł.

⇒ Interesuje Cię cicha płyta indukcyjna? Zobacz nasze zestawienie.

Kuchenki indukcyjne to sprzęt zdecydowanie droższy w zakupie. Kwota, jaką przyjdzie Ci zapłacić za sprzęt tego typu, waha się w granicach 900-1200 zł. Ponadto, za sprawą droższego prądu są również nieznacznie droższe w użytkowaniu. Kwoty te ulegają jednak zmniejszeniu, ponieważ kuchenki elektryczne są coraz wydajniejsze, a co za tym idzie – potrzebują coraz mniej czasu na podgrzanie większych ilość wody lub potraw.

Kuchnia indukcyjna, czy gazowa? Którą wybrać?

Wybór w tym zakresie jest niezwykle trudny, ponieważ oba urządzenia mają swoje wady i zalety, które w konkretnych przypadkach mogą okazać się niezwykle wartościowe. Tak naprawdę sam musisz określić, które aspekty są dla Ciebie najważniejsze i na tej podstawie podjąć decyzję. Zastanów się również, jakie zasilanie możesz wykorzystać w swoim domu lub mieszkaniu, ponieważ nie zawsze jest możliwość korzystania z takiego, jakbyśmy chcieli.

Oceń