Nożyce do żywopłotu powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego posiadacza ogrodu. Zadbany i pięknie wyglądający ogród jest wizytówką każdego domu. Oprócz elegancko i krótko ściętej trawy ciekawie zaaranżowanych rabat kwiatowych równie ważnym jego elementem jest żywopłot. Aby mógł on cieszyć swoim wyglądem nas i naszych gości musimy o niego w sposób odpowiedni zadbać – po pierwsze dbale i regularnie go przycinać. Aby móc tego dokonać w sposób komfortowy i co najważniejsze estetyczny i dobry dla naszego żywopłotu, konieczne jest wyposażenie się w odpowiednie, dobre i solidne nożyce do żywopłotu. Zatem, jakie wybrać ? Które będą dla nas najlepsze?

Nożyce do żywopłotu – zastosowanie

Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym zastosowaniem nożyc do żywopłotu jest właśnie przycinanie żywopłotu. Pod tym prozaicznym stwierdzeniem kryje się jednak o wiele więcej. Paradoksalnie bowiem, przycinanie żywopłotu jest bardzo trudnym i złożonym zadaniem. Warunkiem jego poprawnego wykonania jest dobranie odpowiednich, najlepiej  regulowanych nożyc.

Elektryczne nożyce do żywopłotu. Świetnie sprawdzają się podczas modelowania drzew i krzewów oraz przycinania żywopłotu.
Elektryczne nożyce do żywopłotu. Świetnie sprawdzają się podczas modelowania drzew i krzewów oraz przycinania żywopłotu.

W związku z tym, że nie samy żywopłotem człowiek i nasz ogród żyje, dobre nożyce wykorzystamy również w innych ogródkowych pracach. Solidny i wytrzymały sekator może nam posłużyć w przycinaniu innych roślin – zbytnio rozrastających się kwiatów czy nieestetycznych, uschniętych gałęzi drzew.

Nożyce elektryczne do żywopłotu – Cena i Ranking 2021

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Nożyce do żywopłotu elektryczne.

Jakie nożyce wybrać i kupić?

Rynek narzędzi ogrodowych daje nam potężny wybór produktów. Różne pułki cenowe, różni producenci i różne technologie wykonania. Na co więc zwracać uwagę wybierając swoje nożyce do żywopłotu. Jest kilka ważnych aspektów, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę.

  • Napęd naszych nożyc – nożyce ręczne, elektryczne i spalinowe.
  • Rodzaj ostrza – jednostronne i dwustronne.
  • Uchwyt – możliwość jego regulacji i personalizacji pod konkretne zadanie.
  • Waga – bardzo ważny aspekt, istotny z punktu widzenia wygody i ergonomii pracy.
  • Moc i moment obrotowy – w przypadku urządzeń mechanicznych.

Nożyce ręczne (sekatory) – czym się kierować przy zakupie?

Wyżej w sposób ogólny omówiliśmy sobie podstawowe aspekty, jeśli chodzi o wybór nożyc do żywopłotu. W momencie gdy nie dysponujemy dużym budżetem, a nasz żywopłot nie jest zbyt duży, często decydujemy się konkretnie na nożyce ręczne. O czym w przypadku ich kupna trzeba wiedzieć?

Sekatory mogą być wyposażone w dwa rodzaje ostrzy. Determinuje to ich potencjalne zastosowanie, wygodę stosowanie i oczywiście cenę.

  • Sekatory jednoostrzowe – ich działanie przypomina z grubsza działanie tradycyjnych nożyczek, tyle że w skali makro. Rozwiązanie to jest dedykowane do pracy z pędami młodymi, które charakteryzują się jeszcze dużą delikatnością
  • Sekatory jednoostrzowe – w ich przypadku mamy do czynienia z jednym ramieniem tnącym i drugim nieruchomym, do którego dociskana jest gałąź. W odróżnieniu od poprzedników dobrze radzą sobie z pędami zdrewniałymi, twardymi. Minusem jest jednak utrata dokładności i precyzji cięcia. Ogólnikowo można powiedzieć o nich jak o nożycach do gałęzi.

Nie mniej ważnym aspektem jest możliwość regulacji uchwytu. Wiele sekatorów z wyższych półek cenowych ma możliwość dołączenia teleskopowych przedłużek co umożliwia bardziej ergonomiczną i szybszą pracę.

Waga nożyc również powinna przykuć naszą uwagę podczas zakupu – praca z sekatorem powinna być dla nas wygodna i komfortowa. Aspekt ten jest szczególnie ważny w przypadku żywopłotów dużych, wymagających dłuższej pracy przy nich. Masa naszych nożyc nie powinna przekraczać około 3 kg.

Nożyce ręczne do żywopłotu – Cena i Ranking 2021

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Nożyce do żywopłotu ręczne.