Nie wiesz jakie nożyce do ogrodu będą najlepsze? Jakie nożyce do żywopłotu elektryczne wybrać, aby doskonale cięły? Sprawdź przewodnik zakupowy, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu dobrych nożyc do żywopłotu. Porównaj najlepsze modele w najnowszym rankingu nożyc do żywopłotu elektrycznych 2024!

Nożyce do żywopłotu elektryczne – Ranking Maj 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking na rok 2024 oraz cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii elektryczne nożyce do żywopłotu.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Nożyce elektryczne do żywopłotu — jak działają i z czego się składają?

Elektryczne nożyce do żywopłotu to przydatne narzędzie, które sprawdzi się w każdym ogrodzie. Zasilane są one z użyciem przewodu w postaci kabla podłączonego do gniazdka. Urządzenie włącza się dzięki wbudowanemu przyciskowi. Gdzie zębata listwa napędzana jest przez wał korbowy. Urządzenie posiada noże stałe oraz ruchome, które wprawione w ruch posuwisto-zwrotny precyzyjnie przycinają gałązki.

Nożyce składają się z:

 • listwy tnącej,
 • obudowy,
 • osłony,
 • uchwytu z włącznikiem,
 • kabla zasilającego,
 • osłony listwy tnącej.

Gdzie sprawdzą się nożyce elektryczne?

Elektryczne nożyce ogrodowe nie tylko dedykowane są do cięcia żywopłotu. Można śmiało używać ich do innej roślinności np. do cienkich gałązek. Oprócz tego nożyce do ścinania żywopłotu polecane są do:

 • formowania, strzyżenia bukszpanów,
 • przycinania trawy krzewów i żywopłotów,
 • różnych rodzajów zwartych roślin, które są do formowania,
 • w ogrodach o średniej powierzchni,
 • można je używać w przydomowych ogrodach, jak również na dużych terenach zielonych.

Co więcej, dobrze sprawdzą się do przycinania pędów tui, czy innych roślin, które mają średniej grubości łodygi. Warto pamiętać, żeby nie używać elektrycznych nożyc do grubszych gałęzi, ponieważ może to spowodować zepsucie się mechanizmu tnącego. Do takiego rodzaju prac lepsze będę nożyce ręczne do żywopłotu.

Na co zwrócić uwagę kupując dobre elektryczne nożyce do żywopłotu?

Decydując się na zakup solidnych nożyc do cięcia żywopłotu, warto wcześniej zwrócić uwagę na kilka właściwości produktu. W związku z tym, jakie nożyce do żywopłotu elektryczne będą najlepsze? Który model wybrać, aby doskonale strzygł żywopłot, jednocześnie był poręczny i miał najlepszą cenę? Sprawdź nasz poradnik, w którym pokazujemy wszystkie najważniejsze parametry, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę! Zobacz najnowszy ranking i opinie użytkowników!

Moc urządzenia

Bardzo ważnym parametrem jest moc urządzenia, która podawana jest najczęściej w kilowatach [kW]. Moc silnika wpływa na efektywne ścinanie roślinności. W związku z tym im moc jest większa, tym urządzenie dokładniej ścina gałązki. Dlatego, jeśli posiadasz gęsty żywopłot to koniecznie zakup urządzenie o dużej mocy — większej niż 0,6 kW.

Moment obrotowy

Kolejną istotną własnością jest moment obrotowy, który podawany jest w niutonometrach [Nm]. Wartość ta odpowiada za wydajność obrotową wirnika. Innymi słowy, im większy moment obrotowy, tym urządzenie jest w stanie szybciej przyciąć żywopłot. W związku z tym, jeśli posiadasz roślinność o twardych gałązkach, to wybieraj modele nożyc z maksymalnym momentem obrotowym powyżej 70 Nm. Natomiast do niedużych i łatwo się przycinających roślinności wystarczą Ci nożyce od 40 do 70 Nm.

Rodzaj i długość ostrza

Istotną kwestią jest odpowiedni wybór ostrza — jego wielkość oraz rodzaj. Długość listwy powinna być dopasowana do roślinności, jaką zamierzasz ścinać. Mianowicie jeśli posiadasz dorodny i wysoki żywopłot, to zdecyduj się na model, którego długość wynosi od 50 do 60 cm. Warto pamiętać, że im dłuższe ostrze, tym krótszy czas pracy. Z drugiej strony kupując nożyce zbyt długie, trzeba się liczyć z większą wagą, co wpływa na utrudnione manewrowanie.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na rodzaj ostrzy. Obecnie na rynku popularne są modele elektryczne z ostrzem:

 • jednostronnym,
 • dwustronnym.

Te pierwsze charakteryzują się dłuższym cięciem, co znacznie skraca czas wykonywanej pracy. Polecane są do formowania gęstych, szerokich i płaskich żywopłotów. Co więcej, dobrze sprawdzą się do przycinania tui.

Z kolei egzemplarze dwustronne dedykowany jest do dokładnego przycinania roślin. Cechuje je wytwarzanie mniejszej ilości wibracji, co z kolei daje możliwość dłuższej pracy z urządzeniem. Dlatego sprawdzą się do roślinności o trudnej strukturze, które posiadają skomplikowane kształty. Doskonale nadają się do roślinności liściastych, takich jak grab, czy buk.

Wielkość i waga

Ważnym parametrem podczas zakupu nożyc jest ich wielkość oraz waga, która powinna być dopasowana do samego użytkownika. Warto wybierać urządzenie, które będzie poręczne, a tym samym wygodne w manewrowaniu. Oprócz tego pamiętaj, że długie używanie sprzętu może obciążać mięśnie, dlatego lepiej wybrać lekkie nożyce, których waga nie przekracza od 3 do 5 kg.

Rodzaje nożyc

Na rynku możesz spotkać się z różnymi modelami nożyc do żywopłotu. Najczęściej wybierane są te elektryczne z listwą tnącą. Oprócz tego można spotkać się z nożycami do żywopłotu na wysięgniku, które doskonale nadają się w trakcie ścinania gałązek u wysokich roślinności np. wysokich tui. Co więcej, można spotkać się z niewielkimi egzemplarzami nożyc do trawy, które dodatkowo nadają się do formowania niewielkich krzaczków.

Poziom hałasu

Poziom hałasu to również istotna kwestia podczas pracy z urządzeniem. Bez wątpienia hałaśliwość wpływa na komfort pracy. W porównaniu do nożyc spalinowych egzemplarze elektryczne są cichsze i wygodniejsze w użyciu. Jednak niektóre modele mogą wydawać bardzo duży hałas, dlatego wcześniej zwróć uwagę, aby jego poziom nie przekraczał 98 dB.

Komfort i bezpieczeństwo

Podczas pracy z nożycami do żywopłotu elektrycznymi bardzo ważne jest bezpieczeństwo oraz komfort w trakcie wykonywania pracy. Mianowicie, przed zakupem zobacz, czy urządzenie posiada ergonomiczny uchwyt, który będzie dobrze leżał w dłoni. Oprócz tego rękojeść powinna być dostosowana do trzymania oburącz. Dodatkowo wybrane modele w zestawie posiadają specjalną osłonkę, która chroni użytkownika przed odłamkami. Co więcej, sprzęt musi posiadać trwałą obudowę, która będzie dobrze izolować i chronić użytkownika. Istotnym elementem jest również kabel zasilający, który powinien być wykonany z trwałego materiału odpornego na przecięcie.

Jakość wykonania

Warto zainwestować w nożyce elektryczne, które wykonane zostały przez polecanych producentów takich jak: Gardena, Fildmann, czy nożyce do żywopłotu Ryobi. Oprócz tego koniecznie zwróć uwagę czy wybrany model posiada certyfikaty oraz atesty, które gwarantują bezpieczeństwo podczas ich użytkowania. Co więcej, wybierając konkretny model z kategorii nożyc do żywopłotu, zwróć uwagę, czy sprzęt ma udzieloną przynajmniej dwuletnią gwarancję.

Dodatkowe udogodnienia i akcesoria

Najlepsze nożyce do żywopłotu to takie, które posiadają wbudowane udogodnienia oraz akcesoria w zestawie. Jednym z przydatnych elementów jest antypoślizgowa rączka, która dodatkowo stabilizuje całe urządzenie, a tym samym praca z nożycami jest o dużo bardziej komfortowa. Co więcej, warto kupić nożyce, które mają wbudowany hamulec bezpieczeństwa, dzięki któremu możesz w każdej chwili zatrzymać pracę narzędzia. Na wygodę podczas pracy wpływa również dodatkowa rękojeść, dzięki której możesz trzymać urządzenie oburącz. Innym polecanym elementem jest wysięgnik, który umożliwia przycinanie żywopłotu na bardzo dużych wysokościach.

Opina z forum: ”Kupując nożyce, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy: na jakiej wielkości żywopłocie będą pracować (powierzchnia), częstotliwość ich używania, długość i rodzaj ostrza, waga urządzenia”.

Jak ostrzyć nożyce elektryczne do przycinania żywopłotu?

Aby naostrzyć nożyce elektryczne do żywopłotu, w pierwszej kolejności należy rozkręcić sprzęt i ostrzyć każde z noży osobno. Każdy ząb powinien być naostrzony taką samą metodą z użyciem dedykowanego pilnika lub specjalnej maszynki. Wykorzystując w tym celu pilnik, warto wybrać taki, który ma drobne ząbki. Następnie narzędzie trzyma się pod odpowiednim kątem i szlifuje się każdy z ostrzy. Warto dodać, że ten zabieg warto wykonywać przed każdym sezonem. Oprócz tego nie zapomnij o odpowiednim olejowaniu maszyny!

Ile kosztują dobre nożyce do żywopłotu?

Elektryczne nożyce do żywopłotu to urządzenie, którego cena zależy od rodzaju, długości ostrzy, czy rodzaju noży. Kwota, jaką należy przeznaczyć za model ze średniej półki, zaczyna się od 150 zł. W przypadku wyboru specjalnych nożyc, które będą miały dodatkowe udogodnienia i akcesoria, trzeba przeznaczyć na ich zakup od 300 do 1200 zł.

Podsumowanie

 • Nożyce elektryczne do żywopłotu to urządzenie, które polecane jest do średnich i małych ogrodach.
 • Zasilane są z użyciem przedłużacza, który powinien być wykonany z materiału odpornego na przecięcie.
 • W ofercie można również znaleźć nożyce akumulatorowe, które zasilane są przy użyciu wbudowanego akumulatora. Oprócz tego znajdziesz nożyce do żywopłotu spalinowe, które, mimo że są mocniejsze, to są głośne i wydobywają spaliny.
 • Wybierając nożyce zasilane na prąd, warto wybierać modele od znanych producentów, takich jak: Bosch, czy Gardena.
 • Kupując nożyce elektryczne, koniecznie zwróć uwagę na takie parametry jak: moc urządzenia, wielkość, waga, jakość wykonania, dodatkowe akcesoria, rodzaj ostrza, czy długość listwy tnącej.
 • Przed każdym sezonem, warto nożyce dokładnie naostrzyć, używając w tym celu dedykowanego pilnika lub maszynki.
 • W sklepach ogrodniczych możesz spotkać również ręczne nożyce np., sekator, które są doskonałe do przycinania niewielkich krzaczków lub trawnika.
 • Przed zakupem porównaj najlepsze modele w naszym rankingu najlepszych nożyc elektrycznych, po czym dokonaj wyboru.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Czym kierować się wybierając elektryczne nożyce do cięcia w ogrodzie?

Wybierając odpowiednie nożyce elektryczne do cięcia trawy i żywopłotu w ogrodzie warto wcześniej zwrócić uwagę na kluczowe parametry. Do jednych z najważniejszych można zaliczyć: długość listwy tnącej, rodzaj mechanizmu tnącego, moc narzędzia, wielkość i wagę.

Czy nożyce do żywopłotu wymagają ostrzenia?

Tak. Nożyce do żywopłotu powinno się regularnie ostrzyć przed każdym sezonem. W tym celu używa się dedykowanego pilnika lub specjalnej maszynki.

Jak czyścić ostrza nożyc do żywopłotu?

Po każdym użyciu należy dokładnie wyczyścić nożyce do żywopłotu, usuwając wszelkie pozostałości po przycinaniu roślinności. W tym celu można wykorzystać niewielkiej zmiotki lub powietrza pod ciśnieniem.

Co to są teleskopowe nożyce do żywopłotu i jakie są ich wady i zalety?

Teleskopowe nożyce do żywopłotu to nic innego jak nożyce na wysięgniku. Posiadają one specjalny system, który umożliwia cięcie roślin na dużych wysokościach. Ich dużą zaletą jest to, że można swobodnie regulować długość. Wadą jest to, że przy maksymalnej długości wysięgnika, przycinanie może być nieco utrudnione i mniej precyzyjne.
Oceń