Sekator to jedno z narzędzi niezbędnych w ogrodzie. Posiadanie ogrodu nieodzownie łączy się z jego pielęgnacją. Podstawowym zadaniem każdego właściciela przydomowych roślin jest ich regularne przycinanie, zwłaszcza w odniesieniu do uschniętych czy uszkodzonych gałęzi i pędów. Dbanie o roślinność wymaga wprawy i precyzji, ale także odpowiedniego sprzętu. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w dobry sekator ogrodowy. Jaki wybrać, aby skutecznie spełnił swoje zadanie?

Sekator ręczny to narzędzie ogrodnicze do przycinania gałęzi o różnej grubości. Jest obowiązkowym wyposażeniem każdego ogrodnika, zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Wybór sekatora nieodzownie łączy się z tym, do jakich drzewek czy krzewów będzie używany. Inny bowiem model sprawdzi się do cięcia młodych pędów, a inny do zdrewniałych i grubych gałęzi. Jakie typy sekatorów można wyróżnić?

Podział sekatorów ze względu na przeznaczenie

Najlepszy sekator to taki dopasowany do potrzeb użytkownika. Każdy właściciel ogrodu powinien wiedzieć, jakie rośliny posiada i jak wygląda ich pielęgnacja, dzięki czemu wybór sekatora okaże się niezwykle prosty. Wystarczy przyjrzeć się rodzajom sekatorów. Można je podzielić m.in. ze względu na przeznaczenie. Jak prezentuje się taka lista?

Sekator jednoręczny

To sekator zwany inaczej sekatorem krótkim. Jest bardzo poręczny i przede wszystkim służy do przycinania pędów cienkich, np. o średnicy 20 mm.

Sekator dwuręczny

To już solidny sekator ogrodowy do cięcia grubszych gałęzi, np. o średnicy 50 mm. Najczęściej jest to także sekator długi, który pozwala na bezproblemowe przycinanie drzew.

Podział sekatorów ze względu na typ

Sekatory podzielić można nie tylko ze względu na przeznaczenie, ale także na typ w odniesieniu do mechanizmu tnącego, w który sekator jest wyposażony. Obecnie kupić można przede wszystkim sekatory nożycowe oraz kowadełkowe. Co warto o nich wiedzieć?

Sekator - idealnie sprawdza się przy pielęgnacji roślin potrzebujących podcinania, czy przy modelowaniu żywopłotów. Korzystając z sekatora warto pamiętać o korzystaniu z rękawic roboczych do ogrodu.
Sekator – idealnie sprawdza się przy pielęgnacji roślin potrzebujących podcinania, czy przy modelowaniu żywopłotów. Korzystając z sekatora warto pamiętać o korzystaniu z rękawic roboczych do ogrodu.

Sekator nożycowy

To sekator dwuostrzowy, przypominający tradycyjne nożyce. Posiada charakterystyczne, nieco wygięte jedno ostrze. Ponieważ tnie bardzo precyzyjnie, sekator nożycowy poleca się do cięcia młodych pędów, np. jednorocznych, i gałęzi o niewielkiej grubości.

Sekator kowadełkowy

To sekator, w którym jedno ostrze zostało zastąpione metalowym elementem, np. aluminiowym. Sekator kowadełkowy jest mniej precyzyjny od nożycowego i nadaje się do przycinania grubszych gałęzi, zwłaszcza starych i suchych.

Zalety i wady sekatorów ogrodowych

Sekator ogrodowy ręczny to nie jedyne narzędzie do przycinania gałęzi i pędów. Alternatywą dla tego typu sprzętu jest np. sekator elektryczny czy pneumatyczny. Warto więc przyjrzeć się zaletom i wadom sekatora ręcznego, aby ostatecznie zdecydować, czy jest to produkt najlepszy do danego ogrodu. Czym wyróżnia się na tle innych tego rodzaju wyrobów?

Zalety ręcznych sekatorów ogrodowych:

  • niska cena
  • niskie koszty utrzymania
  • łatwy dostęp do części zamiennych
  • prosta obsługa i konserwacja
  • poręczność
  • lekkość

Wady ręcznych sekatorów ogrodowych:

  • niska wydajność
  • wymaga użycia siły
  • ostrze może się szybko stępić

Jaki sekator wybrać i kupić do ogrodu?

Dobry sekator ogrodowy to taki, który dopasowany jest do zadań pielęgnacyjnych, które będzie trzeba wykonać przy jego użyciu. Ponadto sekator ręczny powinien być mocny, solidny, np. wykonany ze stali węglowej nierdzewnej, poręczny, lekki i mieć wygodne, najlepiej antypoślizgowe uchwyty. Dobrze, jeśli sekator posiada specjalne zabezpieczenie blokujące ostrza. Warto stawiać na produkty sprawdzonych producentów, m.in. dlatego, że łatwiej będzie dostać części zamienne.

Sekator – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Sekatory ręczne.

Oceń