Zastanawiasz się nad zakupem parowaru, ale nie wiesz, który jest najlepszy? Przeglądanie kolejnych ofert powoduje u Ciebie bóle głowy? Bardzo dobrze się składa, ponieważ stworzyliśmy ranking parowarów 2024. To skromne zestawienie zawiera trzy najlepsze urządzenia do gotowania na parze w tym roku.

Ranking parowarów Lipiec 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Najlepsze modele parowarów w 2024 roku

Poniżej znajdziesz modele parowarów, które szczególnie polecamy w 2024 roku.

Tefal VC1401

Drugi prezentowany w niniejszym rankingu model Tefal o mocy 900 W jest parowarem o małej pojemności – 6 litrów. Urządzenie ma 2 pojemniki. Ze względu na pojemność wydawałoby się, że parowar dedykowany jest singlom i parom, ale w rzeczywistości sprawdzi się także w przygotowaniu posiłku dla 4 – osobowej rodziny.

Urządzenie wyposażone zostało w dodatkowy specjalny pojemnik do produktów sypkich, w którym przyrządzisz ryż lub kaszę. Zatem podobnie jak we wcześniej opisywanych modelach o 3-pojemnikowej konstrukcji, tak samo w przypadku Tefal VC1401 masz możliwość gotowania na parze jednocześnie w 3 naczyniach, na przykład: mięso, warzywa i ryż. Timer zadba o czas gotowania potrawy, a w przypadku potrzeby dolania wody zrobisz to w łatwy sposób dzięki funkcji zewnętrznego uzupełniania.

Tak samo jak w wymienionym już wcześniej modelu Tefal, również w tym zadbano o funkcjonalne pojemniki, które można wkładać jeden w drugi i zaoszczędzić w kuchni miejsce do przechowywania urządzenia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Tefal Compact VC4003

To trzeci parowar Tefal, który prezentujemy w naszym zestawieniu, za to o dwukrotnie większej mocy 1800 W i pojemności 10,3 litra w 3 pojemnikach. Parowar posiada też kilka nowych ciekawych rozwiązań, ułatwiających gotowanie i pomysłowe oraz praktyczne akcesoria w zestawie.

Bardzo szybkie, dzięki dużej mocy i jednocześnie delikatne gotowanie sprawi, że twoje posiłki zachowają więcej witamin i przeciwutleniaczy. W parowarze tę funkcję nazwano Vitamin+. Planowanie i przygotowanie posiłków ułatwi ci prosty w obsłudze wyświetlacz LED z funkcją opóźnionego startu oraz wyłączania urządzenia po zakończeniu gotowania. Jeżeli Twoi domownicy wracają do domu w różnym czasie, a chcesz każdemu podać ciepły posiłek, ułatwi Ci to możliwość wybrania funkcji podtrzymywania ciepła. Kolejnym praktycznym rozwiązaniem jest automatyczna sygnalizacja braku wody, dzięki której nie musisz już pamiętać o sprawdzaniu odpowiedniego poziomu.

Choć urządzenie jest duże, nie trzeba się martwić o miejsce do jego przechowywania. Tefal – podobnie jak we wcześniej prezentowanych w tym zestawieniu modelach – stosuje swój patent: wkładanie pojemnika w pojemnik na podstawie parowaru.

Kolejnym pomysłowym rozwiązaniem jest dołączenie akcesoriów ułatwiających przygotowywanie posiłków. W zestawie otrzymasz 2 tacki, kubeczki smaku i książkę z przepisami. Dzięki tackom przygotujesz potrawy w naturalnych sosach lub w marynatach. Natomiast kubeczki smaku to 4 szklane pojemniki, w których możesz m.in. przyrządzać desery.

Parowar możesz także dopasować pod względem kolorystycznym do innych elementów wyposażenia kuchni, gdyż urządzenie dostępne jest w trzech kolorach: metal, czarny i zielony.

Philips HD9140/91

Drugi model parowaru Philips w tym rankingu ma ponad dwukrotnie mniejszą niż poprzedni moc 900 W przy jednocześnie większej pojemności 10 litrów. Oprócz 3 pojemników do urządzenia dołączono w zestawie pojemnik do gotowania na parze XL, w którym przygotujesz domowe zupy, gulasz lub ryż. Ciekawostką jest zastosowanie dodatkowego pojemnika na przyprawy. Wystarczy, że wrzucisz do niego ulubione przyprawy i zioła, a uwolniony pod wpływem pary aromat przeniknie do gotowanych potraw. Przygotowywanie sypkich produktów jak kasza czy ryż bez ryzyka przypalenia i przywierania ułatwi specjalny dodatkowy pojemnik dołączony do zestawu. Natomiast jeżeli zdarza ci się przygotowywać duże gabarytowo potrawy typu: cały kurczak, które nie mieszczą się w pojedynczych komorach, to w tym parowarze jest to możliwe. Wyjmujesz po prostu dno pojemnika i zyskujesz większą przestrzeń.

Podobnie jak wyżej opisany parowar marki Tefal, ten sprzęt także posiada funkcjonalny i prosty w obsłudze wyświetlacz LED oraz elektroniczny timer, które ułatwiają przyrządzanie posiłków. Funkcja podtrzymywania temperatury sprawi, że przygotowane potrawy dłużej zachowają ciepło. Producent zatroszczył się tu również o przechowywanie wysokiego urządzenia. Wystarczy, że pojemniki włożysz jeden w drugi. Sprzątanie po posiłku ułatwi możliwość umieszczenia niektórych elementów parowaru w zmywarce. Natomiast dzięki możliwości wlewania wody od zewnątrz, bez problemu uzupełnisz jej ilość w dowolnym momencie.

Philips HD 9170

Najlepszy parowar Philips HD 9170
Najlepszy parowar Philips HD 9170

Najlepszy parowar Philipsa, jaki jest obecnie dostępny na rynku. Charakteryzuje się mocą na poziomie 2000 W, a także pojemnością 9 l. Ponadto posiada inteligentny system pomagający w gotowaniu na parze. Po wybraniu odpowiedniego, oddzielnego dla danego pojemnika programu zostaniesz poinformowany sygnałem dźwiękowym o idealnym momencie dodania kolejnych naczyń. Warto również zaznaczyć, że Philips HD 9170 zawiera aż 4 pojemniki do gotowania żywności. 3 z nich ustawiane są jeden na drugim, dzięki czemu wyraźnie oszczędzasz miejsce. W czwartym pojemniku umieszczasz wszelkie przyprawy, których aromat wydobywa się dzięki gorącej parze.
Sterowanie parowarem odbywa się za pomocą wygodnego, cyfrowego panelu. Ponadto, gdy w urządzeniu zabraknie wody lub potrawa w danym pojemniku będzie gotowa, rozlegnie się sygnał dźwiękowy, na który nie sposób nie zwrócić uwagi. Samo dolewanie wody również jest wygodne, a odbywa się przy pomocy wlewu umieszczonego w podstawie urządzenia. Najlepszy parowar Philips HD 9170 wyposażono w funkcję podtrzymywania ciepła, Turbo Start – szybkie podgrzewanie wody do optymalnej temperatury.

Tefal VC300

Parowar Tefal VC300
Parowar Tefal VC300

To największe urządzenie w naszym rankingu parowarów. Charakteryzuje się pojemnością aż 10 litrów! Jego moc jest jednak o ponad połowę niższa względem poprzedniego sprzętu, ponieważ wynosi 900 W. Ciekawostką są zastosowanie 6 programów służących do przygotowywania potraw różnego typu. Każdy z nich oznaczony jest innym kolorem i uruchamiany jest osobnym przyciskiem znajdującym się w przedniej części obudowy. Ponadto Tefal VC300 ma również osobny program przeznaczony do gotowania na parze mrożonek.
Niezwykle wygodnie ustawia się również czas gotowania. Dokonuje się tego za pomocą przycisków „+” i „-”, a informacje o wszystkich ustawionych parametrach włącznie z programem wyświetlają się na ekranie LCD. Najlepszy parowar Tefal składa się z trzech, wygodnych pojemników z wyjmowanym dnem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz stworzyć jeden, większy zbiornik na żywność, w którym przygotujesz większą ilość warzyw, czy większy kawałek mięsa.
Na koniec jedynie wspomnimy, że omawiany sprzęt jest niezwykle prosty w przechowywaniu. Dzięki składanej konstrukcji możesz włożyć jeden pojemnik w drugi i znacznie ograniczyć zajmowaną przez urządzenie przestrzeń. W zestawie wraz z parowarem Tefal VC300 otrzymasz formę na babeczki, a także przejrzystą książeczkę z przepisami.

Russell Hobbs 19270-56

Russell Hobbs 19270-56
Russell Hobbs 19270-56

To najsłabszy, ale za to najtańszy parowar w naszym rankingu. Urządzenie o pojemności 9 litrów posiada 3 pojemnikową konstrukcję pozwalającą na przygotowanie na parze różnych zarówno mięs, jak i ryb, czy warzyw. Pojemniki te ustawiane są jeden na drugim, dzięki czemu do gotowania na parze wykorzystujesz niewiele energii elektrycznej. Ponadto w łatwy sposób możesz ustawić czas pracy urządzenia. Dokonasz tego za pomocą wygodnego pokrętła znajdującego się w centralnej części podstawy. Po minięciu żądanego czasu rozlegnie się sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu gotowania. W zestawie wraz z najlepszym parowarem Russell Hobbs znajduje się pojemnik na ryż.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jaki parowar wybrać?

Ostateczny wybór urządzenia należy do Ciebie. Pamiętaj, aby zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami względem sprzętu. Jeżeli nie wiesz, na jakie parametry zwracać uwagę, sprawdź nasz tekst o wyborze najlepszego parowaru.

Jak działa parowar?

Jak łatwo można się domyślić, najlepszy parowar do gotowania wykorzystuje parę wodną. Jest ona wytwarzana za pomocą specjalnych grzałek umieszczonych w dolnej części urządzenia. Tam też znajduje się zbiornik na wodę, który zazwyczaj mieści jej około 2 litrów. Powyżej zbiornika znajdują się już tylko pojemniki na produkty.

Po napełnieniu dolnego zbiornika wodą wystarczy jedynie włożyć do pozostałych produkty, które chcesz ugotować, a następnie podłączyć urządzenie do prądu. W tym momencie możesz również ustawić żądany czas gotowania, po upłynięciu którego sprzęt zakończy pracę. Bardziej zaawansowane technologicznie parowary automatycznie dostosowują parametry do umieszczonych wewnątrz produktów, jednak koszt urządzeń tego typ jest bardzo duży, dlatego rekomendujemy ustawienia manualne.

Pojemniki w najlepszym parowarze

Głównym elementem konstrukcyjnym każdego parowaru są pojemniki na żywność, najczęściej umieszczone w pionie, jeden na drugim. Aby móc długo cieszyć się urządzeniem, wybierz najlepszy parowar z przynajmniej dwoma pojemnikami wykonanymi z solidnych materiałów.

Ponadto wybrane produkty posiadają również specjalne, mniejsze pojemniczki przeznaczone do ryżu, bądź przypraw. Je również warto posiadać, ponieważ pozwalają na przygotowanie aromatycznych potraw z wieloma dodatkami. Wiele urządzeń daje również możliwość demontażu dna poszczególnych pojemników, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie większych kawałków mięsa lub warzyw.

Zbiornik na wodę – jaki powinien być?

Krótko mówiąc, zbiornik na wodę powinien być, przede wszystkim solidny. W znacznej części urządzeń tego typu na rynku wykonany jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu jego wytrzymałość na wysokie temperatury i uszkodzenia jest bardzo duża.

Ważne jest również to, aby dolewanie wody możliwe było bez konieczności wyłączania parowaru. Najczęściej odbywa się to poprzez specjalny otwór umieszczony na obudowie zbiornika. Należy jednak uważać, aby nie zamoczyć przycisków i wyświetlacza, które standardowo znajdują się w dolnej części podstawy.

Moc i zużycie energii przez parowar

Moc bezpośrednio odpowiada za czas nagrzewania wody i przygotowywania potraw, dlatego warto wybrać najlepszy parowar o możliwie jak największej mocy. Standardowe urządzenia tego typu dostępne w sprzedaży charakteryzują się mocą na poziomie 400 – 2000 W.

Wbrew pozorom, najlepsze parowary są urządzeniami energooszczędnymi i ekonomicznymi. Nie pozostają włączone przez dłuższy czas, dlatego nie potrzebują dużych ilości prądu. Przybliżony, miesięczny koszt użytkowania parowaru o bardzo dużej mocy wyniesie maksymalnie 5-7 zł, co jest kwotą niewielką w porównaniu do innych sprzętów AGD znajdujących się w kuchni, bądź łazience. Oczywiście, przy słabszych urządzeniach kwota ta jest jeszcze niższa.

Ponadto wiele urządzeń do gotowania na parze ma funkcję oszczędzania energii. Działa ona w ten sposób, że po zagotowaniu wody moc urządzenia ograniczana jest do niezbędnego minimum potrzebnego do podtrzymywania temperatury.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie parowaru

Najlepsze parowary wyposażane są w znaczną ilość funkcji, dzięki którym gotowanie na parze jest znacznie łatwiejsze. Jedną z takich funkcji, które warto posiadać w parowarze, jest automatyczny timer. Dzięki niej nie musisz zastanawiać się, ile czasu musi gotować się dany produkt, ponieważ maszyna sama dostosuje czas gotowania. Do Ciebie należy jedynie wybranie odpowiedniej opcji w menu.

Funkcja przyspieszonego startu pozwala na zaoszczędzenie nie tylko znacznych ilości czasu, ale również zachowanie wartości odżywczych gotowanych produktów. Efekt ten osiągany jest poprzez uruchomienie urządzenia na maksymalnej mocy, aby po zagotowaniu wody zmniejszyć ją do minimum.

Jeżeli chodzi o dodatkowe wyposażenie, warto wybrać najlepszy parowar posiadający elementy takie, jak podkładka do jajek, tacki ociekowe, aromatyzer do ziół, czy schowek na kabel. Pierwsze trzy rzeczy pozwolą uzyskać znacznie lepszy smak gotowanych potraw, ostatnia opcja poprawia wygodę użytkowania parowaru.

Najlepszy parowar, czy garnki do gotowania na parze?

Różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami są bardzo znaczące. Przytoczymy kilka z nich, jednak ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie. Najlepszy parowar jest urządzeniem elektronicznym w pełni automatycznym. Użytkownik ma za zadanie jedynie napełnić zbiornik wodą, włożyć produkty do poszczególnych pojemników i ustawić odpowiedni program. Nie trzeba sprawdzać stopnia przygotowania potrawy, czy zastanawiać się, ile czasu będzie się gotowała, dlatego zalecamy je osobom niedoświadczonym w gotowaniu na parze.

Z kolei garnki swoją konstrukcją przypominają standardowe naczynia do gotowania. Do gotowania na parze przy ich pomocy również wykorzystujemy kuchenkę gazową lub indukcyjną, a cały proces w pełni zależy od nas i naszego doświadczenia. Są jednak zdecydowanie tańsze w zakupie i użytkowaniu. Ponadto łatwiej utrzymać je w czystości.

Oceń