Lodówki side by side znane głównie z amerykańskich filmów uznanie zdobywają również w Polsce. Na zakup sprzętu tego typu decydują się głównie wielodzietne rodziny, które potrzebują dużej lodówki. Zatem, jaką lodówkę side by side kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ranking lodówek side by side marzec 2023

Lodówka side by side – czym się charakteryzuje?

Cechą charakterystyczną lodówek side by side jest fakt, że są to urządzenia duże, przedzielone na dwie, nie koniecznie równe części. Każda z nich schowana jest za osobnymi drzwiami, które otwierane są na zewnątrz. Zazwyczaj z lewej strony znajduje się zamrażarka, a z prawej chłodziarka. Warto zaznaczyć, że drzwi lodówki side by side są krótsze w porównaniu do standardowego urządzenia tego typu. Dzięki temu otwarcie ich nie stanowi problemu nawet w stosunkowo małym pomieszczeniu.

Ponadto lodówka dwudrzwiowa jest również bardzo pojemna. Dzieje się tak za sprawą nie tylko rozmiaru, ale również drzwi, które możesz w pełni zagospodarować w dowolnie wybrany sposób. Niestety, ale przedzielenie konstrukcji spowodowało to, że wewnątrz lodówki znajdują się wąskie półki, dlatego przechowywanie szerokich przedmiotów może sprawiać problemy. Można jednak temu zaradzić, wybierając szerszą częściej wykorzystywaną połowę.

Jaka lodówka side by side – najważniejsze parametry

Klasa energetyczna lodówki side by side

Lodówki side by side z racji dużych rozmiarów pobierają nawet 2 razy więcej prądu, niż tradycyjne chłodziarki, dlatego musisz się na ten zrozumiały fakt przygotować. Mimo to poszukuj lodówki, która charakteryzuje się najniższym możliwym zużyciem energii. Optimum waha się w granicach 440-470 kWh/ rok, co daje około 213 – 227 zł rocznie.

Tabliczka, na której widnieje oznaczenie klasy energetycznej.
Tabliczka, na której widnieje oznaczenie klasy energetycznej.

Pamiętaj, aby wybierać produkty renomowanych firm i zwracać uwagę na klasę energetyczną. Zazwyczaj znajduje się ona już na obudowie urządzenia i wyraża się w skali od A+++, co oznacza, że sprzęt pobiera niewiele prądu, do G będącego symbolem ogromnego zużycia.

Wymiary lodówki dwudrzwiowej

Lodówka dwudrzwiowa
Lodówka dwudrzwiowa

Wybierając lodówkę side by side, zwróć uwagę nie tylko na jej wymiary zewnętrzne, ale również pojemność. Przed zakupem dokonaj dokładnych pomiarów swojej kuchni i wybieranego sprzętu, aby nie okazało się, że lodówka nie zmieści się w pomieszczeniu. Jeżeli chodzi o pojemność, zazwyczaj wynosi ona około 500-600 litrów, co jest w pełni wystarczające do tego, aby wewnątrz swoje produkty mogła przechowywać 4-osobowa rodzina.

Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma większych, dwudrzwiowych lodówek. Są, aczkolwiek ich cena również jest większa, dlatego przed zakupem dokładnie zastanów się, czy kupno większego urządzenia w Twojej sytuacji ma sens.

Funkcje lodówki side by side

Od zawsze marzyłeś o lodówce z kostkarką do lodu? Decydując się na zakup lodówki side by side, możesz sobie na to pozwolić, ponieważ wiele urządzeń tego typu umożliwia zainstalowanie takiego akcesorium. Dzięki temu codziennie możesz mieć lód do przygotowywanych przez siebie napojów. Minusem tego rozwiązania jest mniejsza ilość miejsca wewnątrz urządzenia.

Ponadto bardziej zaawansowane technologicznie lodówki dwudrzwiowe mogą być wyposażone w dyspenser wody. Element ten umożliwia pobieranie świeżej, często nawet chłodnej wody wprost z lodówki. Ma jednak więcej wad w porównaniu do kostkarki. Pierwszą jest fakt, że taka lodówka musi mieć podłączenie do źródła wody, co w zaprojektowanych już kuchniach oznacza remont. Dyspenser zajmuje również dużo miejsca, dlatego będziesz go miał mniej na swoje produkty.

Warto również pomyśleć o funkcjach ułatwiających użytkowanie. W tym momencie musimy wymienić nie tylko system No Frost zapobiegający zbieraniu się lodu, ale również opcje pozwalającą na sterowanie przy pomocy wygodnego panelu lub z poziomu smartfona. Funkcje te zazwyczaj działają bardzo dobrze, dzięki czemu możesz znacznie uprzyjemnić korzystanie z lodówki.

Czy warto zainwestować w lodówkę side by side?

Jeżeli masz wielodzietną rodzinę, która potrzebuje dużej lodówki, a przy tym dysponujesz przestrzenną kuchnią – zdecydowanie warto w Twoim przypadku kupić lodówkę side by side. Zapewni ona odpowiednią ilość miejsca na wszystkie produkty spożywcze i jednocześnie będzie funkcjonalna. Lodówka tego typu może być wyposażona zarówno w kostkarkę, jak i dyspenser wody, czy funkcje ułatwiające kontrolę pracy, które warto posiadać mimo dużych rozmiarów i ceny samego urządzenia.

Oceń