Polujesz na pralko-suszarkę z pompą ciepła, która jest energooszczędna, wydajna oraz zużywa niedużo energii elektrycznej? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę, tak aby wybrać to najlepsze urządzenie, które wypierze i wysuszy pranie do 4 godzin? Sprawdź najnowszy ranking pralko suszarek z pompą ciepła, w którym prezentujemy polecane urządzenia w konkurencyjnych cenach! Przeczytaj, jaką pralko-suszarkę z pompą ciepła kupić – tę marki Electrolux czy AEG? Z silnikiem inwerterowym czy może szczotkowym! Podpowiadamy w poradniku zakupowym!

Najlepsze pralko-suszarki z pompą ciepła – Ranking Wrzesień 2023

Jak stworzyliśmy ranking pralko-suszarek z pompą ciepła 2023?

Tworząc ranking najlepszych pralko suszarek z pompą ciepła, wzięliśmy pod uwagę korzyści, jakie dają wybrane urządzenia. Co więcej, ważnym kryterium oceny była funkcjonalność pralko-suszarki, jej poziom awaryjności, jak również opinie od zweryfikowanych użytkowników. Naszym celem jest zaprezentowanie tych najlepszych produktów, które oferują najwięcej możliwości, a przy tym są w dobrej cenie. Warto dodać, że tworząc ranking najlepszych pralko-suszarek chcieliśmy maksymalnie skrócić Twój czas poszukiwania tego idealnego egzemplarza!

Ranking pralko-suszarek z pompą ciepła prezentuje TOP 10 najlepszych urządzeń tego typu!
Ranking pralko-suszarek z pompą ciepła prezentuje TOP 10 najlepszych urządzeń tego typu!

Jaką pralko suszarkę z pompą ciepła warto kupić?

Dobra pralko-suszarka łączy w sobie funkcje prania i suszenia w jednym, a przy tym jest niezwykle oszczędna na zużyciu wody oraz prądu. Debatujesz, jakie urządzenie wybrać? Sprawdź poniższy artykuł, w którym wskazujemy krok po kroku jak dopasować tę najlepszą pralko-suszarkę z pompą ciepła! Podpowiadamy jaką klasę energetyczną wybrać. Radzimy, który silnik jest lepszy. Opisujemy, jakie funkcje są przydatne w każdej polecanej pralko suszarce z pompą ciepła! Sprawdźmy!

Dopasuj pojemność załadunku w pralko-suszarce!

Pierwszym krokiem w trakcie wyboru pralko-suszarki z pompą ciepła jest dobór odpowiedniej pojemności bębna. Parametr ten podawany jest w kilogramach i wskazuje, ile urządzenie jest w stanie zmieścić odzieży w trakcie jednego cyklu prania. Warto dodać, że w przypadku pralko-suszarek występują dwa rodzaje tego parametru – dla cyklu prania oraz cyklu suszenia. Na rynku spotkasz się z pralko suszarkami z pompą ciepła, u których pojemność wsadu wynosi od 8 do 10 kg dla prania oraz od 5 do 6 kg dla suszenia. Można stwierdzić, że tego typu pralko-suszarki to doskonałe urządzenia, które sprawdzą się dla domu, w którym mieszka więcej niż 3 członków rodziny.

Jaka klasa energetyczna w pralko-suszarce z pompą ciepła?

Kolejnym ważnym parametrem jest klasa energetyczna pralko-suszarki. Warto dodać, że opisuje ona, w jakim stopniu wybrany model jest oszczędny na zużyciu energii elektrycznej. Innymi słowy, im lepsza klasa, tym urządzenie zużywa mniej prądu, co z kolei zmniejsza koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Co więcej, klasa określana jest w postaci liter poukładanych zgodnie z alfabetem – od A do G. Oprócz tego każda litera ma przypisany kolor. Dla klasy A jest to kolor zielony, z kolei dla klasy G jest to kolor czerwony. Każda kolejna litera alfabetu zmienia swoją tonację z zielonego, przez żółty, po pomarańczowy, aż do czerwonego. Obecnie masz do wyboru pralko-suszarki z pompą ciepła z klasą energetyczną C lub D. Oczywiście najlepiej wybierać te najbardziej oszczędne urządzenia, czyli pralko-suszarki wyposażone w pompę ciepła z klasą C.

Ile wynosi pobór wody i energii w dobrej pralko-suszarce z pompą ciepła?

Dobra pralko suszarka z pompą ciepła to taka, która zużywa niedużo prądu, jak i wody. Poniżej wskazujemy ile energii elektrycznej oraz wody pobiera najlepsza pralko suszarka z zastosowaniem pompy ciepła! Sprawdźmy!

Ile wody zużywa pralko-suszarka z pompą ciepła?

Na wstępie warto dodać, że w przypadku pralko-suszarek podaje się dwa parametry zużycia wody – jeden dla cyklu prania oraz drugi dla cyklu prania i suszenia. Wśród najlepszych pralko-suszarek z pompą ciepła spotkasz się z modelami, które zużywają od 46 do 47 litrów. Z kolei dla cyklu prania i suszenia parametr ten wynosi 50 litrów. Taki zakres jest w zupełności wystarczający –  z jednej strony zużycie jest nie duże, zwłaszcza dla cyklu prania i suszenia, a przy tym na tyle wystarczające, aby dokładnie wyprać pranie.

Ile energii elektrycznej pobiera oszczędna pralko-suszarka?

Pompa ciepła zastosowana w pralko-suszarkach daje dużą oszczędność energii. Dzięki temu sprzęt z tej kategorii AGD jest niezwykle ekologiczny i wydajny. Co więcej, warto dodać, że tutaj zużycie prądu podawane jest również w dwóch postaciach – dla cyklu prania oraz cyklu prania i suszenia. W sprzedaży dostępne są pralko-suszarki z pompą ciepła, których zużycie energii elektrycznej oscyluje od 51 do 57 kWh w trakcie programu prania. Tymczasem dla cyklu prania i suszenia pobór prądu oscyluje od 250 do 275 kWh.

Jak dopasować prędkość wirowania do rodzaju tkanin w pralko-suszarce?

Podczas wyboru najlepszej pralko suszarki z pompą ciepła sprawdź na taką właściwość jak prędkość wirowania, która to wskazuje na liczbę obrotów bębna, jaką jest w stanie wykonać urządzenie w trakcie jednej minuty. Warto dodać, że parametr ten ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza jeśli planujesz prać grube, jak i delikatne tkaniny. Mianowicie im grubszy materiał, tym maksymalna prędkość wirowania powinna być większa.

Warto dodać, że pralko suszarki z pompą ciepła to urządzenia, dla których prędkość wirowania wynosi maksymalnie od 1400 do 1600 obrotów na minutę. Jednak jaki model wybrać? Warto kupić pralko suszarkę z pompą ciepła, której ilość pełnych obrotów bębna wynosi 1600 obr/min, przy czym dodatkowo urządzenie wyposażone jest w regulację. Dzięki temu możesz dopasować działanie pralki do grubości tkanin, tym samym uchronisz je przed potarganiem lub mocnym pognieceniem.

Prędkość wirowania pralko-suszarki Rodzaj tkanin
do 1000 obr/min delikatne tkaniny np. aksamit
od 1000 do 1200 obr/min średniej grubości materiały np. syntetyki
od 1200 do 1600 obr/min grube tkaniny np. grube narzuty, wełna

Jaki silnik będzie najlepszy – szczotkowy czy inwerterowy?

Kolejny ważnym elementem jest rodzaj silnika, który posiada wydajne urządzenie. W trakcie zakupu spotkasz się z pralko-suszarkami z pompą ciepła, które zostały wyposażone w silnik:

 • szczotkowy,
 • inwerterowy (bezszczotkowy).

Pierwszy, czyli silnik szczotkowy posiada prostszą budowę, dzięki czemu jest tańszy w produkcji, jednak mniej wytrzymały i częściej serwisowany. Z kolei silnik inwerterowy to najnowsze rozwiązanie technologiczne. Ten rodzaj nie posiada w swojej budowie szczotek, które ulegają wytarciu. Dzięki temu urządzenie zużywa mniej energii elektrycznej, ciszej pracuje, jest trwałe i zwykle służy na ponad 10 lat użytkowania. Reasumując, najlepszym wyborem jest zakup pralko-suszarki z pompą ciepła, która jest wyposażona w silnik inwerterowy, inaczej nazywany bezszczotkowy.

Rodzaj silnika w pralko-suszarce Zalety Wady
szczotkowy tańszy w produkcji, prostsza budowa zużywa więcej energii, często się psuje, posiada szczotki grafitowe, głośniej pracuje, jest mniej wydajny
inwerterowy wydajny, trwały, cicho pracuje, nie posiada szczotek w budowie, często udzielana jest na niego gwarancja na minimum 10 lat droższy w produkcji, tym samym w zakupie

Kondensacyjna czy wywiewowa – która lepsza?

Innym ważnym krokiem jest dopasowanie rodzaju suszarki. W przypadku tego rodzaju urządzeń spotkasz się z pralko suszarką kondensacyjną z pompą ciepła oraz tą wywiewową. Porównując je obie, można stwierdzić, że lepszym wyborem jest zdecydowanie się na kondensacyjną pralko suszarkę. Dlaczego? Modele kondensacyjne wykorzystują zjawisko kondensacji. Innymi słowy, zamieniają parę w wodę, po czym odprowadzają ją do wbudowanego zbiornika lub trafia ona do odpływu z podłączonym wężem. Tymczasem pralko suszarki wywiewowe emitują parę wodną na zewnątrz do powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Dzięki czemu poziom wilgotności powietrza znacznie się zwiększa, tym samym na ścianach może pojawić się pleśń lub grzyb.

Funkcje i dodatkowe udogodnienia pralko-suszarki z technologią pompy ciepła

Najlepsza pralko-suszarka to taka, która posiada wiele funkcji i technologii, które dają jeszcze więcej opcji prania i suszenia ubrań. Do jednych z przydatnych zastosowań można zaliczyć funkcje parowe, które odpowiadają za emitowanie pary od spodu bębna urządzenia, dzięki czemu tkaniny są odświeżone, zdezynfekowane i w dodatku wygładzone. Innym przydatnym zastosowaniem jest pranie i suszenie w niższych temperaturach. Ta opcja z kolei daje dużą oszczędność na zużyciu energii elektrycznej. Oprócz tego samo działanie pompy ciepła w pralko-suszarce sprawia, że zużycie energii jest również obniżone. Dzięki czemu wykorzystanie tego sprzętu jest ekonomiczne oraz ekologiczne dla środowiska. Do innych przydatnych zastosowań można zaliczyć:

 • automatyczne dopasowanie temperatury i ruchów bębna pralko-suszarki;
 • technologię płukania prania bez piany;
 • automatyczne dozowanie detergentu;
 • automatyczne dopasowanie czasu prania i suszenia do wielkości i rodzaju tkanin, które znajdują się w bębnie;
 • przejrzysty wyświetlacz elektroniczny;
 • program antyalergiczny, który dedykowany jest dla dzieci i osób z wrażliwą skórą;
 • opóźnienie startu pracy.

Ile kosztuje dobra pralko-suszarka z pompą ciepła?

Kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup dobrej pralko suszarki z pompą ciepła, waha się od 5500 do 7000 zł. Miej na uwadze, że na cenę duży wpływ ma rozmiar pralko-suszarki, pojemność załadunku, zużycie prądu oraz wody, jak również klasa energetyczna.

Z jakiej marki kupić pralko-suszarkę z pompą ciepła?

Decydując się na zakup pralko suszarki, spotkasz się obecnie z dwoma pionierami – marką Electrolux oraz AEG. Porównując obu producentów, nieco lepsza okazuje się pralko-suszarka AEG – posiada ona lepszą klasę energetyczną, oddaje do dyspozycji więcej funkcji, jak również ma nieco większy załadunek. Minusem jest cena, która w porównaniu do pralko-suszarek z pompą ciepła Electrolux jest znacznie wyższa.

Podsumowanie

 • Pralko-suszarka z pompą ciepła to urządzenie, które łączy w sobie dwie funkcje – pralki i suszarki. Ponadto wbudowana pompa ciepła zmniejsza zużycie energii elektrycznej, dzięki temu sprzęt jest ekonomiczny.
 • Dzięki zastosowaniu technologii pompy ciepła urządzenie daje możliwość prania i suszenia ubrań w niskich temperaturach.
 • Do jednych z przydatnych zastosowań można zaliczyć funkcje parowe, które rozmiękczają tkaniny, tym samym eliminują powstawanie zagnieceń. Dzięki czemu nie musisz prasować ubrań.
 • W trakcie zakupu dobrej pralko suszarki z pompą ciepła zobacz na najważniejsze parametry w specyfikacji.
 • W trakcie wyboru warto sprawdzić ranking oraz opinie od zweryfikowanych użytkowników. Jeśli nadal zastanawiasz się nad wyborem najlepszego urządzenia, to sprawdź nasze porównanie pralko-suszarek z pompą ciepła, w którym prezentujemy modele w okazyjnych cenach.
 • Cena za dobre modele waha się od 5500 do 7000 zł.
 • Do polecanych produktów można zaliczyć pralko-suszarkę z pompą ciepła AEG oraz Electrolux.

Najczęściej zadawane pytania o pralko-suszarki z pompą ciepła – FAQ

Na co zwrócić uwagę wybierając pralko suszarkę z pompą ciepła?

W trakcie wyboru pralko suszarki z pompą ciepła zwróć uwagę na pojemność załadunku, które warto dopasować do ilości domowników. Oprócz tego ważne jest dopasowanie prędkości wirowania do rodzaju tkanin, jakie planujesz prać i suszyć. Na dodatek zobacz jaki rodzaj silnika zastosowano w wybranym egzemplarzu, jak również zweryfikuj, czy pralko-suszarka posiada suszarkę wywiewową czy kondensacyjną. Kolejnym krokiem jest porównanie zużycia prądu i wody, jak również wybór klasy energetycznej.

Ile prądu zużywa pralko suszarka z pompą ciepła?

Zużycie prądu dla pralko-suszarek z tej kategorii produktów jest obniżone przez obecność pompy ciepła. Pobór energii elektrycznej w tych urządzeniach oscyluje od 51 do 57 kWh dla programów piorących. Z kolei dla prania i suszenia zużycie energii wynosi od 250 do 275 kWh.

Electrolux czy AEG – jaką pralko suszarkę wyposażoną w pompę ciepła kupić?

Pralko-suszarka z pompą ciepła AEG w porównaniu do tej marki Electrolux ma z pewnością lepszą klasę energetyczną, tym samym zużywa mniej energii elektrycznej. Co więcej, ma większy załadunek bębna. Z kolei pralko-suszarka z pompą ciepła Electrolux jest znacznie tańsza w trakcie zakupu.

Jak działa pralko suszarka z funkcją pompy ciepła?

Pralko-suszarka z pompą ciepła kontroluje zużycie energii elektrycznej, zwłaszcza w trakcie cyklu suszenia. Jej działanie jest podobne do pracy lodówki, z tym że zamiast chłodzić, pompa ciepła ogrzewa. W budowie pompy ciepła znajduje się sprężarka oraz parownik, które występują w tzw. strefie zimnej. Oprócz tego pompa ciepła posiada skraplacz, który to znajduje się w strefie gorącej. Działanie pompy w pralko-suszarce polega na pozyskiwaniu ciepła z powietrza otoczenia, które to przenoszone jest bezpośrednio do wnętrza suszarki do układu zamkniętego.
5/5 - (22 głosów)