Wyciskarka do soków to sprzęt, który powinien posiadać każdy wielbiciel zdrowego odżywiania, a przede wszystkim soków. Dzięki niemu każdego dnia przygotujesz dowolną ilość owocowego napoju i zadbasz o swoje zdrowie. Właśnie dla osób, które chcą posiadać wyciskarkę, przygotowaliśmy ten artykuł. Zawiera on garść cennych porad zakupowych, a także ranking wyciskarek.

Ranking wyciskarek do soków marzec 2023

Wyciskarka do soków – dlaczego warto kupić?

Główną zaletą wyciskarek do soków jest fakt, że pozyskują one znacznie więcej napoju w porównaniu do sokowirówek. Ich działanie jest znacznie wolniejsze, a co za tym idzie – dokładniejsze. Właśnie dlatego sprzęt tego typu często nazywamy wyciskarką wolnoobrotową. Wysoką dokładność osiągnięto dzięki wyjątkowej konstrukcji opartej o wałek ślimakowy, który obracając się wewnątrz urządzenia, miażdży warzywa i owoce. Ponadto wyciskarka wolnoobrotowa oddziela miąższ od soku, dzięki czemu otrzymujesz klarowny sok.

Warto również zaznaczyć fakt, że wyciskarka do soków działa znacznie ciszej, niż sokowirówka, a także jest łatwiejsza w czyszczeniu. Aspekty te sprawiają, że urządzenia te sprawdzają się również w domach osób, które są nadwrażliwe na hałas lub nie lubią żmudnego czyszczenia sprzętu po gotowaniu.

Ostrza w najlepszej wyciskarce

Głównym elementem każdej wyciskarki jest zawsze wałek ślimakowy. Jednak część urządzeń posiada również specjalne ostrza, które mają za zadanie przyspieszenie pracy. Wadą ich obecności jest to, że spada dokładność i nawet dużo soku pozostanie w produkcie. Dlatego też, jeśli nie zależy Ci na czasie pracy, postaraj się wybrać wyciskarkę wolnoobrotową, która ma tylko i wyłącznie wałek.

Jaką wyciskarkę kupić? wolnoobrotową, czy standardową?

W wyciskarce do soków może znajdować się jeden lub dwa wałki ślimakowe. Urządzenia posiadające dwa, osobne wałki zazwyczaj są wydajniejsze, co oznacza, że przy ich pomocy pozyskasz więcej soku. Są to jednak w większości wyciskarki wolnoobrotowe, co oznacza, że ich prędkość działania nie będzie zbyt duża.

Moc najlepszej wyciskarki

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że najlepsza wyciskarka powinna dysponować odpowiednio dużą mocą. Rozpiętość w tym zakresie jest duża, ponieważ urządzenia tego typu charakteryzują się mocą od 100 do nawet 450 W. Dlatego też przed zakupem zastanów się, z jakich warzyw i owoców będziesz wyciskać sok. Jeżeli będą to twarde produkty – wyższa moc jest jak najbardziej wskazana.

Orientacja wałka

Pod względem orientacji wałka, wyróżniamy:

  • wyciskarki do soków poziome, w których wałek ustawiony jest w pozycji poziomej,
  • wyciskarki pionowe, gdzie wałek lub zespół wałków umieszczony jest pionowo.

Każdy sposób ustawienia wałka ma swoje wady i zalety. Wyciskarki poziome są niezwykle powszechne, dlatego ich cena nie jest zbyt wysoka. Jednak ze względu na ustawienie wałka otwór wsadowy nie jest zbyt duży. Ponadto konieczne jest korzystanie z popychacza, którym przesuwasz produkt w głąb urządzenia. Istotną zaletą wyciskarek wolnoobrotowych z poziomym wałkiem jest fakt, że pozyskiwany przy ich pomocy sok zawiera niemal 100% wartości odżywczych.

Pozioma wyciskarka do soków może służyć również jako maszynka do mielenia. Przy jej pomocy zmielisz zarówno orzechy, jak i mięsa, czy przygotujesz puree, a nawet lody. Funkcje te czynią wyciskarkę urządzeniem wielofunkcyjnym, który bez wątpienia warto posiadać w kuchni.

Wyciskarka pionowa ma znacznie większy otwór wsadowy. Ponadto konstrukcja urządzenia sprawia, że produkty do jego wnętrza same wpadają, a co za tym idzie – nie musisz używać popychacza. W tym przypadku również mamy do czynienia ze sprzętem wielofunkcyjnym. Jednak tutaj rozwiązane to zostało za pomocą specjalnego korka, którym zamykasz zbiornik. W ten sposób we wnętrzu możesz przygotować sok z dowolnie wybranych owoców lub warzyw, czy bardzo szybko umyć wyciskarkę.

Dzięki najlepszej wyciskarce uzyskasz smaczny, zdrowy i świeży sok w zaledwie 5 minut. Fakt ten sprawia, że urządzenia tego typu coraz częściej znajdują swoje miejsce w polskiej kuchni. Ponadto wiele osób decyduje się na zakup wyciskarki wolnoobrotowej, która wyciska sok z wybranych produktów znacznie dokładniej, powodując, że jest go więcej.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogły Ci dokonać wyboru. Jeżeli nadal wahasz się – sprawdź nasz najnowszy ranking wyciskarek!

Oceń