Właściciele większych ogrodów koniecznie powinni zainteresować się zakupem profesjonalnych urządzeń do pielęgnacji trawników. Przykładem może być aerator, który nie bez powodu cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Niekiedy odpowiednim wyborem okaże się wertykulator – w zależności od aktualnych oczekiwań. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu, warto zastanowić się, jaki aerator byłby właściwy pod względem naszego ogrodu.

Wertykulator czy aerator?

Jeżeli zależy Ci na należycie zadbanym trawniku, zdecydowanie warto posiadać oba urządzenia. Pierwsze z nich pozwoli oczyścić glebę z niepotrzebnych elementów i napowietrzyć glebę, z kolei drugie pozwoli, aby do korzeni Twojej trawy docierało znacznie więcej wody. Co ważne, aerację trawnika można wykonywać częściej, nawet w ciągu lata, co wpłynie na stan trawnika.

Wertykulator spalinowy czy elektryczny?

Wertykulator spalinowy wymaga stosowania specjalnego paliwa, a także emituje spaliny podczas pracy, jednak użytkowanie go jest znacznie wygodniejsze. Nie ogranicza nas żaden przewód, dzięki czemu jesteśmy w stanie pracować nawet na dużej połaci terenu. W związku z tym sprzęt tego typu najbardziej polecamy właścicielom dużych działek.

Z kolei wertykulator elektryczny charakteryzuje się znacznie mniejszą mocą i wymaga stałego podłączenia do prądu, dlatego najlepiej sprawdzi się w bliskiej odległości od domu, czyli przydomowym ogrodzie.

→ Przeczytaj także: Polecane modele glebogryzarek w 2024 roku

Aerator – cena

Wielu konsumentów kieruje się przede wszystkim ceną aeratorów, która może być zróżnicowana. Najdroższe są modele z napędem elektrycznym oraz spalinowym, jednakże są one zarazem bardzo komfortowe w użytkowaniu. Najtańszą opcją okaże się aerator ręczny, dzięki któremu precyzyjnie zadbamy o odpowiednią pielęgnacją trawnika. Na pewno jednak nie sprawdzi się on w przypadku większych powierzchni. Aerator do ogrodu musi być idealnie dopasowany do przestrzeni, na której będzie pracował. Jeśli zapoznamy się z wieloma ofertami, na pewno uda nam się znaleźć taki aerator do trawy, który będzie w przystępnej cenie, jednocześnie zapewniając, że aeracja zostanie przeprowadzona na najwyższym poziomie.

Areacja i wertykulacja gleby jest niezwykle ważna i pomaga utrzymać trawnik w idealnym stanie. Trawnik będzie wtedy gęsty i mocny.
Areacja i wertykulacja gleby jest niezwykle ważna i pomaga utrzymać trawnik w idealnym stanie. Trawnik będzie wtedy gęsty i mocny.

Jaki aerator kupić?

Na rynku czeka na nas wiele modeli aeratorów, w tym urządzenia zakładane na buty, mające postać nakładek czy z profesjonalnym napędem elektrycznym lub spalinowym. W podjęciu decyzji może nam pomóc ranking aeratorów, jednakże musimy pamiętać o tym, aby uwzględniał on zarówno zalety, jak i wady wybranych produktów. Niekiedy wystarczający okaże się wertykulator. Jaki wertykulator kupić, aby spełnił nasze oczekiwania? Warto zwrócić uwagę na same ostrza, które powinny być wyprofilowane w odpowiedni sposób. Dzięki temu produkt znakomicie pobudzi korzenie, jednocześnie pomagając w usuwaniu chwastów. Niestety, efekt wertykulacji nie utrzymuje się zbyt długo. Jeśli posiadamy większy trawnik, aeracja trawnika powinna zostać przeprowadzona profesjonalnie, dlatego warto zdecydować się na droższe urządzenia.

→ Dowiedz się także: Jaki wąż ogrodowy jest najlepszy?

Jaki aerator wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania? Kluczowa powinna być dla nas powierzchnia, na której będziemy go używać. Warto także zastanowić się nad efektem, który zamierzamy osiągnąć.

Wertykulator – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wertykulatory. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Areator – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Aeratory. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika?

Najlepszym okresem na przeprowadzanie wertykulacji trawnika jest bezapelacyjnie wiosna, a dokładniej kwiecień. W miesiącu tym zazwyczaj jesteśmy już po pierwszym, wiosennym koszeniu i wertykulacja przyniesie oczekiwany efekt. Warto pamiętać, że czynność tę wykonuje się w celu oczyszczenia trawnika z resztek filcu, mchu, czy chwastów. Dzięki odpowiednio wykonanej wertykulacji możesz mieć pewność, że trwa w Twoim ogrodzie będzie należycie napowietrzona i nawodniona.

→ Poznaj również: Dobre świdry glebowe

Ponadto nacięcie wierzchniej warstwy gleby powoduje, że korzenie pobudzane są do wzrostu, a trawa znacznie szybciej nabiera pełnego koloru.

Jak wertykulować trawnik?

Aby wertykulacja przyniosła oczekiwany efekt, konieczne jest przestrzeganie kilku istotnych reguł. Pierwsza z nich to fakt, że czynność ta powinna być poprzedzona koszeniem. Świeżo ścięta trawa zdecydowanie lepiej reaguje na wszelkie zabiegi, dlatego efekty pracy ujrzymy po znacznie krótszym czasie.

Dodatkowo warto pamiętać, aby przy pierwszym przejeździe nie przecinać gleby zbyt głęboko. W zupełności wystarczy 5 mm, ponieważ przesada w tym aspekcie może spowodować nawet zniszczenie gleby i systemu korzeniowego. Swoją pracę wykonuj dokładnie, a po każdym przejeździe zwiększaj głębokość, na jaką będą wbijać się ostrza, zatrzymaj się na głębokości 1 cm.

Po skończonej pracy warto posprzątać resztki liści, gleby, czy niepotrzebnych roślin. Dokonasz tego za pomocą grabi, jednak czynność tę możesz ominąć kupując bardziej zaawansowany wertykulator wyposażony w kosz na odpady.

Oceń