Wąż ogrodowy to niezbędny element wyposażenia każdego ogrodu. W okresie letnim i wiosennym pielęgnacja ogrodu to podstawowy obowiązek wszystkich właścicieli przydomowych działek. W czasie tym rośliny wymagają wzmożonego podlewania, a do tego trzeba wykonywać wiele prac porządkowych. Aby tego rodzaju czynności znacznie sobie ułatwić, warto kupić dobry wąż ogrodowy. Jednak wiele osób zastanawia się, jaki wybrać tego rodzaju sprzęt, aby spełnił swoje zadanie. Co dobrze jest wiedzieć o wężach ogrodowych?

Prywatny ogród to idealne miejsce do spędzania wolnego czasu podczas ciepłych dni. Można w nim zorganizować kącik wypoczynkowy, postawić basen ogrodowy czy urządzić piknik. Aby tego rodzaju przyjemności były możliwe, należy zadbać o znajdujące się w ogrodzie rośliny. Jeśli nie ma się na działce profesjonalnego systemu nawadniającego, konieczny staje się wąż ogrodowy. Jednak wybór węża wcale nie jest prosty. Co warto wiedzieć o tym produkcie, aby zaopatrzyć się w najlepszy model?

Wąż ogrodowy – zastosowanie

Bez wątpienia wąż ogrodowy to niezwykle uniwersalny ogrodniczy ekwipunek. Pełni rozmaite funkcje, dzięki czemu znacznie ułatwia pielęgnację ogrodu i pomaga dostosować go do swoich potrzeb. Taki sprzęt powinien znaleźć się w każdym ogrodzie, bez względu na jego wielkość. Do czego przyda się dobry wąż ogrodowy?

  • Nawadnianie roślin.
  • Czyszczenie mebli czy narzędzi ogrodowych.
  • Spłukiwanie ścieżek ogrodowych, tarasu, podjazdu garażowego.
  • Mycie samochodu.
  • Dostarczanie wody do basenu.
  • Przeczyszczanie zatkanych rynien.

Zakup węża ogrodowego – na co zwrócić uwagę?

Wybór węża ogrodowego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim idealnie sprawdzi się w większych ogrodach, gdzie regularne wędrowanie z konewkami do najdalszych części działki byłoby uciążliwe. Oczywiście przed zakupem dobrze jest zwrócić uwagę, jaka jest cena konkretnego węża ogrodowego, ale nie to jest najważniejsze. O wiele lepiej sprawdzić opinie na temat danego modelu, czy przyjrzeć się internetowym rankingom węży ogrodowych. Co jeszcze wziąć pod uwagę, zaopatrując się w tego typu sprzęt?

Wąż ogrodowy z założoną końcówką. Niezwykle ważne jest poprawne mocowanie wszystkich urządzeń oraz łączenie węży ogrodowych. Należy do końca odciągnąć obręcz złączki, nasadzić końcówkę lub np. pistolet do podlewania a następnie puścić obręcz.
Wąż ogrodowy z założoną końcówką. Niezwykle ważne jest poprawne mocowanie wszystkich urządzeń oraz łączenie węży ogrodowych. Należy do końca odciągnąć obręcz złączki, nasadzić końcówkę lub np. pistolet do podlewania a następnie puścić obręcz.

Średnica węża ogrodowego

Średnica węża ogrodowego znacząco wpływa na skuteczność podlewania. Im będzie ona większa, tym ciśnienie wody na wyjściu węża także będzie większe, choć trzeba pamiętać, że ma na to wpływ także długość rury. Najbardziej rozpowszechnione modele to węże o średnicy 12,5 mm (1/2 cala) czy 19 mm (3/4 cala), najlepsze do małych i średnich ogrodów.

Długość

Długość węża ogrodowego to także bardzo ważny parametr. Aby go określić, należy zmierzyć odległość od źródła wody do najdalszego punktu działki, a następnie dodać około 2 do 4 metrów zapasu. Pozwoli to na swobodne manewrowanie wężem podczas pracy w ogrodzie.

Odporność na ciśnienie

Każdy wąż ogrodowy charakteryzuje się konkretnym ciśnieniem roboczym i rozrywającym. Ciśnienie robocze określa, przy jakich wartościach ciśnienia praca z wężem jest najbardziej optymalna (wynosi zazwyczaj od 4 do 12 barów). Im większe jest ciśnienie rozrywające, tym sprzęt jest bardziej trwały.

Rozciągliwość i elastyczność

Na rozciągliwość i elastyczność węża wpływa materiał, z jakiego jest zrobiony. Jedne z najbardziej elastycznych węży to modele hybrydowe (winylowo-gumowe) lub z innych tworzyw sztucznych. Dostępne są także węże z dodatkową powłoką zwiększającą ich rozciągliwość.

Rodzaje węży ogrodowych

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych węży ogrodowych, aby każdy mógł znaleźć produkt idealny do swojego ogrodu. Przede wszystkim można je podzielić ze względu na ich wykonanie, czyli materiał, jaki został użyty przy ich produkcji. Bez wątpienia jednak każdy wąż ogrodowy powinien być odporny na niskie i wysokie temperatury oraz promieniowanie UV, nie zawierać żadnych szkodliwych pierwiastków, a ponadto nie skręcać się i nie supłać. Jakiego rodzaju węże można znaleźć w sklepach?

Węże winylowe

To bardzo popularne węże, dobre do podstawowych prac ogrodowych, tanie, lekkie i poręczne. Są jednak dość wrażliwe na czynniki atmosferyczne, dlatego po użyciu powinno się je przechowywać w garażu czy innym, suchym miejscu.

Węże gumowe

Guma to także częsty materiał wykorzystywany przy tworzeniu węży ogrodowych. Tego rodzaju produkty są bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Węże ogrodowe gumowe będą dobrym wyborem dla właścicieli ogrodów wymagających stałego nawadniania.

Węże hybrydowe

Węże hybrydowe to sprzęt łączący w sobie zalety produktów winylowych i gumowych. Dzięki czemu węże tego typu są nie tylko lekkie, ale też bardzo odporne. Ponadto ich cechą charakterystyczną jest wysoka elastyczność.

Węże specjalistyczne (nietoksyczne)

To specyficzne węże z nietoksycznym rdzeniem, dzięki czemu można w nich transportować wodę pitną. Jeśli zakupi się odpowiednią nakładkę do takiego węża, wówczas istnieje możliwość kontroli ciśnienia wody na wyjściu.

Akcesoria do węży ogrodowych

Sama rura węża ogrodowego to nie wszystko w przypadku tego prostego systemu nawadniania ogrodu. Przyda się także końcówka na kran i przyłącze kranowe, końcówka zraszająca lub pistolet zraszający, bęben do przechowywania węża albo specjalne wieszaki. Warto jednak pamiętać, że jeśli ktoś posiada już pistolet lub myjkę ciśnieniową, powinien zadbać o to, aby wąż do myjki ciśnieniowej czy wąż do pistoletu pasował do posiadanego sprzętu.

Wąż ogrodowy – Ranking 2022 i najniższa cena

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Węże ogrodowe.