W zakresie prac ogrodniczych, znaczące miejsce zajmuje odpowiednie przygotowanie gleby pod uprawę roślin, założenie trawnika, czy też prac sezonowych. Metoda ręcznego spulchniania gleby jest dosyć skuteczna, jednakże praco i czasochłonna. Nowoczesne glebogryzarki, dostępne na rynku urządzeń ogrodniczych, stwarzają wiele możliwości wyboru dogodnej dla naszych potrzeb, opcji, aby prace ogrodnicze przebiegały sprawnie i efektywnie. Do czego służy glebogryzarka?

Co to jest glebogryzarka ogrodowa, jakie ma zastosowanie?

Glebogryzarka ogrodowa jest urządzeniem, które wykorzystywane jest w celu:

  • spulchniania gleby,
  • wyrównywania poziomu gruntu,
  • odchwaszczania gleby,
  • napowietrzania gleby.

Maszyna, napędzana mechanicznie, elektrycznie lub spalinowo, doskonale sprawdza się w ogrodach, które wymagają przygotowania do stworzenia uprawy roślin, trawnika lub usunięcia niepotrzebnych pozostałości po wcześniejszych elementach. Wydajność glebogryzarki ogrodowej, łącząca się bezpośrednio z jej mocą stwarza możliwość wyboru w zakresie potrzebnego urządzenia, dostosowując jego parametry techniczne do zakresu prac. Ważnym czynnikiem, decydującym, jaką kupić glebogryzarkę, jest zasilanie urządzenia.

Glebogryzarka Husqvarna - starszy model glebogryzarki. Solidne urządzenie idealnie sprawdza się podczas pielęgnacji trawnika.
Glebogryzarka Husqvarna – starszy model glebogryzarki. Solidne urządzenie idealnie sprawdza się podczas pielęgnacji trawnika.

Glebogryzarki elektryczne

Napędzane jednostką elektryczną glebogryzarki ogrodowe są urządzeniami, wykorzystywanymi w miejscach, gdzie jest dostęp do gniazdka energii elektrycznej. Glebogryzarki elektryczne o mocy 200 – 500 W, odpowiednie są na terenie do 500 m², a efekty ich działania są doskonałe. Przy powierzchni gruntu, wynoszącej powyżej 500 m², warto zastosować urządzenie o mocy 600 W, którego zasięg szerokości pracy, będzie większy niż 35 cm. Glebogryzarka elektryczna, wyposażona w noże spulchniające, działa efektywnie w przydomowych ogrodach, posiadając w niektórych z dostępnych modeli funkcję rozprowadzania torfu i kompostu. Dzięki zastosowaniu dobrej, mocnej glebogryzarki ogrodowej, można bez sporego nakładu energii cieszyć się odpowiednio przygotowaną pod nowe uprawy, glebą.

Jaki wąż ogrodowy wybrać?

Glebogryzarki spalinowe

Glebogryzarka spalinowa, stosowana w spulchnieniu gleby na terenie dużym, przekraczającym 500 m², osiąga ciężar ponad 8 kg. Szerokość jej działań kształtuje się na poziomie powyżej 35 cm, Duża dowolność w zakresie prowadzonej pracy, nieograniczona koniecznością stosowania kabla elektrycznego, pozwala użytkować glebogryzarkę spalinową z dala od miasta. Urządzenia spalinowe, wytwarzające spaliny, są źródłem nieprzyjemnego zapachu oraz hałasu, które mogą stanowić przeszkodę w użytkowaniu przydomowym. Mając dostęp do energii elektrycznej, nie ma potrzeby korzystać z napędu spalinowego. Urządzenia spalinowe są jednak wydajniejsze oraz efektywniejsze.

Ranking areatorów i wertykulatorów 2021. Pomagamy w wyborze!

Glebogryzarki ciągnikowe

Używane w pracach rolniczych o szerokim zakresie, glebogryzarki ciągnikowe spulchniają i przemieszczają glebę bez jej odwracania. Są pomocne w kruszeniu brył, podcinaniu chwastów rozłogowych, mieszaniu nawozów z glebą. Wysoka wydajność glebogryzarek ciągnikowych jest uwarunkowana możliwością spulchnienia gleby na głębokość ponad dziesięciu centymetrów, podczas jednego przejazdu urządzenia.

Co jest ważne przy wyborze glebogryzarki?

Zastanawiając się nad wyborem najlepszej glebogryzarki, spełniającej potrzeby, związane z przygotowaniem gleby do nowych upraw, jest określenie zakresu prac, jaki miałaby wykonać maszyna. Najistotniejszą kwestią jest wybór rodzaju napędu. Urządzenia elektryczne muszą mieć dostęp do energii, są jednak bardziej ekologiczne od glebogryzarek spalinowych. Urządzenia spalinowe z kolei przewyższają konkurencję wydajnością oraz efektywnością na dużym terenie. Im większy zakres przestrzenny, tym powinno się używać maszyny o większej mocy.

Przy wyborze glebogryzarki warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których została ona wykonana. Zęby spulchniające, powinny być wykonane z trwałego, odpornego na uszkodzenia materiału, zwłaszcza jeśli gleba jest twarda. Przydatną funkcją glebogryzarki okazuje się możliwość regulowania głębokości spulchniania, a szerokość zakresu pracy powinna być dostosowana do możliwości urządzenia i wielkości obszaru.

Środki ostrożności, a używanie glebogryzarki

Przy wyborze najlepszej glebogryzarki nie należy pominąć zgodności jej mechanizmów z normami bezpieczeństwa, jakie obowiązują. Glebogryzarka ogrodowa powinna posiadać certyfikaty, gwarantujące użycie materiałów, zgodnych z normami. Bezpieczeństwo operatora urządzenia, poza niezbędnymi parametrami technicznymi, zależne jest od prawidłowego zachowania oraz zastosowania stroju ochronnego, co powinno być przestrzegane i zgodne z instrukcją używania sprzętu.

Świder do ziemi – jaki wybrać?

Glebogryzarka – Cena i Ranking 2021

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Glebogryzarki elektryczne i spalinowe.