Nie wiesz jaki klimatyzator przenośny wybrać, aby efektywnie chłodził powietrze w pomieszczeniu? Jakie cechy urządzenia odgrywają najważniejszą rolę w wyborze najlepszego klimatyzatora przenośnego? Zobacz nasz poradnik zakupowy, w którym wskazujemy najważniejsze parametry, które mają wpływ na wydajność urządzenia. Poznaj najnowszy ranking klimatyzatorów przenośnych na lato 2024 i porównaj wybrane modele!

Klimatyzator przenośny – Ranking Lipiec 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking na rok 2024 oraz cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii klimatyzatory przenośne.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Klimatyzator przenośny — co to jest?

Klimatyzator przenośny, inaczej nazywany kompaktowym lub monoblokowym, jest to urządzenie, które schładza gorące powietrze w pomieszczeniu. W porównaniu do tradycyjnych klimatyzatorów typu split, klimatyzator pokojowy posiada w jednej obudowie skraplacz i parownik. Natomiast gorące powietrze przekazywane jest na zewnątrz za pomocą rury odprowadzającej.

Ranking klimatyzatorów przenośnych. Jaki klimatyzator kupić?
Ranking klimatyzatorów przenośnych. Jaki klimatyzator kupić?
Zobacz powiązane rankingi i poradniki:

Jak działa klimatyzator pokojowy?

Praca klimatyzatora opiera się na działaniu w obrębie dwóch wymienników ciepła: skraplacza oraz parownika. Parownik odpowiada za odbieranie ciepła z otoczenia. Natomiast skraplacz ma za zadanie odprowadzić ciepło na zewnątrz urządzenia za pomocą rury. Wewnątrz urządzenia, pomiędzy wymiennikami krąży czynnik roboczy, który ochładza ciepłe powietrze. W budowie klimatyzatora znajduje się również sprężarka i zawór rozprężny, które odpowiadają za przechodzenie czynnika chłodniczego w stan ciekły oraz gazowy.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając klimatyzator przenośny?

Wybierając przenośny klimatyzator do swojego domu lub mieszkania, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów technicznych. Odpowiednio dopasowane urządzenie będzie wpływać na efektywne schładzanie powietrza w trakcie lata. W związku z tym, na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator przenośny? Sprawdź poniższy wpis, w którym podpowiadamy, co jest najważniejsze w trakcie wyboru. Oprócz tego porównaj najlepsze modele klimatyzatorów przenośnych w naszym najnowszym rankingu 2024!

Moc urządzenia

Moc klimatyzatora przenośnego jest to najważniejszy parametr w trakcie wyboru. Najczęściej możesz spotkać się z klimatyzatorami przenośnymi z funkcją grzania. Dlatego wybrany egzemplarz może mieć podane dwie moce — moc chłodniczą oraz grzewczą, których wartości mogą być takie same lub różne. Aby dobrać odpowiednią moc urządzenia, w pierwszej kolejności powinieneś poznać metraż pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowana klimatyzacja. Do pomieszczeń, które są dobrze izolowane i nie narażone na straty ciepła, na 1m2 potrzeba 0,03 kW. W innych przypadkach lepiej zwiększyć przelicznik i na 1 m2 zastosować 0,045 kW. Z kolei, jeśli w pomieszczeniu znajdują się urządzenia elektryczne lub pokój jest mocno nasłoneczniony, to zaleca się zwiększyć wynik od 20 do 30%.

Maksymalna powierzchnia

Kolejnym ważnym parametrem jest dopasowanie wybranego modelu do pomieszczenia, w którym chcesz zainstalować klimatyzator. Maksymalna powierzchnia podawana jest w m2. Najlepiej wybierz klimatyzator, który będzie idealnie dopasowany do metrażu Twojego pokoju. Zdecydowanie się na zbyt mocny klimatyzator przenośny, może być nieopłacalnym zakupem. Z kolei wybranie urządzenia do mniejszego metrażu, doprowadzi do słabego chłodzenia powietrza.

Przepływ powietrza

Przepływ powietrza odpowiada za szybkość schładzania powietrza. Im wartość ta jest wyższa, tym urządzenie szybciej obniży temperaturę w otoczeniu. Przepływ powietrza w każdym nowoczesnym klimatyzatorze przenośnym nie powinien być mniejszy niż 400 m3/h.

Czynnik chłodniczy

Istotną informacją jest rodzaj czynnika chłodniczego inaczej nazywany czynnikiem roboczym. Ma on za zadanie schładzać ciepłe powietrze wewnątrz klimatyzatora — odbierając ciepło w parowniku oraz oddając je w skraplaczu. Wybrane klimatyzatory przenośne oferują różne rodzaje czynników chłodniczych. Do jednych z nich możemy zaliczyć:

 • wodę,
 • R290,
 • R410A
 • R407C.

Najczęściej spotykanym, przyjaznym dla środowiska i najbardziej polecanym jest czynnik chłodniczy R290, czyli czysty propan.

Poziom hałasu

Kolejnym istotnym parametrem jest poziom hałasu urządzenia. Odgrywa on znaczącą rolę, kiedy wybierasz klimatyzator do mieszkania lub biura. Im większy poziom hałasu tym urządzenie jest głośniejsze. Co może być uciążliwe w trakcie odpoczynku lub pracy. W związku z tym warto kupić klimatyzator, którego głośność jest mniejsza niż 65 dB.

Regulacja temperatury

Bardzo ważną funkcją w każdym urządzeniu do schładzania powietrza jest regulacja temperatury. Dzięki temu możesz swobodnie ustawić zakres chłodzenia, który jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Każdy nowoczesny i wydajny klimatyzator domowy powinien posiadać zakres regulacji przynajmniej od 16 do 30°C.

Nawiew — regulacja prędkości i kąta nawiewu

Kolejną pomocną funkcją jest regulacja prędkości nawiewu oraz jego kąta. W tym przypadku możesz dostosować siłę, z jaką urządzenie będzie emitowało schłodzone powietrze. Dzięki tej możliwości możesz dostosować szybkość schładzania pomieszczenia. Z kolei regulacja kąta nawiewu umożliwia dostosowanie, pod jakim kątem będzie przepływać powietrze. Ponadto możesz zdecydować, który obszar pomieszczenia ma zostać schładzany.

Sterowanie

W trakcie zakupu wybierz najlepszy klimatyzator przenośny, który sterowany jest automatycznie za pomocą pilota zdalnego sterowania. Rozwiązanie to jest bardzo pomocne, w dodatku nie wymusza ciągłego angażowania użytkownika do przełączania trybów, za pomocą wbudowanego przycisku na panelu, który znajduje się na obudowie. Oprócz tego niektóre modele mają wbudowane WiFi, które umożliwia sterowanie urządzenia za pomocą aplikacji mobilnej z wybranego miejsca w domu.

Oczyszczanie i nawilżanie powietrza

Większość klimatyzatorów oprócz funkcji schładzania powietrza pełni funkcję oczyszczacza. Co więcej, można spotkać się z egzemplarzami, które oferują osuszanie powietrza, jak również dają możliwość dostosowania odpowiedniej wilgotności. Są to dodatkowe tryby pracy, które umożliwiają dostosowanie idealnych parametrów, które wpływają na komfort użytkownika.

Zużycie energii

Kiedy klimatyzator pokojowy działa, w tym samym czasie pobiera energię elektryczną. W związku z tym istotną właściwością jest zużycie energii w trakcie pracy urządzenia. Ważne jest, aby zużycie energii było niskie w stosunku do wysokiej wydajności klimatyzatora. W określeniu zużycia energii pomocne stają się klasy energetyczne.

Klasa energetyczna

Obecnie na rynku można spotkać się z różnymi modelami o różnych klasach energetycznych. Klasy wskazują na zużycie energii elektrycznej przez urządzenie. W ofercie wielu sklepów możesz spotkać klimatyzatory z klasą od A do A +++. Warto podkreślić, że im większa ilość plusów, tym urządzenie jest najbardziej efektywne, czyli zużywa mało energii w stosunku do wydajności pracy urządzenia. W przypadku klimatyzatorów przenośnych warto wybierać urządzenia, które mają klasę przynajmniej A+.

Komfort i bezpieczeństwo

W trakcie zakupu dobrego klimatyzatora zwróć uwagę na jego obudowę. W porównaniu do klimatyzatorów typu split są one mniejsze i posiadają rurę, którą montuje się na zewnątrz pomieszczenia. Cała konstrukcja powinna być wykonana z wytrzymałego materiału, który będzie dodatkowo izolował wszystkie podzespoły i czynnik chłodniczy znajdujące się wewnątrz urządzenia. Ponadto pomocny jest również uchwyt, który umożliwia wygodne przenoszenie klimatyzatora.

Producent i jakość wykonania

Decydując się na zakup klimatyzatora przenośnego, koniecznie zwróć uwagę na markę urządzenia. Przed zakupem warto zaczerpnąć informacji o konkretnym modelu, poprzez przeczytanie opinii innych użytkowników na grupach dyskusyjnych. Dodatkowo możesz sprawdzić ranking klimatyzatorów przenośnych, który ułatwi Twój wybór. Do jednych z polecanych egzemplarzy można zaliczyć: klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 09E, Blaupunkt Moby Blue S 1111E, klimatyzator przenośny Fral, klimatyzator pokojowy Fersk Vind 2 Wifi Hepa, jak również klimatyzator Fersk Cind 2 WiFi Hepa.

Dodatkowe funkcje

Podczas wyboru najlepszego urządzenia do klimatyzacji warto wybrać takie, które posiada dodatkowe funkcje, które dają jeszcze więcej możliwości. Jedną z nich jest osuszanie powietrza, które zapobiega powstawaniu pleśni, grzybów i innych patogenów. Ponadto większa część modeli oprócz funkcji chłodzenia, ma również wbudowaną funkcję ogrzewania pomieszczenia, która świetnie sprawdza się w trakcie chłodnych dni. Oprócz tego ważną kwestią są wbudowane filtry, które odpowiadają za oczyszczanie powietrza oraz usuwają nieprzyjemny zapach. Do innych przydatnych trybów oraz akcesoriów można zaliczyć:

 • funkcję swing,
 • timer,
 • sterowanie z wykorzystaniem smartfona,
 • sterowanie z użyciem pilota,
 • tryb nocny.

Montaż klimatyzatora przenośnego

Cały proces montażu klimatyzatora przenośnego jest prosty i mało skomplikowany, dlatego możesz go wykonać samodzielnie. W pierwszej kolejności należy rozpakować urządzenie i ustawić klimatyzator na płaskiej powierzchni. Kolejną czynnością jest zamontowanie rury, która odprowadza gorące powietrze. Jeden koniec rury montujesz do wylotu ciepłego powietrza na urządzeniu, natomiast drugi wyprowadzasz przez okno. Ważne jest, aby wcześniej zakupić uszczelkę do klimatyzatorów przenośnych, przez którą wyprowadzisz rurę w uchylnym oknie. Pamiętaj, że wybierając urządzenie z dwoma rurami odprowadzającymi, powinieneś zachować od nich odstęp nie mniejszy niż 30 cm.

Opinia z forum: “[…] wlot i wylot powietrza muszą byś blisko siebie, ale realizowane w ten sposób by klimatyzator nie zaciągał gorącego powietrza, które wyrzucił. Czyli wlot niżej niż wylot.”

Ile kosztuje najlepszy klimatyzator przenośny?

Kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup klimatyzatora przenośnego, zależy od wydajności urządzenia, wielkości, przepływu powietrza, ilości wbudowanych funkcji, zużycia energii, jak również od dodatkowych akcesoriów w zestawie. Najprostsze modele klimatyzatorów przenośnych bez rury kosztują już od 300 zł. W przypadku bardziej rozbudowanych modeli należy przeznaczyć na ich zakup od 1000 do 3000 zł.

Podsumowanie

 • Klimatyzator przenośny to urządzenie, które świetnie sprawdzi się do schładzania pomieszczeń w domu, mieszkaniu, w biurowcu, czy pomieszczeń znajdujących się na poddaszu.
 • Kupując klimatyzator, warto wcześniej zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów technicznych m.in.: moc urządzenia, przepływ powietrza, wielkość narzędzia, maksymalną powierzchnię, zużycie energii, rodzaj urządzenia oraz dodatkowe funkcje takie jak ogrzewanie, nawilżanie, czy osuszanie.
 • Dobierając klimatyzator do pokoju, wcześniej należy zmierzyć metraż pomieszczenia. W przypadku pokoi dobrze izolowanych zaleca się zastosować przelicznik, w którym na 1m2 przypada 0,03 kW. W innych przypadkach stosuje się przelicznik 0,045 kW na 1 m2.
 • Kiedy w pomieszczeniu znajdują się urządzenia elektryczne lub pokój jest bardzo nasłoneczniony, warto do wyliczeń mocy dodać dodatkowo 20-30%.
 • Na rynku możesz spotkać się z klimatyzatorami z rurą, bez rury, oraz klimatyzatorami przenośnymi typu split.
 • Warto pamiętać, że wybór klimatyzatora przenośnego o mocy mniejszej niż jest zalecana do konkretnego pomieszczenia, może skutkować nieefektywnym schładzaniem powietrza.
 • Wybieraj tylko urządzenia polecane i sprawdzone przez innych użytkowników. Dobrymi egzemplarzami są: klimatyzator przenośny Electrolux EXP34U338HW, klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL, oraz klimatyzator przenośny TCL.
 • Przed zakupem sprawdź opinie użytkowników na forach dyskusyjnych. Oprócz tego porównaj modele w naszym rankingu najlepszych klimatyzatorów przenośnych.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Czy występuje klimatyzator bez rury?

Tak, w ofercie wielu sklepów możesz spotkać się z klimatyzatorami bez rury, są one nazywane klimatorami. Wybierając model bez rury, należy liczyć się z tym, że schładzanie powietrza nie będzie aż tak efektywne, jak w przypadku klimatyzatorów z rurą lub w przypadku klimatyzacji typu split.

Czy klimatyzator przenośny może ogrzewać pomieszczenie?

Tak. Większość urządzeń posiada dwie funkcje — grzania i schładzania powietrza. W związku z tym, latem urządzenie może skutecznie chłodzić powietrze natomiast zimą je ogrzewać.

Czy klimatyzator przenośny trzeba regularnie nabijać?

Nie ma konieczności regularnego nabijania klimatyzatora przenośnego. Czynnik roboczy znajdujący się wewnątrz urządzenia jest izolowany przez układ hermetyczny. W przypadku, gdy czynnik roboczy ucieka z klimatyzatora, wówczas świadczy to o usterce urządzenia.

Jaki klimatyzator przenośny kupić? Na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem klimatyzatora należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia w celu dobrania mocy. Na 1m2 przypada 0,045 kW. Innymi ważnymi parametrami są: przepływ powietrza, wielkość urządzenia, maksymalna powierzchnia, pobór energii, dodatkowe funkcje (np. osuszanie, funkcja nawilżania, swing, timer czy funkcja zdalnego sterowania).
5/5 - (7 głosów)