Szukasz klimatyzatora do swojego domu lub mieszkania? Jaki klimatyzator wybrać, aby był solidny i dobrze spełniał swoje zadanie? Poznaj nasz poradnik, w którym dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego klimatyzatora. Zobacz najnowszy ranking klimatyzatorów w 2024 roku!

Ranking najlepszych klimatyzatorów – Marzec 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Klimatyzator. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Najlepszy klimatyzator — z czego się składa?

Klimatyzator jest to urządzenie, które ma za zadanie schładzać powietrze znajdujące się w danym pomieszczeniu. Klimatyzator najczęściej składa się ze sprężarki, skraplacza i parownika. Oprócz tego w jego budowie znajduje się kapilara, czyli zawór dławiący, filtry, wentylator, oraz chłodnica freonowa.

Zobacz powiązane rankingi i poradniki:

Jakie są zasady działania klimatyzatorów?

Praca klimatyzatora jest podobna do pracy systemu w lodówce. Opiera się ona na działaniu m.in. wentylatora, który wymusza przepływ powietrza na parowniku, który to znajduje się wewnątrz budynku. Następnie powietrze oddaje ciepło czynnikowi chłodniczemu, a tym samym ochładza się na wspomnianym parowniku. Po czym czynnik chłodniczy w postaci gazu spręża się w sprężarce, gdzie następnie urządzenie transportuje go do skraplacza.

Gorąca para transportowana do skraplacza zmienia się z formy gazowej na ciekłą. Po czym w postaci wody przedostaje się do kapilara, czyli elementu rozprężnego. W tym miejscu ciecz jest dławiona i zmniejsza się jej ciśnienie oraz temperatura. W ostatnim etapie woda ponownie przedostaje się na parownik, ogrzewa się pod wpływem powietrza znajdującego się w otoczeniu. Po czym zmienia swoją postać w gazową i cykl się powtarza.

Solidny klimatyzator — dostępne rodzaje klimatyzatorów

Obecnie na rynku można spotkać różne modele klimatyzatorów. Dzieli się je na przenośne klimatyzatory np. w postaci klimatyzatorów monoblokowych oraz na stacjonarne. W przypadku tego drugiego rodzaju można wyróżnić klimatyzatory:

  • typu split,
  • podsufitowe,
  • konsolowe,
  • kanałowe,
  • kasetonowe,
  • z systemem multisplit.

Bez wątpienia najczęściej wybieranymi są klimatyzatory typu split, które składają się z dwóch, osobnych części: jednostki wewnętrznej znajdującej się wewnątrz, oraz jednostki zewnętrznej zamontowanej na zewnątrz budynku. Połączenie między nimi odbywa się najczęściej za pomocą cienkich rurek. Warto zaznaczyć, że klimatyzatory split są znacznie wydajniejsze.

Jaki klimatyzator wybrać i na co zwrócić uwagę? – Poradnik, parametry i ranking

Decydując się na zakup klimatyzatora do schładzania powietrza w budynku, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które mają wpływ na wydajność pracy sprzętu. W związku z tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora? Poniżej znajdziesz poradnik, w którym dowiesz się jak wybrać solidny klimatyzator! Oprócz tego koniecznie sprawdź ranking najlepszych klimatyzatorów!

Moc klimatyzatora

Moc powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Jeżeli planujesz korzystać z urządzenia na dużym metrażu, wtedy lepiej sprawdzi się mocniejszy klimatyzator. Z kolei, gdy pokój jest niewielkich rozmiarów, wtedy wystarczy podstawowe urządzenie. Wyliczenie mocy składa się z pomiaru powierzchni lub kubatury pomieszczenia, które następnie mnoży się przez określony przelicznik. Natomiast wynik podawany jest w watach i określa moc urządzenia.

W pierwszym przypadku wzór wygląda następująco:

Moc klimatyzatora = powierzchnia w m2 x 100 W

Jest to najczęściej stosowany sposób, kiedy znany jest metraż pokoju, a wysokość jest uniwersalna (2,5-2,7 m).

Inną metodą jest wyliczenie kubatury, którą następnie używa się do wyliczenia mocy w zależności od ilości przebywających osób, oraz urządzeń elektrycznych.

Kubatura powierzchni w m3 = wysokość x szerokość x głębokość klimatyzowanego miejsca.

Jeśli wyliczyłeś już kubaturę, to kolejną czynnością jest wybranie jednego z poniższych przeliczników w zależności od ilości osób oraz ilości sprzętu elektronicznego, które wydaje dodatkowe ciepło.

  • 40 W x kubatura = moc klimatyzatora — w przypadku mało nasłonecznionego miejsca i przy małej ilości sprzętu elektronicznego.
  • 45 W x kubatura = moc klimatyzatora — w przypadku nasłonecznionych pokoi oraz gdy występuje w nich dużo urządzeń elektrycznych.

Warto pamiętać, że dla każdej osoby przebywającej w pomieszczeniu, należy dodać do wyniku 100 W! Na przykład dla 3 osób należy dodać: 3×100=300W.

Powierzchnia pomieszczenia

Kolejną ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na maksymalną powierzchnię pomieszczenia, która podawana jest w m2. Ten parametr ułatwia dobranie odpowiedniego urządzenia do wybranego metrażu. Kluczowe jest, aby nie przekraczać zalecanej wartości określonej przez producenta. Co więcej, wybranie zbyt mocnego urządzenia, staje się nieopłacalną inwestycją!

Wielkość urządzenia

Bardzo ważne jest dostosowanie wielkości klimatyzatora do metrażu pokoju. Dlatego, jeśli chcesz zamontować wybrany model do niewielkiego pomieszczenia, wówczas wybierz nieduży egzemplarz np. 7,7 x 20,5 x 25 cm. Natomiast w przypadku montażu klimatyzatora w dużym pomieszczeniu, możesz pozwolić sobie na większe modele. Ważne, aby klimatyzator był dostosowany do metrażu i nie przeszkadzał w wykonywaniu codziennych czynności.

Wydajność chłodzenia

Wydajność zależna jest od dostosowania do siebie mocy do zalecanej powierzchni. Aby uzyskać jak największą wydajność, należy wybrać urządzenie, które według powyższych przeliczeń ma dobrze dopasowaną moc chłodniczą do maksymalnej powierzchni podawanej przez producenta w m2.

Przepływ powietrza

Przepływ powietrza wpływa na szybkość obniżania temperatury powietrza oraz na komfort użytkowników. Co więcej, parametr podawany jest w m3/h. Im wartość jest większa, tym proces schładzania powietrza jest krótszy. Dlatego, jeśli decydujesz się na zakup sprawnego urządzenia, to pamiętaj, że parametr ten nie może być niższy niż 400 m3 na godzinę!

Siła nadmuchu

Istotnym czynnikiem wpływającym na komfort użytkowników jest siła nadmuchu. W tym przypadku bierze się pod uwagę przepływ powietrza oraz hałas, jaki wydobywa sprzęt podczas obniżania temperatury powietrza. Ważne jest, aby wybrać urządzenie, które jest ciche w swojej pracy, ale jednocześnie posiada wysoki przepływ powietrza! Co więcej, można sprawdzić opinię o konkretnym modelu od innych użytkowników na forach lub portalach społecznościowych.

Poziom hałasu

Istotnym czynnikiem, który wpływa na wygodę podczas używania klimatyzatora, jest poziom hałasu urządzenia podawany w decybelach. Im wartość ta jest niższa, tym ciszej urządzenie pracuje, a tym samym jest przyjemniejsze w używaniu. Stopień hałasu w każdym porządnym klimatyzatorze powinien być mniejszy niż 50 dB. Najlepsze egzemplarze mają właściwość tą na poziomie 20 dB!

W przypadku klimatyzatorów typu split można wyróżnić głośność wewnętrzną oraz głośność zewnętrzną, ze względu na podział na dwie jednostki.

Opinia z forum: „Trzeba jednak pamiętać również i o tym, że takie klimatyzatory przenośne bardzo hałasują. W urządzeniach typu split, ta część, która generuje hałas, stoi lub wisi na zewnątrz domu […]”.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna określa, ile klimatyzator zużywa energii podczas swojej pracy. Większość klimatyzatorów posiada klasę od A do A+++. Warto dodać, że najbardziej efektywne egzemplarze to te, które posiadają klasę A++, lub A+++. Im właściwość ta jest większa, tym klimatyzator zużywa mniej energii i jest bardziej przyjazny dla środowiska. Jednak należy liczyć się z tym, że im lepsza klasa, tym droższe urządzenie.

Filtry powietrza

Bez wątpienia bardzo ważnym elementem, który powinien posiadać każdy porządny klimatyzator to wbudowane filtry powietrza. Odpowiadają one za oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, kurzu i alergenów. Ponadto filtry skutecznie eliminują nieprzyjemny zapach z otoczenia. Każdy nowoczesny klimatyzator powinien posiadać filtr wstępny. Oprócz tego warto, aby klimatyzator miał wbudowany:

  • filtr Hepa,
  • paski filtracyjne,
  • filtr elektrostatyczny.

Sterowanie — regulacja prędkości nawiewu i zakres regulacji temperatury

Bardzo przydatną funkcją klimatyzatora jest możliwość automatycznego sterowania z wykorzystaniem pilota. Oprócz tego duża część producentów oferuje modele z wi-fi oraz możliwością sterowania z użyciem dedykowanej aplikacji na smartfona.

Dzięki funkcji automatycznego sterowania można wygodnie ustawić zakres regulacji temperatury oraz nadmuchu. Poza tym przydatną opcją jest możliwość ustawienia regulacji prędkości oraz ustawienia kąta nawiewu.

Producent i gwarancja

Jeśli chcesz kupić klimatyzator, który będzie wytrzymały i posłuży przez wiele lat, to koniecznie zwróć uwagę na producenta. Bez wątpienia wydajny klimatyzator powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów. Dlatego zobacz, z czego została wyprodukowana obudowa. Co więcej, klimatyzator domowy powinien posiadać odpowiednie certyfikaty, kilkuletnią gwarancję oraz możliwość serwisowania.

Dodatkowe funkcje

W zależności od wybranego modelu, klimatyzatory mogą mieć dodatkowe funkcja, które jeszcze bardziej zwiększają użyteczność sprzętu. Coraz częściej można spotkać modele z funkcją grzania. Dzięki trybowi pracy grzewczej możesz ogrzewać pokój ciepłym powietrzem w trakcie chłodnych dni. Jest to zastosowanie polecane dla domów energooszczędnych, które dodatkowo mają system fotowoltaiczny.

Innymi przydatnymi funkcjami są:

  • jonizacja,
  • osuszanie powietrza,
  • funkcja samooczyszczania,
  • funkcja spania,
  • tryb nocny,
  • timer,
  • sterowanie przy użyciu smartfona,
  • wentylacja.

Jakie jest zastosowanie klimatyzatora?

Klimatyzator można używać w pracy lub w domu. Często spotyka się klimatyzatory do mieszkania, które są bardzo dobrym rozwiązaniem podczas upalnych dni. Oprócz tego urządzenie można zamontować w:

  • domu,
  • biurowcu,
  • poczekalni,
  • gabinetach,
  • halach sportowych,
  • agroturystykach,
  • hotelach.

Reasumując, klimatyzator sprawdzi się wszędzie tam, gdzie temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka i dokuczliwa dla osób przebywających w danym miejscu.

Ile kosztuje solidny klimatyzator?

Cena za wydajny klimatyzator zależna jest od mocy, powierzchni, rodzaju klimatyzatora, oraz klasy energetycznej. Kwota za proste i nierozbudowane egzemplarze rozpoczyna się od 1000 zł. W przypadku najlepszych urządzeń do klimatyzacji należy liczyć się z ceną rozpoczynającą się od 5000 do nawet 10000 zł.

Rodzaj klimatyzatora Przedział cenowy
Przenośny od 1099 do 4000 zł
Split od 699 do 16000 zł
Multisplit od 739 do 20000 zł

 

Podsumowanie

  • Klimatyzator to urządzenie, którego zadaniem jest obniżanie temperatury ciepłego powietrza.
  • Urządzenie można podzielić na kilka rodzajów. Występują klimatyzatory ścienne, przenośne, typu split, podsufitowe, konsolowe, czy kasetonowe.
  • Moc klimatyzatora określa się w watach lub kilowatach.
  • Kupując klimatyzator, warto wybierać taki, którego moc będzie wynosić od 2,6 kw do 4 kw.
  • Oprócz tego dobór mocy sprzętu dostosowuje się do powierzchni pokoju, ilości urządzeń elektrycznych, nasłonecznienia, czy ilości osób w pomieszczeniu.
  • Nowoczesne egzemplarze mają wbudowany tryb chłodzenia i grzania.
  • Klimatyzator o mocy 3,5 kw doskonale sprawdzi się do pomieszczenia 30 m2.
  • Wybierając klimatyzator, zwróć uwagę na: certyfikat, gwarancję i producenta. Polecanymi produktami są klimatyzatory LG oraz klimatyzatory Gree.
  • Przed zakupem należy przeglądnąć zestawienie rankingu 2022. Warto porównać ranking klimatyzatorów ściennych oraz ranking klimatyzatorów przenośnych 2022.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Klimatyzer czy klimatyzator – co wybrać do mieszkania?

Klimatyzer jest to urządzenie pośrednie między wentylatorem a klimatyzatorem. Ma ono za zadanie nawilżać i oczyszczać powietrze. Z kolei klimatyzator jest to urządzenie, które umożliwia schłodzenie powietrza. W związku z tym, lepszym rozwiązaniem do mieszkania będzie klimatyzator.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając dobry klimatyzator?

Decydując się na zakup klimatyzatora, warto wcześniej zobaczyć na wybrane właściwości, które wpływają na wydajność i funkcjonowanie urządzenia. Dlatego, kiedy zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, zwróć uwagę na: moc, przepływ powietrza, rodzaj urządzenia, stopień hałasu, oraz klasę energetyczną.

Czy klimatyzator przenośny bez rury działa?

Rura w klimatyzatorach przenośnych odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz budynku. W związku z tym klimatyzator pokojowy przenośny powinien posiadać rurę, aby poprawnie działać i dostarczać chłodne powietrze.

Czym są parametry SEER i SCOP?

SEER i SCOP wskazują na sprawność energetyczną klimatyzatora, który chłodzi pomieszczenie. SEER określa współczynnik efektywności w trakcie chłodzenia. Natomiast SCOP mówi o efektywności w trakcie grzania.
5/5 - (2 głosów)