W dobie naszych czasów coraz większy nacisk kładziemy na komfort mieszkania. W tym względzie dużą rolę odgrywa klimatyzator. Jak się okazuje, odpowiednio dobrany klimatyzator do domu może znacząco poprawić naszą wygodę. Obecnie na rynku znajdziemy wiele modeli tego typu urządzeń, które będą się różnić sposobem instalacji czy funkcjonalnością. Warto zastanowić się, jaki klimatyzator do domu okaże się w naszym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Moc powinna być ściśle dobrana do naszych potrzeb. Jeżeli planujesz chłodzić pomieszczenia duże, zdecydowanie lepiej sprawdzi się mocniejszy klimatyzator. Z kolei, gdy pokoje będą niewielkie – wystarczy nawet najbardziej podstawowe urządzenie. Przelicznik w tym przypadku jest bardzo prosty, ponieważ na każdy metr kwadratowy pomieszczenia do schłodzenia przypada 0,1 kW mocy urządzenia.

Klimatyzator split czy monoblokowy?

Klimatyzatory monoblokowe charakteryzują się zwartą bryłą i obecnością dodatkowej rury, która musi znajdować się poza pomieszczeniem. Fakt ten często sprawia problemy, ponieważ konieczne okazuje się przebywanie przy otwartym oknie lub stworzenie dodatkowego kanału w ścianie specjalnie na rurę klimatyzatora. Jeżeli nie przeszkadza Ci konieczność wystawienia rury i masz małe pomieszczenie do schłodzenia – klimatyzator monoblokowy będzie idealny.

Klimatyzator split zazwyczaj skonstruowany jest z dwóch, osobnych części: jedna znajduje się wewnątrz chłodzonego pomieszczenia, a druga poza nim. Połączenie między nimi odbywa się najczęściej za pomocą cienkich rurek, dzięki czemu nie są one tak bardzo widoczne, jak ma to miejsce w przypadku rozwiązań monoblokowych. Warto również zaznaczyć, że klimatyzatory split są również znacznie wydajniejsze.

Klimatyzator jednostopniowy czy inwerterowy?

Klimatyzator jednostopniowy dysponuje wyłącznie jednym „biegiem”. Oznacza to nic innego, jak fakt, że nie można sterować jego mocą. Jeżeli okaże się zbyt duża, konieczne może być wyłączenie urządzenia, a przy większych problemach – nawet jego wymiana na inny. W przypadku klimatyzatorów inwerterowych problem zbyt dużego chłodzenia nie występuje. W dowolnym momencie możliwe jest dostosowanie mocy sprężarki, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu zmienia się niemal natychmiast.

Podobnie, jak wcześniej, tak i w tym przypadku radzimy dobranie urządzenia do własnych potrzeb i wymagań.

Osuszanie powietrza i usuwanie skroplin

Znaczna część klimatyzatorów dysponuje funkcją osuszania powietrza. Dzieje się tak, ponieważ urządzenie schładzając pomieszczenie wyciąga niemal całą wilgoć, co w określonych warunkach może okazać się zbawienne dla domowników. Wadą rozwiązania są skropliny osadzające się na powierzchni klimatyzatora, dlatego znaczna część urządzeń posiada specjalne zbiorniki, w których zbiera się woda i należy je regularnie opróżniać. Z kolei sprzęt bardziej zaawansowany w swojej konstrukcji ma dodatkowe rurki przeznaczone właśnie do odprowadzania skroplin.

Klimatyzator z funkcją ogrzewania

Nie wiele osób wie, że klimatyzator może również ogrzewać pomieszczenie. Jest to domena zazwyczaj sprzętu inwerterowych, które pozwalają na dowolne dostosowanie temperatury. Dzięki temu wystarczy ustawić wartość wyższą, niż standardowa w danym pomieszczeniu i po krótkiej chwili z klimatyzatora wypływa wyraźnie cieplejsze powietrze.

Klimatyzator – cena

Poszczególne modele klimatyzatorów są zróżnicowane pod względem ceny. Warto podkreślić, że ceny klimatyzatorów często są zależne nie tylko od ich funkcjonalności, ale i estetyki. Jeśli zależy nam na urządzeniu o nowoczesnym, stylowym designie, prawdopodobnie będziemy musieli zapłacić za niego nieco więcej pieniędzy. Zwykły klimatyzator domowy na pewno nie okaże się dla nas obciążającym zakupem. W dość przystępnej cenie znajdziemy także klimatyzator okienny. Nie należy jednak kierować się wyłącznie względami finansowymi, ponieważ najważniejsza powinna być dla nas funkcjonalność.

Klimatyzator – ranking

Ranking klimatyzatorów uwzględnia urządzenia różnego typu. Warto zwrócić uwagę chociażby na klimatyzator przenośny. Tutaj bardzo ważne są takie parametry, jak jego waga. Jaki klimatyzator przenośny okaże się najlepszy? Na pewno taki, który jednocześnie będzie wielofunkcyjny. W rankingu najwyższe pozycje należą do tych urządzeń, które nie tylko chłodzą dane pomieszczenie, ale także ogrzewają – w zależności od konkretnego zastosowania. Pod tym kątem warto zastanowić się, jaki klimatyzator będzie stosunkowo prosty w obsłudze. Należy zwrócić uwagę na rodzaj regulacji, jednakże ważny jest także stopień pobierania prądu.
Jaki klimatyzator kupić, aby jego działanie było dla nas w pełni satysfakcjonujące? Na pewno ważna jest jego wielofunkcyjność oraz dodatkowe opcje. Jaki klimatyzator wybrać, aby spełniał nasze estetyczne oczekiwania? W tym względzie warto postawić na nowoczesne urządzenia, które są utrzymane w stylowym designie, stając się ozdobą niejednego domu.

Klimatyzator – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Klimatyzator. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.