Planując aranżację kuchni, najczęściej bierze się pod uwagę funkcjonalność, łatwość czyszczenia wyposażenia oraz walory estetyczne. Te wyznaczniki decydują o tym, jakie szafki, blaty, piekarniki, płyty kuchenne i lodówki wybieramy. Również te cechy produktów bierzemy pod uwagę, dopierając dobre radio do kuchni. W dzisiejszym tekście podpowiemy, jakie dodatkowe kryteria należy wziąć pod uwagę podczas zakupów oraz na który wariant się zdecydować (wolnostojący, podwieszany czy w zabudowie).

Ranking radio do kuchni – Październik 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Małe podwieszane radio do kuchni

Jednym z niezwykle kuszących rozwiązań jest niewielkie urządzenie, które można zaczepić niemal wszędzie. Najczęściej wybieranymi miejscami do instalacji takiego radia do kuchni jest przestrzeń pod szafkami kuchennymi i pod półkami. Nie poleca się natomiast umieszczania radia bardzo blisko kuchenki, bo duże ilości pary mogą je uszkodzić. Samodzielny montaż zazwyczaj kojarzy się nam z czynnością wymagającą czasu i dużego skupienia. W przypadku takich modelów najczęściej przyczepienie radia do wybranej powierzchni zajmuje kilka chwil. Małe podwieszane urządzenie wyposażone jest w specjalne uchwyty, które za pomocą śrubek mocowane są do powierzchni. Tego typu rozwiązanie zdecydowanie przypadnie do gustu osobom posiadającym niewielkie kuchnie – podwieszane urządzenie nie zajmie cennej przestrzeni roboczej.

Radio do zabudowy czy wolnostojące?

To pytanie, od którego powinniśmy właściwie rozpocząć rozważania dotyczące kupna radia do kuchni. Radio wolnostojące to zdecydowanie najbardziej klasyczne rozwiązanie, którego największą zaletą jest mobilność. Możemy je ustawić w dowolnym miejscu w przestrzeni kuchennej, a jeśli pojawi się taka potrzeba, możemy wynieść je i korzystać z urządzenia w innym pomieszczeniu. Taką opcję poleca się osobom, które mają nieco więcej miejsca w kuchni, słuchają radia w różnych pokojach, nie chcą kupować kilku odbiorników, i nie widzą problemu w przenoszeniu urządzenia z miejsca na miejsce. Tutaj warto wspomnieć jeszcze o designie – decydując się na radio wolnostojące, mamy chyba największy wybór stylowych odbiorników w stylu retro.

Modele do zabudowy, jak sama nazwa wskazuje, można instalować w zabudowie kuchennej, ale nie tylko – można je również umieszczać w zabudowie w suficie i na ścianach. Charakteryzują się łatwym sposobem montażu; na rynku bez problemu opcje, które nie wymają od nas rozbudowywania dotychczas istniejącej zabudowy kuchennej. Trudno nie wspomnieć o największej zalecie takich modelów, a mianowicie o dobrym nagłośnieniu. Najczęściej, oprócz głównego odbiornika zestaw posiada również dodatkowe głośniki. Jeśli zależy nam na efekcie przestrzenności dźwięku, warto poważne zastanowić się nad radiem do zabudowy.

Jak wybrać dobre radio do kuchni?

Jak widać, na rynku istnieje spory wybór urządzeń, które sprawdzą się w kuchni. Dobre radio do kuchni to takie, które optymalnie spełni nasze oczekiwania. Dlatego, zanim skupimy się na kwestiach technicznych, zastanówmy się, która spośród trzech opcji – radia podwieszanego, do zabudowy, wolnostojącego – będzie dla nas odpowiednia. Aby to zrobić, rozważmy kilka kwestii. Pierwsza to ilość miejsca, którym dysponujemy. Jeśli jest go niewiele, ciągłe przesuwanie i przekładanie może stać się prawdziwą udręką. Kolejna sprawa to mocowanie. Jeśli mieszkamy w wynajmowanym lokalu, najczęściej jakiekolwiek wkręcanie śrubek w meble czy ściany nie wchodzi w grę. Dobrze jest też zadbać o to, aby wybrane przez nas urządzenie było stworzone z materiału, który łatwo się czyści. Kuchnia to specyficzne środowisko i nawet uważne osoby mogą nieopatrznie zabrudzić urządzenie. Biały odbiornik z czerwoną plamą po sosie nie będzie prezentował się atrakcyjnie. Te trzy kryteria są dość prozaiczne, ale na ich podstawie szybko odsiejemy modele, które się dla nas nie nadają. Gdy określimy, jakie radio do kuchni będzie najlepsze, przyjrzyjmy się parametrom technicznym.

Parametry techniczne i funkcje

Przeglądając modele, zwróćmy uwagę na poniższe sprawy:

  1. Moc wyjściowa radia
    Określa, jak głośno grać będzie radio. Szczególnie ważny parametr dla osób, które lubią głośną muzykę. W razie podłączania do radia dodatkowych głośników, zwróćmy uwagę, czy ich moc wyjściowa jest większa od mocy wyjściowej radia.
  2. Korektor dźwięku, regulacja basów
    Niektóre z modeli posiadają gotowe programy, inne pozwalają również na ręczne dopasowanie regulacji. Chociaż niektórzy mogą uznać te ustawienia za zbędne, dają one możliwość dopasowania brzmienia muzyki do własnych preferencji.
  3. Stabilność sygnału, czułość, selektywność, wierność odtwarzania przesyłanego sygnału
    Te parametry są nieco bardziej zaawansowane, ale przy porównywaniu konkretnych ofert warto rzucić okiem również na te informacje. Nawet jeśli jesteśmy całkowitymi laikami, warto wiedzieć o istnieniu tych parametrów i wykorzystać tę wiedzę przy porównywaniu ofert.
  4. Dodatkowe funkcje
    Różnorodne wejścia, porty, możliwość łączenia radia z telefonem czy z pendrivem – wszystko to może znacznie ułatwić codzienne korzystanie z urządzenia.
Oceń