W pierwszej kwestii należy rozważyć zakup zamrażarki wolnostojącej, lub zamrażarki do zabudowy. Wśród pierwszej grupy mamy znaczniej większy wybór, są to powszechne urządzenia, zazwyczaj o klasycznym kształcie i wyglądzie. Są uniwersalne pod względem ustawienia, tak samo będzie wyglądała stojąc w kuchni, tak samo stojąc w piwnicy. Zamrażarka wolnostojąca jest także łatwiejsza w serwisowaniu przy nawet najmniejszych usterkach, nie wymaga rozmontowania blatu kuchennego, aby wykonać naprawę. Zamrażarki do zabudowy to urządzenia dyskretne i eleganckie, doskonale komponują się z meblami kuchennymi. Są jednak drożdże i dużo trudniej znaleźć odpowiednią dla naszej kuchni. Zamrażarki te nie wyglądają jak klasyczne wolnostojące, wyglądem bardziej przypominają szufladkowe lodówki. Klasyczna zamrażarka skrzyniowa kompletnie nie nadaje się do zabudowy.

Ranking zamrażarek – Lipiec 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jaką zamrażarkę kupić? Szufladową czy skrzyniową?

  • Zamrażarka szufladowa – są zdecydowanie bardziej wygodne od skrzyniowych, wszystko znajduje się na wysokości naszych oczu, nie musimy się schylać ani przerzucać zamarzniętych torebek z żywnością. Zamrażarki te są zazwyczaj dobrze oświetlone, co ułatwia odnajdywanie interesującego nas woreczka, czy pojemnika. Doskonale komponują się one także z innymi sprzętami znajdującymi się w kuchni, a przede wszystkim z meblami.
  • Zamrażarka skrzyniowa – jest to klasyczna forma zamrażarki, przypominająca wielkie pudło. Jej uniwersalność przyciąga klientów, możemy ją postawić w każdym miejscu w domu, nie musi być dopasowana do mebli, niestety będzie widoczna. Zamrażarka ta jest dużo tańsza od powyżej opisanych szufladowych.

Rodzaje klas efektywności energetycznej

Klasa efektywności energetycznej powinna być najważniejszym aspektem rozpatrywanym podczas zakupu zamrażarki. Zamrażarki ze względu na ciągłe chłodzenie zużywają dużo więcej prądu niż lodówki, dlatego też klasa efektywności energetycznej wpłynie na zużycie prądu przez urządzenie. W przeszłości zazwyczaj w sklepach znajdowały się zamrażarki z klasą poniżej A, teraz jednak bardzo trudno takie spotkać, dlatego mamy do wyboru: zamrażarki wolnostojące A+, zamrażarki do zabudowy A+, zamrażarki wolnostojące A++, zamrażarki do zabudowy A++ oraz zamrażarki wolnostojące A+++.

Zobacz powiązane rankingi i poradniki:

Rozmiary zamrażarek

Pojemność zamrażarki jest również bardzo ważna w czasie zakupu. W pierwszej kolejności przekalkulujmy co chcemy przechowywać w zamrażarce oraz do ilu osób. Jeśli w domu mieszkają 2 osoby, to spokojnie wystarczy mała zamrażarka do zabudowy o wielkości małej lodówki pod blat. Zamrażarki o pojemności 300-400 litrów to bardzo duże urządzenia, ich umieszczenie w domu wymaga logicznego rozpracowania, a przede wszystkim wolnego miejsca. Mniejsza zamrażarka zmniejszy także zużycie prądu, które w przypadku urządzeń o pojemności 400 litrów jest bardzo duże. Jeśli nie wykorzystujemy całego miejsca w zamrażarce – chłodzi ona powietrze znajdujące się wewnątrz, również pobierając prąd.

Zdolność do utrzymywania temperatury bez zasilania

W przypadku korzystania z zamrażarek bardzo dużym problemem są przerwy w dostawie prądu, spowodowane często warunkami atmosferycznymi, czy drobnymi naprawami instalacji. Po kilku godzinach bez interwencji zamrażarka zamieni się w ogromną kałużę wody z rozmrożonymi wszystkimi produktami. Więc im dłuższy czas utrzymania temperatury bez zasilania, która uniemożliwi rozmrożenie produktów – tym lepiej. Aktualnie na rynku możemy znaleźć zamrażarki, które utrzymają produkty jako zamrożone nawet przez kilkanaście godzin. W tym przypadku lepiej sprawdzają się zamrażarki skrzyniowe.

Zastosowanie zamrażarki

Wszystkie lodówki, które znajdują się w naszych domach również posiadają zamrażalniki, oczywiście są to dużo mniejsze pojemniki, które wielkością nawet nie zbliżają się do zamrażarki. Warto jednak rozważyć, czy zamrażarka jest nam potrzebna, są to urządzenia pobierające dużą ilość prądu i miejsca zarazem. Warto odpowiednio rozważyć, czy chcemy zamrażarkę pod zabudowę, czy wolnostojącą, która może znaleźć swoje miejsce nawet w piwnicy i spełniać określone funkcje bez szpecenia mieszkania lub domu.

Najlepsze zamrażarki

Istnieje wiele rodzajów zamrażarek, aktualnie na rynku pojawiają się coraz to nowsze urządzenia wyposażone w udogodnienia niemal z kosmosu. Istnieje możliwość zakupu zamrażarki sterowanej telefonem. Aplikacja od danego producenta jest w stanie wychwycić usterkę i rozwiązać problem bez wzywania serwisu i marnowania czasu. Dodatkowym udogodnieniem są kostkarki do lodu, lód w takich zamrażarkach robi się automatycznie i w każdej chwili kiedy tylko zapragniemy dodać go do naszego napoju – jest gotowy. Dobre zamrażarki posiadają wiele nowoczesnych systemów, dzięki którym np. błyskawicznie zamrażają nowo włożone produkty. Popularny już system No Frost powoduje, że zamrażarka nie wymaga usuwania lodu i odmrażania, robi to samodzielnie i automatycznie dzięki czemu staje się urządzeniem niemal samoobsługowym i nie wymaga poświęcania czasu na inną pielęgnację niż czyszczenie z zewnątrz.

5/5 - (5 głosów)