Pralka ładowana od góry to urządzenie, które idealnie sprawdzi się do małej łazienki lub pralni. Szukasz dobrej pralki, jednak nie wiesz, jaki model będzie najlepszy? Poniżej prezentujemy najpopularniejsze modele w okazyjnych cenach! Sprawdź ranking pralek ładowanych od góry na bieżący rok! Ponadto przeczytaj jaką pralkę z załadunkiem od góry wybrać! Podpowiadamy jak dopasować silnik, załadunek bębna czy klasę energetyczną, tak aby wybrać nie tylko wydajne, ale oszczędne urządzenie! Sprawdźmy!
Spis treści:
- Ranking pralek ładowanych od góry Wrzesień 2023 – wybierz najlepszą pralkę!
- Jak powstało nasze porównanie pralek ładowanych od góry 2023?
- Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę z załadunkiem od góry?
- Jaki załadunek w pralce z drzwiczkami od góry?
- Na jaką klasę energetyczną się zdecydować?
- Silnik szczotkowy czy bezszczotkowy w pralce?
- Jakie zużycie prądu ma pralka ładowana z góry?
- Jakie zużycie wody na jeden cykl prania w dobrej pralce?
- Zwróć uwagę na poziom hałasu!
- Jak dopasować prędkość wirowania pralki z górnym wsadem?
- Dodatkowe funkcje i wyposażenia w najlepszej pralce ładowanej od góry
- Ile kosztuje dobra pralka ładowana od góry?
- Pralki Whirlpool, Candy czy Electrolux – z jakiej marki kupić pralkę ładowaną od góry?
- Podsumowanie
- Najczęściej zadawane pytania o pralki ładowane od góry – FAQ
Ranking pralek ładowanych od góry Wrzesień 2023 – wybierz najlepszą pralkę!
Jak powstało nasze porównanie pralek ładowanych od góry 2023?
Powyższy ranking top pralek ładowanych od góry został stworzony dzięki dokładnej analizie specyfikacji najlepszych urządzeń dostępnych na rynku. Warto dodać, że tworząc zestawienie, chcieliśmy zaprezentować modele, które wyróżniają się efektywnością działania, funkcjonalnością, a przy tym mają bardzo dobrą cenę. Warto dodać, że ranking zawiera tylko pralki, które polecane są przez zadowolonych użytkowników – pod uwagę braliśmy pozytywne opinie, jak i te negatywne, które zostały zweryfikowane. Co więcej, zestawienie aktualizowane jest regularnie, tak aby prezentować najnowsze technologicznie sprzęty, które są trwałe, pobierają mniej prądu i wody, a w dodatku mają bardzo dużo przydatnych funkcji, które usprawniają pranie i powodują, że tkaniny są dłużej wytrzymałe i niewyblaknięte.

Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę z załadunkiem od góry?
Dobra pralka to taka, która jest pojemna, cicha, a przy tym zużywa mało prądu oraz wody. Jednak, aby to miało miejsce, należy mądrze dopasować najważniejsze atrybuty urządzenia. Nie wiesz jaką pralkę wybrać? Poniżej krok po kroku wskazujemy, na co zwrócić uwagę wybierając niezawodną pralkę! Zobacz, jak wybrać najlepszą pralkę ładowaną od góry spośród wszystkich modeli dostępnych na rynku!
Jaki załadunek w pralce z drzwiczkami od góry?
Załadunek w pralce informuje ile maksymalnie prania, jest w stanie zmieścić urządzenie do bębna. Parametr ten podawany jest w kilogramach (kg). Co więcej, modele pralek ładowanych od góry mają pojemność załadunku w zakresie od 5 do 9 kg. Przyjmuje się, że dla jednej osoby wystarczająca będzie pralka, której pojemność wynosi 5 kg. Z kolei, jeśli szukasz sprzętu dla dwójki lub trójki osób, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie wybór pralki ładowanej od góry o pojemności od 6 do 7 kg. Te największe modele z ładownością w zakresie od 8 do 9 kg świetnie sprawdzą się dla więcej niż 4 osób.
Pojemność pralki ładowanej od góry | Dedykowana ilość osób |
do 5 kg | dla 1 osoby |
od 6 kg do 7 kg | od 2 do 3 osób |
od 8 kg do 9 kg | dla 4 lub więcej osób |
Na jaką klasę energetyczną się zdecydować?
Klasa energetyczna to jeden z najważniejszych parametrów w trakcie zakupu pralki otwieranej od góry. Wskazuje ona o energooszczędności urządzenia. Im lepsza klasa energetyczna pralki, tym zużywa ona mniej energii elektrycznej, co w dłuższej perspektywie czasu staje się niezwykle oszczędne. Warto dodać, że klasy energetyczne to skala określana literami oraz kolorami – od A do G. W przypadku pralek ładowanych od góry spotkasz się z urządzeniami z klasą od B do F. Gdzie klasa B oraz kolor zielony wskazuje na najbardziej oszczędną pralkę, z kolei klasa F i kolor ciemnopomarańczowy wskazuje o najmniej wydajnym urządzeniu.
Oczywiście w trakcie wyboru najlepiej wybierać modele z tą najlepszą klasą, czyli B, C lub co najwyżej D. Dzięki temu urządzenie będzie zużywać niewiele prądu, co przyczyni się do cięcia kosztów na rachunkach za prąd. Miej również na uwadze, że pralki otwierane od góry z lepszą klasą kosztują zazwyczaj drożej. Jednak, mimo że zakup może być wysoki, na początku, to biorąc pod uwagę koszty użytkowania, taka decyzja staje się niezwykle opłacalna, a zakup zwraca się po kilku miesiącach.
Silnik szczotkowy czy bezszczotkowy w pralce?
Polecane pralki, które są wydajne, ciche i małoawaryjne wyposażone są w niezawodny silnik. Obecnie w pralkach spotkasz się z modelami, które mają w swojej budowie:
- silnik inwerterowy (bezszczotkowy),
- silnik szczotkowy.
Porównując oba modele, lepszym wyborem będzie zakup silnika inwerterowego, czyli bezszczotkowego. Dlaczego? Silnik bezszczotkowy nie posiada w swojej budowie szczotek, które ulegają wycieraniu wraz z użytkowaniem pralki. Dzięki wyeliminowaniu tego podzespołu, silnik jest bardziej wytrzymały, trwały a jego żywotność jest znacznie dłuższa i może sięgać nawet ponad 10 lat. Ponadto silnik inwerterowy dużo ciszej pracuje, czas prania jest znacznie krótszy i pobiera do 40% mniej prądu! Warto również wspomnieć, że decydując się na zakup urządzenia z silnikiem inwerterowym, rośnie również cena pralki. Jednak biorąc pod uwagę jej żywotność, zakup staje się niezwykle opłacalny w dłuższej perspektywie czasu.
Jakie zużycie prądu ma pralka ładowana z góry?
Kolejnym krokiem w trakcie wyboru pralki z górnym wsadem jest porównanie zużycia energii wybranych modeli. Pobór prądu podawany jest kilowatogodzinach i obliczany jest ze 100 cykli prania. W przypadku modeli z wsadem od góry spotkasz się z urządzeniami, które zużywają od 48 do 91 kWh na 100 cykli. Warto dodać, że w przeliczeniu na złotówki, daje to 37 do 70 zł*. Oczywiście w trakcie wyboru warto wybierać modele, które pobierają najmniej energii – w przedziale od 48 do 65 kWh. Dzięki temu użytkowanie pralki będzie niezwykle oszczędne i dodatkowo ekologiczne dla środowiska!
*wartość obliczona na podstawie stawki za prąd G11 z roku ubiegłego
Jakie zużycie wody na jeden cykl prania w dobrej pralce?
Większość pralek ładowanych z góry to urządzenia, które nie pobierają znacznej ilości wody w trakcie jednego cyklu. Wartość ta dla tego typu sprzętu AGD wynosi od 40 do 50 litrów, co dotyczy jednego cyklu prania. Jeśli zależy Ci na oszczędnej automatycznej pralce, wtedy zdecyduj się na model, u którego zużycie wody wynosi od 40 do 45 litrów.
Zwróć uwagę na poziom hałasu!
Bardzo ważnym parametrem w każdej niezawodnej pralce ładowanej z góry jest poziom hałasu dla cyklu wirowania. Im mniejsza głośność urządzenia, tym większy komfort i wygoda dla domowników. Wśród pralek ładowanych od góry występują niezwykle głośne modele. W związku z tym warto wziąć pod uwagę ten parametr. Spotkasz się z pralkami, których poziom hałasu wynosi od 71 do 81 dB. Mimo że zakres i tak jest duży, to lepiej zdecydować się na pralkę z drzwiczkami od góry, której poziom hałasu wynosi maksymalnie 78 dB.
Jak dopasować prędkość wirowania pralki z górnym wsadem?
W pralkach automatycznych z kategorii ładowanych od góry występują modele z różną maksymalną prędkością wirowania. Parametr ten wskazuje na ilość obrotów bębna pralki w przeciągu jednej minuty. Warto podkreślić, że dobór prędkości obracania się bębna w trakcie wirowania zależny jest od ubrań, jakie posiadasz. Przyjmuje się, że im grubsze materiały, tym prędkość wirowania pralki powinna być większa. Wszystko po to, aby dokładnie odwirować wodę z tkanin.
W przypadku pralek z drzwiczkami do góry spotkasz się z modelami, u których maksymalna prędkość wirowania wynosi od 1000 do 1500 obrotów na minutę. Jednak jaką pralkę ładowaną od góry kupić? W przypadku gdy większość Twoich tkanin to materiały delikatne, takie jak jedwab czy aksamit, wtedy wystarczające będzie urządzenie z prędkością wirowania do 1000 obr/min. Z kolei, jeśli zamierzasz prać ubrania bawełniane, swetry, jeansy i inne średniej grubości tkaniny, wtedy wybieraj pralkę od góry ładowaną, której parametr ten wynosi od 1100 do 1200 obr/min. Tymczasem dla grubych tkanin, takich jak koce, narzuty, bluzy czy grube swetry lepiej postawić na pralkę z prędkością od 1300 do 1500 obr/min.
Prędkość wirowania pralki | Grubość tkanin | Przykładowe tkaniny |
do 1000 obr/min | delikatne, cienkie | jedwab, aksamit |
od 1100 do 1200 obr/min | średniej grubości | bawełna, syntetyki, jeansy |
od 1300 do 1500 obr/min | grube | koce, narzuty, swetry, wełna |
Dodatkowe funkcje i wyposażenia w najlepszej pralce ładowanej od góry
W trakcie wyboru pralki ładowanej od góry sprawdź na zastosowane technologie oraz funkcje w wybranym modelu. Wszelkie udogodnienia dają jeszcze więcej możliwości prania odzieży. Do jednych z przydatnych zastosowań można zaliczyć funkcje parowe, które odpowiadają za zmiękczanie tkanin, tym samym stają się one mniej pomięte. Oprócz tego przydatnym trybem jest automatyczne dozowanie detergentu, jak również automatyczne dostosowanie programu prania do wielkości oraz rodzaju załadunku. Poza tym zobacz czy pralka posiada przejrzysty wyświetlacz z panelem sterowania, dzięki któremu w prosty sposób ustawisz program prania, temperaturę oraz prędkość wirowania. Do pozostałych przydatnych funkcji i akcesoriów zaliczamy:
- wiele programów prania,
- program czyszczący wnętrze bębna,
- opcję zatrzymania się drzwiczek bębna w górnej części pralki,
- automatykę wagową,
- blokadę rodzicielską
- kontrolę piany,
- zdejmowany pojemnik na płyn do płukania oraz proszek do prania,
- wskaźnik czasu do końca programu prania,
- dodatkowe płukanie,
- szybkie programy piorące, które trwają do 30 minut.
Ile kosztuje dobra pralka ładowana od góry?
Cena za pralki od góry ładowane jest znacznie mniejsza w porównaniu do pralek ładowanych od przodu. Warto dodać, że na kwotę duży wpływ ma marka, pojemność bębna, prędkość wirowania, pojemność wsadu, klasa energetyczna, jak również rodzaj silnika. Co więcej, funkcje i technologie również wpływają na kształtowanie się ceny. Na rynku pralek ładowanych od góry masz do wyboru modele, których cena waha się od 1200 do 3500 zł. Zazwyczaj małe pralki kosztują w przedziale od 1200 do 2200 zł. Z kolei za duże pralki ładowane od góry należy przeznaczyć od 2300 do 3500 zł.
Pralki Whirlpool, Candy czy Electrolux – z jakiej marki kupić pralkę ładowaną od góry?
Z pewnością zastanawiasz się, z jakiej firmy niezawodną pralkę ładowaną od góry warto kupić. Do dyspozycji masz wiele propozycji pralek wyposażonych w przeróżne funkcje, akcesoria oraz programy piorące. Do jednych z najlepszych można zaliczyć pralki Electrolux, Whirlpool oraz pralki AEG. Oprócz tego godnymi uwagi są również nieco mniej znane pralki Candy, Indesit, jak również pralki Amica. Porównując je wszystkie najbardziej innowacyjnymi, ale również trwałymi modelami są pralki Whirlpool oraz Electrolux – właśnie te dwie marki najbardziej polecamy.
Podsumowanie
- Decydując się na pralkę z załadunkiem od góry, w pierwszej kolejności sprawdź najważniejsze parametry urządzenia. Do jednych z nich zaliczamy: rodzaj silnika, markę pralki, prędkość wirowania, zużycie wody i energii, zastosowane funkcje, jak również klasę energetyczną.
- Pralki z załadunkiem od góry kosztują od 1200 do 3500 zł.
- Pralki ładowane od góry często są to urządzenia o mniejszej szerokości, dzięki czemu doskonale sprawdzą się do małych łazienek i pomieszczeń gospodarczych.
- Przed zakupem wybranego modelu koniecznie sprawdź, czy posiada dobre opinie użytkowników, które są zweryfikowane.
- Do jednych z najlepszych producentów zaliczamy pralki ładowane od góry Whirlpool, Electrolux oraz AEG. Co więcej, ciekawymi urządzeniami w przystępnej cenie są pralki Indesit.
- Przed dokonaniem wyboru sprawdź, co dana pralka oferuje. Do jednych z przydatnych funkcji zaliczamy funkcje parowe, Smart Touch, sterowanie z użyciem smartfona, automatykę wagową, jak również dodatkowe płukanie.
- W porównaniu do pralek ładowanych od frontu modele ładowane od góry są znacznie tańsze.