Czym jest bruzdownica? W każdym lokalu mieszkalnym lub użytkowym niezbędne jest rozprowadzenie dużej ilości kabli oraz rur składających się na różnego typu instalacje. Instalacja elektryczna, rury wodociągowe i centralnego ogrzewania, kanalizacja, wszelkiego typu instalacje alarmowe lub sterujące np. elementami tzw. inteligentnego domu, kable sieciowe i cała masa innych przewodów ukryte są przed oczami użytkowników takiego lokalu, zapewniając im dostęp do różnego rodzaju mediów i udogodnień. W trosce zarówno o estetykę, jak i wygodę użytkowania i funkcjonalność, wszystkie te przewody, kable i rury są montowane pod tynkami, w specjalnych wyżłobieniach, tzw. bruzdach.

Czym jest bruzdownica?

Aby wyżłobić bruzdy, przez które przechodzić będą elementy rozmaitych instalacji wymagane są rzecz jasna odpowiednie narzędzia. Przy pracach polegających na wycinaniu w ścianach lub posadzkach tego typu rowków czy wyżłobień najlepiej sprawdzi się profesjonalna bruzdownica – elektronarzędzie, bez którego trudno jest odpowiednio rozprowadzić kable i przewody w taki sposób, aby udało się je potem skutecznie ukryć pod tynkami lub podłogą.

Do czego służy bruzdownica?

W zależności od materiału, w jakim będziemy chcieli ukryć fragmenty konkretnej instalacji, może nam się przydać bruzdownica do kabli, bruzdownica do betonu, która pomoże zamaskować elementy instalacji hydraulicznej, lub bruzdownica do styropianu, dzięki której można wyżłobić np. wgłębienia w elewacji budynku, na potrzeby rozprowadzenia instalacji alarmowej.

Praca na elektrycznej bruzdownicy do betonu. Do bruzdownicy podłączony jest odkurzacz.
Praca na elektrycznej bruzdownicy do betonu. Do bruzdownicy podłączony jest odkurzacz.

Jaką bruzdownicę wybrać?

Zastanawiając się nad zakupem bruzdownicy musimy przede wszystkim określić, czy potrzebne nam jest narzędzie uniwersalne, czy też raczej chcemy kupić bruzdownicę do bardzo konkretnych zastosowań. Istotny będzie tu przede wszystkim materiał, w jakim będziemy chcieli żłobić bruzdy – inna moc urządzenia będzie potrzebna do obróbki betonu, a zupełnie inna sprawdzi się do prac w styropianie. Dostępne dziś na rynku bruzdownice oferują najczęściej moc od 900W do 2500W.

Porównując różne modele tego typu narzędzi, warto zwrócić również uwagę na inne parametry pracy oraz na konstrukcję samego urządzenia.  Warto porównać głębokość i szerokość bruzdy jaką możemy dzięki niemu uzyskać, zwróćmy również uwagę na prędkość obrotową oraz zastosowane w konkretnym modelu tarcze tnące. Może nas zainteresować też zastosowany w danej konstrukcji system chłodzenia oraz obecność mechanizmu umożliwiającego automatyczne odłączanie szczotek węglowych, których zużycie przekroczy określoną wartość procentową. W dzisiejszych czasach uznane i dobre firmy produkujące elektronarzędzia bardzo dokładnie informują na temat możliwości swoich produktów i oznaczają je w jednoznaczny sposób, także z pewnością uda nam się bez problemów znaleźć sprzęt spełniający wszystkie nasze wymagania.

Bruzdownica – polecane modele, czyli jaką kupić?

Jeżeli wciąż nie wiemy, jaką wybrać bruzdownicę, zapytajmy o opinie na forach budowlanych lub poprośmy o pomoc sprzedawcę w sklepie z elektronarzędziami. Warto również sprawdzić jakie są najczęściej polecane modele i którzy producenci takiego sprzętu cieszą się największym zaufaniem klientów. Jak i w przypadku innych elektronarzędzi, zarówno producenci sprzętu, jak i internauci mający często do czynienia z danym narzędziem chętnie umieszczają  w sieci różnego rodzaju informacje i filmy instruktażowe, dzięki którym łatwiej będzie nam zdecydować się na konkretny model.

Bruzdownica – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Bruzdownice.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń