Potrzebujesz solidnej szlifierki kątowej, która sprawdzi się do szlifowania, obrabiania czy cięcia metalowych elementów? Zastanawiasz się, na jaki model się zdecydować – marki Bosch, DeWalt czy Makita? Zobacz poniżej, jaką szlifierkę kątową wybrać! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru! Wskazujemy jak dopasować moc, typ silnika czy prędkość obrotową! Sprawdź i wybierz najlepszy model w naszym rankingu szlifierek kątowych na Kwiecień 2024 roku!

Najlepsze szlifierki kątowe wg popularności – Ranking Kwiecień 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jak powstał nasz ranking szlifierek kątowych?

Zestawiając produkty w powyższym rankingu najlepszych szlifierek kątowych, chcemy zaprezentować wg nas najlepsze modele, które wyróżniają się dużą funkcjonalnością oraz wysokiej jakości wykonaniem. Co więcej, w porównaniu znalazły się urządzenia, które osobiście polecamy. Warto wspomnieć, jakie kryteria wzięliśmy pod uwagę. Tworząc powyższy ranking, najważniejszymi czynnikiem są moc silnika, kształt urządzenia, bezpieczeństwo, jakie gwarantuje dla użytkownika, jak również łatwość obsługi szlifierki kątowej.

Na dodatek duży wpływ na kształtowanie się miejsca w porównaniu mają opinie użytkowników. Warto podkreślić, że braliśmy pod uwagę i pozytywne, i negatywne oceny, które zostały zweryfikowane, czyli pochodzą od prawdziwych klientów. Na zakończenie dodajmy, że tworząc powyższy ranking 2024 mamy na celu przyspieszyć Twoją ścieżkę zakupową, dzięki czemu zaoszczędzisz od 1 do 3 godzin na poszukiwaniu tego najlepszego sprzętu!

Jaką szlifierkę kątową wybrać? Najważniejsze parametry

Dobra szlifierka kątowa to przydatne urządzenie, które sprawdzi się do różnego rodzaju prac w warsztacie, ale nie tylko! Rozmyślasz jaką szlifierkę kątową wybrać? Poniżej w kilku prostych krokach podpowiadamy, jak dopasować to solidne urządzenie! Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając i kupując najlepszą szlifierkę kątową! Sprawdźmy!

Silnik szczotkowy czy bezszczotkowy w szlifierce kątowej?

W trakcie wyboru dobrej szlifierki kątowej zwróć uwagę na rodzaj silnika, który posiada elektronarzędzie. Do wyboru masz szlifierki z silnikiem szczotkowym oraz bezszczotkowym. Silnik szczotkowy, inaczej nazywany komutatorowy, jest to podzespół o dużo prostszej budowie. Warto dodać, że szlifierki z silnikiem szczotkowym posiadają tzw. szczotki grafitowe.

Tymczasem szlifierki kątowe z silnikiem bezszczotkowym, to urządzenia o nieco innej budowie. Nie mają one wcześniej wspomnianych szczotek, co przyczynia się na znacznie cichszą pracę oraz większą wydajność urządzenia. Reasumując, najlepszym wyborem jest zakup modelu szlifierki kątowej wyposażonej w silnik bezszczotkowy. Mimo że te urządzenia są nieco droższe, to wyróżniają się dłuższą żywotnością, cichą pracą oraz mniejszą awaryjnością, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w trakcie cięcia i szlifowania twardych powierzchni.

Szlifierka kątowa Bosch o średnicy tarczy 125mm. Podczas używania szlifierki kątowej należy pamiętać o odzieży ochronnej - rękawicach oraz okularach.
Szlifierka kątowa Bosch o średnicy tarczy 125mm. Podczas używania szlifierki kątowej należy pamiętać o odzieży ochronnej – rękawicach oraz okularach.

Jaką moc powinna mieć dobra szlifierka?

Wybierając solidną szlifierkę, koniecznie dopasuj odpowiednią wartość mocy silnika. Im jest ona większa, tym narzędzie jest w stanie z większą siłą przecinać różnego rodzaju powierzchnie. W sprzedaży spotkasz się z modelami szlifierek kątowych, dla których moc wynosi od 300 do 2900 W. Co więcej, parametr ten warto dopasować do rodzaju powierzchni, które planujesz obrabiać.

W związku z tym, jeśli zależy Ci na poręcznym urządzeniu, które posłuży do polerowania materiałów miękkich, m.in. drewno, to wystarczająca będzie szlifierka kątowa z silnikiem o mocy od 500 do 1500 W. Natomiast przy obróbce średniej grubości powierzchni, lepiej wybierać szlifierkę, dla której moc silnika wynosi od 1000 do 1500 W. Z kolei modele z wytrzymałym silnikiem o mocy powyżej 1500 W sprawdzą się do cięcia materiałów twardych, np. do przycinania metalowych ceowników czy cięcia betonu.

Sieciowa czy bezprzewodowa – jaką szlifierkę kątową kupić?

Przed zakupem szlifierki kątowej rozważ jaki rodzaj urządzenia chcesz nabyć. Do wyboru masz szlifierki:

 • bezprzewodowe,
 • sieciowe.

Szlifierki kątowe bezprzewodowe są to modele zasilane akumulatorowo. Do prawidłowego działania potrzebują naładowanego akumulatora o odpowiednio dopasowanym napięciu. Z kolei szlifierki kątowe sieciowe zasilane są z wykorzystaniem kabla, który podpina się do typowego gniazdka o napięciu 230 V.

Jednak na jaką szlifierkę kątową się zdecydować? Wybór zależny jest od Twoich preferencji oraz miejsca, w którym planujesz wykorzystywać urządzenie. W przypadku pracy w trudnych warunkach, gdzie nie ma dostępu do zasilania elektrycznego, najlepiej zdecydować się na akumulatorową szlifierkę kątową. Z kolei, jeśli szukasz mocniejszego narzędzia, które wyróżnia się precyzyjnym szlifowaniem i cięciem, wtedy zdecyduj się na kątową szlifierkę zasilaną sieciowo.

Zwróć uwagę na maksymalną prędkość obrotową!

Maksymalna prędkość obrotowa szlifierki kątowej wskazuje na liczbę pełnych obrotów tarczy, jakie jest w stanie wykonać elektronarzędzie w trakcie jednej minuty. W przypadku szlifierek kątowych masz do dyspozycji modele z ilością obrotów w zakresie od 6600 do 12000 na minutę. Warto również dodać, że im mniejsza szlifierka z mniejszą średnicą tarczy, tym zakres prędkości obrotowej jest większy. Z kolei im większe narzędzia przeznaczone do cięcia tych grubych powierzchni, tym prędkość obrotowa jest mniejsza.

Dlatego też w przypadku cięcia i obrabiania miękkich materiałów, takich jak drewno czy gips idealnie sprawdzi się szlifierka kątowa, dla której maksymalna prędkość obrotowa wynosi powyżej 11000 obrotów na minutę. Tymczasem do cięcia niedużych prętów, szlifowania betonu oraz metalu najlepiej wybierać urządzenie z prędkością obrotową w zakresie od 8500 do 11000 obr/min. Natomiast modele szlifierek kątowych, dla których parametr ten wynosi od 6600 do 8500 obr/min idealnie sprawdzą się do cięcia grubej stali oraz betonowych powierzchni.

Na zakończenie warto dodać, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup szlifierki z regulacją obrotów, dzięki czemu możesz wygodnie dostosować zakres prędkości obrotowej tarczy szlifierki do wykonywanej pracy.

Włącznik suwakowy czy łopatkowy – jaki wybrać w szlifierce?

Ważnym elementem w każdej szlifierce jest włącznik, który odpowiada za system włączania oraz wyłączania urządzenia. Spotkasz się z kątówkami, które wyposażone są we włącznik:

 • suwakowy,
 • łopatkowy.

Włącznik suwakowy w szlifierce daje możliwość włączenia szlifierki i pracy bez konieczności ciągłego trzymania palca na jego powierzchni. Z kolei włącznik łopatkowy nie posiada blokady, w związku z tym wymaga ciągłego trzymania dłoni na włączniku. Po zwolnieniu łopatki system szlifierki automatycznie wyłącza urządzenie.

Na który się zdecydować? Bez wątpienia dużo bardziej bezpiecznym wariantem jest włącznik łopatkowy, jednak nie daje on wygody w trakcie użytkowania – wymaga on ciągłego trzymania palca na włączniku. Z kolei włącznik suwakowy daje komfort w trakcie szlifowania, jednak w przypadku wyślizgnięcia się szlifierki z rąk istnieje większe ryzyko skaleczenia ciała. Reasumując lepiej wybierać szlifierkę kątową z włącznikiem łopatkowym, zwłaszcza w przypadku modeli z tarczą 230mm.

Tarcza 125, 180 czy 230 mm – jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

Przed wyborem szlifierki zastanów się nad średnicą tarczy urządzenia. Dopasowanie odpowiedniego rozmiaru tej części zależny jest od rodzaju wykonywanych prac, jak również od typu powierzchni, którą planujesz obrabiać. Obecnie występują szlifierki kątowe z tarczą 115, 125, 150, 180 oraz 230 mm. Jednak na jaki model się zdecydować? Podpowiadamy w tabeli!

Średnica tarczy szlifierki Przeznaczenie
115 mm polerowanie drewna, metalu, gipsu; taka średnica tarczy sprawdzi się do domowego użytku
125 mm tarcza o średnicy 125 mm idealnie sprawdzi się do przycinania prętów, szlifowania kamienia, betonu, drewna, metalu
150 mm cięcie średniej grubości metalu, szlifowanie metalu, drewna, betonu, kamienia
180 mm cięcie materiałów stalowych
230 mm cięcie metalu i betonu

Dodatkowe funkcje i wyposażenie szlifierki kątowej

W ostatnim kroku sprawdź, jakie funkcje posiada wybrany przez Ciebie model szlifierki kątowej. Oprócz tego zobacz na dodatkowe akcesoria dołączone do zestawu. Jednym z przydatnych udogodnień jest regulacja prędkości. Szlifierka kątowa z regulacją obrotów umożliwia dopasowanie prędkości poruszania się tarczy do obrabianego materiału. Do innych przydatnych zastosowań można zaliczyć:

 • system łagodnego rozruchu, który minimalizuje szarpnięcie po włączeniu urządzenia;
 • osłonę tarczy;
 • regulowaną rękojeść boczną;
 • beznarzędziową wymianę tarczy;
 • przycisk blokady wrzeciona;
 • wyprofilowany uchwyt;
 • system antywibracyjny, który zapewnia większy komfort pracy;
 • ogumowaną obudowę.

Dobra szlifierka kątowa – ile kosztuje to elektronarzędzie?

Zakres cenowy dla dobrych szlifierek kątowych zaczyna się już od 125 zł, natomiast te najbardziej rozbudowane modele dla profesjonalistów mogą kosztować nawet 2200 zł lub więcej. Warto dodać, że kwota zależna jest od marki, jak i najważniejszych parametrów w specyfikacji, np. od rodzaju silnika, mocy czy zastosowanych funkcji. Oprócz tego cena znacznie różni się od średnicy tarczy, co obrazujemy poniżej.

Średnica tarczy szlifierki Zakres cenowy
115 mm od 125 do 810 zł
125 mm od 150 do 2200 zł
150 mm od 230 do 1200 zł
180 mm od 500 do 1200 zł
230 mm od 280 do 1500 zł

Bosch, Makita czy DeWalt – z jakiej marki wybrać polecaną szlifierkę kątową?

Do polecanych szlifierek kątowych zaliczamy te marki Bosch, np. modele Bosch GWS. Produkty od tego producenta wyróżniają się wysokiej jakości wykonaniem, mocnym silnikiem, jak również ergonomiczną konstrukcją, co z kolei wpływa na wygodę w trakcie szlifowania lub cięcia. Inną polecaną marką jest DeWalt. W ofercie tej firmy spotkasz się z solidnymi produktami, które polecane są przez wiele zadowolonych użytkowników. Produkty DeWalt charakteryzują się świetną ergonomią funkcjonalnością oraz długą żywotnością.

Do pozostałych producentów, którzy oferują wysokiej jakości szlifierki można zaliczyć Metabo oraz Stanley. Z kolei, jeśli zależy Ci na budżetowym narzędziu z tej kategorii, to koniecznie sprawdź szlifierkę kątową Yato, Makita, Graphite oraz Dedra.

Podsumowanie

 • W trakcie wyboru dobrej szlifierki kątowej zaznajom się z najważniejszymi parametrami urządzenia. Do jednych z najważniejszych można zaliczyć: moc, rodzaj zasilania, średnicę tarczy, zakres prędkości obrotowej czy zastosowane funkcje.
 • Dobrymi urządzeniami są szlifierki kątowe marki Bosch, DeWalt, Metabo, jak również Stanley.
 • Cena, jaką należy zainwestować na zakup szlifierki, zaczyna się już od 125, a może sięgać nawet 2200 zł.
 • Do budżetowych produktów można zaliczyć szlifierki kątowe Makita, Yato, Dedra oraz Graphite.
 • Szlifierka kątowa z regulacją obrotów pozwala dopasować zakres prędkości poruszania się tarczy szlifierskiej do obrabianego materiału.
 • Najbardziej uniwersalnymi są szlifierki kątowe z tarczą 125 mm. Sprawdzą się one do szlifowania, jak również cięcia średniej grubości prętów.
 • Szlifierka 230mm jest to urządzenie, które sprawdzi się do obróbki metalu oraz betonu – jest to optymalny rozmiar do cięcia.
 • Nadal rozmyślasz nad wyborem najlepszego urządzenia? Zapoznaj się z naszym rankingiem TOP10 najlepszych szlifierek kątowych na Kwiecień 2024!

Najczęściej zadawane pytania o szlifierki kątowe – FAQ

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szlifierki kątowej?

W trakcie zakupu zobacz na rodzaj zasilania szlifierki – masz do wyboru modele bezprzewodowe oraz sieciowe. Oprócz tego sprawdź parametr mocy oraz prędkość obrotową, która sugeruje o prędkości poruszania się tarczy. W kolejnym kroku zobacz średnicę tarczy oraz rodzaj silnika. Na zakończenie warto przeglądnąć jakie akcesoria posiada wybrany model w zestawie oraz jakie funkcje obsługuje.

Jaką szlifierkę kątową do użytku profesjonalnego wybrać?

Jeśli zależy Ci na solidnej szlifierce kątowej, to wybieraj tylko taką od sprawdzonych i polecanych producentów. Do jednych z firm, które produkują szlifierki do profesjonalnego użytku, zaliczamy markę Bosch. Oprócz tego funkcjonalnymi elektronarzędziami, które wyróżniają się małą awaryjnością są szlifierki marki DeWalt, Stanley oraz Metabo.

Jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza dla amatora?

Kupując szlifierkę kątową dla amatora, najlepiej zdecydować się na taką z tarczą o średnicy 125 milimetrów. Do jednych z polecanych firm, które produkują dobre szlifierki kątowe do użytku domowego, zaliczamy markę Dedra, Yato, Makita, Ryobi, jak również Graphite.
5/5 - (11 głosów)