Szlifierka taśmowa – czym jest? Do obróbki drewna możemy stosować różne narzędzia, które przeznaczone są do pracy z materiałem o różnej wielkości, twardości i kształcie. Chcąc oszlifować lub wygładzić drobne i skomplikowane kształty sięgniemy zapewne po szlifierkę „delta”, w szczególności po model o stosunkowo niewielkiej stopie. Do pracy z wypukłościami lub wgłębieniami przeznaczone są raczej szlifierki mimośrodowe. Narożniki z kolei wyszlifujemy z użyciem szlifierki oscylacyjnej. Jeżeli jednak zależy nam na wyszlifowaniu dużych i płaskich powierzchni, najlepiej powinna się z tym uporać szlifierka taśmowa.

Jak działa szlifierka taśmowa?

Typowa szlifierka taśmowa wykorzystuje szybko obracający się pas z taśmą ścierną, która wprawiona w ruch przez silnik urządzenia szlifuje obrabiany materiał. W odróżnieniu od innych konstrukcji, taśma w tego typu szlifierce porusza się zawsze w linii prostej, dzięki czemu można uzyskać bardzo wysoką precyzję obróbki.

Szlifierka taśmowa z niebieskiej serii BOSCH. Narzędzie dla profesjonalistów.
Szlifierka taśmowa z niebieskiej serii BOSCH. Narzędzie dla profesjonalistów.

Różne są mechanizmy docisku taśmy do szlifowanego drewna. Taśma powinna być może jak najlepiej zabezpieczona. Duża temperatura powstająca podczas tarcia w starszych modelach powodowała czasem zwiększone ryzyko zajęcia się ogniem. Współczesne szlifierki uznanych producentów mają szereg różnego rodzaju zabezpieczeń chroniących operatora takiej szlifierki na wypadek zerwania się lub uszkodzenia taśmy. Najlepsze modele mają bardzo wydajne systemy odpylające oraz efektywne silniki pneumatyczne pozwalające na znaczne wydłużenie okresu eksploatacji takiego urządzenia.

Zastosowanie szlifierki taśmowej

Szlifierka taśmowa najlepiej sprawdza się do obróbki dużych i płaskich powierzchni z litego drewna. Można nią również szlifować płyty lakierowane lub pokryte warstwą okleiny. Wykorzystuje się je przy obrabianiu powierzchni blatów kuchennych, stołów, różnego rodzaju płyt i paneli czy boazerii. Najlepsze szlifierki dostępne dziś na rynku są bardzo bezpieczne, precyzyjne i pozwalają na obróbkę nawet niewielkich elementów drewnianych.

Jaką szlifierkę taśmową wybrać i kupić ?

Aby wybrać szlifierkę taśmową, która najlepiej pomoże nam wykonać zadanie, jakie sobie postawiliśmy, powinniśmy zwrócić uwagę na moc takiego urządzenia, zasilanie i rodzaj zastosowanego napędu, oraz stosowane tu udogodnienia i funkcje dodatkowe mające na celu ułatwienie nam pracy i zapewnienie nam większego komforu i bezpieczeństwa w trakcie pracy z użyciem szlifierki.

Dostępne dziś na rynku modele mają najczęściej silniki elektryczne lub pneumatyczne. Porównajmy moc tych urządzeń oraz czas ciągłej pracy szlifierki. Warto upewnić się jakie systemy odprowadzające powstający w trakcie obróbki materiału pył zastosowano w danym modelu, oraz w jaki sposób jesteśmy chronieni przed zerwaniem się lub zsunięciem taśmy. Bardziej zaawansowane modele mają specjalne blokady zabezpieczające taśmę ścierną oraz systemy pomagające w jej precyzyjnym prowadzeniu. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na stacjonarną szlifierkę  o większej mocy (a więc i większej prędkości obrotowej oraz większej precyzji pracy) lub na lżejsze i bardziej poręczne ale za to mniej dokładne narzędzie.

Szlifierka taśmowa – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Szlifierki taśmowe.