Kąpiel w basenie to fantastyczne doświadczenie. Szczególnie gdy na dworze jest upał. Człowiek zyskuje tak potrzebny w życiu relaks, a także odprężenie. Jednakże woda w basenie ma tendencje do zanieczyszczeń. Dlatego też trzeba o nią właściwie dbać. Wynika to z faktu, że wpływają na nią czynniki pochodzące z zewnątrz, takie jak promieniowanie słoneczne, czy temperatura. Odmienną grupę stanowią także baseny ogrodowe. Występuje tutaj dodatkowe niebezpieczeństwo przedostawania się gleby, a także roślinności, która z niej pochodzi. Połączenie tych elementów stwarza wspaniałe możliwości do rozwoju wszelkich drobnoustrojów. Brak zachowania odpowiedniej higieny sprawia, że jest to bardzo niebezpieczne dla człowieka, gdyż może to wywołać różnorakie choroby. Dlatego też koniecznie należy systematycznie podejmować odpowiednie zabiegi o charakterze pielęgnacyjnym.

Potrzebna jest odpowiednia filtracja, a także dozowanie odpowiedniej jakości chemii basenowej. Gdy wybierzemy właściwe preparaty, przyczynimy się nie tylko do zwalczania zanieczyszczeń, ale również zapewnimy odpowiednią prewencję, Na rynku dostępnych jest bardzo dużo środków. Jaka chemia do basenu jest najlepsza? Jak z wielości produktów wybrać odpowiednie rozwiązanie? Jak działa chemia basenowa?

Trzeba zadbać o odpowiedni poziom pH

Na początku trzeba zapewnić odpowiedni poziom pH. Inaczej chemia basenowa nie zadziała w sposób właściwy. Dezynfekcja nie przyniesie spodziewanego rezultatu. Nadmierne kwaśne bądź też zbyt zasadowe środowisko doprowadzi do podrażnienia ciała człowieka. Co więcej, może przyczyniać się ponadto do tworzenia różnych uszkodzeń, na przykład w powierzchni basenowej, fugach, czy też innych elementach. Odpowiednie pH to takie, które kształtuje się na poziomie od 7,2 do 7,4. Pamiętać należy także o tym, że odczyn ma tendencje do zmian, dlatego też trzeba kontrolować jego poziom. Do tego celu służą specjalne testery. Pomiarów powinno się dokonywać raz na tydzień. W przypadku, gdy uzyskamy informację, że odczyn jest nieprawidłowy, potrzebna jest chemia do basenu, która skutecznie przyczyni się do regulowania poziomu pH.

Chemia do basenu zapewniająca dezynfekcję – jaką kupić?

Dokonując wyboru środków niezbędnych do pielęgnacji basenu, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na te, które mają działanie dezynfekujące. Dzięki temu usuniemy wszelkiego typu bakterie, a także pozostałe drobnoustroje. Określone działanie przeprowadza się przez dezynfekcję:

  • tlenową – środek o charakterze dezynfekującym to aktywny tlen. Takie rozwiązanie dostępne jest najczęściej jako tabletki utleniające oraz płyn, który ma działanie aktywujące.
  • chlorową – polega na dozowaniu chloru występującego w tabletkach, płynie bądź granulkach. Chlor stabilizowany stosuje się mniej więcej raz na tydzień. Gdy przeprowadzamy dezynfekcję chlorową, możemy wykorzystywać również chlor nieorganiczny. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej wówczas, gdy wystąpią glony.
  • bez chlorową – najczęściej stosuje się brom.

Jakość wody basenowej należy sprawdzać raz na tydzień. W tym aspekcie kontroli podlega pH, stężenie chloru albo aktywnego tlenu. Dzięki temu łatwiej dokonamy wyboru związanego z odpowiednimi środkami chemicznymi, łatwiejsze także będzie ich dozowanie.

Zobacz powiązane rankingi i poradniki:

Jakie jeszcze środki potrzebne są do utrzymania basenu w odpowiednim stanie?

W procesie dbania o basen niezbędna jest również koagulacja. Co to jest? Jest to proces pozwalający na usunięcie małych cząstek zanieczyszczeń. W tym celu należy zakupić flokulanty, które dostępne są w formie płynów bądź też naboi. Jest to istotny proces prowadzący do czystej wody basenowej.

Jaka jeszcze chemia do basenu ogrodowego?

Gdy zastanawiamy się nad wyborem środków do pielęgnacji basenu, musimy wybrać również takie, które mają za zadanie przeciwdziałanie namnażaniu się alg. Są to preparaty o działaniu prewencyjnym, gdyż algi uodparniają się na chlor. Dlatego reż musimy również kupić środek glonobójczy, który powinien być stosowany raz na tydzień. Możemy być pewni, że bez specjalnej pielęgnacji, glony w upalne dni na pewno się pojawią.

Chemia basenowa powinna mieć odpowiednie atesty. Ważne jest zatem to, aby wybierać środki tylko z wiarygodnych źródeł. Preparaty do pielęgnacji basenu to także produkty zapewniające odpowiednią filtrację oraz czyszczenie filtra. Koniecznie trzeba także mieć na stanie i wykorzystywać odkurzacze basenowe, szczotki do ścian oraz dna.

Czy chemia basenowa szkodzi?

Dokonując wyboru preparatu do basenu, wiele osób zastanawia się, czy szkodzi? Wszystko uzależnione jest od rodzaju środka. Ważny jest także jego skład, na który trzeba zwracać szczególną uwagę. W większości przypadków ludzie wiedzą na, co mają alergię. Trzeba zatem unikać preparatów, które zawierają szkodliwe dla nas substancje. Podkreślić należy również fakt, że współczesne produkty są coraz łagodniejsze. Producenci bardzo często też dołączają próbki. Warto z nich korzystać. Dzięki temu skutecznie zadbamy o bezpieczeństwo swoje i innych osób, które korzystają z basenu.

Gdy zauważymy, że jakiś środek negatywnie oddziałuje na naszą skórę, niezwłocznie musimy skontaktować się z lekarzem.

Obecnie niestety musimy korzystać z preparatów chemicznych pozwalających na odpowiednią pielęgnację wody basenowej. Jednakże współcześnie wiele kwestii się zmienia, wciąż odkrywane są różne rozwiązania. Nigdy nie wiadomo, czy na przykład za kilka lat pojawi się metoda, która w ogóle nie będzie szkodliwa dla człowieka i skutecznie pozwoli na oczyszczenie basenu.

Chemia basenowa – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Chemia do basenu.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń