Wybór odpowiedniego detektora przewodów ma bardzo duże znaczenie dla wszystkich fachowców oraz majsterkowiczów. Urządzenie pozwala określić położenie przewodów w ścianie i dzięki temu podczas wiercenia nie dojdzie do ich uszkodzenia. Zapoznaj się z naszymi propozycjami najlepszych detektorów przewodów na rynku i wybierz odpowiedni dla siebie detektor kabli. Dowiedz się na co w szczególności zwrócić uwagę podczas wybierania produktu i poznaj odpowiedź na pytanie jaki wykrywacz przewodów jest najlepszy.

Detektor przewodów – ranking na Lipiec 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii wykrywacze kabli.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jaki detektor przewodów kupić?

Dostępne na rynku detektory przewodów najczęściej korzystają z identycznych rozwiązań technologicznych i pod wieloma względami są urządzeniami zbliżonymi do siebie. Nie oznacza to jednak, że jedynym kryterium wyboru urządzenia powinna być cena. Istnieje kilka parametrów, na które w szczególności należy zwrócić uwagę, aby wybrać detektor odpowiadający potrzebom i sprawdzający się w konkretnych zastosowaniach.

Ranking wykrywaczy i detektorów kabli. Polecane TOP 10 produktów!
Ranking wykrywaczy i detektorów kabli. Polecane TOP 10 produktów!

Precyzja detektora przewodów

Pierwszy istotny parametr to precyzja oferowana przez konkretne urządzenie. Precyzja wpływa na to na jakiej głębokości umieszczony przewód będzie możliwy do wykrycia. W tym przypadku można wyróżnić kilka poziomów precyzji oferowanej przez detektory:

  • Bardzo niska  – są to najtańsze urządzenia dostępne na rynku, które najczęściej pozwalają na wykrywanie jedynie tych przewodów, które znajdują się pod cienką warstwą tynku. Ich użyteczność może ograniczać się do głębokości jedynie 2 cm. Nie są zatem najlepszym wyborem dla profesjonalistów, którym zależy na maksymalnie funkcjonalnych rozwiązaniach.
  • Niska – z uwagi na odrobinę większą siłę pozwalają wykrywać głębsze przewody. Nadal jednak ich działanie ogranicza się do kilku centymetrów głębokości, a więc w dalszym ciągu może to być zbyt mało.
  • Średnia – detektory przewodów o średniej sile są jednymi z najpopularniejszych produktów na rynku i są najczęściej wybierane do domowych zastosowań. W ich przypadku możliwe jest dość precyzyjne wykrycie przewodów znajdujących się w ścianie oraz przedmiotów metalowych. Urządzenie to jednak posiada dwie zasadnicze wady. Przede wszystkim nie pokazuje na jakiej dokładnie głębokości znajduje się zlokalizowany przedmiot oraz czym jest dokładnie (przewodem, metalową rurą lub innym elementem).
  • Duża – urządzenia o dużej sile poza wykrywaniem przewodów i innych elementów na dużej głębokości są również w stanie dokładnie ją określić. Dzięki temu możliwe będzie bezpieczne wiercenie do konkretnej głębokości. Niektóre z dostępnych na rynku modeli urządzeń są również w stanie określić materiał, z którego został wykonany namierzony element i tym samym wskazać czym on jest dokładnie.
  • Bardzo duża – są to najbardziej zaawansowane urządzenia dostępne na rynku. Posiadają wszystkie funkcje poprzednich produktów i stanowią najlepszy wybór dla profesjonalistów i najbardziej wymagających osób. Ten rodzaj detektora charakteryzuje się najwyższą ceną zakupu i najczęściej nie będzie przydatny w zastosowaniu domowym. Jest to sprzęt tworzony z myślą o specjalistach, którzy szukają idealnego narzędzia do pracy.

Drewno i inne, czyli wykrywanie pozostałych materiałów

Drugi parametr, na który warto zwrócić uwagę to rodzaj możliwych do wykrycia elementów. Podstawowe urządzenia pozwalają na wykrywanie jedynie przewodów elektrycznych lub innych elementów metalowych. Można jednak znaleźć na rynku detektory, będące w stanie wykrywać także elementy drewniane i inne. Tego rodzaju urządzenia znakomicie wpasowują się w oczekiwania wymagających klientów, którzy pragną w znacznym stopniu ingerować w konstrukcję danego obiektu.

Dzięki możliwości wykryciu wszystkich elementów znajdujących się w ścianach można o wiele lepiej przygotować się do konkretnych prac. Możliwość wykrywania innych elementów pozwala także na wykorzystanie detektora do poszukiwań przedmiotów znajdujących się pod ziemią. Maksymalna głębokość pomiaru jest w tej sytuacji zależna od konkretnego urządzenia.

Czy detektor wykrywa przewody bez napięcia?

Klienci szukający najlepszego dla siebie detektora przewodów nie powinni zapominać również o tym, że tego rodzaju urządzenia powinny wykrywać także przewody, które zostały przerwane lub uszkodzone. Najtańsze dostępne na rynku sprzęty są w stanie wykrywać jedynie te przewody, przez które przepływa w danym momencie prąd. Dla uzyskania lepszych rezultatów i większej uniwersalności sprzętu zdecydowanie korzystniejsze będzie postawienie na sprzęt, który może wykrywać również nieaktywne przewody elektryczne. Możliwość wykrywania uszkodzonych przewodów daje także możliwość znalezienia miejsca uszkodzenia lub zwarcia.

Dodatkowe funkcje – filtr zakłóceń

Istotna funkcja dostępna w detektorach to także możliwość odfiltrowywania zakłóceń. Dzięki temu sprzęt może pracować o wiele precyzyjniej. W tę funkcjonalność wyposażone są wszystkie droższe detektory przewodów, które można znaleźć na rynku.

Ile kosztuje wykrywacz kabli?

Dostępna na rynku ilość detektorów przewodów sprawia, że przedział cenowy urządzeń jest bardzo szeroki. Dostępne na rynku sprzęty kosztują od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Decydowanie się na najtańsze detektory nie jest polecane z uwagi na ich niską jakość i bardzo często wskazywanie wyników obarczonych ryzykiem błędu. Niektóre ze sprzętów oferowanych w niewielkiej cenie nie posiadają praktycznie żadnej funkcjonalności.

Detektory kosztujące kilka tysięcy złotych to natomiast urządzenia dedykowane przede wszystkim profesjonalistom, którzy wykorzystują urządzenia w swojej pracy. Dla większości osób do domowych zastosowań w zupełności wystarczy detektor dostępny w przedziale cenowym 100-300 zł. Takie urządzenie oferuje wysoką precyzję działania oraz może posiadać wiele dodatkowych funkcji, które wpływają na komfort korzystania ze sprzętu.

Producenci detektorów

Szukając dostosowanego do potrzeb detektora przewodów warto również zwrócić uwagę na producenta odpowiedzialnego za konkretne urządzenie. Najlepsi producenci to gwarancja trwałości i dobrych parametrów działania. Szczególnie polecane marki detektorów to: Bosch, Fanger, Zircon czy Uni-T. Każda z tych marek to gwarancja najwyższej trwałości i możliwość bardzo komfortowego korzystania z konkretnych urządzeń, a zatem zainteresowanie się nimi będzie dawało wymierne korzyści. Rezultaty z postawienia na rozwiązania oferowane przez tych producentów będą znakomite.

Jakie detektory cieszą się najlepszymi opiniami klientów?

Dobrym pomysłem może być również poszukanie na forach dyskusyjnych i stronach z opiniami informacji na temat konkretnych produktów. Najłatwiej będzie znaleźć informacje na temat detektorów firmy Bosch, która jest jednym z liderów rynku. W większości detektory tej marki cieszą się sporą popularnością wśród klientów i ich bardzo dużym zaufaniem. Dobre parametry i solidne wykonanie to najważniejsze czynniki, które wpływają na to, że radość z postawienia na tego rodzaju sprzęty może być wysoka i można wiele zyskiwać na korzystaniu z tych urządzeń.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie detektora przewodów?

Ostatnia kwestia istotna podczas zakupu detektora przewodów to zwrócenie uwagi na wykonanie oraz gwarancję. Detektor to urządzenie wykorzystywane w warunkach budowlanych, a zatem narażone na działanie pyłu czy upadki. Solidnie wykonana konstrukcja powinna być szczelna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. W ten sposób wybrany detektor idealnie wpasuje się w oczekiwania i zagwarantuje wysoki komfort korzystania z niego. Gwarancja na tego rodzaju sprzęty najczęściej wynosi 2 lata, ale niektórzy producenci wydłużają ją do okresu 3 lat. Im dłuższy okres gwarancyjny tym lepiej.

Czym charakteryzuje się dobry detektor przewodów?

Wybierając odpowiedni do konkretnego zastosowania detektor warto skupić się w głównej mierze na tym, aby spełniał one oczekiwania i gwarantował wysoką dokładność. Dobry detektor przewodów powinien w pełni odpowiadać potrzebom użytkowników. Powinien być w stanie wykrywać przedmioty znajdujące się pod powierzchnią ściany nawet na dużej głębokości i działać precyzyjnie. Dodatkowo urządzenie powinno być dostępne w cenie, która nie będzie stanowiła zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu. Na szczęście znalezienie takich urządzeń na rynku nie stanowi kompletnie żadnego problemu.

Podsumowanie

Wybierając zatem odpowiedni detektor przewodów pamiętaj o tym, aby:

  • Urządzenie posiadało precyzję, która można określić przynajmniej jako średnią. Wykrywanie przewodów czy innych elementów na głębokości przynajmniej kilkudziesięciu milimetrów jest niezbędne do wygodnego korzystania z urządzenia.
  • Detektor był w stanie wykrywać również uszkodzone przewody, przez które nie przepływa prąd.
  • Produkt był solidnie wykonany i był objęty przynajmniej 2 letnią gwarancją.
Oceń