Hydrofor jest specjalistycznym urządzeniem służącym do pompowania wody do instalacji wodociągowej, magazynowania jej i utrzymywania stałego ciśnienia. Jego budowa oraz moc przerobowa może się różnić w zależność od modelu i przeznaczenia, ale zasada działania jest dość uniwersalna.

Zastosowanie

Hydrofory znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebny jest stały, regulowany dopływ wody do instalacji wodociągowych. Działa jako zestaw zasilający instalacje wodne w gospodarstwach rolnych, domach jednorodzinnych, ogrodach, warsztatach, czy tez w zakładach przemysłowych. Wykorzystywane są również w stacjach hydroforowych oraz w stacjach uzdatniania wody pitnej. Jak system zasilania w wodę mogą znaleźć również zastosowanie na ogródkach działkowych, w domkach letniskowych, czy też przy fontannach. Dzięki hydroforom możliwe jest utrzymanie stałego ciśnienia w instalacjach wodociągowych oraz ochrona elementów instalacji przed nadmierną eksploatacją.

Zasada działania hydroforu i budowa

Jak zbudowany jest hydrofor?

Czy właściwie jest hydrofor? W ogólnym ujęciu to zbiornik ciśnieniowy, którego zadaniem jest utrzymanie stałego poziomu ciśnienia w całej instalacji wodociągowej. Dzięki temu rury chronione są przed zbyt dużą eksploatacją. Mianem hydroforu zazwyczaj określa się również cały zestaw hydroforowy, w którego skład wchodzą również pompa hydroforowa, presostat lub manometr, wyłącznik ciśnieniowy, i zawory. Sam hydrofor jest natomiast zazwyczaj żeliwnym, cylindrycznym zbiornikiem na wodę.

Hydrofor - przydaje się np. jeżeli chcemy zainstalować w naszym ogrodzie system zraszaczy z automatycznym podlewaniem. Jest on w stanie dostarczyć wodę pod ciśnieniem do wielu zraszaczy w jednym momencie.
Hydrofor – przydaje się np. jeżeli chcemy zainstalować w naszym ogrodzie system zraszaczy z automatycznym podlewaniem. Jest on w stanie dostarczyć wodę pod ciśnieniem do wielu zraszaczy w jednym momencie.

Jak działa hydrofor?

Sercem całej instalacji jest pompa hydroforowa, która wtłacza wodę do zbiornika – właściwego hydroforu. Pompa zasysa wodę ze studni kopanej, kręgowej, jeziora lub rzeki. Zadaniem presostatu jest mierzenie ciśnienia wody w instalacji. dlatego też po przekroczeniu zbyt dużego lub niskiego wskazania wysokości ciśnienia w zbiorniku, pompa jest automatycznie wyłączana lub włączana poprzez wyłącznik ciśnieniowy. W hydroforze oprócz wody znajduje się również poduszka powietrzna. Kiedy z hydroforu woda pobierana jest do instalacji wodociągowej, powietrze w zbiorniku  rozpręża się i spada jego ciśnienie. Kiedy jego poziom osiągnie minimum uruchamia się pompa hydroforowa, która na nowo tłoczy wodę do zbiornika. Cały cykl powtarza się, dzięki czemu cały czas po instalacji wodociągowej rozprowadzana jest woda.

Zbiorniki hydroforowe

Zbiorniki hydrofory jest – oprócz pompy hydroforowej – najistotniejszym elementem instalacji. Stabilizują i utrzymują na wymaganym poziomie ciśnienie w instalacjach wodociągowych. Magazynują również wodę, aby zabezpieczyć jej odpowiednią ilość w razie wzrostu zapotrzebowania. Najczęściej mają postać cylindryczną i wparte są na stabilnych nogach. Wykonane mogą być z żeliwa, blachy stalowej niskowęglowej, stali nierdzewnej, a także stali ocynkowanej.

Jak wybrać odpowiedni hydrofor?

Jak wybrać hydrofor? Wszystko zależy od tego jakie mamy potrzeby. Do czego właściwie będzie nam służył. Zbiorniki hydroforowe mogą mieć różną wielkość, szeroki jest też zakres mocy pomp hydroforowych. Inne zapotrzebowanie na wodę będzie w wypadku instalacji wodociągowej dla przemysłu, a inne jeśli hydrofor będzie służył do zaopatrzenia wodę dom jednorodzinny. Producenci wypuszczają na rynek hydrofory różniące się pojemnością zbiornika, szczegółami budowy, czy też mocą pompy ssącej.

W sytuacji gdy działka, na której stoi nasz dom, nie ma podłączenia do instalacji wodociągowej, możemy spróbować pobierać wodę ze studni. Jaki hydrofor należy kupić w tym wypadku? Najważniejsze są następujące elementy:

  • wielkość zbiornika
  • kształt zbiornika
  • moc pompy

Zwróćmy szczególną uwagę na pojemności zbiornika. Najlepszym rozwiązaniem będzie zbiornik o pojemności nie mniejszej niż 100 litrów. Aby rozmiar zbiornika był odpowiedni, należy go dopasować do wielkości instalacji wodnej w naszym domu. Dzięki temu będzie możliwe utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w rurach, oraz zmniejszenie eksploatacji całości instalacji. Kształt hydroforu dobieramy w zależności od pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić. Zazwyczaj zbiornik ma kształt cylindryczny o orientacji poziomej lub pionowej. To pompowania wody można użyć pompy zasysającej lub głębinowej w zależności od poziomu lustra wody w studni.

Hydrofor – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Hydrofory.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń