Siekiera rozłupująca, czyli popularny łupak to narzędzie, które charakteryzuje się specyficzną budową i ma konkretne przeznaczenie. Wybór odpowiedniego narzędzia nie jest zadaniem łatwym. Trzeba kupić taki model, który spełni indywidualne wymagania i potrzeby użytkownika. Ważną kwestią są również materiały, które zostały wykorzystane do wytworzenia opisywanego narzędzia. Nie bez znaczenia jest ciężar siekiery czy długość, która decyduje o wygodzie wykonywanych prac.

Co to jest siekiera rozłupująca?

Jest to siekiera, która przeznaczona jest do rozłupywania drewna. Jest ona świetnym i bardzo przydatnym narzędziem dla osób, które mają piec bądź kominek, który opalany jest drewnem. Siekiera do łupania pozwoli na wykonanie określonej pracy w sposób bardziej komfortowy niż siekiera uniwersalna bądź siekiera toporek, które również mogą być wykorzystane do realizacji wskazanego zadania.

Podkreślić trzeba fakt, że siekiera do drewna może być wykorzystywane nie tylko w zaciszu własnego domu. Jest ona także skutecznym narzędziem stosowanym przez specjalistów pracujących w różnych zawadach i branżach, a więc w rolnictwie, ogrodnictwie, budownictwie, bądź leśnictwie.

Budowa siekiery rozłupującej

Siekiera do rozłupywania jest bardzo prosta, a mianowicie składa się ona z głowicy, a także trzonka.

Rodzaje elektrycznych pił do drewna. Jaką wybrać?

Głowica siekiery składa się z:

  • obuch – części tylna,
  • ostrze – jest to zasadnicza część każdej siekiery,
  • ucho – jest to otwór przeznaczony na trzonek.

Części składowe każdej siekiery:

  • głowica – element ten będący częścią siekiery do drewna najczęściej wyróżnia się znaczną wagą, która niejednokrotnie może osiągać wartość 4 kilogramów. Podkreślić należy jednak fakt, że do wykorzystania domowego wystarczająca będzie znacznie lżejsza głowica. Powinna być ona także masywna oraz krótka.
  • trzonek – w przypadku siekiery rozłupującej określona część jest długa oraz prosta. Takie rozwiązanie przyczynia się do tego, że głowica siekiery uderza w konkretny element pod małym kątem. Dzięki temu można rozłupać nawet bardzo twarde drewno.
  • kształt ostrza – musi on być optymalnie dostosowany do wykonywania czynności, którą jest rozłupywanie drewna. Najlepsze modele wyróżniają się charakterystycznym szlifem mającym duży kąt ostrzenia. Takie zastosowanie sprawia, że rozszerzająca się głowica pod wyglądem wyglądu przypomina klin.
Zobacz powiązane rankingi i poradniki:

Materiał, z którego wykonana została siekiera

Zastanawiając się nad kwestią, jaką siekierę wybrać, warto wziąć pod uwagę materiał, z którego narzędzie zostało wytworzone. Dawnej, do wykonania trzonka siekiery wykorzystywano przede wszystkim drewno. Współcześnie dobiera się tylko takie gatunki drewna, które wyróżniają się dużą odpornością na odkształcenia oraz wilgoć. Najczęściej stosuje się do tego celu jesion.

Ranking pilarek spalinowych 2022, czyli jaką wybrać?

Uwzględnia się także inne materiały, a mianowicie tworzywo sztuczne. Bardzo dobrą alternatywą jest zastosowanie kompozytu, który wzmocniony został włóknem szklanym. Narzędzie, w którym użyte zostało wskazane rozwiązanie, charakteryzować się będzie dużą wytrzymałością, a ponadto lekkością. Co więcej, siekiera taka będzie także niezwykle poręczna. Tworzywo sztuczne pozwala również na doskonałe wyprofilowanie trzonka. Dba również o właściwą amortyzację w czasie wykonywania uderzenia.

Jaką siekierę kupić, aby zapewniała komfortową pracę?

Przy wyborze określonego przyrządu trzeba wziąć pod uwagę takie, które wyróżnia się odpowiednią budową oraz przygotowane zostało z właściwych materiałów. Takie rozwiązanie zadba o satysfakcję z dokonanego zakupu. Jednakże warto także uwzględnić inne ważne parametry:

  • osłona, która zadba o bezpieczne oraz komfortowe przenoszenie, a także przechowywanie siekiery,
  • powierzchnia antypoślizgowa jest to bardzo pomocne rozwiązanie, które chroni przed wyślizgiwaniem się narzędzia z dłoni,
  • otwór na końcu trzonka zapewniający zawieszenie siekiery.

Bardzo ciekawą alternatywą jest siekiera kanadyjska, która wyposażona jest w dodatkowe ostrze pozwalające na pracę, w sytuacji stępienia się jednego z nich.

Jaka powinna być długość oraz waga siekiery?

Właściwe zbilansowanie wagi, a także długości siekiery do łupania wcale nie jest prostym zadaniem. Producenci narzędzia bardzo często prezentują średnice pni, które mogą być rozłupywane przy wykorzystaniu konkretnej siekiery. Takie rozwiązanie jest bardzo dużym ułatwieniem dla użytkowników.

Podczas dokonywania wyboru warto jednak wziąć przedmiot do ręki i podnieść głowice opierając się na samej sile nadgarstka. Takie działanie pozwala na dokonanie właściwego wyboru. Gdy model okaże się za ciężki, koniecznie trzeba wybrać inną siekierę.

→ Szukasz mniej męczących rozwiązań? Sprawdź nasz ranking łuparek do drewna 2022!

Trzeba także zbadać, czy konkrety model nie jest zbyt długi. Jak to sprawdzić? W tej kwestii należy chwycić siekierę przy samej głowicy, a następnie ułożyć ją wzdłuż ramienia. Trzonek nie powinien być dłuższy niż wysokość pachy.

Siekiera rozłupująca jest niezwykle przydatnym narzędziem podczas rąbania drewna, czy wykonywania prac w ogrodzie. Dokonując zakupu siekiery, trzeba zwrócić szczególną uwagę na kształt, wysokość oraz materiały, z których została wykonana. Gdyż najważniejsza jest bezpieczna oraz komfortowa praca.

Siekiera – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Siekiery.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
4.8/5 - (9 głosów)