Zakup podkaszarki powinien być dobrze przemyślany. Zastanawiasz jaka kosa spalinowa będzie najlepsza? Poznaj przydatny poradnik, który ułatwi Twój wybór. Sprawdź ranking kos spalinowych!

Kosa spalinowa – Ranking Czerwiec 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Kosy spalinowe.

Kosa spalinowa — co to jest i dlaczego warto ją kupić?

Podkaszarka jest to urządzenie niezbędne w pracach ogrodowych, przy domu, oraz na działce. Urządzenie jest przydatne wszędzie tam, gdzie występują bardzo wysokiej trawy, czy zarośla, zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach. Warto dodać, że są one polecane do wycinania między innymi rowów, skarp oraz niewielkich odcinków, których nie da się oporządzić za pomocą zwykłej kosiarki.

Kosa spalinowa przydaje się do koszenia gęstej oraz długiej trawy, chwastów i innych miejsc, w których zwykła podkaszarka czy kosiarka nie daje rady.
Kosa spalinowa przydaje się do koszenia gęstej oraz długiej trawy, chwastów i innych miejsc, w których zwykła podkaszarka czy kosiarka nie daje rady.

Jaką kosę spalinową wybrać? – poradnik zakupowy

Decydując się na zakup kosy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, które wpłyną na użytkowanie, oraz komfort podczas cięcia trawy. Należy mieć na uwadze, że tania nie zawsze jest dobra i da radę sprostać naszym wymaganiom. Jaką więc wybrać i czym kierować się przy jej zakupie?

Opinia na forum: “Ja polecam […] porównać różne kosy i ich parametry oraz ceny. Jeden z głównych parametrów to pojemność (im więcej tym lepiej) i moc.”

Jaki traktorek kosiarkę wybrać?

Moc i pojemność silnika

Spalinowe kosy możemy spotkać z silnikiem dwusuwowym. Te modele są lżejsze i napędzane przez mieszankę benzyny z olejem napędowym. Inną opcją są kosy z silnikiem czterosuwowym, które są większe, a tym samym cięższe od tych pierwszych. Poza tym do ich działania wykorzystuje się tylko jeden rodzaj paliwa.

Inną kwestią jest dobór mocy przycinania do rodzaju trawnika. W większości dostępnych modelach moc wynosi od 1 KM do 6 KM. Warto podkreślić, że im większy teren do wykaszania oraz większe zarośla, tym moc powinna być większa. Wybór odpowiedniej wartości dopasowanej do częstotliwości używania oraz metrażu wpłynie na szybkie koszenie, bez konieczności częstych przerw w celu chłodzenia silnika.

Z kolei im większa pojemność zbiornika silnika, tym rzadziej trzeba napełniać urządzenie paliwem. Jednak trzeba się liczyć z tym, że w przypadku dużych zbiorników, rośnie również waga narzędzia. Dlatego optymalną pojemnością jest sprzęt z bakiem od 0,5 do 1 litra.

Wielkość i waga

Kolejny parametrem, na który warto zwrócić uwagę, to wielkość oraz waga urządzenia do koszenia trawy. Te właściwości powinny być dopasowane do sylwetki użytkownika. Dlatego cięższe i większe kosy polecane są dla mężczyzn. Natomiast te mniejsze i lżejsze dla osób o mniejszej posturze. Dużą część kos waży pomiędzy 5 a 10 kg.

Prędkość obrotowa

Prędkość obrotowa określa częstotliwość pracy wału, który napędza silnik kosiarki. Najczęściej jest podawany jako ilość obrotów na minutę. W przypadku kosy z silnikiem spalinowym maksymalna prędkość wynosi zazwyczaj od 5000 do 15000 obr/min.

Średnica robocza

Jeśli posiadamy duży teren do porządkowania, to warto dobrać odpowiednią średnicę koszenia. Im większa średnica tym praca przebiega szybciej. Maksymalna wartość tego parametru wynosi do 50 cm.

→ Zobacz również: Jaka podkaszarka elektryczna? Ranking 2024

Mechanizm tnący

Istnieje wiele modeli, które różnią się w zależności od zastosowanego mechanizmu do cięcia. Można wyróżnić kosę:

 • żyłkową,
 • z metalowym ostrzem,
 • z przystosowana do cięcia tarczą.

Kosy żyłkowe najczęściej stosuje się do przycinania trawy w pobliżu pni i drzew, a także podkaszania dużych powierzchni. Co ważne, trafiając na kamień, nie trzeba wymieniać całej głowicy. Urządzenie z metalowym ostrzem, nie powinno być stosowane w okolicach podmurówki, bądź też w miejscach, gdzie znajdują się większe kamienie. Z kolei model wyposażony w tarczę bardzo często występuje razem z żyłką.

Opinia na forum: “Jednak przy wysokiej i gęstej trawie nie polecam żyłki — szybko się zużywa, a trawa plącze się w głowicę.”

Komfort pracy

Warto również zdecydować się na taki sprzęt, który będzie komfortowy podczas pracy w ogrodzie. Dlatego koniecznie należy zwrócić uwagę na poziom hałaśliwości urządzenia. Wspomniana wartość powinna być jak najniższa, wówczas praca w ogrodzie stanie się przyjemna. Zazwyczaj kosy z silnikiem spalinowym mają więcej niż 100 dB. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na stelaż oraz uchwyt, który powinien być ergonomiczny i o odpowiedniej długości.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Decydując się na zakup, lepiej wybrać model, który w zestawie posiada szelki ze sztywnymi plecami i szerokimi pasami na barkach. Dzięki temu cały ciężar kosiarki rozłoży się na ramiona oraz kręgosłup użytkownika. Poza tym warto wyposażyć się w wygodną przyłbicę oraz słuchawki. Ta pierwsza skutecznie ochrania całą twarz przed odpryskami i małymi kamieniami. Z kolei słuchawki doskonale tłumią dźwięk, który w przypadku kos z wbudowanym silnikiem spalinowym jest dosyć głośny.

Opinia: :[…] polecam szukać nauszników wraz z maską […]”

Kosiarka elektryczna czy spalinowa z napędem?

Ile kosztuje dobra kosa spalinowa?

Na cenę wpływa kilka czynników, do których możemy zaliczyć: markę, wbudowany silnik, pojemność zbiornika, dodatkowe wyposażenie, oraz zastosowany mechanizm do cięcia. Cena za dobrą podkaszarkę zaczyna się od 500 zł. Najlepsze modele mogą kosztować nawet powyżej 1000 zł.

W jaki sposób wykaszać podkaszarką?

Obkaszanie urządzeniem nie zalicza się do trudnych czynności. Na samym początku należy uruchomić narzędzie. Następnie warto przy pomocy drugiej osoby przypiąć kosę do szelek. Po czym trzymając za dedykowaną rękojeść unieść sprzęt kilka centymetrów nad ziemią i rozpocząć podkaszanie. Podczas pracy z kosą warto pamiętać o bezpieczeństwie swoim oraz innych osób w otoczeniu.

Podsumowanie

 1. Przydomowa kosa spalinowa sprawdzi się do podkaszania miejsc, takich jak rowy, zbocza, czy zarośla.
 2. Decydując się na zakup kosy, warto zwrócić uwagę na jej rozmiar, ciężar, moc, prędkość obrotową, hałaśliwość, oraz zastosowany mechanizm do ścinania.
 3. Kupując podkaszarkę, trzeba się liczyć, że będzie ona wytwarzać nieprzyjemne spaliny, które mogą niekorzystnie wpływać na organizm.
 4. Podczas prac z kosą warto zadbać o bezpieczeństwo. Dlatego należy ubrać przylegające i wytrzymałe ubranie, które będzie chronić przed odłamkami.
 5. Kosząc kosą, należy zabezpieczyć oczy oraz uszy, używając w tym celu specjalistycznych ochronników.
 6. Bardzo przydatną funkcją jest wbudowany system antywibracyjny, który odciąża ręce.
 7. Wybierając podkaszarkę, warto kupić model od takich producentów jak: Makita, Nac czy Stihl.
 8. Waga kosy oraz jej wielkość powinna być dopasowana do sylwetki użytkownika. Podczas pracy pomocne są szelki, które rozkładają ciężar sprzętu na całym ciele.
 9. Wybierając kosę, warto porównać kilka modeli w rankingu.

Najczęściej zadawane pytania

Czym się kierować kupując kosę spalinową?

Wybierając kosę z silnikiem spalinowym, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Są nimi: moc, pojemność silnika, zastosowany mechanizm tnący, waga urządzenia, oraz wielkość. Dodatkowo warto wyposażyć się w przydatne dodatki takie jak: okulary, czy słuchawki.

Ile pali kosa spalinowa?

Spalanie kosy zależne jest od wbudowanego silnika oraz jego mocy. Większość kos spala około 0,5 litra na godzinę pracy. Oczywiście zużycie jest zależne od wielkości chwastów oraz gęstości trawy.

Ile kosztuje dobra podkaszarka?

Kupując solidną kosę z silnikiem spalinowym, należy liczyć się z wysoką cenę. Kosę można nabyć już za 500 zł, jednak lepsze i bardziej rozbudowane modele kosztują nawet powyżej 1000 zł.

Jaka powinna być moc silnika kosy spalinowej?

Moc należy dobrać do wielkości ogrodu oraz rodzaju roślinności. Minimalna jej wartość powinna wynosić 3 KM. Kosa o takich parametrach umożliwi koszenie nawet bardzo grubych roślin.
Oceń