Kosy mechaniczne można podzielić na dwa rodzaje: spalinowe oraz elektryczne. Znacznie większą popularnością jednak cieszy się pierwszy ich model. Urządzenie tego typu jest niezbędne w pracach ogrodowych, przy domu, bądź też na działce. Zarówno wiosną, jak i latem kosy stosuje się do przycinania trawy w przydomowych obejściach.

Najprościej rzec, iż kosy spalinowe są przydatne wszędzie tam, gdzie kosiarki mogą zawieść. Jeśli więc konieczne okazuje się wykoszenie bardzo wysokiej trawy, zarośli w trudno dostępnych miejscach i tym podobne, wówczas najlepiej sprawdzi się kosa spalinowa. Warto także wspomnieć, że są one stosowane do wycinania między innymi rowów, skarp oraz niewielkich odcinków, których nie da się oporządzić za pomocą zwykłej kosiarki.

Czym się kierować przy zakupie?

Wybór kosy spalinowej – wbrew pozorom – nie jest łatwy. Należy bowiem mieć na uwadze, że tania nie zawsze jest dobra i da radę sprostać naszym wymaganiom. Jaką więc kupić, aby być zadowolonym z dokonanej transakcji? Czym kierować się przy jej zakupie?

Kosa spalinowa przydaje się do koszenia gęstej oraz długiej trawy, chwastów i innych miejsc, w których zwykła podkaszarka czy kosiarka nie daje rady.
Kosa spalinowa przydaje się do koszenia gęstej oraz długiej trawy, chwastów i innych miejsc, w których zwykła podkaszarka czy kosiarka nie daje rady.

Przede wszystkim, wybierając kosę spalinową, należy mieć na uwadze prace, do których będzie wykorzystywana, a także jej ergonomię i jakość wykonania. Najważniejsze modele kos tego typu to:

  • kosa żyłkowa;
  • kosa z metalowym ostrzem;
  • kosa przystosowana do cięcia tarczą.

Kosy żyłkowe najczęściej stosuje się do przecinania pni i drzew, a także wykaszania dużych powierzchni. Co ważne, trafiając na kamień, nie trzeba wymieniać całej głowicy, bowiem nie przekrzywi się ona w żadnym wypadku.  Urządzenie z metalowym ostrzem nie powinno być stosowane w okolicach podmurówki, bądź też w miejscach, gdzie znajdują się większe kamienie. Model z tarczą z kolei bardzo często jest dostępny wraz z żyłką.

Jaki traktorek kosiarkę wybrać?

Najważniejsze jednak, aby kosa spalinowa była poręczna i wygodna. W szczególności, jeśli obszar do koszenia jest dość duży.

Dodatki i akcesoria do kosy spalinowej

Bardzo często do kosy spalinowej dodawane są między innymi w komplecie: żyłka, tarcza (trój-, bądź czterozębna), a także uchwyt ręczny, uprząż, a niekiedy również i niewielka buteleczka oleju do paliwa.

Przy zakupie kosy jednak warto pokusić się o dodatkowy wybór grubych szelek ze sztywnymi plecami i szerokimi pasami na ramiona. To pozwoli łatwo manewrować kosą i nie dopuści do przeciążenia kręgosłupa podczas pracy.

Zalety i wady

Korzyści korzystania z kosy spalinowej

Z całą pewnością, dużą zaletą kos spalinowych jest ich niewielka waga, praktyczność oraz wygoda stosowania. Urządzenia te nie są bowiem ograniczone kablem oraz źródłem zasilania. Doskonale radzę sobie one z chwastami, zaroślami i rowami, bądź też miejscami trudno dostępnymi.

Co więcej, w kosach spalinowych należy uzupełniać olej do paliwa, jednakże wystarczy dokonać tego co pewien czas. Do plusów zaliczyć należy również wymienne elementy tnące, takie jak ostrza, żyłka i tarcza).

Minusy kos spalinowych

Nie da się ukryć, że kosy spalinowe mają również swoje wady. Pierwszym z nich jest przede wszystkim stosunkowo wysoka cena. Za dobrej jakości kosę tego typu należy dać co najmniej tysiąc złotych. Mimo to, warto pamiętać, iż mogą one posłużyć przed wiele lat.

→ Tańszym oraz bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie zakup podkaszarki do trawy.

Kolejnym minusem jest emitowanie spalin oraz duży hałas w trakcie jej pracy. Kosy z napędem spalinowym nie są zbyt ekologiczne, w związku z czym warto – przy jej zakupie – zainwestować również w akcesoria, które chronią przed uciążliwym dźwiękiem.

Czyszczenie kosy spalinowej

Kupując kosę spalinową, należy pamiętać, aby odpowiednio zająć się jej czyszczeniem. Bardzo ważnym elementem, nad którym należy mieć kontrolę jest świeca zapłonowa. Jej wymiana jest zalecana po około 100 godzinach pracy. Należy także sprawdzać, czy nie jest ona pęknięta lub uszkodzona. W przypadku nalotu, należy ją oczyścić i ponownie wkręcić.

Pod kontrolą powinien być filtr powietrza. Kosy mogą mieć filtr gąbkowy lub papierowy. Od jego czystości zależy łatwe odpalanie i pełna moc silnika. Filtr należy czyścić co 25 godzin użytkowania.

Kosiarka elektryczna czy spalinowa z napędem?

Gąbkowy można delikatnie wyprać go w ciepłej wodzie z domieszką detergentu, a po osuszeniu – nasączyć lekko olejem silnikowym i ponownie założyć. Papierowy z kolei filtr sprawdza się “pod słońce”, czyli pod względem przepuszczalności światła. Mocno zabrudzony można opukać o twardą powierzchnię. Nie wolno go czyścić sprężonym powietrzem, bowiem może to uszkodzić strukturę włókien filtrujących.

Olej silnikowy wymienia się co 25-50 godzin pracy. Poziom kontroluje się podobnie, jak w samochodzie, czyli za pomocą miarki. Jeśli jest go zbyt mało, należy go niezwłocznie uzupełnić.

Kosa spalinowa – Cena i Ranking 2021

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Kosy spalinowe.