Jaka kosiarka spalinowa będzie najlepsza do koszenia trawy w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia? Jaką kosiarkę spalinową z napędem wybrać? Sprawdź nasz instruktaż, w którym pokazujemy krok po kroku, na jakie właściwości zwrócić uwagę podczas wyboru dobrej kosiarki! Zobacz najnowszy ranking kosiarek spalinowych z napędem!

Kosiarka spalinowa z napędem – Ranking Lipiec 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking oraz Ceny aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii kosiarki spalinowe z napędem.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Kosiarka spalinowa z napędem - jaką kupić? Przedstawiamy najlepsze modele w aktualnym rankingu!
Kosiarka spalinowa z napędem – jaką kupić? Przedstawiamy najlepsze modele w aktualnym rankingu!

Czym charakteryzuje się kosiarka spalinowa z napędem?

Kosiarka z napędem posiada system, który napędza tylne koła w ruch. Dzięki temu kosiarka sama się porusza, bez konieczności jej pchania przez użytkownika. Napęd w kosiarce to rewelacyjne zastosowanie, które polecane jest zwłaszcza do dużych ogrodów. Poza tym dobrze sprawdzi się do terenów z pochyłym lub nierównym terenem. Warto podkreślić, że większość kosiarek spalinowych jest ciężkim urządzeniem, dlatego napęd na tylne koła sprawia, że nie musisz używać dodatkowej siły do manewrowania kosiarką.

Zakup kosiarki spalinowej — zastosowanie

Kosiarka spalinowa z wbudowanym napędem sprawdzi się w każdym ogrodzie. Zwłaszcza polecana jest do dużych powierzchni. Poza tym kosiarka dedykowana jest:

 • na terenach pochyłych i górzystych,
 • w przypadku nierówności terenu,
 • dla osób, które nie mają wystarczająco siły, aby pchać ciężką kosiarkę,
 • podczas koszenia wysokiej i gęstej zieleni w ogrodzie,
 • dla osób, które preferują praktyczne rozwiązania i komfortowy sposób użytkowania.

Jaką kosiarkę spalinową z napędem kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Poradnik zakupowy

Decydując się na zakup kosiarki do trawy spalinowej, warto wcześniej przeanalizować jej funkcjonalność oraz kluczowe parametry. W związku z tym jaką kosiarkę spalinową kupić, aby służyła przez lata i była wygodna w użytkowaniu? Sprawdź nasz poradnik, w którym wskazujemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru kosiarki! Dodatkowo nie zapomnij o porównaniu najlepszych modeli w najnowszym rankingu najlepszych kosiarek!

Silnik — pojemność, rodzaj

Najważniejszym elementem w każdej spalinowej kosiarce jest silnik. Napędza on cały mechanizm w ruch. Zasilany jest przez benzynę. Warto dodać, że w zależności od pojemności silnika oraz jego rodzaju zależna jest praca, oraz efektywność urządzenia. Dlatego warto zastanowić się dokładnie nad wspomnianymi parametrami.

Pojemność silnika określa wielkość silnika i podawana jest w centymetrach sześciennych (cm3). Warto podkreślić, że im wartość ta jest większa, tym silnik jest w stanie więcej spalić paliwa lub mieszanki, a tym samym wygenerować więcej momentu obrotowego. W związku z tym w każdym dobrym modelu spalinowej kosiarki parametr ten powinien wynosić powyżej 150 m3.

Kolejną istotną rzeczą jest rodzaj silnika. Obecnie na rynku można wyróżnić dwa modele silników:

 • dwusuwowy,
 • czterosuwowy.

W przypadku tych pierwszych zaleca się używania mieszanki oleju z benzyną. Ponadto urządzenie z tego typu silnikiem jest głośniejsze i więcej pali, a tym samym jest droższe w użytkowaniu. Zaletą silnika dwusuwowego jest jego mniejsza waga i większa moc.

Większość modeli kosiarek spalinowych została wyposażona w silnik czterosuwowy. Do jego rozruchu wystarczy benzyna bezpośrednio z dystrybutora. Mimo że ten model jest nieco słabszy niż dwusuwowy, to jest on cichszy i spala mniej paliwa. Tym samy jest bardziej ekonomiczny.

Oprócz powyższych warto zwrócić uwagę na markę silnika. Bez wątpienia dużą popularnością cieszą się kosiarki z mocnym silnikiem Hondy lub Briggs&Stratton.

Moc nominalna urządzenia

Moc nominalna silnika inaczej zwana znamionową, określana jest w watach (W) lub kilowatach (kW). Duża moc silnika zapewnia precyzyjne cięcie nawet w trudno dostępnych miejscach. Co więcej, należy dopasować moc silnika do powierzchni, rodzaju urządzenia, gęstości i wysokości trawy, którą zamierzasz kosić. Oprócz tego parametr ten zależny jest od średnicy cięcia — im jest ona większa, tym powinna być większa moc urządzenia! Dla solidnych kosiarek poleca się wybór silnika o mocy od 2 do 4 kW.

Rodzaj kosiarki

Najczęściej wybierane do ogrodu są kosiarki tradycyjne z koszem w zestawie. Jednak oprócz tego można wyróżnić kosiarki spalinowe: rotacyjne z nożem tnącym lub żyłkowe. Obie wersje różnią się mechanizmem tnącym. Polecane są do sporych powierzchni oraz dużej trawy, która posiada twarde źdźbła. Dlatego rzadziej stosuje się je w przydomowych ogródkach. Sprawdzą się one na nieduże łąki porośnięte wysoką trawą.

Wielkość i waga

Istotnym parametrem podczas zakupu modelu spalinowego jest jego wielkość oraz waga. Rozmiar urządzenia powinien być dopasowany do wielkości ogrodu, który zamierzamy kosić. Warto podkreślić, że im urządzenie jest większe, tym posiada większą szerokość roboczą, a tym samym wpływa na krótszy czas pracy. Co więcej, im większy rozmiar, tym większa waga, co z kolei wpływa na większe spalanie urządzenia. W związku z tym należy dopasować tak kosiarkę, aby jej wielkość oraz waga była optymalna do wielkości ogrodu.

Szerokość koszenia

Jedną z kluczowych cech jest szerokość koszenia kosiarki. Im jest ona większa, tym większy pas trawnika urządzenie jest w stanie skosić. Dlatego kosiarka o szerokości roboczej powyżej 50 cm, doskonale sprawdzą się do większych powierzchni. Z kolei mniejsze egzemplarze, których szerokość wynosi poniżej 46 cm dobrze sprawdzą się do działek o powierzchni do 1000 m2.

Regulacja wysokości koszenia

W przypadku dużych zarośli warto wybrać kosiarkę, która posiada przynajmniej 5-stopniową regulację wysokości koszenia. Dzięki temu będziesz mógł dopasować wysokość ścinania według własnych preferencji. Oprócz tego wybierz odpowiedni rodzaj regulacji. Obecnie na rynku możesz spotkać 3 modele: regulację osiową, centralną lub indywidualną.

Pojemność kosza

Istotną kwestią jest wielkość kosza na trawę podawana w litrach (l). Im pojemność jest większa, tym pojemnik pomieści więcej ściętej trawy. Co więcej, duży kosz wiąże się z rzadszym opróżnianiem, co dodatkowo wpływa na szybkość wykonywanej pracy. W związku z tym, jeśli posiadasz duży ogród, to zakup urządzenie, które w swoim zestawie posiada kosz o pojemności większej niż 50 litrów. Natomiast do średnich lub małych ogrodów doskonale sprawdzi się pojemnik do zbierania trawy o pojemności od 40 do 55 litrów.

Mechanizm tnący

Mechanizm tnący jest to system, który odpowiada za ścinanie trawy. Mechanizm ścinania najczęściej występuje w postaci ostrego noża, który wprawiany jest w ruch za pomocą wału. Dzięki przemyślanej konstrukcji nóż umożliwia ścinanie trawy do kosza. Innym zastosowaniem może być mechanizm w postaci żyłki lub specjalnej listwy, czy tarczy. Jednak najczęściej wybieranym zastosowaniem jest ostry nóż.

Komfort pracy

Podczas wyboru wysokiej jakości kosiarki spalinowej, warto uwzględnić komfort i bezpieczeństwo w trakcie pracy. Dlatego w pierwszej kolejności zwróć uwagę czy kosiarka posiada ergonomiczny i wyprofilowany uchwyt, który umożliwia wygodne prowadzenie kosiarki. Oprócz tego bardzo ważny jest poziom hałasu urządzenia, który podawany jest w decybelach (dB). Najlepsze kosiarki to takie, które nie są hałaśliwe. Dlatego warto wybrać urządzenie, którego poziom hałasu jest mniejszy niż 98 dB.

Obudowa i jakość wykonania

Każda solidna kosiarka posiada wysokiej jakości obudowę, która powinna być wykonana z trwałej stali. W przypadku tego rodzaju kosiarki nie warto kupować takiej, która posiada obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego, ponieważ nie gwarantuje to należytego bezpieczeństwa. Oprócz tego zwróć uwagę na jakość wykonania oraz producenta. Każda porządna kosiarka powinna posiadać atesty, certyfikaty oraz gwarancję. Co więcej, wybieraj tylko modele od znanych producentów, np.: Husqvarna, Stiga, czy Nac.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Na rynku możesz spotkać się z rozbudowanymi modelami kosiarek, które posiadają dodatkowe funkcje oraz wyposażenie. Do jednych z przydatnych cech każdej kosiarki jest rozrusznik elektryczny, który umożliwia odpalenie urządzenia bez konieczności ręcznego uruchamiania z wykorzystaniem linki. Oprócz tego świetną funkcją jest mulczowanie trawnika, które umożliwia drobne ścinanie trawy przez nóż. Tak ścięta trawa trafia z powrotem na powierzchnię trawnika przez wyrzut tylny i tym samym stanowi dodatkowo nawóz.

Jeśli zamierzasz kosić trawnik bez używania kosza, to wybierz urządzenie z bocznym wyrzutem trawy, dzięki temu skoszone ścinki i odłamki kamieni nie będą trafiać na Twoje nogi. Co więcej, niektóre kosiarki posiadają wbudowany system mycia obudowy.

Opinie: “Napęd pomaga dużo, a większe koła mniej „kolebią” kosiarkę na nierównościach”

Jak dbać o kosiarkę spalinową? – sezonowa konserwacja

W przypadku kosiarek spalinowych z wbudowanym napędem warto zadbać o coroczną konserwację — zwłaszcza na początku każdego sezonu. Dlatego jeszcze przed pierwszym koszeniem warto wymienić w urządzeniu świece oraz stary olej. Poza tym po zakończeniu sezonu warto urządzenie opróżnić z paliwa i zabezpieczyć przed deszczem i mrozem. W tym celu należy schować kosiarkę w suche i dobrze wentylowane pomieszczenie np. garaż.

Ile kosztuje dobra kosiarka spalinowa z napędem?

Jeśli chcesz wybrać najlepszą kosiarkę spalinową, to musisz przeznaczyć na jej zakup przynajmniej 1500 zł. Rozbudowane egzemplarze z mocnym silnikiem mogą kosztować nawet powyżej 2500 zł. Kiedy nie zależy Ci na urządzeniu z wieloma funkcjami, to cena za model waha się pomiędzy 1200 a 2000 zł.

Podsumowanie

 • Kosiarka z wbudowanym napędem posiada system, który wprowadza w ruch tylne koła. Dzięki temu urządzenie porusza się bez konieczności pchania.
 • Idealnie nada się do trawników o dużej powierzchni oraz do terenów pochyłych i górzystych.
 • Ze względu na to, że kosiarka została wyposażona w napęd, jej użytkowanie jest proste i komfortowe, nawet dla osób słabych fizycznie. W modelach kosiarek spalinowych bez napędu trzeba włożyć w obsługę urządzenia bardzo dużo siły.
 • Podczas poszukiwania odpowiedniej kosiarki spalinowej warto wziąć pod uwagę moc kosiarki, rodzaj i pojemność silnika, szerokość ścinania, wielkość, wagę urządzenia, pojemność kosza, oraz czy posiada wyrzut boczny.
 • W porównaniu do kosiarek elektrycznych lub kosiarek akumulatorowych, urządzenie spalinowe z napędem jest wygodniejsze i trwalsza.
 • Kupując kosiarkę, warto wybierać modele od znanych producentów. W związku z tym polecamy wybierać: kosiarkę spalinową Nac, kosiarkę spalinową Stiga, czy kosiarkę Makita.
 • Polecanymi egzemplarzami są kosiarki spalinowe z rozrusznikiem elektrycznym, który uruchamia silnik za pomocą dedykowanego przycisku.
 • Koszt kosiarki waha się od 1200 zł do 3500 zł. Wysokiej jakości egzemplarze mogą kosztować powyżej 1500 zł.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Czy kosiarką z napędem można cofać?

Kosiarkę można cofać, kiedy napęd jest wyłączony. Jeśli używamy napędu w kosiarce, wówczas cofanie jest niemożliwe. Cofanie nie ma wpływu na zniszczenie systemu napędzającego.

Jak sezonować kosiarkę spalinową z napędem?

Po zakończonym sezonie każda kosiarka powinna być dokładnie wyczyszczona i zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi. Dlatego warto ją umieścić w suchym i zadaszonym miejscu np. w garażu. Oprócz tego należy wcześniej pozbyć się z urządzenia paliwa oraz wykręcić świece.

Ile kosztuje naprawa kosiarki spalinowej?

Cena za naprawę kosiarki zależna jest od rodzaju usterki. Standardowy przegląd kosztuje od 100 do 150 zł. Jeśli naprawa polega na wymianie małych podzespołów, wtedy koszt wynosi do 300 zł. W przypadku naprawy silnika lub wymiany wielu części wtedy cena może sięgać do 1000 zł.

Jakie paliwo i olej do kosiarki spalinowej z napędem?

W przypadku kosiarek spalinowej wykorzystuje się benzynę Pb 95. Z kolei olej zależny jest od rodzaju silnika. Najczęściej w kosiarkach stosuje się syntetyczny olej silnikowy SAE 30. Jednak większość producentów wskazuje w instrukcji obsługi dokładny typ oleju, który będzie najlepszy.
Oceń