Osoby, które mają ogród i pragną w odpowiedni sposób dbać o zieloną murawę, mogą zdecydować się na kosiarkę napędzaną silnikiem spalinowym. Gwarantuje ona dużą swobodę, a także doskonale radzi sobie z wszelkimi przeszkodami. Ma także wiele innych zalet. Z pewnością osoby, które chcą zainwestować w tego typu sprzęt, zastanawiają się, jakie paliwo do kosiarki należy wybrać, aby nie zaszkodzić urządzeniu. W przypadku, gdy należysz do tej grupy, przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym odpowiadamy na te i inne pytania z tym związane.

Jakie paliwo należy wybrać do kosiarki napędzanej silnikiem spalinowym?

Paliwo musi być odpowiednio dopasowane i wyróżniać się doskonałą jakością, ponieważ czynnik ten wywiera bezpośredni wpływ na pracę maszyny. Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z:

  • silnikiem czterosuwowym czy
  • silnikiem dwusuwowym.

Kosiarki wyposażone w silnik czterosuwowy, a takich jest zdecydowana większość, potrzebują paliwa, które ma minimum 91 oktanów i pozbawione jest ołowiu. W tym przypadku z powodzeniem możesz zastosować benzynę dostępną w dystrybutorach na stacjach paliw. Istotne jest również to, że większość producentów tych urządzeń zaleca zwykłą benzynę Pb 95. Droższe paliwo nie wpłynie pozytywnie na pracę oraz żywotność sprzętu, dlatego nie ma sensu wyrzucać na to pieniądze.

Jakie paliwo wlać do kosiarki? 95 czy 98 oktanów?
Jakie paliwo wlać do kosiarki? 95 czy 98 oktanów?

W praktyce spotyka się również kosiarki wyposażone w silnik spalinowy dwusuwowy. Maszyny te do prawidłowego działania wymagają mieszanki paliwa z olejem. Taka potrzeba wynika z tego, że benzyna pełni równocześnie zadanie czynnika smarującego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nieuwzględnienie prezentowanej zasady najprawdopodobniej przyczyni się do zwarcia silnika. Nie należy zapominać też o właściwych proporcjach tej mieszanki. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego sprzętu, a także producenta, ale najczęściej wymaga się zastosowania proporcji na poziomie 1:50.

Jakie paliwo do kosy spalinowej?

Kosy spalinowe z silnikiem czterosuwowym nie muszą korzystać z oleju, dlatego w tym przypadku z powodzeniem sprawdzi się benzyna pochodząca z dystrybutora stacji paliw. Co więcej, paliwo także musi mieć minimum 91 oktanów. Istotne jest też to, aby było ono pozbawione ołowiu. Z kolei kosy spalinowe wyposażone w silnik dwusuwowy wymagają mieszanki benzyny z olejem w proporcji wskazanej przez producenta sprzętu. Najczęściej kształtuje się ona na poziomie 1:25 oraz 1:30.

Jakie paliwo do traktora koszącego?

Traktorki koszące mają silniki czterosuwowe jednocylindrowe lub dwucylindrowe. Dlatego dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie benzyna bezołowiowa o liczbie oktanowej 95 i bez żadnych dodatków. Co więcej, benzyna powinna być świeża, dlatego nie należy przechowywać dużych ilości paliwa. Jednakże, gdy jest to już konieczne paliwo należy trzymać w atestowanych pojemnikach, a także używać odpowiednich kondycjonerów.

Jakie paliwo do kosiarki, czyli kilka słów o zasadach przechowywania benzyny?

Paliwo do kosiarki, traktorka czy podkaszarki musi być nie tylko odpowiednie, ale również właściwie przechowywane. Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do negatywnych skutków, jeśli chodzi o działanie sprzętu. Dlatego benzynę umieszczaj w metalowych kanistrach. Ponadto, wybierz też takie pojemniki, które zostały wyposażone w specjalny lejek. Dzięki temu z łatwością zadbasz o wlanie do kosiarki tyle preparatu, ile będzie potrzeba. Paliwo nie może być trzymane w pobliżu urządzeń elektrycznych, a także w miejscach narażonych na przegrzanie słoneczne. Co więcej, aby ochronić siebie i najbliższych przed łatwopalnymi oparami przelewaj paliwo tylko na świeżym powietrzu.

Benzyna do kosiarki spalinowej, czyli jak długo paliwo będzie nadawało się do użycia?

W przypadku kosiarek spalinowych najlepiej sprawdzi się świeże paliwo pochodzące bezpośrednio z dystrybutora na stacji paliw. Jednakże niestety nie zawsze jest taka możliwość. Oczywiście, jak w każdym przypadku, im dłużej przechowujesz benzynę, tym gorzej. Jest to podyktowane tym, że wytrącają się wówczas w niej zanieczyszczenia, różne osady, a także bakterie. Pamiętaj o tym, że są to elementy, które mogą doprowadzić do złej pracy maszyny, a nawet poważnych uszkodzeń. Paliwo dostępne na stacjach paliw dostosowane jest do konkretnej pory roku, dlatego gdy zimą użyjesz letniej benzyny, możesz narazić się na pewne konsekwencje. W tym celu warto wyposażyć się w produkty określane mianem uszlachetniaczy paliwa. Chronią one przed pojawianiem się zanieczyszczeń i innych niepożądanych substancji, a tym samym przedłużają żywotność preparatu nawet do 2 lat!

Oceń