Chcesz zakupić dobrą podkaszarkę akumulatorową do przycinania trawy? Jaka podkaszarka akumulatorowa będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu podkaszarki? Zobacz poniższy wpis, w którym podpowiadamy, które parametry są ważne podczas wyboru urządzenia! Ponadto sprawdź nasz ranking podkaszarek akumulatorowych, w którym pokazujemy polecane modele w 2024!

Kosa spalinowa – Ranking Kwiecień 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking na rok 2024 oraz cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii kosy spalinowe.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Podkaszarka akumulatorowa — jak wygląda i z czego się składa?

Podkaszarka akumulatorowa z wyglądu przypomina podkaszarkę elektryczną. Jest to urządzenie bezprzewodowe, które sprawdzi się do ścinania trawy i chwastów w trudno dostępnych miejscach. Polecana jest do średniej wielkości ogrodów. Podkaszarka na akumulator składa się z:

 • ergonomicznej rękojeści,
 • głowicy tnącej,
 • silnika,
 • drążka w postaci rury teleskopowej,
 • wału,
 • baterii akumulatorowej,
 • włącznika,
 • osłony zespołu tnącego,
 • elementów tnących,
 • kabłąka chroniącego rośliny,
 • szpuli z żyłką.
Jaka podkaszarka akumulatorowa będzie najlepsza? Przedstawiamy podstawowe parametry, którymi powinieneś się kierować oraz nasze TOP 10 w rankingu!
Jaka podkaszarka akumulatorowa będzie najlepsza? Przedstawiamy podstawowe parametry, którymi powinieneś się kierować oraz nasze TOP 10 w rankingu!

Jak działa podkaszarka do trawy na akumulator?

Działanie podkaszarki akumulatorowej jest zbliżone do działania elektrycznych podkaszarek do trawy zasilanych na kabel. Mianowicie po uruchomieniu urządzenia, akumulator dostarcza energii, która wprawia w ruch silnik. Silnik z kolei napędza wał, który odpowiada za wytworzenie prędkości obrotowej w głowicy, która wraz z nawiniętą żyłką ścina trawnik i inne roślinności.

Jaka podkaszarka akumulatorowa będzie najlepsza? Kluczowe parametry

W trakcie zakupu podkaszarki akumulatorowej warto wcześniej zdecydować, który konkretnie model wybrać. Dlatego przed wyborem, warto zaczerpnąć informacji o parametrach, które wpływają na pracę urządzenia. W związku z tym, na co zwrócić uwagę podczas wyboru kosy akumulatorowej? Sprawdź nasz poradnik zakupowy, w którym dowiesz się, na jakie właściwości zwrócić uwagę podczas zakupu odpowiedniej podkaszarki. Co więcej, koniecznie porównaj wybrane przez nas modele w rankingu najlepszych kos akumulatorowych w 2022!

Akumulator — typ i ilość

Kiedy wybierasz podkaszarkę, to zwróć uwagę, czy w zestawie posiada akumulator. Wybrane modele mogą nie mieć dołączonej baterii, którą trzeba oddzielnie dokupić. Co więcej, warto wybierać modele z akumulatorem litowo-jonowy (Li-lon). Ten rodzaj umożliwia dwukrotnie większe skumulowanie energii dostarczanej z akumulatora! Oprócz tego w zależności od modelu mogą występować podkaszarki na jeden lub dwa akumulatory. Oczywiście im mocniejszy sprzęt, tym zużywa więcej energii. Dlatego w przypadku mocnych egzemplarzy wybieraj takie, które mają porządny akumulator lub więcej niż jeden w zestawie.

Napięcie zasilające i pojemność

Napięcie zasilające to bardzo ważna właściwość w akumulatorze każdej podkaszarki. Podawana jest ona w Woltach [V]. Innym istotnym parametrem jest pojemność akumulatora, która z kolei podawana jest w Amperogodzinach [Ah]. Obie właściwości wpływają na jakość cięcia oraz czas pracy z urządzeniem. Dlatego, jeśli posiadasz mały ogród, w którym koszenie będzie krótsze niż 1 godzina na jednym pełnym naładowaniu, wtedy wybierz model z baterią akumulatorową o napięciu 18 V oraz pojemnością 2,5 Ah. Natomiast, jeśli musisz ścinać gęstą trawę w trudno dostępnych miejscach, wtedy wybieraj urządzenie z akumulatorem o napięciu zasilającym większym niż 20 V oraz pojemnością powyżej 3 Ah.

Opinia z forum: “Zawsze wyższe napięcie będzie lepsze z racji tego, że potrzebujemy mniejszy przekrój przewodów, a tym samym są mniejsze straty napięcia […]“

Maksymalna prędkość obrotowa

Bardzo ważnym parametrem w każdej kosie akumulatorowej jest maksymalna prędkość obrotowa, która określa pracę wału napędzającego głowicę. Mówi ona o ilości obrotów na minutę. Warto ten parametr dostosować do rodzaju ścinanej roślinności. W przypadku gęstej i twardej trawy, czy w miejscach trudno dostępnych wybieraj podkaszarkę żyłkową, której maksymalna prędkość obrotowa wynosi powyżej 9000 obr/min. Jeśli zamierzasz kosić trawę na niewielkich odcinkach w swoim ogrodzie, wtedy warto kupić podkaszarkę akumulatorową o parametrach od 6000 do 8000 obr/min.

Wielkość i waga

Kolejną ważną kwestią jest wielkość oraz waga urządzenia. Warto sprawdzić, czy długość drążka jest regulowana, wtedy dostosujesz narzędzie do swojego wzrostu. Co więcej, zobacz czy podkaszarka waży nie więcej niż 4 kg. W przypadku cięższych modeli trzeba wyposażyć się w dodatkowe szelki ogrodowe, które zapewnią równomierne rozłożenie ciężaru kosy na całym ciele. Pamiętaj, że niewielka waga umożliwia sprawne manewrowanie narzędziem.

Kształt głowicy

Decydując się na konkretny model, koniecznie sprawdź kształt głowicy w kosiarce. Do wyboru masz głowice okrągłe lub trójkątne. Te pierwsze są dedykowane do miękkiej trawy i chwastów, a tym samym polecane są do niewielkich ogrodów. Z kolei głowice trójkątne są bardziej wytrzymałe niż te pierwsze. Dzięki przemyślanej technologii każdy z noży znajdujących się na trójkątnej głowicy rozpędza się do dużej prędkości. Co umożliwia cięcie, nawet grubych łodyg. Ten rodzaj umożliwia bardzo precyzyjne cięcie. Można z ich użyciem formować różne roślinności np. nieduże krzewy. Jednak trzeba mieć na uwadze, że ten kształt głowicy szybciej zużywa elementy tnące, dlatego trzeba je często ostrzyć lub wymieniać.

Szerokość robocza mechanizmu tnącego

Szerokość koszenia to kolejny parametr, który znacznie wpływa na czas pracy z urządzeniem. Mianowicie im szerokość robocza jest większa, tym szybciej skosisz trawnik. Dlatego w przypadku dużych ogrodów wybieraj modele, które posiadają szerokość większą niż 300 mm. Z kolei do małych przestrzeni dobrze sprawdzą się takie, których szerokość podkaszania wynosi od 200 do 300 mm.

Elementy tnące

Kolejną istotną informacją są elementy tnące, które wykorzystywane są podczas cięcia. Zazwyczaj występują w postaci:

 • żyłki,
 • noży,
 • tarczy tnącej.

Warto mieć na uwadze, że najczęściej wykorzystywanym rodzajem jest żyłka, która jednocześnie najszybciej się zużywa. Popularne są również noże oraz tarcze, które mają trwalsze ostrza. Co więcej, często można spotkać się z egzemplarzami, które w zestawie mają i żyłkę i tarczę tnącą.

Obudowa

Najlepsze podkaszarki wyposażone są w bardzo trwałą obudowę, która chroni przed odpryskami oraz odłamkami. Tak więc koniecznie zwróć uwagę na materiał, z którego została wykonana podkaszarka. Głowica powinna posiadać osłonę wykonaną z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, który jest odporny na pęknięcia. Z kolei rura teleskopowa powinna być wykonana z wytrzymałego metalu.

Poziom hałasu

Poziom hałasu wpływa na komfort pracy. Tak więc warto wybrać takie urządzenie, które będzie na tyle ciche, abyś nie musiał zakładać ogłuszających słuchawek. Dlatego wybieraj modele, których poziom hałasu nie przekracza 95 dB. Dzięki temu używanie narzędzia będzie o wiele przyjemniejsze.

Jakość wykonania i producent

Pamiętaj, aby wybierać tylko modele podkaszarek, które są polecane przez innych użytkowników. Dlatego zakup porządny produkt od znanego producenta. Dobrym przykładem może być podkaszarka akumulatorowa NAC, czy podkaszarka Makita. Co więcej, zwróć uwagę na gwarancję oraz certyfikaty, które informują, że narzędzie jest bezpieczne podczas jego używania. Oprócz tego zobacz, czy produkt posiada atesty!

Dodatkowe funkcje i dodatki

Kiedy decydujesz się na podkaszarkę zasilaną przez akumulator, to polecamy zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria oraz funkcje. Jedną z nich może być podkaszarka, która pełni rolę trzech urządzeń. Może służyć jako zwykła kosa do trawy, nożyce do żywopłotu, czy niewielka piła do ścinania gałęzi. Oprócz tego zwróć uwagę, czy urządzenie posiada wygodny uchwyt, który umożliwi sprawne manewrowanie. Pamiętaj, że wybierając cięższe egzemplarze, warto zdecydować się na model z uchwytem V. Nie zapomnij również sprawdzić, czy w komplecie jest ładowarka, która umożliwia szybkie naładowanie akumulatora. Przydatny jest również dodatkowy akumulator w zestawie, który zapewni ciągłość pracy w ogrodzie. Co więcej, jeśli nie masz zbyt dużo miejsca do przechowywania urządzenia, to wybieraj takie, które posiada składany wał napędowy.

Gdzie sprawdzi się kosa akumulatorowa? – zastosowanie

Akumulatorowa podkaszarka przeznaczona jest do prostych prac ogrodowych. Można ją wykorzystywać do przycinania trawy, czy niedużych krzaczków. Sprawdzi się na małych i średnich działkach, które nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Podkaszarką można ciąć różne roślinności. Co więcej, bardziej rozbudowane modele można wykorzystywać do żywopłotu, formowania bukszpanów oraz krzewów, czy ścinania gęstej trawy. Oprócz tego doskonale sprawdzi się w miejscach trudno dostępnych, w których nie jesteś w stanie przyciąć trawy zwykłą kosiarką.

Ile kosztuje akumulatorowa podkaszarka do trawy?

Cena za kosę akumulatorową rozpoczyna się już od 200 zł. Dobrej jakości podkaszarki, które posiadają rozbudowany mechanizm, dodatkowe funkcje, oraz dodatki w zestawie kosztują trochę drożej. Ich cena zaczyna się od 350 zł i kończy na 1600 zł. Oczywiście kwota zależy również od producenta oraz materiałów użytych do produkcji urządzenia.

Podsumowanie

 • Podkaszarka na akumulator to poręczne urządzenie polecane do każdego ogrodu.
 • Dedykowana jest do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach.
 • Akumulatorowe i elektryczne kosy nie wytwarzają spalin i trujących związków chemicznych tak jak spalinowe podkaszarki.
 • Podkaszarki dostępne są w różnych wielkościach. Najlepiej wybrać taki model, który będzie posiadał teleskopową rurę, którą można swobodnie regulować.
 • Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę najważniejsze parametry, takie jak: rodzaj akumulatora, napięcie i pojemność baterii akumulatorowych, wielkość i wagę urządzenia, jakość wykonania, oraz producenta.
 • Najlepsze podkaszarki akumulatorowe to takie, które posiadają dobrze wyprofilowaną rękojeść, co wpływa na wygodę podczas użytkowania.
 • Podczas zakupu warto wybierać polecane modele od znanych producentów, np. podkaszarkę NAC, czy podkaszarkę akumulatorową Makita.
 • W porównaniu do kosy spalinowej podkaszarka akumulatorowa jest lżejsza i wygodniejsza w użyciu.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jaką podkaszarkę kupić – akumulatorową czy spalinową?

Wybór podkaszarki zależy od powierzchni, którą zamierzasz kosić. Jeśli posiadasz duży obszar do wykaszania, wówczas wybierz podkaszarkę spalinową. Natomiast gdy chcesz przycinać tylko wybrane fragmenty lub Twój ogródek mierzy mniej niż 1000 m2, wtedy lepiej sprawdzi się kosa akumulatorowa.

Jak dbać o podkaszarkę do trawy?

Każda kosa po sezonie letnim powinna być dokładnie wyczyszczona, a następnie przechowywana przez zimę w suchym i zadaszony miejscu. Co więcej, przed rozpoczęciem sezonu warto wykonać przegląd podkaszarki, wymienić stare elementy tnące i sprawdzić, czy akumulator poprawnie się ładuje.

Jaka jest różnica między podkaszarką a kosiarką do trawy?

Podkaszarka do trawy to urządzenie mniejsze, które obsługuje się dwoma rękoma. Posiada ona głowicę z ostrzem, który umożliwia cięcie. W trakcie cięcia wykonuje się ruchy zbliżone do koszenia tradycyjną kosą. Natomiast kosiarka do trawy to urządzenie, które posiada 4 koła. Co więcej, kosiarkę się pcha i jest ona wygodniejsza. Jednak nie sprawdzi się do wysokich traw.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze podkaszarki akumulatorowej?

Podczas zakupu podkaszarki warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Do jednych z nich możemy zaliczyć: rodzaj akumulatora, napięcie i pojemność akumulatora, maksymalną prędkość obrotową, wagę, wielkość urządzenia, producenta, czy jakość wykonania.
Oceń