Stoisz przed wyborem kosiarki akumulatorowej do Twojego ogrodu? Jaka kosiarka akumulatorowa będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Sprawdź nasz instruktaż, w którym podpowiadamy, jakie parametry warto uwzględnić podczas wyboru! Zobacz najnowszy ranking podkaszarek akumulatorowych w 2024 roku!

Kosiarka akumulatorowa – Ranking Czerwiec 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking na rok 2024 oraz cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii kosiarki akumulatorowe.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Kosiarka akumulatorowa — czym jest i jak działa?

Kosiarka akumulatorowa to urządzenie bezprzewodowa zasilane na baterie. Doskonale sprawdzi się do małych i średnich ogrodów, które mają ograniczony dostęp do energii elektrycznej. Kosiarka zasilana jest bez użycia kabla, tak więc nie wymaga stałego źródła prądu. Posiada akumulator, który wcześniej ładuje się, aby urządzenie mogło z powodzeniem kosić trawę. Co więcej, dużym atutem kosiarki akumulatorowej jest jej nieduży rozmiar oraz lekkość. Co z kolei przekłada się na wygodę podczas koszenia.

Kosiarka akumulatorowa - czym jest? Aktualny ranking najlepszych tylko u nas!
Kosiarka akumulatorowa – czym jest? Aktualny ranking najlepszych tylko u nas!

Działanie kosiarki akumulatorowej jest podobne do działania kosiarki elektrycznej. Z tym że praca silnika napędzana jest z użyciem energia elektryczna, która pochodzi z wcześniej naładowanego akumulatora. W związku z tym czas pracy kosiarki zależy od pojemności oraz napięcia akumulatora, jak również ilości baterii w zestawie.

Gdzie sprawdzi się kosiarka akumulatorowa do ogrodu?

Akumulatorowa kosiarka to poręczne narzędzie. Jest lekka, a tym samym zwinna, tak więc nada się do średnich oraz małych ogrodów. Co więcej, dzięki niedużej wadze kosiarka na akumulator sprawdzi się dla osób, które nie mają wystarczającej siły do obsługi dużych sprzętów. Warto dodać, że kosiarka dedykowana jest dla ekologicznych osób. Dzięki przemyślanej technologii sprzęt nie wytwarza spalin, tak więc jest przyjazny dla środowiska. Warto wspomnieć, że na rynku można znaleźć kosiarkę akumulatorową z napędem, tak więc idealnie sprawdzi się na terenach pochyłych, nierównych, czy górzystych.

Jaką kosiarkę akumulatorową wybrać? – najważniejsze parametry, opinie użytkowników i ranking

Decydując się na kosiarkę akumulatorową, warto wcześniej zaczerpnąć informacji o jej najważniejszych właściwościach. Tak więc na co zwrócić uwagę podczas zakupu kosiarki akumulatorowej? Jaką wybrać, aby służyła przez wiele sezonów? W poniższym poradniku znajdziesz wszystkie parametry, które warto uwzględnić podczas wyboru konkretnego narzędzia. Oprócz tego porównaj najlepsze modele w naszym najnowszym rankingu kosiarek akumulatorowych 2022 roku!

Silnik — rodzaj

Najważniejszym elementem w każdej kosiarce wyposażonej w akumulator jest silnik. Na rynku można spotkać dwa modele — szczotkowy (komutatorowy) oraz bezszczotkowy (indukcyjny). Działanie silników szczotkowych odbywa się z wykorzystaniem grafitowych szczotek, które zasilają komutator. Podczas tego zjawiska wytwarza się pole magnetyczne, które wchodzi w reakcję ze znajdującymi się magnesami. Co z kolei wywołuje obracanie motoru. Silnik komutatorowy jest tańszy w eksploatacji oraz ma tańszą konstrukcję. Z kolei silniki bezszczotkowe nie posiadają szczotek i komutatora. Zasilane są prądem stałym poprzez łożyskowe kulki, które rozpędzają się do dużych prędkości. Silniki indukcyjne charakteryzują się cichą pracą oraz rzadkim serwisowaniem.

Napięcie i pojemność akumulatora

Bardzo ważną właściwością jest pojemność oraz napięcie akumulatora. Od wielkości wspomnianych parametrów zależy rozruch maszyny, jak również czas pracy. Napięcie podawane jest w Woltach (V), natomiast pojemność w Amperogodzinach (Ah). W przypadku małych działek, w których koszenie trawy zajmuje mniej niż 45 minut, wystarczą kosiarki z akumulatorem o napięciu do 18 V oraz pojemności 3 Ah. Z kolei, jeśli posiadasz ogród o dużej powierzchni, to wybieraj urządzenie, której napięcie baterii będzie wynosić powyżej 30 V oraz pojemności 3 Ah. Dzięki temu będziesz mógł skosić trawę na jednym naładowaniu.

Typ akumulatora

Typ akumulatora to kolejna ważna informacja podczas zakupu dobrej kosiarki akumulatorowej. Duża część urządzeń posiada słabej jakości akumulator lub nie posiada go wcale w zestawie — trzeba go dokupić. Jednak najlepsze egzemplarze posiadają akumulator typu Li-lon. Jest to akumulator litowo-jonowy, który umożliwia skumulowanie dwa razy więcej energii niż w zwykłych modelach baterii. Dlatego lepiej wybrać sprzęt wyposażony właśnie w akumulator Li-lon.

Opinia z forum: “Przy zakupie zwróć uwagę na gwarancję na akumulator oraz czy dana marka ma dystrybutora na Polskę […]”.

Ilość akumulatorów

Kolejną ważną kwestią jest ilość akumulatorów, jaką można zamontować do kosiarki. W przypadku prostych urządzeń, które posłużą do niedużego metrażu, wystarczy tylko jeden akumulator. Z kolei kupując kosiarkę, która będzie używana na bardzo dużych obszarach, warto wybrać taką, w której zamontujesz dwa akumulatory. Dzięki temu będziesz mógł skosić całą powierzchnię ogrodu na jednym pełnym akumulatorze.

Wielkość i waga kosiarki

Wybierając kosiarkę, koniecznie zwróć uwagę na jej wielkość oraz wagę. Co więcej, parametry te powinny być dopasowane do użytkownika, jak również do metrażu ogrodu. Warto wybrać kosiarkę, która będzie kompaktowych rozmiarów. Dzięki temu skosisz nawet miejsca trudnodostępne. Dopasowany rozmiar i waga wpływa na komfort podczas pracy. Umożliwia zwinne manewrowanie sprzętem, co przekłada się na szybszy czas koszenia trawnika.

Szerokość robocza

Szerokość koszenia to kolejny parametr, który odgrywa bardzo ważną rolę podczas pracy z kosiarką. Właściwość ta mówi o szerokości pasa podczas ścinania trawnika. W związku z tym szerokość robocza powinna być dopasowana do wielkości ogrodu. Im powierzchnia działki jest większa, tym szerokość powinna być duża. Tak więc, jeśli zdecydujesz się na zakup kosiarki do dużego ogrodu, to warto wybrać urządzenie, którego szerokość koszenia będzie większa niż 46 cm. Z kolei do małych ogrodów, poniżej 1000 m2, sprawdzą się modele kosiarki o szerokości od 30 do 45 cm.

Wysokość koszenia — regulacja i rodzaj

Podczas zakupu kosiarki warto wziąć pod uwagę wysokość cięcia oraz zakres jego regulacji. Dzięki temu będziesz mógł wygodnie dostosować wysokość trawy. Dlatego wybieraj egzemplarze, których zakres regulacji wynosi od 20 do 70 cm. Co więcej, zwróć uwagę na rodzaj regulacji. Warto wybierać kosiarki z centralną regulacją wysokości koszenia, dzięki temu położenie wszystkich kół będziesz mógł zmienić jedną dźwignią. Oprócz tego wybieraj kosiarkę, która ma przynajmniej 5-stopniową regulację wysokości.

Pojemność kosza

Pojemność kosza na trawę powinna być dopasowana do preferencji użytkownika, jak również do wymiarów ogrodu. Mianowicie, jeśli nie zamierzasz używać kosza, wówczas nie musisz uwzględniać tego parametru. Natomiast jeśli chcesz, zbierać trawę do pojemnika, to zdecyduj się na zakup kosza na trawę o dużej pojemności. W przypadku dużych ogrodów zdecyduj się na taki o pojemności większej niż 50 litrów. Natomiast w przypadku małych ogródków dedykowany jest pojemnik 45 l. Pamiętaj, że im większy kosz, tym rzadziej musisz go opróżniać. Co z kolei wpływa na czas koszenia trawy w ogrodzie. Dlatego koniecznie uwzględnij ten element w trakcie wyboru konkretnego typu kosiarki.

Obudowa

Dobrze dobrana kosiarka posiada mocną i solidną obudowę, która powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału. Duża część kosiarek posiada obudowę wykonana z tworzywa sztucznego. Jednak nowoczesne kosiarki akumulatorowe są wykonane z metalowej obudowy. Bez wątpienia są one bardziej solidne i lepiej chronią narzędzie przed warunkami atmosferycznymi.

Producent i jakość wykonania

Koniecznie zwróć uwagę przy zakupie kosiarki na producenta oraz jakość wykonania narzędzia. Co więcej, zobacz, czy sprzęt posiada certyfikat oraz wszelkie atesty, które gwarantują bezpieczne obsługiwanie kosiarki. Warto dodać, że najpopularniejsze kosiarki są produkowane m.in. przez producenta marki Kärcher, czy NAC.

Dodatkowe akcesoria

Warto kupić kosiarkę, która wyposażona jest w dodatkowe funkcje oraz akcesoria. Do jednych z nich można zaliczyć ergonomiczny uchwyt, który ułatwia operowanie i wpływa na komfort pracy. Co więcej, koniecznie zwróć uwagę, czy sprzęt posiada w komplecie ładowarkę. Oprócz tego zobacz na czas ładowania kosiarki, który nie powinien być dłuższy niż 4 godziny. Świetnym rozwiązaniem jest mulczowanie trawnika, który umożliwia ścinanie trawy na drobne kawałeczki, które stanowią doskonały nawóz. Innymi przydatnymi trybami są m.in.: wyrzut boczny, napęd na tylne koła, czy dołączony do zestawu dodatkowy akumulator.

Jakie są zalety kosiarki do trawy na akumulator?

Bez wątpienia kosiarka akumulatorowa to urządzenie, które jest łatwe w obsłudze. W związku z tym sprawdzi się dla każdej osoby. Dzięki prostemu systemowi można ją wygodnie włączać i wyłączać z użyciem jednego przycisku. Mimo że wymaga konieczności ładowania akumulatora, to jest to narzędzie bezprzewodowe, które nie wymaga wykorzystania paliwa do pracy silnika. Co więcej, kosiarka akumulatorowa:

 • posiada niski poziom hałasu,
 • jest bezpieczna i komfortowa podczas pracy,
 • umożliwia koszenie różnego rodzaju trawy,
 • jest tania w porównaniu do spalinowych kosiarek,
 • jest wygodniejsza niż elektryczne kosiarki,
 • nie wymaga podłączenia do prądu z uwagi, że posiada wbudowany akumulator,
 • jeśli posiada napęd, to doskonale sprawdzi się na nierównych i pochyłych terenach.

Ile kosztuje najlepsza kosiarka akumulatorowa?

Cena, jaką należy przeznaczyć na kosiarkę akumulatorową, zależna jest od typu kosiarki, rodzaju silnika, szerokości ścinania trawy, jak również wbudowanych funkcji. Proste egzemplarze kosztują od 500 zł, natomiast rozbudowane egzemplarze mogą kosztować nawet 3000 zł.

Podsumowanie

 • Kosiarka akumulatorowa to urządzenie dedykowane dla średnich i małych powierzchni.
 • Kosiarka posiada wbudowany akumulator, który zasila cały mechanizm silnika.
 • Ten rodzaj kosiarek dostępny jest w dwóch wersjach — z silnikiem bezszczotkowym lub szczotkowym.
 • Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na takie właściwości jak: rodzaj silnika, szerokość roboczą, rodzaj i ilość akumulatorów, napięcie i pojemność akumulatora, czy napęd.
 • Polecamy wybierać sprawdzone modele, takie jak kosiarka Kärcher LMO 36-46.
 • W porównaniu do kosiarek elektrycznych zasilanych przedłużaczem kosiarki akumulatorowe są wygodniejsze i bardziej bezpieczne.
 • Kosiarka na akumulator jest mocniejsza niż kosiarka elektryczna, ponieważ wraz ze wzrostem długości kabla zmniejsza się siła pracy elektrycznej kosiarki.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Akumulatorowa, spalinowa czy elektryczna — jaką kosiarkę kupić?

Rodzaj kosiarki zależny jest od preferencji użytkownika oraz rodzaju nawierzchni. W przypadku dużych ogrodów warto wybierać modele spalinowe. W przypadku średnich ogrodów o powierzchni od 1000 do 2000 m2 doskonale sprawdzi się kosiarka akumulatorowa. Z kolei kosiarka elektryczna dedykowana jest dla niedużych działek.

Czy kosiarka akumulatorowa sprawdzi się też w dużych ogrodach?

Tak, kosiarka akumulatorowa może być z powodzeniem używana do dużych ogrodów. Jednak warto wybrać model z mocniejszym akumulatorem. W innym przypadku kosiarka może nie skosić całej powierzchni trawnika na jednym ładowaniu.

Czym różni się kosiarka spalinowa od akumulatorowej?

Kosiarka spalinowa zasilana jest z użyciem benzyny, która wprawia w ruch silnik spalinowy. Z kolei kosiarka akumulatorowa zasilana jest przez naładowany akumulator, który dostarcza energii do pracy silnika. Co więcej, oba modele różnią się rodzajem silnika, wielkością, mocą, oraz zastosowaną technologią.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kosiarki akumulatorowej?

Decydując się na zakup kosiarki, wcześniej warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Do jednych z nich możemy zaliczyć: rodzaj silnika, szerokość ścinania trawy, napięcie i pojemność akumulatora, pojemność kosza. Co więcej, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje takie jak: wyrzut boczny, mulczowanie, czy napęd na tylne koła.
Oceń