Właściciele dużych posesji bardzo często zmagają się z problemem konieczności koszenia dużego obszaru. Kosiarka tradycyjna bardzo często nie poradzi sobie z tak dużym obszarem, a właściciel musiałby poświęcać codziennie duże ilości czasu na koszenie. Na szczęście obecnie istnieje możliwość zakupienia kosiarki, zwanej inaczej traktorkiem ogrodowym, który pomoże właścicielowi skosić trawę w pozycji siedzącej w niezwykle szybkim czasie. Czym wiec jest traktorek, kosiarka ogrodowa? Jak wybrać najlepszy, solidny, tani traktorek? Jaki silnik taki sprzęt powinien mieć? Jaka jest cena traktorka o dobrych parametrach? Jaki traktorek do 10000 zł?

Jaki traktorek kosiarkę do trawy wybrać i kupić?

Wybór jest zazwyczaj niezwykle trudny. Dzieje się tak ze względu na dużą ilość oferowanego sprzętu w sklepach. Trudno wybrać tani traktorek, który będzie dodatkowo solidny i tani, a do tego będzie miał jeszcze najlepszy mechanizm koszący i duży kosz na ściętą trawę. Na początku warto w ogóle zauważyć, że traktorek ogrodowy faktycznie wygląda zminimalizowaną formę tradycyjnego traktora, którym rolnik wybiera się na pole. Dla niektórych może być to realizacja niespełnionego marzenia o jeździe traktorem i o uprawie roli. Bardzo często podczas zakupu, klienci kierują się zasadą im taniej, tym lepiej, bo przecież zadaniem traktorka do trawy jest jedynie koszenie. To bardzo mylne przekonanie. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na:

  • Silnik umieszczony w traktorku,
  • mechanizm koszący,
  • pojemność kosza na trawę,
  • możliwościach dołączenia dodatkowych akcesoriów do traktorka ogrodowego.

→ Poznaj również: Dobre podkaszarki do trawy

Jaki wybrać silnik?

Najczęściej dostępne traktorki mają jednostki czterosuwowe, jednocylindrowe, których całkowita konstrukcja mieści się w metalowych konstrukcjach, które wykonane są z kolei ze stalowych profili. W przypadku droższych modeli bardzo często można natknąć się na skrzynie automatyczne. Wielobiegowe propozycje z pewnością przypadną do gustu osobom, którym zależy nie tylko na szybkim czasie koszenia, ale również na niesłychanej precyzji traktorka do koszenia. Z zależności od tego, z jakim modelem mamy do czynienia, wyrzut trawy może następować na bok lub do kosza. Niektóre, drogie wersje traktorków do koszenia umożliwiają mielenie trawy, co sprawia, że mieści się jej dużo więcej w koszu. Osoby, które wybierają traktorek, muszą wziąć również pod uwagę miejsce, na którym siedzi kierowca. Warto więc sprawdzić, czy w fotelu siedzi się wygodnie i czy pozycja po pewnym czasie nie wprawia w dyskomfort. Należy też sprawdzić zakres regulacji danego fotela. 

Kosiarka - traktorek. Idealnie sprawdza się przy koszeniu większych połaci terenu. Można jej także używać jako ciągnika, a zimą jako odśnieżarki (jeżeli posiada taką funkcję).
Kosiarka – traktorek. Idealnie sprawdza się przy koszeniu większych połaci terenu. Można jej także używać jako ciągnika, a zimą jako odśnieżarki (jeżeli posiada taką funkcję).

Mechanizm koszący

Jest to chyba kluczowy punkt, gdyż od mechanizmu koszącego tak naprawdę zależy wszystko. Każdy traktorek ogrodowy, zwany również kosiarką ogrodową ma inny mechanizm koszący i nadaje się do koszenia innych terenów. Najbardziej popularne modele mają dwa wirujące ostrza. Różnice zauważalne są jednak w szerokości obszaru, jaki zamierzamy kosić. Szerokość traktorka musi być dobrana odpowiednio do szerokości chodnika. Ostrza mogą być rozmieszczone w różnoraki sposób. Może znajdować się pod ramą maszyny lub nawet pod nią. Drugą opcję warto wybrać, kiedy zależy nam na niesłychanej precyzji.

Pojemność kosza

Każdej osobie, która decyduje się na zakup solidnego traktorka ogrodowego, powinno również zależeć na dużym pojemniku na trawę. Dzięki temu opróżnianie kosza nie będzie tak częste, jak w przypadku kosza małego. Można również dokupić deflektor, który daje możliwość równomiernego rozrzucania trawy, która została skoszona.

→ Przeczytaj także: Ranking robotów koszących 2022

Traktorek kosiarka a rider ogrodowy

Wśród dostępnych produktów wyróżnić można traktorki, ridery oraz kosiarki o promieniu zerowym ZHT. Wszystkie te sprzęty różnią się funkcjonalnością, ceną oraz miejscem zastosowania. Traktorki mają silniki z przodu, a ostrza pod spodem. Ich kierowanie przypomina jazdę samochodem. Świetnie spiszą się na gigantycznych obszarach. Warto korzystać z nich wtedy, kiedy an terenie nie ma przeszkód w postaci drzew i krzewów. To dobre rozwiązanie dla pól golfowych oraz boisk. Traktorek i rider ogrodowy różni umiejscowienie ostrzy. W riderze są one umiejscowione z przodu. Montowany jest w nich też dwubiegowy układ kierowniczy, co czyni z nich niezwykle skrętne urządzenia. Ridery ogrodowe spiszą się na terenach z przeszkodami w postaci drzew, krzewów, czy innych przeszkód, które wymagają wyminięcia. Dzięki riderowi można dojechać do krawędzi i precyzyjnie manewrować. Kosiarki ZHT nie mają kierownicy, a dwie dźwignie. Jazdą taką kosiarką należy nauczyć się tak, jak jazdy samochodem. Mają bardzo dużą wydajność cięcia i przeznaczone są do koszenia wielu hektarów z przeszkodami do ominięcia. 

Rider ogrodowy – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Rider ogrodowy.

Inne zastosowanie traktorka kosiarki

Do nietypowych zastosowań zaliczyć można użycie traktorka do ciągnięcia przyczepy. To opcja dla posiadaczy dużych gospodarstw. Przewożenie różnych rzeczy z miejsca do miejsca nie będzie trudne. Niektóre modele umożliwiają również doczepienie pługu, dzięki czemu traktorem przyda się też zimą do odśnieżania. 

→ Posiadasz już traktorek, ale nie możesz skorzystać z niego we wszystkich zakamarkach swojego ogrodu? Powinieneś zaopatrzyć się w kosę spalinową.

Na co warto się zdecydować?

Wszystko uzależnione jest od powierzchni do koszenia oraz od zasobów finansowych. Do 10000 zł można zakupić traktorek o bardzo dobrych parametrach z możliwością doczepienia pługu. W przypadku dużego gospodarstwa taki wydatek może się szybko spłacić. W przypadku małych wymagań koszt traktorka nie powinien przekroczyć 4000 zł, jednak zawsze konieczne jest sprawdzenie fotela pod względem komfortu.

Traktorek kosiarka ogrodowa – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Traktorki kosiarki ogrodowe.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń