Jesteś na etapie poszukiwania kosiarki do średniego lub małego ogródka? Szukasz wysokiej jakości produktu, jednak nie wiesz, jaka kosiarka elektryczna będzie najlepsza? Zobacz poradnik zakupowy, w którym dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru. Poznaj najnowszy ranking kosiarek elektrycznych 2024!

Kosiarka elektryczna – Ranking Czerwiec 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking na rok 2024 oraz cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii kosiarki elektryczne.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Kosiarka elektryczna — jak wygląda i z czego się składa?

Większość modeli kosiarek elektryczny swoim wyglądem przypomina kosiarkę spalinową. Najczęściej zasilana jest ona za pomocą kabla podłączonego do gniazdka. Dlatego jest to urządzenie, które doskonale nada się do koszenia trawy na średnich oraz małych powierzchniach. W swojej budowie kosiarka posiada system tnący składającego się z silnika oraz wału, który napędza mechanizm. Poza tym najlepsza kosiarka elektryczna powinna posiadać:

 • wygodny i ergonomiczny uchwyt,
 • pojemnik do zbierania trawy,
 • pokrywę do kosza,
 • obudowę wykonaną z wysokiej jakości materiału,
 • włącznik,
 • cztery koła,
 • dźwignię regulującą wysokość koszenia,
 • przewód lub akumulator zasilający.
Ranking kosiarek elektrycznych prezentuje top 10 najlepszych modeli kosiarek zasilanych sieciowo.
Ranking kosiarek elektrycznych prezentuje top 10 najlepszych modeli kosiarek zasilanych sieciowo.

Dlaczego warto kupić kosiarkę elektryczną?

Bez wątpienia kosiarka elektryczna to urządzenie, które sprawdzi się w każdym ogródku. Zdecydowana większość kosiarek elektrycznych zasilana jest z użyciem przewodu podłączonego do gniazdka. Dlatego nie sprawdzą się one na dużych powierzchniach. Jednak w przypadku małych przestrzeni jest to doskonałe rozwiązanie. Mała kosiarka elektryczna skosi każde miejsce w Twoim ogrodzie, nawet te trudno dostępne. W dodatku jest to urządzenie lekkie i poręczne dzięki niewielkim gabarytom. W związku z tym można ją z łatwością transportować i przenosić. Oprócz tego innymi zaletami kosiarki są:

 • brak ciężkiego silnika spalinowego,
 • niższe koszty naprawy oraz konserwacji,
 • brak konieczności kupowania paliwa a tym samym mniejszy koszt użytkowania,
 • mały rozmiar oraz ciężar, dzięki czemu można ją z łatwością transportować,
 • zajmuje mniej miejsca podczas przechowywania,
 • mniejszy hałas podczas pracy,
 • sprawdzi się dla każdej osoby,
 • nie wytwarza szkodliwych spalin i związków, które negatywnie wpływają na organizm,
 • cały mechanizm włączania kosiarki jest nieskomplikowany,
 • brak konieczności regularnej wymiany oleju.

Jaka kosiarka elektryczna będzie najlepsza? – poradnik zakupowy, ranking, opinie

Decydując się na zakup kosiarki elektrycznej do trawy, warto wziąć wcześniej pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Jaką elektryczną kosiarkę wybrać, aby służyła przez wiele lat i precyzyjnie kosiła trawę? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki? Przeczytaj poradnik, z najważniejszymi właściwościami, które należy uwzględnić podczas wyboru konkretnego modelu! Oprócz tego sprawdź nasz ranking najlepszych kosiarek, w którym uwzględniamy polecane modele w 2022 roku!

Silnik — moc i rodzaj

Najważniejszym elementem w każdej kosiarce elektrycznej jest silnik. Kluczowym parametrem jest jego moc, która powinna być dopasowana do metrażu, jaki zamierzasz kosić, rodzaju trawy oraz częstotliwości użytkowania sprzętu. Dlatego w przypadku dużych powierzchni należy wybierać egzemplarze, których moc wynosi powyżej 1800W. Dzięki temu silnik będzie na tyle wydajny, że skosi równo i dokładnie trawę, bez obciążania urządzenia. W przypadku małych ogródków wystarczą kosiarki o mocy silnika 1300W. Optymalna wartość, która jest najczęściej wybierana przez ogrodników, to kosiarki z silnikiem o mocy 1500W.

Inną istotną kwestią jest rodzaj silnika. W większości przypadków można spotkać się z dwoma typami:

 • bezszczotkowy,
 • szczotkowy.

Ten pierwszy nie posiada szczotek. W dodatku jest bardziej wytrzymały, rzadziej się psuje i jest wydajny. Z kolei kosiarki z silnikiem szczotkowym są prostsze w budowie i tańsze, jednak częściej się psują niż te pierwsze. Reasumując, jeśli zależy Ci na solidnym sprzęcie do ogrodu, to lepiej wybrać kosiarkę elektryczną z silnikiem bezszczotkowym!

Opinia: ”W porównaniu do silników indukcyjnych, silniki bezszczotkowe […], które są stosowane w kosiarkach akumulatorowych, mają o wiele większe momenty obrotowe.”

Wielkość i waga

Innym kluczowym aspektem jest wielkość oraz waga urządzenia. Warto wybrać model, którego rozmiar będzie dopasowany do powierzchni ogrodu. Mianowicie im większe urządzenie, tym większa szerokość koszenia, a tym samym krótszy czas pracy. Dlatego duże egzemplarze polecane są do dużych ogrodów z gęstą trawą. Z kolei mniejsze a tym samym lżejsze kosiarki doskonale sprawdzą się na niewielkie działki lub średniej wielkości ogródki.

Rodzaj zasilania

Na rynku można spotkać kosiarki elektryczne w trzech rodzajach:

 • modele zasilane z użyciem przewodu elektrycznego,
 • kosiarki na baterie,
 • modele hybrydowe.

Rodzaj zasilania musi być bardzo dokładnie przemyślany i dopasowany do wielkości ogródka. Mianowicie kosiarki na przewód dobrze sprawdzą się do małych ogródków. Niestety używając tego typu kosiarki na dużych powierzchniach, praca z użyciem narzędzia staje się niewygodna, ze względu na ciągłe manewrowanie kablem. Poza tym przy dużych ogrodach trzeba byłoby wyposażyć się w kilkadziesiąt metrów przedłużacza.

Dlatego z pomocą przychodzą kosiarki elektryczne akumulatorowe lub hybrydowe. Te pierwsze posiadają akumulator, który zasila cały mechanizm koszenia bez konieczności podłączania do sieci elektrycznej. Z kolei modele hybrydowe to takie, które dają dwie możliwość: użycia kabla, jak również akumulatora.

Zakres i rodzaj regulacji wysokości koszenia

Istotną kwestią podczas wyboru dobrej kosiarki elektrycznej jest dopasowanie urządzenia do wysokości trawy w ogrodzie. Mianowicie, jeśli posiadasz na działce wysoką trawę, to postaraj się wybrać urządzenie, które ma duży zakres regulacji. Pamiętaj, że przy bardzo gęstej i wysokiej trawie nie warto ścinać jej od razu krótko. Przy bardzo zarośniętych podwórkach warto skosić trawę dwukrotnie — w pierwszej kolejności ustawić zakres koszenia wysoko, po czym obniżyć kosiarkę i skosić trawę ponownie.

Dzięki regulacji, dopasowaniu do rodzaju i wielkości trawy nie obciążysz urządzenia. Co mogłoby skutkować zepsuciem silnika i mechanizmu tnącego. Optymalna wartość regulacji wysokości cięcia wynosi od 25 do 75 cm.

Kolejny aspekt to rodzaj regulacji koszenia. W ofercie wielu firm możesz najczęściej spotkać się z trzema typami regulacji:

 • centralną,
 • osiową,
 • indywidualną.

W przypadku tej pierwszej zmiana położenia wszystkich kół następuje automatycznie za pomocą dźwigni. Z kolei osiowa umożliwia niezależne podnoszenie przedniej osi od tylnej. Natomiast system indywidualny polega na dopasowania położenia każdego koła osobno. Oprócz tego zwróć uwagę, ilu stopniowa jest regulacja. Najlepiej wybierać taką kosiarkę, która posiada przynajmniej 5 stopni regulacji.

Szerokość koszenia

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest szerokość robocza kosiarki. Szerokość koszenia określa szerokość ścinanego pasa po jednokrotnym przejechaniu. Im wspomniana wartość jest większa, tym szybciej skosisz trawnik na swoim podwórku. Co z kolei przyczynia się na krótszą pracę z urządzeniem. Dlatego w przypadku dużych powierzchni warto wybrać produkt, którego szerokość robocza wynosi powyżej 40 cm.

Pojemność kosza

Kluczowym parametrem jest dopasowanie wielkości oraz pojemności kosza. Pojemność kosza na trawę podawana jest w litrach. Warto pamiętać, że im jest ona większa, tym więcej ściętej trawy pomieści. Tym samym nie ma konieczności częstego opróżniania, co z kolei przyczynia się na szybsze wykonanie pracy w ogrodzie. W przypadku dużych trawników polecane są modele z koszem o pojemności 50 litrów. Z kolei do małych działek wystarczą kosze o pojemności od 35 do 40 litrów.

Obudowa i uchwyt

Bardzo ważnym elementem w każdej kosiarce do trawy elektrycznej jest jej obudowa oraz wygodny uchwyt. Obudowa najczęściej wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub ze stali nierdzewnej. Powinna być ona solidna i odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz pęknięcia. Z kolei uchwyt powinien zapewniać wygodne prowadzenie kosiarki. Dlatego warto wcześniej przetestować, czy rękojeść jest wyprofilowana i ergonomiczna. Co więcej, warto wybrać model, który posiada regulację wysokości uchwytu. Dzięki temu dopasujesz kosiarkę do swojego wzrostu, co z kolei ma wpływ na komfort podczas koszenia. Oprócz tego wygodną funkcją jest składana rączka, która umożliwia dogodne przechowywanie kosiarki poza sezonem.

Dodatkowe akcesoria i funkcje

W rozbudowanych egzemplarzach można spotkać się z dodatkowymi funkcjami i akcesoriami, które ułatwiają pracę w każdym ogródku. Przydatne są dodatkowe funkcje koszenia, takie jak mulczowanie trawnika. Ten tryb pracy polega na jednoczesnym ścinaniu i rozdrabnianiu trawy, która z powrotem trafia na powierzchnię trawnika. Co z kolei stanowi doskonały nawóz!

Inną przydatną rzeczą jest wyrzut boczny, który świetnie sprawdza się, kiedy nie zamierzasz zbierać trawy z użyciem pojemnika. Oprócz tego popularnością cieszą się kosiarki z napędem. Dzięki temu nie musisz angażować pracy swoich mięśni do pchania urządzenia. Tym samym praca w ogrodzie staje się wygodniejsza.

Gdzie sprawdzi się elektryczna kosiarka do trawy?

Kosiarka elektryczna przeznaczona jest najczęściej do koszenia niedużych powierzchni — zwłaszcza modele, które są na kabel elektryczny. Oprócz tego kosiarki elektryczne polecane są:

 • na niedużych działkach,
 • w miejscach trudno dostępnych,
 • każdej osoby.

Ile kosztuje dobra kosiarka elektryczna do koszenia trawnika?

W zależności od modelu i rozmiaru kosiarki ich cena waha się od 299 do nawet 2000 zł. Proste egzemplarze kosztują w przedziale od 299 do 699 zł. W przypadku solidnych kosiarek elektrycznych cena zaczyna się powyżej 1200 zł. Warto pamiętać, że tanie kosiarki nie sprawdzą się do dużych ogrodów z gęstą trawą. W dodatku nie przycinają one tak precyzyjnie trawnika!

Rodzaj zasilania Przedział cenowy
przewodowa od 399 do 1599 zł
akumulatorowa od 799 do 2799 zł
hybrydowa od 1799 do 5999 zł

Podsumowanie

 • Kosiarka elektryczna to urządzenie, które polecane jest do średnich lub małych trawników.
 • Składa się ona z silnika, obudowy, mechanizmu tnącego, uchwytu, włącznika, oraz 4 kół.
 • Można wyróżnić dwa typy kosiarek: kosiarkę elektryczną akumulatorową lub zasilaną sieciowo.
 • Kosiarka elektryczna posiada kosz, którego pojemność powinna być dopasowana do wielkości ogrodu i częstotliwości użytkowania.
 • Wadą kosiarek jest konieczność podłączenia do gniazdka, co wiąże się z dodatkowym manewrowaniem przedłużaczem.
 • Decydując się na zakup, warto wybrać kosiarkę elektryczną z mulczowaniem. Dzięki temu nie ma konieczności wywożenia trawy z użyciem kosza.
 • Coraz popularniejsze są kosiarki elektryczne z napędem. Dzięki temu zastosowaniu nie musisz angażować pracy swoich mięśni. Co wpływa na wygodę pracy.
 • Decydując się na zakup urządzenia, warto wybierać modele od dobrych producentów. W związku z tym polecane są kosiarki elektryczne marki: kosiarka elektryczna Bosch, kosiarka elektryczna Makita, kosiarka elektryczna Stiga, czy kosiarka elektryczna Nac le18-40-pb-s .
 • Dużą zaletą modeli elektrycznych jest ich zwinność. Jest to spowodowane tym, że ten rodzaj kosiarek waży maksymalnie 10 kg.
 • Warto zaczerpnąć opinii o kosiarkach elektrycznych od innych użytkowników na forach dyskusyjnych lub w Social Mediach.
 • Przed zakupem warto porównać kilka modeli w rankingu najlepszych kosiarek elektrycznych w 2022 roku.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jak działa elektryczna kosiarka?

Kosiarka elektryczna zasilana jest przy użyciu jednofazowego prądu przemiennego, który wprawia w ruch silnik. Z kolei silnik napędza wał, który uruchamia mechanizm tnący kosiarki. Dzięki temu egzemplarze elektryczne mogą osiągnąć moc nawet do 2000W.

Jakie są rodzaje kosiarek elektrycznych?

Obecnie na rynku można spotkać się z trzema różnymi modelami kosiarek. Można wyróżnić modele na kabel elektrycznych, akumulator lub modele hybrydowe. Te ostatnie łączą ze sobą funkcję zasilania na kabel oraz na akumulator.

Jaką moc kosiarki elektrycznej wybrać?

Moc kosiarki elektrycznej powinna być dostosowana do częstotliwości użytkowania, wielkości działki oraz do rodzaju trawy. W związku z tym najlepiej wybierać kosiarki, których moc wynosi powyżej 1500 W. Dzięki temu masz pewność, że urządzenie będzie dobrze kosić, a przy tym posłuży przez wiele sezonów.

Jaką kosiarkę elektryczną kupić – zasilaną sieciowo czy akumulatorową?

W przypadku małych ogródków wystarczy model na przewód podpinany do gniazdka. Natomiast w przypadku dużych powierzchni poleca się modele akumulatorowe, które są wygodniejsze w użytkowaniu i nie wymagają użycia przedłużek.
Oceń