Planujesz zakup dobrej wkrętarki, dzięki której skręcisz meble w zaledwie 15 minut? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, aby była solidna, trwała oraz niezawodna? Zobacz, porównaj i wybierz sprawdzone urządzenie z naszego rankingu wkrętarek na Lipiec 2024! Poniżej razem z ekspertem podpowiadamy, jak wybrać najlepszą wkrętarkę do prac domowych w warsztacie, a jaką do użytku profesjonalnego!

Ranking najlepszych wkrętarek na Lipiec 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jak powstał nasz ranking wkrętarek? Co wzięliśmy pod uwagę?

Tworząc nasz ranking 2024, w pierwszej kolejności wzięliśmy pod uwagę parametry każdego z zaprezentowanych wyżej wkrętarek. Naszym celem jest wyselekcjonowanie najlepszych urządzeń, które są maksymalnie funkcjonalne, wydajne, a przy tym mają konkurencyjną cenę. Warto dodać, że w naszym rankingu najpopularniejszych wkrętarek znajdują się tylko te modele, które polecane są przez zweryfikowanych użytkowników! Na dodatek, dzięki specjalistycznej wiedzy jesteśmy w stanie zestawić te najlepsze wkrętarki, które sprawdzą się do różnych prac remontowo-budowlanych. Tworząc powyższe porównanie, chcemy przyśpieszyć Twój proces poszukiwania tego najlepszego elektronarzędzia, które nie tylko będzie precyzyjne, ale również wydajne, a przy tym energooszczędne!

Ranking wkrętarek prezentuje TOP 10 najlepszych urządzeń tego typu!
Ranking wkrętarek prezentuje TOP 10 najlepszych urządzeń tego typu!
Zobacz powiązane rankingi i poradniki:

Jaką wkrętarkę wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Rozmyślasz, na jakie parametry zwrócić uwagę w trakcie zakupu dobrej wkrętarki? Aby skrócić Twój czas poszukiwania, poniżej podpowiadamy krok po kroku, jak wybrać najlepszą wkrętarkę! Przeczytaj, która będzie lepsza – silnikiem szczotkowym czy bezszczotkowym? Sieciowa a może akumulatorowa?

Akumulatorowa czy sieciowa – którą wkrętarkę wybrać?

Kupując dobrą wkrętarkę, w pierwszej kolejności zastanów się, jaki model chciałbyś nabyć. Spotkasz się z dwoma rodzajami produktów – urządzeniem sieciowym lub narzędziem akumulatorowym. Wkrętarka sieciowa to z reguły mocne urządzenie, które zasilane jest z wykorzystaniem kabla, który podpina się do gniazda z prądem 230 V. Z kolei wkrętarka akumulatorowa zasilana jest na akumulator. Jednak, jaką wkrętarkę wybrać? Dobór tak naprawdę zależy od Twoich oczekiwań. Modele sieciowe doskonale sprawdzą się dla osób, którym zależy na precyzji wkręcania, tym samym dużej mocy urządzenia. Z kolei wkrętarki akumulatorowe świetnie nadają się dla osób, które szukają bezprzewodowego sprzętu, który będą mogli wykorzystać w każdym miejscu bez konieczności podłączania pod sieć z prądem.

Rodzaj wkrętarki Zalety Wady
sieciowa duża moc, precyzja w trakcie wiercenia, ciągła praca bez ograniczeń konieczność podłączenia pod gniazdo zasilania 230 V
akumulatorowa bezprzewodowe urządzenie, nie wymaga dostępu do prądu, poręczne konieczność posiadania ciągle naładowanej baterii, nieco słabsza niż modele sieciowe

Jaki maksymalny moment obrotowy?

Podczas zakupu najlepszej wkrętarki zwróć uwagę na taki parametr techniczny jak maksymalny moment obrotowy, który podawany jest w niutonometrach. Warto wspomnieć, że moment obrotowy odpowiada głównie za siłę dokręcania wkrętów przez wkrętarkę. Im parametr ten jest większy, tym urządzenie mocniej wkręca śruby w wybrany materiał. Co więcej, warto mieć na uwadzę, że wartość ta jest zależna od prędkości obrotowej – wraz ze wzrostem prędkości maleje moment obrotowy narzędzia. I na odwrót – im mniejsza prędkość, tym większy moment obrotowy.

Obecnie spotkasz się z wkrętarkami, dla których maksymalny moment obrotowy wynosi od 2,5 do 55 Nm. Najlepiej wybierać urządzenie, dla którego parametr ten wynosi więcej niż 15 Nm – im więcej, tym lepiej. Ponadto zdecyduj się na narzędzie wyposażone w możliwość zmiany tego parametru. Mianowicie regulacja momentu obrotowego pozwala na precyzyjną pracę w wielu materiałach z wykorzystaniem jednej wkrętarki. Dzięki temu możesz wkręcać śruby w beton, drewno czy metal.

Jaka prędkość obrotowa w dobrej wkrętarce?

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest maksymalna prędkość obrotowa wkrętarki. Im parametr ten jest większy, tym z większą precyzją wkręcisz śruby – zwłaszcza te o małej średnicy do miękkich powierzchni. W sklepach spotkasz się z wkrętarkami posiadającymi maksymalną prędkość obrotową od 200 do 5000 obrotów na minutę. Jednak jak dopasować wartość tego parametru? Miej na uwadzę, że im mniejsza średnica wkrętu i miększy materiał, do którego wkręcasz elementy, tym prędkość obrotowa powinna być większa.

W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest wybór wkrętarki z prędkością obrotową 2000 obr/min lub większą. Ponadto najlepiej kupić taką, która wyposażona jest w regulację tego parametru. Dzięki temu elektronarzędzie będzie miało szerokie zastosowanie. Wykorzystasz je do wkręcania tych niewielkich śrub, jak również tych grubszych, które chcesz wkręcić do twardych materiałów.

Moment obrotowy wkrętarki Przeznaczenie
od 200 do 2000 obr/min beton, gips, metal
od 1500 do 5000 obr/min drewno, blacha, tworzywo sztuczne

Szczotkowy czy bezszczotkowy – jaki silnik będzie lepszy we wkrętarce?

Wybierając kompaktową wkrętarkę, zwróć uwagę na silnik, jaki posiada. Spotkasz się z dwoma możliwościami:

 • silnikiem szczotkowym,
 • silnikiem bezszczotkowym.

Pierwsza z wymienionych, czyli wkrętarka z silnikiem szczotkowym, posiada w swojej budowie grafitowe szczotki, wirnik oraz komutator. W tym modelu wraz z użytkowaniem narzędzia dochodzi do konieczności wymiany podzespołów lub zakupu nowej wkrętarki. Z kolei silnik bezszczotkowy nie ma w swojej budowie szczotek. Posiada on elektrycznie sterowany komutator z magnesami umieszczonymi na wirniku. Porównując obie możliwości, można stwierdzić, że lepszym rozwiązaniem jest zakup silnika bezszczotkowego. W porównaniu do silników szczotkowych jest on lżejszy, dużo bardziej wytrzymały, rzadko serwisowany, jak również wpływa na komfort pracy przez ciche działanie. Co najważniejsze zużywa do 40% mniej energii elektrycznej.

Jaki rodzaj uchwytu wkrętarki wybrać – kluczykowy, magnetyczny czy szybkozaciskowy?

Przy wyborze dobrej wkrętarki zwróć uwagę na uchwyt. Spotkasz się z kilkoma rodzajami:

 • sześciokątnym,
 • szybkozaciskowym,
 • magnetycznym,
 • na kluczyk.

W przypadku uchwytu sześciokątnego mocuje się bity, które są dopasowane do jego kształtu. Uchwyt szybkozaciskowy występuje w postaci jednej lub dwóch tulei, które ręcznie odkręcasz i dokręcasz w trakcie mocowania wiertła. Z kolei wkrętarki z uchwytem magnetycznym działają jak magnez, tym samym unieruchamiają wkręt lub śrubę. Tymczasem modele z uchwytem kluczykowym, to tradycyjne rozwiązanie, w których końcówki wymienia się przez dokręcanie uchwytu, z wykorzystaniem dodanego do zestawu kluczyka. Jeśli zależy Ci na wygodzie oraz szybkości wymiany bitów, to wybieraj wkrętarki z uchwytem szybkozaciskowym, magnetycznym lub sześciokątnym.

Jakie funkcje i wyposażenie ma najlepsza wkrętarka?

Dobra wkrętarka to taka, która posiada dodatkowe akcesoria oraz tryby, które usprawniają jej działanie. Do jednych z przydatnych zastosowań zaliczamy funkcję udaru, która umożliwia dokręcanie śrub w bardzo twardych materiałach, np. w betonie. Innym udogodnieniem jest automatyczna blokada wrzeciona, sprzęgło, jak również dioda LED, która oświetla miejsce pracy. Oprócz tego najlepsza wkrętarka powinna mieć ergonomiczny kształt, który pokryty jest gumowym materiałem – wpływa to na komfort w trakcie pracy, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach.

Oprócz tego warto wybierać model wkrętarki z dwubiegową przekładnią, która umożliwia dostosowanie momentu obrotowego oraz prędkości do wykonywanych prac. Co więcej, decydując się na zakup akumulatorowej wkrętarki, koniecznie zwróć uwagę na napięcie zasilania, które najlepiej, aby wynosiło 18 V. Na dodatek sprawdź, czy w zestawie znajduje się akumulator i ładowarka. Pamiętaj, aby wybierać akumulator Li-Ion o pojemności przynajmniej 2 Ah.

Ile kosztuje dobra wkrętarka?

Decydując się na zakup dobrej wkrętarki, spotkasz się z urządzeniami w różnej cenie. Na kwotę znaczny wpływ ma moc urządzenia, rodzaj, silnik, prędkość obrotowa, moment obrotowy, jak również marka elektronarzędzia. Obecnie spotkasz się z wkrętarkami, których cena zaczyna się już od 150 zł. Tymczasem te najdroższe urządzenia mogą kosztować nawet ponad 1500 zł. Warto również dodać, że różnica cenowa występuje w rodzaju zasilania. Za modele na akumulator należy przeznaczyć od 250 do 1700 zł. Z kolei wkrętarki sieciowe kosztują od 150 do 1000 zł.

Typ wkrętarki Zakres cenowy
akumulatorowe od 250 do 1700 zł
sieciowe od 150 do 1000 zł

Wkrętarka DeWalt, Bosch czy Graphite – z jakiej marki kupić urządzenie?

Wybór konkretnej marki zależny jest od prac, jakie chcesz wykonywać z użyciem narzędzia. Jeśli zależy Ci na bardzo dobrym sprzęcie, który poradzi sobie z każdą powierzchnią, to wybieraj wkrętarkę marki Bosch lub DeWalt z serii profesjonalnej. Z kolei, jeśli szukasz urządzenia do swojego przydomowego warsztatu i planujesz korzystać z narzędzia raz na czas, to wystarczające będą wkrętarki Einhell, Dedra, jak również te od DeWalt oraz Bosch z serii do użytku domowego.

Podsumowanie

 • Decydując się na zakup wkrętarki, sprawdź takie parametry jak moc silnika, jego rodzaj, parametr prędkości obrotowej, maksymalny moment obrotowy, jak również rodzaj uchwytu.
 • Spotkasz się z wkrętarkami zasilanymi na akumulator lub tymi sieciowymi.
 • Wybierając model akumulatorowy najlepiej zdecydować się na ten o napięciu 18V. Ponadto sprawdź, czy posiada w zestawie kabel do ładowania oraz akumulator.
 • Do przydatnych funkcji można zaliczyć oświetlenie LED, funkcję udarową, dwubiegową przekładnię, jak również regulację momentu obrotowego.
 • Oprócz wkrętarek spotkasz się również z wiertarką oraz wiertarko-wkrętarką. Te ostatnie mają możliwość wiercenia i wkręcania.
 • Wkrętarki mogą mieć w swojej budowie silnik szczotkowy lub bezszczotkowy. Przy czym lepszym rozwiązaniem jest model bezszczotkowy.
 • Cena za dobrą wkrętarkę oscyluje od 150 do 1700 zł.
 • Do polecanych marek można zaliczyć wkrętarki Bosch, DeWalt oraz Dedra.

Najczęściej zadawane pytania o wkrętarki – FAQ

Czym się różni wkrętarka od wiertarko-wkrętarki?

Wkrętarka to urządzenie, które dedykowane jest do wkręcania wkrętów w różne materiały. Ponadto sprawdzi się doskonale do skręcania mebli. Z kolei wiertarko-wkrętarka to urządzenie, które ma dwie funkcje – możesz z jej użyciem wkręcać wkręty, jak również wiercić dziury. Warto dodać, że podobnie jak w przypadku wkrętarek, masz do wyboru wiertarko-wkrętarki akumulatorowe lub sieciowe. Na dodatek dostępna jest również w sprzedaży kompaktowa wiertarko-wkrętarka udarowa, która sprawdzi się do twardych powierzchni.

Na co zwrócić uwagę wybierając dobrą wkrętarkę?

Podczas zakupu dobrej wkrętarki koniecznie zwróć uwagę na rodzaj uchwytu, prędkość obrotową, maksymalny moment obrotowy, rodzaj zasilania, jak również na producenta. Oprócz tego ważne są zastosowane tryby oraz technologie. Do jednych z nich można zaliczyć oświetlenie LED, jak również regulację prędkości obrotowej oraz momentu obrotowego.

Jaką wkrętarkę kupić – akumulatorową czy przewodową?

Wybór konkretnego rodzaju zasilania wkrętarki zależny jest od Twoich oczekiwań. Wkrętarki akumulatorowe (bezprzewodowe) doskonale sprawdzą się w przypadku braku dostępu do sieci elektrycznej. Ponadto są to poręczne urządzenia, które poradzą sobie z wkręcaniem elementów do każdej powierzchni. Z kolei modele sieciowe (przewodowe) wymagają podłączenia pod gniazdo 230 V. Z reguły są one nieco silniejsze i mają większy moment obrotowy niż egzemplarze bezprzewodowe.
Oceń