Wiertarka jest bardzo ważnym urządzeniem w przydomowym warsztacie każdego mężczyzny. Dzięki niej możliwe jest wiercenie otworów w miękkich materiałach takich, jak na przykład: materiały drewnopodobne, tworzywa sztuczne, drewno oraz materiały o umiarkowanej średnicy otworu w metalu, co jest uzależnione mocą akumulatora. Istnieją również mocniejsze modele, jak wiertarka udarowa, która umożliwia wywiercenie dziur w betonie, do czego wykorzystuje udar. Takie narzędzie zostaje zasilone prądem o napięciu 230V, ale istnieją również wersje bez przewodów, które zostają zasilone akumulatorem.

Ranking najlepszych wiertarek – Lipiec 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wiertarki.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Typy i rodzaje wiertarek

Wśród wiertarek wyróżniamy urządzenia amatorskie. Najczęściej wykonane są ze słabszych materiałów, jednak na tyle wystarczających, aby możliwe było użycie sprzętu kilka-kilkanaście razy w roku. Przeznaczone do zastosowań domowych podczas niewielkich remontów. Zatem doskonale sprawdzą się przy majsterkowaniu, jednak większe prace budowlane będą poza ich zasięgiem.

Następnie na rynku mamy wiertarki półprofesjonalne. Znacznie wytrzymalsze, a co za tym idzie przeznaczone do poważniejszych prac budowlanych. Najczęściej wyposażone w funkcje dodatkowe w postaci udaru, czy możliwości wiercenia otworów o większej średnicy. Wiertarki profesjonalne z kolei to najbardziej zaawansowane i jednocześnie najdroższe urządzenia. Wytrzymają długotrwałą pracę pod pełnym obciążeniem, dlatego warto rozważyć zakup sprzętu tego typu, jeżeli planujemy świadczyć usługi budowlane, czy remontowe.

Ponadto funkcjonuje również bardziej dokładny podział na:

 • wiertarki udarowe – dzięki udarowi pneumatycznemu pozwalają na wiercenie w twardych materiałach. Pamiętaj jednak, że każde urządzenie charakteryzuje się inną mocą znamionową, którą należy dobrać do planowanych zastosowań.
 • wiertarki ręczne – urządzenia proste, do pracy wymagające pracy ludzkich mięśni, najczęściej wykorzystywane do tworzenia otworów w drewnie,
 • kątowe – do zastosowań profesjonalnych, pozwalają na wiercenie w trudno dostępnych miejscach,
 • wiertarka wielowrzecionowa – sprzęt bardzo zaawansowany, dzięki któremu wywiercimy kilka otworów jednocześnie,
 • wiertarka do szkła – wyposażona w wiertła diamentowe, dzięki którym wiercenie w szkle przebiega bez najmniejszych uszkodzeń materiału i jest niezwykle precyzyjne.

Najważniejsze parametry wiertarek

 • moc – im wyższa, tym większe otwory możesz wiercić. Ponadto dzięki odpowiednio dużej mocy będziesz mógł wiercić otwory w twardszych materiałach.
 • moment obrotowy – wyższy moment obrotowy sprawia, że wiertarka znacznie skuteczniej pracuje. Ponadto pozwala również wiercić w twardych materiałach.
 • prędkość obrotowa – im jest wyższa, tym szybciej obraca się wiertło i praca przy użyciu sprzętu jest przyjemniejsza.

Zasilanie wiertarki

Wiertarki mogą być zasilane sieciowo – z prądu i akumulatorowo. Sposób zasilania powinien zostać dobrany do planowanych zastosowań. Jeżeli planujesz wykorzystywać sprzęt w miejscu, gdzie jest gniazdko elektryczne, zdecydowanie lepiej sprawdzi się wiertarka z zasilaniem sieciowym. Praca będzie wydajniejsza i przyjemniejsza, a co za tym idzie – skończysz wcześniej.

W trudno dostępnych miejscach lub w terenie lepiej poradzi sobie wiertarka wyposażona w akumulator. Pamiętaj jednak, że charakteryzuje się ona znacznie mniejszą mocą, daltego warto mierzyć siły na zamiary.

Funkcje dodatkowe i akcesoria

Funkcje dodatkowe wiertarki zależą nie tylko od zamysłu projektanta sprzętu, ale również zastosowanego wyposażenia. W przypadku wbudowanych opcji dodatkowych najczęściej stykamy się z udarem pneumatycznym, regulacją obrotów, czy wskaźnikiem głębokości wiercenia i poziomicą.

Z kolei, gdy dokupimy dodatkowe akcesoria w postaci wierteł, specjalnych nakładek i dodatkowych urządzeń – nasze możliwości znacznie rosną. Dzięki nim możliwe jest wiercenie w twardszych materiałach, czy wykonywanie bardziej zaawansowanych otworów. Ponadto po zastosowaniu odpowiedniej końcówki, możemy również szlifować powierzchnię, czy wycinać ciekawe wzory.

SDS czy inny uchwyt?

Zastosowanie w wiertarce systemu mocowania SDS, co czyni z niej jeszcze bardziej funkcjonalny sprzęt. Rozróżniamy dwa typy mocowań sds. Są to SDS Plus oraz większe, SDS Max. Ten system jest systemem mocowania narzędzi wymiennych. Taki chwyt ma dwa owalne wgłębienia, które służą mocowaniu narzędzia. Posiada również dwa rowki, które mają krawędzie przenoszące moment obrotowy.

Wiertła do betonu z mocowaniem SDS. Mocowanie wiertła SDS stosuje się głównie w wiertarkach oraz młotach udarowych. Rozróżniamy 2 rodzaje mocowań SDS: SDS i SDS-Plus
Wiertła do betonu z mocowaniem SDS. Mocowanie wiertła SDS stosuje się głównie w wiertarkach oraz młotach udarowych. Rozróżniamy 2 rodzaje mocowań SDS: SDS i SDS-Plus

Producenci wiertarek

Oto lista 10 najpopularniejszych producentów wiertarek:

 • Bosch
 • DeWalt
 • Makita
 • Black & Decker
 • Milwaukee
 • Hitachi
 • Ryobi
 • Hilti
 • Festool
 • Metabo

Jaką wiertarkę kupić do domu?

Gdy zastanawiamy się jaka wiertarka do domu będzie najbardziej odpowiednia, musimy wziąć pod uwagę, jaki zakres prac będziemy nią wykonywać. Nie zawsze trzeba wydać ponad tysiąc złotych na sprzęt, żeby później nie wykorzystać w pełni jego funkcji. Bardzo opłaca się przejrzeć ranking wiertarek. Znajdziemy tam porównanie mocy, cen, sklepów oraz przede wszystkim ocen, jakie zostały przyznane przez użytkowników tym urządzeniom. Wielu osobom pomaga takie porównanie w podjęciu decyzji jaką wiertarkę kupić. Gdy zastanawiamy się nad wyborem jaka wiertarka udarowa będzie dobra, powinniśmy zwrócić uwagę na moc jaką się odznacza wiertarka, jaką ma maksymalną średnicę wiercenia w drewnie oraz średnice wiercenia w betonie. Gdy zainteresujemy się rankingiem wiertarek, będziemy mogli znaleźć porównanie najlepszych produktów, zestawienie ich funkcji oraz charakterystyk. Można znaleźć również urządzenia TOP minionego roku, czy minionego miesiąca. Ważną kwestią jest również cena wiertarki. Ceny są bardzo rozległe, jednak każdy może znaleźć urządzenie, które z całą pewnością nie będzie zbytnim obciążeniem budżetu domowego.

Zastosowanie wiertarki

Planując zakup wiertarki już na wstępie musimy wiedzieć, jak ją w późniejszym czasie wykorzystamy. Wiedza ta jest istotna, ponieważ od sposobu wykorzystania zależy typ urządzenia, jakie zakupimy. Szczególną uwagę zwróć na materiał, w jakim będziesz wiercić i jak często planujesz używać sprzętu.

Jeżeli Twoim celem jest okazyjne majsterkowanie w domu, z powodzeniem wystarczy wiertarka amatorska. Bardziej zaawansowani użytkownicy, ale nie wykonujący remontów zarobkowo powinni dokonać zakupu sprzętu półprofesjonalnego. Z kolei, gdy budowa i remonty to Twoja – tylko i wyłącznie sprzęt profesjonalny powinien znaleźć się w Twoim posiadaniu. Ponadto zwróć uwagę na przytoczony przez nas wcześniej dokładniejszy podział i dokonaj bardziej szczegółowego wyboru zgodnie z zapisem. Sprawdź także, czy nie wystarczy Ci zakup wkrętarki akumulatorowej. Ranking wkrętarek akumulatorowych 2024 również znajdziesz na naszej stronie.

Ranking wiertarek do 200 zł

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena trzech aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wiertarka do 200 zł. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Ranking wiertarek do 300 zł

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena trzech aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wiertarka do 300 zł. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking wiertarek do 500 zł

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena trzech aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wiertarka do 500 zł. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Ranking wiertarek do 1000 zł

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena trzech aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wiertarka do 1000 zł. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
5/5 - (5 głosów)