Nie wiesz jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu? Czym się kierować podczas zakupu, aby wybór był trafny? Sprawdź jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego będzie najlepszy! Zobacz wpis, w którym krok po kroku wskazujemy, na co zwrócić uwagę i jakie parametry są kluczowe w trakcie zakupu! Porównaj najlepsze modele w rankingu agregatów prądotwórczych do domu!

Agregat prądotwórczy do domu – Ranking Kwiecień 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking na rok 2024 oraz cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii agregaty do domu.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego — jak wygląda?

Agregat do domu jednorodzinnego to urządzenie, którego zadaniem jest generowanie prądu w trakcie awarii prądu, przerwy w dostawie prądu lub w przypadku braku dostępu do sieci elektrycznej. Agregat prądotwórczy do domu jest to urządzenie w kształcie prostokąta, które w swojej budowie posiada silnik, prądnicę, obudowę, stelaż, wskaźniki, zbiornik paliwa, oraz pozostałe podzespoły, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania sprzętu. Agregat w zależności od ilości zasilanych odbiorników może przybierać różne wielkości.

Na co zwrócić uwagę, wybierając agregat prądotwórczy do domu?

Jeśli chcesz wybrać agregat do produkcji prądu w domu jednorodzinnym, to koniecznie zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów. W związku z tym, czym kierować się kupując agregat do domu? Zobacz poniższy poradnik, w którym podpowiadamy jaki agregat wybrać do domu, aby posłużył przez wiele lat. Co więcej, porównaj nasz najnowszy ranking 2024, w którym wymieniamy najlepsze egzemplarze!

Moc agregatu

Najważniejszym parametrem w każdym generatorze jest moc znamionowa urządzenia, która powinna być określona na podstawie maksymalnego poboru mocy odbiorników. Moc czynną oblicza się poprzez zsumowanie wszystkich odbiorników, które zamierzasz zasilić do agregatu. Do wyniku dodaj zapas o wartości od 30% do 50%, dzięki temu nie doprowadzisz do przeciążenia. Co więcej, zwróć również uwagę na to, czy producent podaje moc znamionową, czy moc maksymalną agregatu na tabliczce znamionowej. Ta pierwsza określa wartość, przy której agregat prawidłowo pracuje, natomiast moc maksymalna odnosi się do samego silnika.

Rodzaj silnika

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj silnika. Na rynku możesz spotkać się z trzema najczęściej wybieranymi typami tego podzespołu. W związku z tym można wyróżnić:

  • silnik spalinowy Diesel,
  • benzynowy,
  • agregat z silnikiem LPG.

Oprócz tego występują modele, które posiadają dwie możliwości np. Diesel oraz LPG. W przypadku kupna agregatu w pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy urządzenie ma być stałym źródłem prądu w Twoim gospodarstwie domowym, czy może chcesz wykorzystywać go doraźnie — jako awaryjne zasilanie urządzeń elektrycznych? W przypadku, gdy chcesz używać generatora ciągle, to polecamy wybrać modele zasilane olejem napędowym. Z kolei, gdy chcesz używać agregatu w przypadku przerwy w dostawie prądu, to polecamy wybrać egzemplarz na benzynę.

Wielkość urządzenia

Kolejnym ważnym parametrem jest wielkość urządzenia. Im rozmiar jest większy, tym można przypuszczać, że ma większy silnik i większy bak. W związku z tym, jeśli wybierzesz duży model, to koniecznie zaplanuj miejsce, w którym zainstalujesz agregat. Co więcej, musisz liczyć się z tym, że im urządzenie jest większe, tym będzie głośniejsze.

Rodzaj napięcia

W trakcie wyboru konkretnego modelu koniecznie zwróć uwagę na rodzaj napięcia. Obecnie na rynku można wyróżnić dwa rodzaje:

  • agregat jednofazowy,
  • agregat trójfazowy.

Jednofazowy agregat wykorzystuje się do podłączenia sprzętu elektronicznego RTV i AGD, który potrzebuje do prawidłowej pracy prądu o wartości 230V, z kolei agregat prądotwórczy trójfazowy to narzędzie, które wytwarza prąd o wartości 400V. W przypadku tego ostatniego najczęściej zasila się duże elektronarzędzia na placu budowy np. kompresor, silnik elektryczny, wiertarkę, piłę tarczową, czy pompę głębinową. W przypadku kupna agregatu do gospodarstwa domowego wystarczającym modelem będzie ten jednofazowy.

Rodzaj i zużycie paliwa

Rodzaj paliwa zależy od typu silnika, który został zastosowany w wybranym egzemplarzu. Obecnie agregaty mogą być zasilane z wykorzystaniem benzyny, oleju napędowego Diesel oraz LPG. Najtańszym zastosowaniem jest gaz, czyli LPG. Wykorzystując ten rodzaj paliwa, oszczędzasz koszty na jego zużyciu prawie o 70% w porównaniu do pozostałych rodzajów. Najdroższy w użytkowaniu jest model zasilany benzyną, jednak samo kupno tego typu agregatu nie jest drogie. W przypadku agregatu Diesel koszty zakupu są najwyższe, natomiast zużycie paliwa jest wydajne w porównaniu do pozostałych rodzajów. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze, że urządzenia napędzane paliwem Diesel mogą być kłopotliwe w odpalaniu zwłaszcza w trakcie zimy.

Pojemność baku

Wybierając dany agregat, wybierz taki, który będzie miał pojemny bak. Jeśli zakupisz model z małym zbiornikiem, wówczas będziesz zmuszony co chwilę uzupełniać poziom paliwa. Dlatego, wybierając urządzenie do wytwarzania energii elektrycznej w domu, zdecyduj się na model, którego pojemność baku paliwa będzie większa niż 10 litrów.

Typ rozruchu

Bardzo ważną kwestią jest rodzaj rozruchu, czyli to, w jaki sposób uruchamia się agregat. Obecnie możesz spotkać się z trzema typami. Pierwszy z nich to uruchomienie urządzenia z wykorzystaniem tzw. szarpaka. Cały proces polega na pociąganiu rączki z linką. Innym typem rozruchu może być agregat z elektrycznym rozruchem, wtedy urządzenie wyposażone jest w akumulator, który dostarcza energii poprzez przekręcenie kluczyka w stacyjce. Ostatnią opcją jest uruchamianie automatyczne.

Hałaśliwość

Każdy generator prądu kojarzony jest z dużym hałasem. Dlatego warto wziąć pod uwagę ten aspekt, zwłaszcza gdy zamierzasz regularnie używać agregata w domu. W związku z tym wybierz model, którego poziom hałasu jest mniejszy niż 95 dB. Oprócz tego możesz zdecydować się na cichy agregat ze specjalną obudową, która będzie tłumić odgłosy wytwarzane podczas pracy silnika.

Producent

Bardzo ważny podczas zakupu jest wybór odpowiedniego producenta. Porównując wybrane modele, zwróć uwagę na jakość, atesty oraz wszystkie certyfikaty. Co więcej, wybieraj egzemplarze z gwarancją oraz takie, które można serwisować. Oprócz konkretnego producenta urządzenia zwróć uwagę na model silnika. Najlepiej wybierać te najpopularniejsze np. silnik Hondy.

Obudowa i jakość wykonania

Obudowa odpowiada za dostarczenie bezpieczeństwa dla osób przebywających w pobliżu agregatu. Dlatego powinna być ona wykonana z najwyższej jakości materiału np. metalu. Oprócz tego warto wybrać model, który posiada w konstrukcji ramę, dzięki temu urządzenie jest jeszcze bardziej stabilne. W dodatku zdecyduj się na zabudowę dźwiękoszczelną, która ograniczy hałas.

Dodatkowe funkcje

W przypadku wyboru agregatu należy zdecydować się na taki, który będzie wytwarzał wysokiej jakości prąd. Aby to miało miejsce, warto wybrać model z dodatkowymi funkcjami. Jedną z nich jest stabilizacja napięcia, inaczej nazywana AVR. Ten system odpowiada za usuwanie wahań napięcia, które mogą być spowodowane np. podłączaniem kolejnych urządzeń do agregatu. Innymi przydatnymi trybami są przemiennik częstotliwości (inwerter) czy system SZR.

Jak działa generator prądotwórczy do domu jednorodzinnego?

Cały proces wytwarzania prądu przez agregat polega na zamianie energii, która wytwarzana jest przy użyciu silnika w trakcie spalania paliwa. Powstaje energia mechaniczna, która wprawia w ruch wirnik urządzenia, który z kolei wytwarza energię elektromotoryczną. Ta ostatnia przyczynia się do wytworzenia prądu w obrębie stojana. Cały proces odbywa się z wykorzystaniem indukcji elektromagnetycznej.

Ile kosztuje generator prądu do domu?

Cena, jaką należy przeznaczyć na zakup agregatu, zależy od rodzaju silnika, producenta, wykorzystanych podzespołów, jak również od wartości mocy. Kwota za proste modele zaczyna się od 500 zł, natomiast przypadku bardzo rozbudowanych egzemplarzy trzeba się liczyć z wysoką ceną, która może sięgać nawet 45 000 zł lub więcej.

Opinia z forum: „[…] podobno nie warto kupować tych tańszych, marketowych, gdyż są nic niewarte”.

Urządzenie wg. rodzaju silnika Przedział cenowy
Benzyna od 599 do 1000 zł
Diesel od 799 do 65000 zł
LPG od 3000 do 10000 zł

Podsumowanie

  • Agregat to urządzenie, które wytwarza prąd do zasilania sprzętów elektrycznych.
  • Można wyróżnić 3 modele agregatów, m.in. agregat benzynowy, spalinowy lub zasilany na gaz.
  • Agregat sprawdzi się, gdy Twój dom nie jest podłączony do sieci energetycznej.
  • Wybierając agregat, warto założyć, że pobór mocy jest dwukrotnie wyższy, niż łączna suma wszystkich podłączonych urządzeń.
  • Warto pamiętać, że im większa moc urządzenia tym zużywa on więcej paliwa.
  • Agregat musi posiadać dźwiękoszczelną obudowę, która będzie wpływać na komfort oraz bezpieczeństwo.
  • Decydując się na zakup agregatu do domu, wcześniej zwróć uwagę na takie parametry jak: moc, rodzaj silnika, pojemność zbiornika paliwa, wielkość i wagę urządzenia, producenta, jakość wykonania. Oprócz tego warto wybierać model z systemem AVR oraz SZR.
  • Można wyróżnić agregat jednofazowy, który polecany jest do urządzeń zasilanych prądem o wartości 230 V oraz agregat trójfazowy, do którego podłącza się urządzenia zasilane na prąd o wartości 400 V.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jaki agregat prądotwórczy do domu, ile kW?

Moc agregatu prądotwórczego musi być dostosowana do ilości oraz rodzaju urządzeń, jakie zamierzasz zasilać. W związku z tym, aby obliczyć wartość w kW, w pierwszej kolejności zsumuj wszystkie wartości mocy urządzeń zasilanych w domu, następnie wynik zwiększ od 30 do 50%.

Jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu?

Podłączenie urządzeń do agregatu odbywa się z wykorzystaniem specjalnego gniazda. W przypadku gdy zamierzasz podłączyć urządzenie w formie stałej, to potrzebne będzie zainstalowanie specjalnych sterowników, które będą odpowiadały za włączanie i wyłączanie agregatu.

Do czego sprawdzi się agregat prądotwórczy?

Agregat ma szerokie zastosowanie. Można go wykorzystać do zasilania domu. Oprócz tego świetnie sprawdzi się jako źródło energii w trakcie budowy, jak również w warsztacie lub na działce.

Jaki silnik wybrać do generatora prądu do domu?

Rodzaj silnika zależy od częstotliwości użytkowania agregatu. Jeśli urządzenie ma służyć do ciągłego zasilania odbiorników, wtedy warto wybrać silnik spalinowy lub zasilany LPG. W przypadku, gdy będziesz używać agregatu w trakcie awarii, na działce lub w warsztacie, to lepszym rozwiązaniem będzie silnik benzynowy.
Oceń