Szukasz dobrego agregatu prądotwórczego Diesel? Nie wiesz, jaki kupić, aby był solidny i wytrzymały? Jaki agregat prądotwórczy Diesel wybrać? Sprawdź poradnik zakupowy, w którym podpowiadamy, na co koniecznie zwrócić uwagę w trakcie zakupu agregatu Diesel. Zobacz najnowszy ranking agregatów prądotwórczych 2024!

Agregat z silnikiem Diesla – Ranking Maj 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking na rok 2024 oraz cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii kosy spalinowe.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Agregat prądotwórczy Diesel — jak wygląda i jak działa?

Agregat Diesel to średniej wielkości urządzenie, które używane jest jako alternatywne źródło energii elektrycznej np. w trakcie przerwy w dostawie prądu. W skład generatora wchodzi m.in. silnik, prądnica, zbiornik paliwa, chłodnica, obudowa, sterownik, wskaźnik poziomu paliwa oraz inne podzespoły. Agregat Diesel najczęściej jest to narzędzie przenośne, jednak na rynku występują również modele stacjonarne.

Działanie generatora prądu zasilanego przez olej napędowy polega na spalaniu paliwa — w tym przypadku Diesla. Proces ten odbywa się w silniku, gdzie wytwarza się ciepło, które z kolei przyczynia się do wzrostu ciśnienia. Wysokie ciśnienie wprawia w ruch wszystkie znajdujące się tłoki. Następnie wytwarza się energia kinetyczna, która z kolei wprawia w ruch wał, w którym to zachodzi zjawisko przenoszenia energii mechanicznej do samej prądnicy. Z kolei w prądnicy następuje wytwarzanie prądu elektrycznego przez indukcję elektromagnetyczną.

Ranking agregatów z silnikiem Diesla zawiera TOP 10 polecanych modeli tego urządzenia!
Ranking agregatów z silnikiem Diesla zawiera TOP 10 polecanych modeli tego urządzenia!

Jaki kupić agregat prądotwórczy Diesel? – kluczowe parametry

W trakcie zakupu solidnego generatora prądotwórczego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie urządzenia. W związku z tym, na co zwrócić uwagę podczas wyboru agregatu z silnikiem Diesel? Sprawdź poniższy poradnik zakupowy, w którym dowiesz się, jakie właściwości są najważniejsze i co wpływa na pracę generatora prądu do domu. Oprócz tego sprawdź najlepsze agregaty prądotwórcze w rankingu.

Moc i rodzaj silnika

Najważniejszym parametrem w trakcie zakupu sprzętu jest moc znamionowa silnika podawana w kW. Moc ta mówi o prawidłowej pracy narzędzia zgodnie z wszystkimi normami narzuconymi przez producenta. Wartość mocy znajdziesz na tabliczce znamionowej. Warto pamiętać, że moc silnika powinna być na tyle duża, aby zasilić wszystkie odbiorniki, dlatego w pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: ile urządzeń zamierzasz podłączyć? Ponadto wybieraj agregat prądotwórczy o mocy większej o minimum 30% od łącznej mocy wszystkich zasilanych urządzeń. Ponadto zwróć uwagę, w jaki sposób producent podaje moc na tabliczce znamionowej. Część z nich podaje wartość przy pełnym obciążeniu i maksymalnym spalaniu. Natomiast część producentów podaje wartość przy 75% obciążeniu.

Inną istotną kwestią jest wybór rodzaju i modelu silnika. W trakcie zakupu zwróć uwagę na silnik i ilość cylindrów — im jest ich więcej, tym silnik ma większą moc, jednak trzeba się liczyć z większym spalaniem. Inną kwestią jest model silnika. Dlatego najlepiej wybierać egzemplarze, które posiadają wytrzymałe i polecane silniki np. agregat prądotwórczy Honda.

Opinia z forum: „Już nie budujemy z agregatem, bo nam podłączyli prąd, ale cały stan surowy postawiliśmy przy pomocy agregatu Hondy”.

Napięcie jednofazowe czy trójfazowe?

Kolejną istotną właściwością jest rodzaj napięcia. Wybór odpowiedniej kategorii agregatu prądotwórczego zależny jest od docelowych odbiorników, które mają być zasilane z wykorzystaniem energii elektrycznej wytwarzanej przez generator. Jednofazowy agregat prądotwórczy wytwarza prąd 230 V, tym samym sprawdzi się do większości sprzętu elektronicznego stosowanego w domu. Do takich agregatów możemy zaliczyć sprzęt AGD i RTV. Z kolei agregat trójfazowy stosuje się do odbiorników, które potrzebują napięcia 400 V. W tym przypadku jest to najczęściej sprzęt budowlany.

Reasumując, jeśli chcesz zakupić agregat prądotwórczy do domu, wtedy wybieraj agregat jednofazowy. Natomiast, jeśli generator prądu ma posłużyć Ci w miejscu budowy, wtedy zdecyduj się na agregat prądotwórczy trójfazowy.

Prądnica

Warto zwrócić uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego na prądnicę. Jest to najważniejszy element w każdym generatorze. Wytwarza ona energię elektryczną poprzez indukcję elektromagnetyczną. Składa się ona ze stojana i wirnika. Warto pamiętać, że wybrany przez nas model powinien posiadać wysokiej jakości prądnicę, która będzie w pełni wykonana z miedzianego uzwojenia. Wtedy masz gwarancję, że praca agregatu będzie efektywna. Warto dodać, że prądnica wraz z silnikiem powinny idealnie ze sobą współdziałać.

Waga i wielkość

Kolejną ważną kwestią jest dopasowanie wielkości oraz wagi. Parametry te zależą od ilości urządzeń, jakie chcesz zasilać z użyciem agregatu. Mianowicie jeśli potrzebujesz modelu, który wytworzy dużą moc do zasilania np. całego budynku, wtedy musisz liczyć się z tym, że sprzęt będzie dużych rozmiarów. Do wytworzenia dużej mocy potrzebny jest duży silnik i pojemny bak paliwa. Co z kolei wpływa na wagę oraz rozmiar narzędzia.

Częstotliwość

Kolejną ważną kwestią jest częstotliwość, która m.in. odpowiada za jakość prądu wyjściowego. Warto dodać, że parametr ten zależy od pracy silnika, a mianowicie od jego prędkości obrotowej. Im jest ona wyższa, tym większa częstotliwość. Normy określają, że dedykowaną wartością jest 50 Hz. Aby utrzymać częstotliwość na tym poziomie, potrzebny jest idealnie dobrany silnik, prądnica i pozostałe podzespoły. Poza tym, aby poprawić jakość prądu, można zdecydować się na automatyczną stabilizację napięcia AVR.

Pojemność zbiornika paliwa

W trakcie wyboru spośród najlepszych modeli dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę na pojemność baku paliwa. W przypadku gdy potrzebujesz agregat na olej napędowy do zasilania budynku, wtedy wybierz taki, którego pojemność będzie większa niż 15 litrów. Warto podkreślić, że zbiornik paliwa powinien być tak dobrany, aby nie angażował Cię do jego ciągłego uzupełniania. Dlatego pojemność zbiornika powinna być dopasowana do zużycia paliwa, wielkości silnika oraz mocy urządzenia.

Producent i jakość wykonania

Kolejnym istotnym elementem w trakcie wyboru solidnego agregatu jest wybór producenta. W przypadku zakupu nie warto kierować się najlepszą ceną. Wybierając model od polecanych producentów, masz gwarancję, że urządzenie nie będzie się psuło minimum kilka lat. Warto wybrać najlepszy generator, który będzie wytwarzał wysokiej jakości prąd wyjściowy. Dlatego jeszcze przed zakupem sprawdź dobre opinie o agregatach prądotwórczych. Poza tym porównaj wybrane modele w zestawieniu w naszym rankingu. Pamiętaj, że najważniejszym elementem w każdym agregacie Diesel jest silnik. Dlatego polecamy wybierać producentów, którzy wykorzystują np. silniki Honda.

Komfort i bezpieczeństwo

Kupując agregat, zwróć uwagę na jego obudowę, która powinna być tak skonstruowana, aby skutecznie osłaniała silnik i wszystkie podzespoły. Dzięki temu zapewniasz bezpieczeństwo sobie i osobom znajdujących się w otoczeniu urządzenia. Co więcej, warto wybierać taki rodzaj agregatów, które posiadają specjalną dźwiękoszczelną obudowę. Dzięki temu hałas będzie skutecznie tłumiony, co z kolei wpłynie na komfort. Oprócz tego wybieraj takie urządzenie, które emituje hałas na poziomie mniejszym niż 99 dB. W dodatku warto kupić kompaktowy model wyposażony w kółka, dzięki temu będziesz mógł swobodnie transportować agregat w wybrane miejsce.

Dodatkowe funkcje

Kiedy decydujesz się na zakup wybranego agregatu, to koniecznie zwróć uwagę na dodatkowe funkcje oraz akcesoria, które wpływają na pracę urządzenia. W pierwszej kolejności oceń konstrukcję. Porządny agregat powinien posiadać solidną ramę, która będzie stabilizować całe urządzenie. Oprócz tego przydatnymi właściwościami są:

 • wskaźnik poziomu paliwa,
 • automatyczny rozruch,
 • wbudowany regulator napięcia,
 • system SZR.

Gdzie sprawdzi się agregat Diesel?

Agregat napędzany olejem napędowym polecany jest nie tylko do domu jednorodzinnego. Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji ma on bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdzi się on na budowie do podłączenia różnego rodzaju elektronarzędzi. Oprócz tego można go stosować na działce lub do zasilania domku letniskowego.

Ile kosztuje dobry agregat prądotwórczy Diesel?

Cena, jaką należy przeznaczyć na zakup agregatu Diesel do wytwarzania energii, zależna jest od wielkości urządzenia, ilości oraz łącznej mocy urządzeń, które musi zasilić agregat. W związku z tym za mały agregat prądotwórczy należy przeznaczyć od 549 zł do 2500 zł. Natomiast większe i rozbudowane modele mogą kosztować nawet 150 000 zł.

Podsumowanie

 • Generator prądu jest to niezależne źródło energii elektrycznej.
 • Agregat jest to urządzenie, które najczęściej wykorzystuje się w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej lub awaryjnego wyłączenia prądu.
 • W trakcie zakupu agregatu zasilanego na olej napędowy warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry, takie jak: moc narzędzia, wielkość i wagę wybranego modelu, pojemność baku paliwa, zużycie paliwa oraz na producenta.
 • Warto wybierać moc silnika na poziomie większym niż łączna moc wszystkich podłączonych urządzeń.
 • Im mniejsza moc urządzenia, tym mniejsze spalanie. Jednak trzeba się liczyć, że niskie wartości mocy mogą być niewydajne do zasilania wielu odbiorników.
 • W porównaniu do agregatów zasilanych benzyną model Diesel jest nieco trudniejszy w odpalaniu, zwłaszcza w trakcie zimy.
 • Kiedy wybierasz odpowiedni model, zwróć uwagę na rodzaj napięcia. Do wyboru masz jedno- lub trójfazowy generator.
 • Agregat prądotwórczy 3 fazowy wykorzystuje się do urządzeń, które potrzebują prądu o wartości 400 V. Natomiast jednofazowy zasila urządzenia, które potrzebują prądu o wartości 230 V.
 • Kupując spryt do domu jednorodzinnego, warto wybrać cichy agregat prądotwórczy. Pamiętaj, że poziom hałasu powinna być mniejsza niż 99 dB. Oprócz tego wybierz model z obudową, która będzie tłumić głośne odgłosy pochodzące z pracy silnika.
 • Jeśli szukasz urządzenia, które będzie wytwarzało wysokiej jakości prąd, to zdecyduj się na agregat prądotwórczy inwertorowy, który nadaje się do użytkowania w przypadku podłączania urządzeń, które wymagają czystej energii.
 • AVR jest to stabilizacja napięcia przy zmiennym obciążeniu.
 • Aby zwiększyć moc, możesz zdecydować się na podłączenie dwóch generatorów.
 • Model Diesel polecany jest również na placach budowy.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jak prawidłowo używać agregatu prądotwórczego?

Kiedy uruchamiasz agregat, to przed jego rozruchem sprawdź, czy nie są podpięte do niego odbiorniki. Urządzenia elektryczne podpina się dopiero po uruchomieniu sprzętu. Podobnie podczas wyłączania. Najpierw odłącz wszystkie odbiorniki, a na końcu sam agregat.

Jak podłączyć agregat prądotwórczy w domu?

Jeśli chcesz, aby agregat był podłączony do instalacji, to w pierwszej kolejności zwróć się o zgodę do najbliższego Zakładu Energetycznego. W instalacji potrzebne jest specjalne gniazdo wejściowe agregatu. Co więcej, powinny zostać zainstalowane specjalne sterowniki, które będą odpowiadały za zmianę zasilania na agregat w trakcie awarii prądu z sieci.

Jaki olej do generatora prądu?

Rodzaj oleju zależy od konkretnego typu silnika. Na rynku dostępne są dedykowane oleje do agregatów prądotwórczych. Najczęściej wykorzystuje się oleje typu 10W30 i 10W40. Oprócz tego można wykorzystać również olej typu 15W40.
5/5 - (3 głosów)