Coraz więcej Polaków przekonuje się do tego, że agregat prądotwórczy jest niezbędnym urządzeniem w każdym gospodarstwie domowym. Wysokiej klasy agregat jednofazowy zapewni nam odpowiednie źródło prądu, sprawdzając się w podbramkowych sytuacjach. Czasami odpowiednim wyborem okaże się agregat trójfazowy. Jeśli interesuje nas agregat do domu, nie musimy decydować się na profesjonalne urządzenia. Warto zastanowić się, jaki agregat kupić, aby działanie urządzenia było dla nas w pełni satysfakcjonujące.

Jaką moc powinien mieć agregat prądotwórczy?

Odpowiednia moc agregatu jest niezwykle ważna, ponieważ od niej zależy fakt, czy będziemy w stanie zasilać wszystkie planowane urządzenia. Krótko mówiąc, jeśli wybierzesz zbyt słaby agregat – nie będzie on w stanie zasilić wszystkich urządzeń, a co za tym idzie nie spełni swojego zadania.

Aby odpowiednio dobrać agregat, warto wcześniej sprawdzić, ile mocy potrzebują nasze urządzenia i ją zsumować. Następnie czeka nas lektura tabliczki znamionowej danego agregatu, gdzie właśnie podana jest moc. Zazwyczaj parametr ten określany jest w kW, ale podczas różnego obciążenia. Zwróć na to dokładnie uwagę, ponieważ część producentów podaje moc podczas pełnego obciążenia, a inni przy 75% obciążeniu. Pamiętaj, że moc agregatu powinna być równa lub większa od tej wymaganej przez urządzenia do zasilenia.

W przypadku chęci zasilania urządzeń jedno- i trójfazowych pobór energii sumuje się osobno dla każdej linii i porównuje z danymi zawartymi na tabliczce znamionowej.

Wymiary i głośność agregatu

Każdy agregat wyposażony jest w silnik spalinowy, dlatego jego wielkość nie będzie mała. Jednak dostępne na rynku urządzenia różnią się pomiędzy sobą wymiarami, na co warto zwrócić uwagę. Jeszcze przed dokonaniem zakupu sprawdź dokładnie miejsce, w którym planujesz postawić urządzenie i porównaj jego wielkość z agregatem. Zwróć jednak uwagę na fakt, aby wokoło znajdowała się wolna przestrzeń, ponieważ niezbędny jest swobodny przepływ powietrza.

Jeżeli chodzi o głośność, zawsze producent podaje ją w opisie parametrów technicznych. Agregaty posiadają silnik spalinowy generujący wiele hałasu, dlatego, jeśli zależy Ci na tym, aby urządzenie było słyszalne jak najmniej – zdecyduj się na maksymalnie cichy agregat lub odpowiednio przygotuj pomieszczenie, w którym go ustawisz.

Agregat jednofazowy czy trójfazowy?

Wszystko zależy od Twoich wymagań i potrzeb. Przed zakupem sprawdź, jakie urządzenia planujesz zasilać i taki agregat dobierz. Z kolei, gdy będzie to zarówno sprzęt jedno-, jak i trójfazowy, dokonaj zakupu agregatu prądotwórczego wyposażonego w dwie, osobne linie. Będzie on większy i niestety droższy, ale spełni swoje zadanie w stu procentach.

Ważne aby agregat posiadał również autostart – automatyczny start.

Jak eksploatować agregat prądotwórczy?

Jeszcze przed podłączeniem danego urządzenia warto zapoznać się z instrukcją obsługi. Najlepsze wskazówki w zakresie użytkowania zawsze daje producent, o czym warto pamiętać. Ogólne zasady użytkowania są jednak bardzo zbliżone do tych związanych z silnikami spalinowymi. Przed każdorazowym uruchomieniem należy sprawdzić stan paliwa i oleju. To podstawowe płyny eksploatacyjne sprzętu tego typu, dlatego zawsze muszą znajdować się na odpowiednim poziomie.

Ponadto obowiązkowa jest regularna kontrola stanu filtra powietrza, ponieważ takowy również znajduje się konstrukcji każdego agregatu spalinowego. Jeżeli wszystko jest w porządku, włącz agregat i stopniowo podłączaj urządzenia do zasilenia, zwracając uwagę na charakterystykę pracy agregatu. Jeżeli coś zwróci Twoją uwagę, natychmiast rozłącz instalację.

Tani i dobry agregat – cena

Większość konsumentów szczególną wagę przykłada do ceny wybranego agregatu. Profesjonalne urządzenia są odpowiednio droższe, jednakże nie zawsze stanowią dobry wybór. Przykładem może być agregat spalinowy, który może być wykorzystywany między innymi na budowie. Jeśli jednak nie prowadzimy tego typu działalności, z powodzeniem możemy zdecydować się na zwykły agregat ze stabilizacją, który powinien spełnić nasze oczekiwania.

Agregat – ranking 2022

Ranking agregatów obejmuje wszystkie najlepsze urządzenia tego typu, pomagając w podjęciu ostatecznej decyzji. Warto się z nim zapoznać, nie tylko pod kątem ceny, ale także dodatkowych funkcji. Dzięki rankingowi szybko zdamy sobie sprawę, jaki agregat powinien być odpowiedni pod względem naszych oczekiwań – a właśnie oczekiwaniami należy kierować się podczas zakupu.

Agregat – opinie na forum

Opinie dostępne w sieci również okażą się pomocne przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Należy jednak zwrócić uwagę także na własne bezpieczeństwo. W tym zakresie najlepszym wyborem jest agregat ze stabilizacją napięcia, który uda nam się idealnie dopasować do swoich potrzeb. Jeśli po raz pierwszy będziemy decydować się na tego typu urządzenie, powinniśmy postawić na produkt sprawdzonej marki.

Informacje dostępne w sieci na pewno pomogą nam znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki agregat wybrać. Warto pamiętać o tym, że wysoka jakość urządzenia zazwyczaj idzie w parze z wyższą ceną. Nie zawsze jednak musimy decydować się na profesjonalny sprzęt, który czasami okaże się zbędny.

Agregat prądotwórczy – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Agregat prądotwórczy. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.